جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-06-09
کد خبر: 162288 |
تاریخ انتشار : ۰۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲ |
1325 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

خارش گوش نشانه چیست و برای درمان خارش گوش چه کنیم؟ در حالی که گوش‌ها ممکن است نسبت به یک دست یا پاره نسبتاً کوچکی داشته باشند، اما برای فیبرهای عصبی حساس هستند. در نتیجه، گوش‌ها هم به سهم خود در معرض خارش قرار دارند. ممکن است گوش‌های شما فقط به این دلیل که بسیار […]

خارش گوش نشانه چیست و برای درمان خارش گوش چه کنیم؟

در حالی که گوش‌ها ممکن است نسبت به یک دست یا پاره نسبتاً کوچکی داشته باشند، اما برای فیبرهای عصبی حساس هستند. در نتیجه، گوش‌ها هم به سهم خود در معرض خارش قرار دارند. ممکن است گوش‌های شما فقط به این دلیل که بسیار حساس هستند، خارش مزمن شوند.
با این حال، خارش گوش نیز می‌تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه‌ای باشد. با توجه به برخی از وجود خارش گوش، می‌توان آن را تعیین کرد.
خارش گوش از چیست؟
علت خارش گوش می‌توان به چند دلیل باشد:
خشکی پوست
اگر گوش‌های شما موم کافی تولید نکند، پوست گوش شما خشک شده و خارش ایجاد می‌کند. موم دارای روان کننده است. عدم وجود آن می‌تواند دلیل خارش پوست گوش باشد. حتی ممکن است متوجه پوسته پوسته شدن و پوسته ریزی از گوش خود شوید.
درماتیت کانال گوش
این وضعیت زمانی رخ می دهد که پوست داخل و اطراف کانال گوش شما ملتهب شود. این شرایط می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نتیجه یک واکنش آلرژیک به محصولات یا داخل گوش شما باشد، مانند محصولات مراقبت شخصی یا فلز موجود در گوشواره. نوع دیگری از درماتیت در گوش، درماتیت اگزماتوئید شنوایی نام دارد که علل ناشناخته‌ای دارد.
اوتیت خارجی (عفونت گوش خارجی)
اوتیت خارجی یا مجرای گوش خارجی می‌تواند باعث درد شود و همچنین خارش شود. این نوع خارش گوش بعد از عفونت با عنوان گوش شناگر نیز شناخته می‌شود چرا که اکثرا این نوع خارش گوش بعد از استخر و در اثر التهاب ایجاد شده معمولاً به دلیل عفونت است. این وضعیت همچنین می‌تواند به قرمزی و تورم تبدیل شود.
استفاده از سمعک
سمعک می‌تواند باعث گیر افتادن آب در گوش یا ایجاد واکنش آلرژیک به خود سمعک شود. سمعک‌های نامناسب نیز می‌توانند روی نواحی خاصی از فشار وارد کنند و به خارش می‌شوند.

پسوریازیس
پسوریازیس یک بیماری پوستی است که با ایجاد بثورات رنگ قرمز همراه است. پسوریازیس می‌تواند در قسمت‌های قابل مشاهده بدن، مانند بازوها یا داخل گوش‌ها ایجاد شود.
حساسیت غذایی
واکنش آلرژیک به یک غذای خاص می تواند باعث خارش گوش افراد شود. آلرژیهای غذایی رایج عبارت‌اند از:

آجیل
شیر
ماهی و صدف
گندم
سویا

افراد ممکن است خارش را در بقیه قسمت‌های صورت نیز تجربه کنند. برخی افراد دچار کهیر می‌شوند.
سندرم آلرژی دهانی نوعی واکنش آلرژیک مربوط به گرده گل است که معمولاً باعث خارش اطراف دهان می‌شود، اما برخی از افراد نیز خارش را گزارش می‌دهند.
غذاهای رایجی که باعث ایجاد سندرم آلرژی دهان می‌شوند عبارت‌اند از:

میوه‌هایی مانند سیب، خربزه، گیلاس، کیوی و موز
دانه‌های آفتابگردان
بادام‌ها
فندق

اگر فردی پس از خوردن غذا یا با یک آلرژن مشکل تماسی داشته باشد، ممکن است آنافیلاکسی را تجربه کند. این وضعیت یک اورژانس پزشکی به حساب می‌آید و نیاز به مراقبت فوری دارد.
رینیت آلرژیک
رینیت آلرژیک که به عنوان تب یونجه نیز می‌شود می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که نسبت به ذرات هوای معمولی در موجود مانند گرده، کنه‌های گرد و غبار یا خز حیوانات واکنش آلرژیک نشان دهنده هستند.
این شرایط می‌تواند باعث خارش در گوش، چشم و گلو شود، همراه با:

مردم ممکن است به دلیل احتقان ناشی از سرماخوردگی دچار خارش گوش شوند. این حالت معمولاً به دنبال بهبودی افراد از سرماخوردگی اتفاق می‌افتد.
علائم خارش گوش چیست؟
خارش گوش می‌تواند باعث تحریک شود و آزاردهنده باشد. حتی ممکن است اینگونه به نظر برسد که خراندن کمک کننده است. با این حال، گوش‌های شما احتمالاً هنگام خاراندن احساس بدتری خواهند داشت. هنگام وقوع، خارش گوش می‌توان با موارد زیر همراه باشد:

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنید؟
در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر سریعا به پزشک مراجعه کنید:

خونریزی شدید یا شدید از گوش خود تجربه می‌کنید.
به طور معمولی دچار کم شنوایی می‌شوید.
اگر علائم خارش گوش شما همچنان با گذشت زمان یا مراقبت‌های بهبود سلامتی نیافت فوراً به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

دکتر گوش احتمالاً گوش‌های شما را مورد معاینه قرار داده و برای کمک به شناسایی علل احتمالی، یک آزمایش پزشکی از شما دریافت خواهد کرد. این معاینه می‌تواند به آنها کمک کند تا هر گونه بثورات کند، مانند لکه‌های href=”https://www.paziresh.com/blog/hc-eczema/ data-internallinksmanager029f6b8e52c=”1697″ title=”اگزما” | علائم،علل، راه های آبی و درمان”>اگزما را شناسایی کنند.
پزشک شما ممکن است به دنبال جرم دیگر گوش یا جرم گوش بسیار نزدیک به پرده گوش باشد این نوع جرم گوش می‌تواند باعث خارش شود. همچنین برای مشخص کردن علت، احتمالاً در موارد دیگر مانند تب و زمان شروع آنها سؤالاتی از شما خواهد کرد.
خارش گوش چگونه درمان می‌شود؟
خارش می‌شود؟ /figcaption>
حساسیت و خارش گوش معمولاً به دلیل عدم وجود مشکل در پوست گوش رخ می‌دهد. درمان معمولاً به دنبال نمودن این شرایط خواهد بود. علل شایع عبارت‌اند از:

موم گوش
آب در گوش
ذرات و تفریحات خارجی در گوش

اگر علت خارش پشت گوش کودک شما نتیجه یک واکنش آلرژیک باشد، از مصرف محصولاتی که به طور بالقوه می‌توانند باعث تحریک خود شوند. این موارد شامل گوشواره های جدید و محصولات مراقبت شخصی هستند.
همیشه حتی قبل از ریختن بهترین قطره برای خارش گوش خود با پزشکتان صحبت کنید. دقت کنید این مورد حتی برای استفاده از بهترین پماد برای خارش گوش نیز صدق می‌کند و تضمین می‌کند که هیچ عامل محرکی در گوش وارد نمی‌شود. همچنین، اگر پرده گوش شما آسیب دیده است، نباید از هیچ پماد یا قطره‌ای استفاده کنید، مگر اینکه پزشک به طور خاص آنها را تجویز کند.
پزشک شما ممکن است موارد زیر را توصیه یا تجویز کنید:

پماد آنتی بیوتیک
در صورتی که خشکی پوست باعث این خارش شده، استفاده از روغن بچه برای نرم کردن پوست
پماد موضعی استروئیدی تسکین دهنده، مانند کرم هیدروکورتون ۱ درصد یا کرم بتامتازون ۰.۱ درصد
قطره گوش شناگر یا محلول رقیق شده از الکل مالشی، اسید استیک یا پراکسید هیدروژن
در صورتی که خارش گوش شما همراه با درجه حرارت بالا یا خروج خون یا چرک از گوش باشد، پزشک ممکن است از بیوتیک برای خارش و گوش ناشی از آن تجویز کند.

برای تمیز کردن گوش‌ها، قرار دادن ویزیت‌های منظمی را با پزشک خود در نظر بگیرید. این می‌تواند آسیب وارد کند به این منطقه را به حداقل حالت کمک می‌کند و در عین حال به شما در خارج از کشور دیگر گوش می‌کند.
از جمله درمان خانگی خارش گوش می توانم از روغن اشاره کرد. در چنین مواقعی یک قطره روغن نیز می‌تواند به تسکین خارش ناشی از سمعک کمک کند. با این حال، روغن نباید با سمعک تماس داشته باشد، بنابراین بهتر است قبل از رفتن به رختخواب، قطره‌ها را بمالید.
افراد همچنین باید اطمینان حاصل کند که سمعک خود را به درستی برای گوش خود نصب کند، زیرا سمعک نامناسب می‌تواند باعث تحریک شود. پزشک همچنین می‌تواند تشخیص دهد که آیا یک فرد واکنش آلرژیک به سمعک خود دارد یا خیر کمک کند.
افراد می‌تواند گوش بیرونی خود را با استفاده از یک پارچه تمیز کند، اما نباید چیزی را وارد مجرای گوش کند. اگر جرم گوش باعث شد که گوش شود، چند قطره روغن بچه یا قطره گوش بدون نسخه می‌توانم را شل کند.
اگر این کار محل واقعی واقع نشد، پزشک ممکن است استول نمکی را به داخل گوش سرنگ وارد کند تا بدین ترتیب جرم خارج را خارج کند. افراد همچنین می‌توانند این روش را در خانه با کیت آبیاری انجام دهند.
اگر یک بیماری پوستی، مانند پسوریازیس، باعث خارش گوش شود، افراد نیاز به استفاده از داروهای موضعی برای درمان این عارضه داشته باشند.
افراد مبتلا به خارش گوش به دلیل رینیت آلرژیک ممکن است برای مدیریت بیماری خود به داروهای هیستامینی نیاز داشته باشد. اگر الرژی غذایی باعث خارش گوش شود، افراد می‌توانند رژیم غذایی و علائم خود را بررسی کنند تا تشخیص دهند کدام غذاها باعث ایجاد علائم در آنها می‌شود.
درمان خانگی خارش گوش
اگر قصد درمان خانگی خارش گوش با کمک روش‌های طب سنتی را می‌توانید از گزینه‌هایی مانند سرکه، سیر، روغن گرم، زنجبیل استفاده کنید. به عنوان مثال برای درمان خارش گوش با سیر، می‌توانید از روغن آن برای کمک به بهبود درد و گوش هم استفاده کنید.
چگونه از خارش گوش جلوگیری کنم؟
برای جلوگیری از حرکت کردن، از تمیز کردن گوش با وسایلی مانند زیر به شدت فشار دهید:

چوبک‌های پنبه‌ای
سواب پنبه
گیره کاغذ
پین‌های بابی

راه‌های دیگر برای جلوگیری از حرکت در گوش شامل:

از جواهرات ضد مصرف استفاده کنید، این وسایل می‌توانند از واکنش‌های آلرژیک که باعث جلوگیری از خارش می‌شوند، بشوند.
اگر مکرا شنا می‌کنید، از محلولی برای خشک کردن آب مجرای استفاده کنید. همچنین می‌توان گوشی را در هنگام شنا و استفاده از سشوار با حرارت کم و با زیاد فاصله را به کار برد.
ممکن است با استفاده از روش‌های مورد تایید پزشک، مانند قطره گوش، جرم گوش خود را در سطح قابل کنترلی نگه دارید، می‌توانید تولید کنید.

سوالات متداول
علت خارش گوش کودکان چیست؟
شایع ترین علت خارش گوش اطفال تجمع جرم گوش است. مشکلات بیشتر موم از قرار دادن سواب پنبه‌های در مجرای گوش است. کشیدن گوش ممکن است شروع شود که کودک شما سرما بخورد.
اگر کودک شما گوش خارجی داشته باشد، ممکن است از گوش دردناک یا خارش آن شکایت کند. کودکان کوچکتر ممکن است زمان زیادی را صرف خاراندن گوشهای خود کنند.
در چنین وضعیتی گوش معمولاً مسدود شده و ممکن است در شنوایی مشکل داشته باشد. جویدن گاهی اوقات می‌تواند درد را بدتر کند.
گاهی اوقات ممکن است احساس یا حتی از گوش عفونی وجود داشته باشد. کودک شما همچنین ممکن است غدد لنفاوی دردناک و متورم اطراف گوش و گردن خود داشته باشید.
عفونت شدید خارجی می‌تواند باعث قرمز شدن و متورم شدن کل گوش شود. قرمزی می‌تواند روی صورت و گردن کودک شما پخش شود.
آیا خارش گوش و سرگیجه در ارتباط هستند؟
هم عفونت گوش و هم لابیرنتیت می‌تواند باعث گوش درد و سرگیجهمی شوند. خارش و سوزش می‌تواند به مشکلات عصبی، واکنش‌های آلرژیک یا سایر شرایط مربوط باشد. این شرایط ممکن است ربطی به مشکلات وجود داشته باشد اما ممکن است به صورت زمان رخ دهند.
آیا خارش گوش بعد از پیرسینگ طبیعی است؟
نیازی نیست که نگران این موضوع باشید. خارش به دنبال سوراخ کردن غضروف کاملا طبیعی است. در واقع، این نشانه خوبی است. خارش گوش بعد از سوراخ کردن نشانه آن است که روند بهبودی شما به درستی پیش می رود. به یاد داشته باشید، حتی اگر خارش طبیعی باشد، همچنان خاراندن ایده بدی است.
خوشبختانه ویزیت آنلاین دکتر گوش و حلق و بینی پذیرش۲۴ می‌توان پاسخگوی سوالات و ابهامات شما در این باره باشد.

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 162288 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!