دوشنبه, ۷ فروردین ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-03-27
کد خبر: 36836 |
تاریخ انتشار : ۰۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۳۱ |
22 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

صبحانه چی بخوریم تا چاق؟ صبحانه چی بخوریم تا چاق%؟ همه‌های ما در برهه‌ای از زندگی وزنمان تغییر کرده و پدیده‌های چاقی یا لاغری را تجربه کرده‌اند. این موضوع را بیشتر از قبل به تیپ و هیکل و سلامتی بدن می‌کنیم. اگر لاغر شده باشید دنبال لیست غذاهای چاق کننده می‌گردید و حتی به چاق […]

صبحانه چی بخوریم تا چاق؟

صبحانه چی بخوریم تا چاق%؟
همه‌های ما در برهه‌ای از زندگی وزنمان تغییر کرده و پدیده‌های چاقی یا لاغری را تجربه کرده‌اند. این موضوع را بیشتر از قبل به تیپ و هیکل و سلامتی بدن می‌کنیم. اگر لاغر شده باشید دنبال لیست غذاهای چاق کننده می‌گردید و حتی به چاق شدن فکر می‌کنید. حتما از تاثیرات غذایی بر تغییر وزن هم می‌دانید. چون زیاد شنیدیم که صبح وزنش را می‌دانید اما می‌دانید صبح چه بخوریم تا چاقانه بخوریم؟ می‌دانید بهترین صبحانه برای چاق شدن  شامل چه مواد غذایی می‌شود؟ با ما همراه باشید تا تاثیر صبحانه خوردن بر چاق شدن را بررسی کنیم و صبحانه چاق را به شما معرفی کنیم.
 دلایل لاغر شدن چیست؟
میدانید لاغر شدن چگونه اتفاق می‌افتد؟ واقعاً این است که انرژی مورد نیاز برای سوخت و ساز بدن ما از خوراکی‌ها تامین می‌شود.اگر

مواد غذایی مناسب با نیازهای بدن و سوخت و ساز بیشتر از انرژی دریافتی باشد.
یکی از وعده‌های غذایی را حذف کنیم.
بیمار باشیم و نیازهای تغذیه‌ای ما بیشتر شده باشد
فعالیت بدنی بالا داشته باشیم

بدن ما برای تامین نیازهای خود با مشکل می‌شود و باید انرژی مورد نیاز را از بدن یا از بافت‌های دیگر بدن تامین کند. ایجاد این وضعیت در بدن باعث می‌شود لاغر شود.
اما لازم است بدانیم واقعاً لاغر هستیم یا این فقط ما را از ظاهر و بدنمان احساس می کنم و اینکه چند لاغر تر از ایده آل هستیم. پس از این‌که راه‌های چاق شدن و تاثیر صبحانه خوردن بر چاق شدن را بیان کنیم باید راه‌های تشخیص لاغری و میزان را بیان کنیم وزن را بیان کنیم.

راههای تشخیص لاغر چگونه است؟
راه‌های موجود وجود دارد که نشان می‌دهد ما لاغر هستیم اما یکی از بهترین تعیین‌کننده‌ها میزان شاخص توده بدنی (BMI) است.
شاخص بدنی  BMI چگونه حساب کنم؟
متخصصان پزشکی برای حفظ وضعیت سلامتی افراد و کنترل و بیماری از بیماری‌ها یک  معیار برای طبقه بندی وزن افراد به نام شاخص توده بدنی (BMI) طراحی کرده اند. بر اساس فرمول فوق العاده وزن به وزن را بر مجذور قد به متر مربع تقسیم کنید و با توجه به میزان وزن یا اضافه وزن را دریابید.

لیست محدوده‌های BMI
بعد از این که وزن و قد خود را در فرمول بالا قرار دهید باید بر اساس آن دسته بندی کنید که در کدام یک از طبقات زیر قرار می گیرند.

اگر عدد شاخص کمتر از ۵/۱۸ باشد: وزن
اگر عدد شاخص بین ۵ تا ۹/۲۴ باشد: طبیعی و نرمال
اگر عدد شاخص بین ۲۵ تا ۹/۲۹ باشد : اضافه وزن
اگر عدد شاخص بین ۳۰ تا ۹/۳۴ باشد: چاقی
اگر عدد شاخص بیشتر از ۳۵ باشد: چاقی شدید

غذاهای چاق کننده برای افراد لاغر کدامند؟
چه بخوریم تا چاق؟
اگر دنبال چاق شدن هستید باید میزان مصرف مواد غذایی را مصرف کنید و از غذاهای پرکالری استفاده کنید. فقط یادتان باشد.
پس  اگر می‌خواهید یک لیست غذاهای پرکالری و چاق کننده  داشته باشید حتماً حواستان باشید برای داشتن یک رژیم غذایی سالم، در کنار بالا، به ارزش غذایی چیزهایی که می‌خورید  هم توجه کنید.
دریافت آنلاین رژیم غذایی چاق کننده

برنامه غذایی برای چاق شدن
برای داشتن یک برنامه غذایی از غذاهای چاق کننده اول باید گروه‌های غذایی  و موجود در آن‌ها را بشناسید. غذاها شامل چند گروه از مواد مغذی  هستند. در علم تغذیه این تقسیم بندی به صورت زیر است:

کربوهیدرات‌ها: هر گرم کربوهیدارت ۴ انرژی انرژی دارد. در نان، غلات، سیب زمینی و ماکارونی موجود است.
چربی‌ها: هر گرم دریافت ۹ انرژی دارد. در گوشت قرمز، روغن‌های سالم مثل روغن زیتون، روغن بادام، روغن دانه کتان پیدا می‌شود.
پروتئین: هر گرک پرورش ۴ انرژی انرژی دارد. در شیر، تخم مرغ، ماهی فراوانی وجود دارد.
ویتامین‌ها وجود دارد.
آب و مواد معدنی: این گروه نیز فاقد انرژی است.

اما برای  تهیه لیست غذاهای چاق کننده فقط به خطر ندهید، قدرت چاق کنندگی نیز مهم است. به عنوان مثال کربوهیدرات‌ها قدرت چاقی کنندگی بیشتری نسبت به میزان مصرف‌ها دارند با این‌که میزان تامینی در هر دو یکسان است. پس اگر می‌خواهید سریع‌تر چاق شوید از مواد غذایی چاق‌کننده کربوهیدراتی بیشتر استفاده کنید.
اگر نگران شما لاغری کودکتان است، به دکتر چاقی کودکان را به شما توصیه می کنیم تا ضمن بررسی سلامت کودک از جهات مختلف، روند چاقی مناسب برای رشد کودک انجام شود.
تاثیرانه خوردن در چاق شدن چیست؟
صبحانه خوردن و انتخاب صبحانه‌ی سالم بخش مهمی از یک سبک زندگی درست و راه‌حل تامین سلامت است. یک صبحانه کامل باید ۵۰۰تا ۶۰۰کالری برای ما انرژی تامین کند. در بخش قبلی قدرت چاق کننده مواد مغذی را شناختیم، حالا می‌خواهیم در بهترین صبحانه برای چاق شدن صحبت کنیم. چند مورد از مواد غذایی مناسب صبحانه را معرفی می‌کنیم.
آیا حذف صبحانه برای چاق شدن راه درست است؟
بعضی‌ها گمان می‌کنند اگر صبحانه نخورند، برای ناهار اشتهای خواهند داشت و می‌پرسند آیا صبحانه نخوردن باعث چاقی می‌شود؟ مسلماً این است که هیچ کس تا حالا با صبحانه نخوردن چاق نشده و حتی دچار کاهش وزن و بیماری‌های دیگر هم شده است. می‌دانید چرا؟

صبحانه نخوردن باعث تغییر در میزان سوخت و ساز بدن و لاغری می‌شود. وقتی یک وعده‌غذایی را حذف کنید، نمی‌تواند انرژی ذخیره کند. پس میزان متابولیسم پایه را پایین می‌آورد یا کند می‌کند تا آسیب جبران شود. حالا در مورد صبحانه وضعیت چگونه است؟ وقتی از خواب بیدار می‌شوید سوخت و ساز بدن به دلیل حفظ خودی خود می‌شود، صبحانه هم که نخورید برای انجام فعالیت‌هایی در ساعات روز انرژی کافی نخواهید داشت و بدن می‌تواند از سوزاندن بافت‌ها برای تامین انرژی استفاده کند و لاغری ایجاد کند.
با صبحانه نخوردن دچار دیابت می‌شوید. وقتی یک وعده غذایی را نمی‌خورید در ساعات بعدی روز با گرسنگی شدید می‌شود و در وعده‌های بعدی می‌تواند پرخوری کند. با این میزان قند خون دچار نوسان می‌شود و ممکن است حساب شوید.
صبحانه نخوردن بر میزان استفاده از هوشی بر می‌گذارد. مغز برای فعالیت به گلوکز نیاز دارد و اگر صبحانه مواد مغذی را حذف کند، به مغز نمی‌رسد و سلامت آن را می‌کند.

لیست غذاهای چاق کننده برای صبحانه
چه غذاهای سریع چاق می کنند؟

ما ایرانی‌ها  از قدیم‌الایام  همیشه کربوهیدرات را در وعده‌های غذایی داریم. انواع نان‌های سنگگ، بربری، تفتون که با آرد گندم تهیه می‌شود و با ارزش‌ترین منبع تامین کربوهیدرات است. غلات سبوس دار بیشتر از انواع بدون سبوس و تصفیه شده فیبر دارند. استفاده از نان به همراه مربا، تخم‌مرغ یا کره می‌تواند بدن شما را بیشتر کند و برایتان تامین کند.

صبحانه‌ای چاق کننده باید از کربوهیدارت، فیبر و پرورش باشد. بلغور دوسر حاوی فیبری به نام بتاگلوکان، امگا۳، فولات و پتاسیم است. می‌توان

بله ماست یک خوراکی لذیذ، غذای خوراکی و کلسیم است که به راحتی می‌تواند یک  صبحانه چاق  را داشته باشد. روزانه یک پیاله مست صبحانه مصرف کنید. می‌توانید میوه‌های شیرین مانند طالبی، کیوی، پرتقال را هم به آن اضافه کنید.

یک میوه‌ی سرشار از پتاسیم و نشان‌دهنده‌ی مقاوم است که اگر در صبحانه آن را میل کنید، وزنتان را افزایش دهید. می‌توانید آن را به تنهایی و با حلقه حلقه‌ای استفاده کنید یا این‌که با ترکیب شیر و جو دوسرو موز یک معجون چاق کننده سریع  تهیه کنید.

تخم مرغ یک منبع مناسب برای تامین کننده و ویتامین D است. می‌توانید با روغن سالم مثل روغن زیتون آن را نیمرو کنید یا از آب‌پز استفاده کنید. مطمئن باشید که زرده‌ی تخم مرغ کلسترول بالا دارد اگر فشار خون بالا یا چربی خون نباید در مصرف آن زیاده روی کنید. در میزان مصرف این ماده غذایی می‌توان با دکتر چاقی یا دکتر تغذیه مشورت کنید کنید.

آیا آجیل سویا چاق کننده است؟
سویا یک دانه‌ی مغزی است که به صورت‌های مختلف  مانند:

آجیل سویا
روغن سویا
و شیر سویا استفاده می‌شود.

ویژگی خوب سویا این است که مواد ناشتا موجود در آن است که به کم شدن تبدیل می‌شود، بسیاری از آنها را می‌توان از دست داد. سویا ذاتا چاق کننده نیست اما در کل هر ماده غذایی که زیاد مصرف شود باعث چاقی می شود.
اگر وقت کافی دارید که سر سفره یا میز بنشینید و با خیال راحت صبحانه بخورید، آجیل سویا را حتما استفاده کنید.
آیا کره بادام زمینی چاق کننده است؟
کره بادام زمینی  یک گزینه بسیار مناسب برای صبحانه است. چون پرورش، و فیبر دارد. دو قاشق غذاخوری کره بادام زمینی  در وعده‌های صبحانه، ۲۰۰کالری، ۲ فیبر گرم و ۷ غذای گرم برای تامین بدن شما می‌کند. موجود در کره‌ای بادام زمینی از نوع‌های غیر اشباع است. همچنین ژنستین موجود در کره بادام زمینی باعث تجزیه‌ها می‌شود.
پس ۲ نکته را فراموش نکنید

اگر دنبال چاق شدن مصرف کره بادام زمینی به همراه نان سبوس‌دار در صبحانه را به شما پیشنهاد می‌کنم.
همچنین کرده بادام زمینی از غذاهای پرورش دهنده کودک است.

دکتر تغذیه کودکان می‌توان با یک رژیم غذایی مناسب برای کودک شما، با حفظ سلامت و شادابی کودک به روند پیشرفت چاق شدن کمک کند.
آیا ذرت آب پز چاق کننده است؟
ذرت یکی از خانواده‌های غلات است که در کنار نان، سیب زمینی و برنج منبع بسیار خوبی برای تامین کربوهیدرات و ویتامین‌های گروه B است. همچنین ذرت فیبر و غذا هم دارد و می‌تواند  به‌عنوان یک غذای چاق کننده در صبحانه مصرف شود.
هر ۱۰۰ گرم ذرت حدود ۸۶ گرم دارد و روش طبخ آن است که به صورت کبابی، آب‌پز و هم بر میزان مصرف آن تأثیر می گذارد. ذرت آب‌پز این مزیت را دارد که نباید مانند ذرت کبابی نمک زیادی مصرف کنید.
با توجه به شکل‌های مختلف استفاده‌های ذرت شاید برایتان سوال شود که آیا ناشایست ذرت چاق کننده است؟
پاسخ این سوال بسیار روشن است. بله نشاسته ذرت به دلیل این‌که کربوهیدرات می‌تواند انرژی کافی را تامین کند. اما این را هم به یاد داشته باشید که نشاته‌ای ذرت  بر عکس ناشاسته‌ای گندم گلوتن نیست و نمی‌توانم از آن تهیه کنم ولی به صورت ترکیبی در دسر و شیرینی استفاده می‌شود.
اگر می‌خواهید در وعده‌های صبحانه چیزی بخورید که چاق شوید یا می‌توانید با ناشتا ذرت فرنی تهیه کنید و این را هر روز داخل یک لیوان شیر حل کنید و میل کنید.
آیا خواب بعد از صبحانه چاق کننده است؟
بعد از هر وعده غذایی به‌دلیل این که خون را به سمت روده می‌رود تا منابع لازم برای هضم تهیه شود، طبیعی‌ست  که جریان خون به سمت مغز کم شود و فرد دچار خواب شود و خوابیدن با شکم به نوعی از چاقی موضعی که با جمع آوری می‌شود. شدن اطراف اطراف شکم و پهلو  همراه است.
با توجه به این‌که خوابیدن با معده‌ای که باعث ترش کردن غذا می‌شود بهتر است تا دو ساعت بعد از غذا یا صبحانه خوردن نخوابید. همچنین می‌توان برای این‌که بعد از صبحانه خواب آلود نشوید از غلات سبوس دار استفاده کرد که هضم آن‌ها راحت‌تر است.
غذاهای چاق کننده کدامند؟
اگر از حالت استخوانی و تکیده صورتتان خسته شده و می‌خواهید صورتتان چاق شود، اگر ماسک‌های مختلف برای چاقی صورت استفاده کردید و نتیجه نگرفتید باید بگویم یک راه دیگر هم وجود دارد. از غذاهای چاق کننده استفاده کنید.
یک لیست غذاهای چاق کننده صورت به شرح زیر است.

استفاده از میوه‌ها و سبزیجات به مقدار زیاد:میوه‌ها و سبزیجات آبدار مانند خیار، هویج، گلابی در کنار تامین فیبر مورد نیاز بدن، پوست شما را آبرسانی و مورد نیاز برای تامین می‌کند.
استفاده از مغزها: استفاده از مغز گردو، بادام، پست و فندق مواد مغذی و ویتامین‌های بدن را تامین می‌کند و کمک می‌کند صورت چاقی داشته باشید.
آب فراوان بنوشید: اگر روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید پوست شفاف و درخشانی و صورت تپل نمایان است.

اگر در مورد استفاده از مواد غذایی در وعده های صبحانه برای چاق شدن سوالی دارید پزشک متخصص تغذیه پذیرش ۲۴ آماده شما را راهنمایی کنید.
گفتگوی آنلاین با متخصص تغذیه

منبع:

مجله پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

منبع

www.pinterest.comwww.eatthis.com

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 36836 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!