چهارشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-10-05
کد خبر: 41541 |
تاریخ انتشار : ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۲۹ |
1 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

سندرم ورنیکه کورساکف چیست؟ علت ها، تشخیص و درمان سندروم ورنیکه کورساکوف یک اختلاف حافظه نادر بوده که نیاز به درمان فوری دارد. عدم شناخت این بیماری باعث عدم توجه به علائم و نشانه ها و اقدام دیرهنگام برای درمان این سندرم می شود. بنابراین در این مقاله قصد داریم پاسخ دقیقی به این سوال […]

سندرم ورنیکه کورساکف چیست؟ علت ها، تشخیص و درمان

سندروم ورنیکه کورساکوف یک اختلاف حافظه نادر بوده که نیاز به درمان فوری دارد. عدم شناخت این بیماری باعث عدم توجه به علائم و نشانه ها و اقدام دیرهنگام برای درمان این سندرم می شود. بنابراین در این مقاله قصد داریم پاسخ دقیقی به این سوال که ” نشانگان کورساکف چیه ” بدهیم. در ادامه همچنین علائم، بروز این مشکل، روش های تشخیص، بحران و درمان این بیماری را بررسی کرد.
سندرم ورنیکه کورساکف چیست؟
برای شناخت بهتر این بیماری و کمک به فرد مبتلا به این سندرم ابتدا باید به طور دقیق بدانیم سندرم ورنیکه کورساکوف (WKS) چیست. نشانگان یا سندرم ورنیکه – کورساکوف (Wernicke–Korsakoff syndrome ) در اثر یک ویتامین B1 یا تیامین است. نام این بیماری نیز از نام کارل ورنیکه متخصص مغز و اعصاب آلمانی و سرگئی کورساکوف متخصص اعصاب و روان روسی گرفته شده است. این سندروم کلی گذرا با بروز فراموشی دو اختلال به وجود میآید:

انسفالوپاتی ورنیکه (Wernicke’s encephalo) سندرم ورنیکه (بیماری Wernicke) که یک اختلاف مغزی، شدید و حاد است.
سندرم کورساکوف (کورساکوف syndrome ) که یک مشکل مزمن در حافظه طولانی مدت است.

برای اینکه بدانیم تفاوت ورنیکه کورساکوف و انسفالوپاتی ورنیکه چیست لازم است بدانیم این دو متمایز هستند اما علائمی شبیه هم دارند. انسفالوپاتی ورنیکه یا بیماری ورنیکه ( WD ) یک بیماری عصبی با علائم بالینی گیجی، ناتوانی درانجام حرکات ارکاتی و ناهنجاری های چشمی است که اگر درمان نشود و ادامه دار باشد، علائم حادتر از خود نشان داده، باعث آسیب به مغز و سلول های عصبی و از دست می شود. دادن شدید حافظه می شود. در طول مدت نیز این مشکل تبدیل به سندرم مزمن و برگشت ناپذیر ورنیکه کورساکوف می شود.

آمار و ارقام مربوط به بیماران مبتلا به سندرم ورنیکه کورساکوف
تحقیقات و پژوهشهای انجام شده که در مورد سندرم ورنیکه کورساکوف انجام شده است، آمار و ارقام قابل توجهی است که در اختیار ما میگذارد که در درمان و ایجاد این بیماری بسیار مفید است. به برخی از مهمترین آنها در ادامه اشاره کردهایم:

۲ درصد از افراد در کره زمین به این بیماری مبتلا هستند.
نیمی از افرادی که به سندرم ورنیکه مبتلا هستند در نهایت به سندرم ورنیکه کورساکوف مبتلا میشوند.
تحقیقات نشان می دهند مردان بیشتر از زنان به این بیماری مبتلا می شوند.
معمولا این بیماری بین ۳۰ تا ۷۰ سال اتفاق میافتد.
مبتلایان پایین ۴۰ سال دیگر به غیر از مصرف الکل برای استفاده به سندرم ورنیکه کورساکوف دارند.
این بیماری در کودکان اتفاق میافتد.

علل ایجاد سندرم ورنیکه کورساکوف چیست و چه کسانی به آن مبتلا می شوند؟
عمده دلیل بروز سندرم ورنیکه کورساکوف ویتامین B1 یا تیامینه ( تیامین ) است. این ویتامین قند را به انرژی تبدیل می کند. یککه تیامین در بدن کم شود مغز انرژی کافی برای فعالیت انسان ندارد. مواردی در زیر گفته می شود از جمله مواردی که از دست دادن تیامین و به این بیماری می شوند

تحریر معده و دستگاه گوارش در اثر سوء مصرف الکل و در عدم مصرف ویتامینها در اثر آن
ناشی از جذب مواد غذایی به دلیل بیماری های خاص و داشتن مشکلات مختلف
افراد مبتلا به بیماریهای روده و معده
مراحل پیشرفته برخی سرطانها
افزایش سطح ضد تیروئید
جهشهای ژنتیکی خاص
بیماریهایی مانند ایدز که سطح تیامین را کاهش میدهد
طولانی مدت و عدم تحمل بدن در جذب تیامین در اثر آن
استفراغ و حالت تهوع در بارداری
نداشتن رژیم غذایی مناسب
جراحی های سنگین معده و روده
رژیمهای غذایی سنگین و گرسنگی های طولانی

علائم و روشهای تشخیص ورنیکه کورساکوف چیست ؟
فردی که مبتلا به سندرم ورنیکه کورساکوف است علائمی از خود نشان می دهد. از روی برخی از این علائم به سختی می توانم مشکل ورنیکه کورساکوف را تشخیص داد. همچنین گاهی اوقات به این بیماری اشاره می‌شود که یکی از این علائم بوده است و گاهی اوقات مجموعه‌ای از آنها نشان می‌دهند که برای فرد فرد هستند. علاوه بر این مواردی که به این بیماری مبتلا شده اند یا اطرافیان باید بدانند برخی از این علائم ممکن است در مدت زمان مشخصی از بین بروند، به شرط آن که درمان ها هرچه سریعتر شروع شود. اما برخی دیگر این علائم ممکن است تا عمر آخر باقی بمانند.

بنابراین بهتر است برای مشاهده هر کدام از این علائم که در زیر به آن اشاره به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

گیجی و هذیان
عدم در راه رفتن
عدم تمرکز و توجه
فراموشی و ناتوانی در خاطرات جدید
اختلال در بینایی مانند حرکت غیر طبیعی چشم، دوبینی، افتادگی پلک ، فلج چشم چشم
تغییر در حالت چشمها
عدم ترکیب و ناتوانی در ایجاد هماهنگی در حرکات ارادی
از دست دادن گرمای شدید بدن
آشفتگی و عصبانیت
خستگی و بیحالی
توهم

تشخیص سندرم ورنیکه کورساکوف
زمانی که برخی از علائم این بیماری مشاهده می شود، فرد باید به سرعت به دکتر نشانگان ورنیکه کورساکوف مراجعه کند. یک پزشک متخصص مغز و اعصاب برای تشخیص صد در صدی این بیماری انواع تست کورساکوف و آزمایشات مختلف را انجام می دهد. به طور کلی روشهای تشخیص سندرم ورنیکه کورساکوف عبارتند از:

انجام آزمایش خون برای سنجش میزان قند خون و تیامین
آزمایش غذا
آب گازهای خونی ( ABG برای اندازه گیری میزان اکسید) کربن و خونی خونیآزمایش CBC برای شمارش سلولهای خونی
غربالگری سم شناسی
انجام سی تی اسکن، ام آر آی و الکتروکاردیوگرام در صورت نیاز

درمان سندرم ورنیکه کورساکوف
متخصصین و دانشمندان هنوز نمی توانند درمان قطعی برای سندرم ورنیکه کورساکوف پیدا کنند. بنابراین از آنجایی که این بیماری درمان قطعی ندارد، لازم است در مراحل اولیه و زمانی که فرد به بیماری انسفالوپاتی ورنیکه مبتلا می شود، نسبت به درمان آن اقدام تا وضعیت بیمار وخیمتر شود. برای درمان این بیماری باید به دنبال بهترین متخصص مغز و اعصاب باشید. علاوه بر این ممکن است برای درمان بیماریهای مختلف زمینهای یا بیماریهایی که در پی این بیماری به متخصصین دیگری نیز مراجعه کنید.
برای پیدا کردن بهترین دکتر مغز و اعصاب آنلاین و سایر متخصصینی که می توانند در درمان هرچه بهتر این بیماری را به شما کمک کنند می توانید به سایت پذیرش۲۴ مراجعه کنید. در این سایت ضمن بررسی سوابق علمی، تخصصی و تجربی پزشک در درمان بیماری های خاص مانند آفازی ورنیکه، می توانید بهترین آنها را در شهر سکونت خود یا شهرهای دیگر انتخاب کنید. . همچنین امکان انتخاب روش مناسب برای ویزیت پزشک که شامل مشاوره آنلاین، مشاوره تلفنی یا ویزیت حضوری است که باید داشته باشید.
در ادامه با رایجترین روشهای درمان سندرم ورنیکه کورساکوف آشنا میشویم:

درمان نیاز به الکل
تجویز قرص یا تزریق ویتامین B1 یا تیامین ( تزریق وریدی معمولتر است، چراکه مصرف قرص ویتامین به توصیه شود.)
تجویز سایر ویتامین های گروه B و منیزیم و پتاسیم
درمان سوء تغذیه
مراجعه به متخصصین مختلف مانند قلب و بیماری، معالجه، چشم پزشک و اعصاب و روان برای درمان سایر بیماریهای مرتبط
انجام ورزشهای مناسب برای اختلالات حرکتی زیر نظر پزشک فیزیوتراپ

چطور از دست دادن به سندروم کورساکوف می کنیم؟
از آنجایی که این بیماری به درمان نمی‌شود، به گرفتن روش‌های مناسب برای رانندگی کامل از سندرم و جلوگیری از بروز آن می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. علاوه بر تغییر در تغییر زندگی، رعایت نکات زیر می تواند برای رسیدن به این موضوع بسیار مهم باشد.

عدم مصرف از مشروبات الکی و ترک اعتیاد به آن
داشتن تغذیه مناسب و مصرف مکمل های غذایی با تجویز پزشک که در آنها انواع ویتامین ها وجود دارد.
درمان هرچه سریعتر مشکلات و بیماریهایی که باعث بروز سندرم ورنیکه کورساکوف میشوند.

سوالات متداول سندرم ورنیکه کورساکوف
در ادامه به چند سوال متداول در مورد سندرم ورنیکه کورساکوف پاسخ میدهیم. پاسخ این سوالات می تواند اطلاعات دقیقتری در مورد این بیماری در اختیارتان بگذارد:
مصرف چه مواد غذایی برای درمان سندرم ورنیکه کورساکوف مفید است؟
اگر تحت درمان سندرم ورنیکه کورساکوف هستید یا می خواهید از بروز آن شوید، باید تغییری در مواد غذایی مصرفی خود ایجاد کنید. در واقع بهتر است رژیم غذایی شما شامل مواد زیر باشد:

مصرف گوشت پرندگان
مصرف گوشت خوک بدون درمان
مصرف حبوبات به ویژه نخود
مصرف آجیل
مصرف برنج
مصرف نخود فرنگی
مصرف نان گندم کامل
مصرف اسفناج
مصرف مرکبات
مصرف سویا
مصرف دانه چیا، دانه کدو حلوایی و دانه آفتابگردان
شیر

آیا سندرم ورنیکه کورساکوف خطر مرگ به دنبال دارد؟
یکی از نگرانی هایی که افراد مبتلا به این سندرم یا اطرافیان بیمار دارند، در مورد خطر مرگ است. دقت کنید که پس از تشخیص این بیماری، به سرعت درمان را شروع کنید. در صورت عدم درمان، بیمار ممکن است به بیماری ها مانند ریه، آسیب های مغزی یا مسمومیت خون مبتلا شده و جان خود را از دست بدهد.

آیا درمان سندرم ورنیکه کورساکوف نیاز به بستری در بیمارستان دارد؟
بستری شدن بیمار مبتلا به سندرم ورنیکه کورساکوف در بیمارستان جهت درمان یا عدم نیاز به اینکار و شروع درمانهای سرپایی به عوامل آسیب دیده است. یکی از این است که بیماری شدید و میزان بروز علائم چقدر باشد. هرچقدر وضعیت بیمار وخیمتر باشد، احتمال بستری شدنش در بیمارستان بیشتر است.
علاوه بر این بستری شدن یا نشدن در بیمارستان به این موضوع بستگی دارد که فرد چه مشکلاتی و بیماری های زمین های داشته و وضعیت آنها چگونه است. به طور مثال ممکن است فرد بیمار به سندرم ورنیکه کورساکوف، مشکلات معده نیز داشته باشد و تنها به دلیل وخیم شدن مشکلات معدوی و رودوی نیاز به درمان داشته باشد.

منبع:

مجله پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

منبع

healthline.comrarediseases.org

حتما بخوانید : غمباد یا گلوبوس
منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 41541 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!