یکشنبه, ۶ آذر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-11-27
کد خبر: 133833 |
تاریخ انتشار : ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۱ |
0 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

گرفتگی بینی در بارداری به چه دلیلی است؟ +۱۰ درمان خانگی گرفتگی بینی در بارداری اگر باردار هستید و منتظر نوزاد خود نشسته‌اید تا به دنیا بیاید، ممکن است با گرفتگی بینی روبرو باشید که به نظر می‌رسد از بین برود. بهگرفتگی بینی در بارداری، رینیت بارداری هم می‌گویند. علت این وضعیت واقعاً مشخص نیست. […]

گرفتگی بینی در بارداری به چه دلیلی است؟ +۱۰ درمان خانگی گرفتگی بینی در بارداری

اگر باردار هستید و منتظر نوزاد خود نشسته‌اید تا به دنیا بیاید، ممکن است با گرفتگی بینی روبرو باشید که به نظر می‌رسد از بین برود. بهگرفتگی بینی در بارداری، رینیت بارداری هم می‌گویند. علت این وضعیت واقعاً مشخص نیست. با این حال، ممکن است ناشی از تغییرات هورمونی باشد؛ اما داشتن سابقه آلرژی یا آسم خطر به رینیت بارداری را افزایش نمی‌دهد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد نیاز به بارداری صحبت کنیم و روش‌های درمان آن را شرح دهیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.
گرفتگی بینی در بارداری به دلیل رینیت بارداری
رینیت بارداری پوش غشاهای مخاطی بینی است. این امر باعث احتقان بینی می شود. افزایش جریان خون در مجاری بینی و بزرگ‌شدن ویدهای بینی نیز در این امر نقش دارد. رینیت بارداری معمولاً با گرفتگی بینی و آبریزش بینی همراه است. علائم این مشکل در دوران بارداری رخ می دهد. این علائم ممکن است چندین هفته ادامه داشته باشند. علاوه بر احساس ناراحتی، خواب شما ممکن است مختل شود، زیرا وقتی دراز می‌کشید و می‌خواهید بخوابید، خواب بینی‌تر می‌شود.
علائم گرفتگی بینی در بارداری
علائم گرفتگی بینی در دوران بارداری عبارتند از:

احتقانی که باعث ایجاد مشکل در خواب و خواب شبانه می‌شود
آبریزش بینی
عطسه کردن
عفونت‌های سینوسی
عفونت‌های گوش

علت گرفتگی بینی در بارداری
آیاالت گرفتگی بینی، رینیت بارداری است یا مشکل دیگری وجود دارد؟ اگر احتقان و احتمالاً آبریز دیدن تنها علائم شما هستند، احتمالاً رینیت دارید. سایر علائم ممکن است نشان‌دهنده وضعیت دیگری باشد که عبارت‌اند از:

رینیت آلرژیک: اگر آلرژی دلیل گرفتگی بینی شما در دوران بارداری باشد، معمولاً همیشه عطسه و/یا خارش در چشم، بینی یا گلو را تجربه کرد.
سرماخوردگی یا آنفولانزا: اگر گرفتگی بینی و همچنین عطسه، سرفه، گلودرد، سردرد، دردهای عضلانی یا بدن درد و تب دارید، به احتمال زیاد زیاد سرما خورده‌اید یا آنفولانزا گر بهتر است برای دکتر زنان و زایمان مراجعه کنید.
سینوزیت: بیماری‌های ویروسی و باکتریایی که باعث گرفتگی بینی می‌شوند، می‌توانند باعث سینوزیت شوند، یعنی سینوسی می‌شوند. با سینوزیت، معمولاً علائم دیگری فراتر از گرفتگی بینی از جمله تب، سردرد، بدن درد یا فشار صورت (که ممکن است با خم شدن به جلو بدتر شود)، درد در فک بالا یا کاهش حس بویایی را تجربه کرد.
کووید-۱۹: ممکن است کووید-۱۹ می‌‌تواند باعث احتقان بارداری شود، اما احتمال وقوع آن به تب، سرفه و همراه با گرفتگی بینی وجود دارد.

شما همیشه نمی توانید بفهمید که چه چیزی باعث احتیاط بینی در دوران بارداری شده و ممکن است از یک علت وجود داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است آلرژی و رینیت بارداری داشته باشید. به همین دلیل اگر گرفتگی بینی با علائم دیگری همراه است و شما را اذیت می‌کند، بهتر است به دکتر بارداری مراجعه کنید.
گرفتگی بینی در بارداری از کی شروع می شود؟
در حالی که گرفتگی بینی در بارداری می‌تواند در هر زمان از بارداری رخ دهد. اما گرفتگی بینی در اوایل شایع شایع تر است. علائم گرفتگی بینی در ابتدای بارداری شروع می شود و ممکن است حداقل ۶ هفته یا تا پایان بارداری طول بکشد؛ اما در پاسخ به سوال گرفتگی بینی در بارداری تا کی ادامه دارد، باید بگویم که اینمعمولاً در دو هفته پس از تولد نوزاد ناپدید می‌شود.
درمان گرفتگی بینی در بارداری
بارداری
اگر گرفتگی بینی شما شدید است و در هنگام خواب، شما می توانید با پزشک خود در مورد استفاده از یک یا چند داروی زیر مراجعه کنید. این داروها می‌توانند به رفع علائم گرفتگی بینی کمک کنند:

کورتیکواستروئید، استنشاقی بینی برای درمان گرفتگی بینی در بارداری
کورتیکواستروئیدهای استنشاقی بینی معیار برای کنترل آسم در دوران بارداری استفاده می‌شوند. همچنین در برخی موارد می‌توان از آن‌ها برای کنترل علائم گرفتگی بینی در بارداری استفاده کرد.
بهترین گزینه رینوکورت (بودزونید) است، زیرا مطالعات نشان می دهد که از آن در دوران بارداری به طور کلی بی خطر است.
قطره بینی در بارداری ضداحتقان بینی span class=”ez-toc-section-end”/>
اکثر داروهای ضداحتقان بینی برای گرفتگی بینی در هفته اول بارداری مورد استفاده قرار نمیگیرند. داروهای ضداحتقان بینی مانند آفرین (اکسی متازولین) در تسکین موقت احتقان بسیار ضروری هستند و یک راه حل حل در بارداری می‌شوند. با این، بهتر است از این داروها در سه ماه اول استفاده نشود، زیرا بی‌خطر باید با مصرف دارو مصرف شود.
در برخی موارد، استفاده از داروهای ضداحتقان بینی برای درمان رینیت ممکن است علائم را بدتر کند، به خصوص اگر برای مدت طولانی استفاده شود. استفاده از داروهای ضداحتقان بینی برای بیش از سه روز متوالی می‌تواند منجر به پیشگیری مجدد شود.
برای جلوگیری از خطرات محتمل برایتان، از هیچ دارویی استفاده نکنید، چه با نسخه در دسترس باشد و چه بدون نسخه مانند مکمل‌های گیاهی، هومیوپاتیها و سایر غذاهای مکمل. برای مصرف هر نوع دارویی باید با پزشک خود مشورت کنید.
درمان خانگی گرفتگی بینی در بارداری span class=”ez-toc-section-end”/>
برای درمان کیپ شدن بینی در بارداری در خانه می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:
۱. استفاده از روغن اکالیپتوس برای رفع گرفتگی بینی در بارداری
روغن اکالیپتوس می‌تواند به کاهش چشم‌انداز شما کمک کرده و راحت‌تر نفس بکشد. برای این کار مقداری روغن اکالیپتوس را روی دستمال بمالید و آن را در کنار بینی خود بگیرید. با استنشاق روغن اکالیپتوس راحت‌تر نگاه کنید و خواب بهتری داشته باشد. همچنین می‌توانید چند قطره روغن اکالیپتوس را داخل آب جوش بریزید و بخار آن را استنشاق کنید.
۲. درمان گرفتگی بینی در بارداری با کمپرس آب گرم
کمئرس آب گرم می تواند مخاط داخل بینی را روان کرده و راه را باز کند. برای این کار می‌توانید کیسه آب گرم خریداری کنید یا یک حوله را داخل آب گرم خیس کرده و سپس آن را تا کنید و روی بینی یا پیشانی خود قرار دهید. گرمای کی حوله می‌سه و درد را تسکین می‌دهد. این کار را می‌توان به صورت روزانه دو بار انجام داد و تا هر چه لازم بود، ادامه دهید.
۳. برای رفع گرفتگی بینی در بارداری دوش آب گرم بگیرید
احتمالاً برای شما هم پیش آمده که در زمان سرماخوردگی، دوش آب گرم گرفته‌اید و پس از آن احساس خوبی به شما دست داده است. همچنین اگر بینی شما را گرفته باشد، بَر حمام می‌توان درون بینی را کاهش داد و گرفتگی بینی از بین می‌رود. با این اوصاف، حتی به طور موقت اما دوش آب گرم می‌تواند گرفتگی بینی را کاهش دهد.
بخور دادن هم می‌تواند همین تاثیر را داشته باشد. برای خوردن می‌توانید ظرفی را از آب کرده و روی گاز بگذارید تا جوش بیاید. ظرف را از روی گاز بردارید و صبر کنید تا حالت جوشیدن آب از بین برود. اما هواستان باشد که آب سرد نشود. سپس حوله‌های را روی سر خود بیندازید و سرتان را روی ظرف آب گرم بگیرید. حال نفس بکشید تا بخار موجود به کاهش تنگی نفس و گرفتگی بینی در بارداری کمک کند.
۴. تغییر حالت خوابیدن
برای درمان گرفتگی بینی در هفته اخر بارداری در هنگام خواب، یکی دو بالش را زیر سر خود قرار دهید تا سرتان کمی بالا بیاید. این کار می‌تواند به کاهش گرفتگی بینی کمک زیادی کند.
۵. از ویتامین C برای رفع گرفتگی بینی در بارداری
p class=”wt-37281″>p درمان خانگی گرفتگی بینی در بارداری با ویتامین ث
برای درمان آبریزش و گرفتگی بینی در بارداری می توان از ویتامین استفاده کرد که احتمال خونریزی بینی را هم کاهش داد. شما می‌توانید قرص ویتامین C تهیه کرده و مصرف کنید یا از خوردنی‌هایی مانند گوجه فرنگی، پرتقال، کیوه، فلفل دلمه‌ای و … میل کنید که حاوی ویتامین C هستند. با این وجود، قبل از مصرف هرکدام از این خوراکی‌ها یا قرص ویتامین بهتر است با دکتر زنان و زایمان خود مشورت کنید.
۶. آب‌رسانی به بدن در بارداری برای رفع گرفتگی بینی
با آب‌رسانی صحیح به بدن خود می‌توانید بارداری یا همان گرفتگی بینی را کاهش دهید. مصرف آب به مقدار زیاد می‌تواند خلط موجود در سینوس‌ها را کاهش دهد و سیسنوس‌ها را کند کند. زمانی که خلط از سینوس‌ها می‌شود، راحت‌تر می‌خوابید و دیگر گرفتگی بینی را نمی‌پذیرد.
علاوه بر آب، مایعات دیگر هم به مقدار زیاد مصرف کنید، زیرا مایعات باعث افزایش حجم خون می شوند و به کودک خونرسانی می کنند که در نتیجه بهتر می شود. مایعات مانند آب همراه با آبلیمو، چای گیاهی، آب معدنی گاز دار و آب میوه‌های ارگانیک می‌توانند گزینه‌ای ایده‌آل برای شما باشند.
۷. استنشاق بخار برای درمان گرفتگی بینی در بارداری
همانطور که گفتیم، استنشاق بخار می‌تواند راه حلی برای بینی در بارداری باشد. با استنشاق بخار می‌توانی مخاطی که باعث گرفتگی بینی شده را از بدن خارج کنی.
۸. استفاده از زنجبیل برای رفع گرفتگی بینی در بارداری
زنجبیل یکی دیگر از روش‌های درمان خانگی گرفتگی بینی است که می‌تواند به شما کمک کند. زنجبیل عناصر ضدالتهابی دارد که به کاهش بینی و مخاط سینوس‌ها کمک می‌کند. تنها کافی است یک قاشق چایخوری زنجبیل را داخل یک فنجان آب گرم یا چای بریزید و آن را میل کنید. زنجبیل علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن شما، به از بین بردن گرفتگی بینی هم کمک می‌کند.
۹. استفاده از سرکه سیب برای درمان گرفتگی بینی در بارداری
سرکه سیب هم یک داروی مناسب برای درمان رینیت بارداری است. سرکه سیب یک ضدانعقاد طبیعی است که به کاهش گرفتگی بینی کمک می کند.
۱۰. استفاده از ویکس برای گرفتن بینی در بارداری
ویکس هم درست مانند روغن اکالیپتوس عمل می‌کند و می‌توان به رفع گرفتگی بینی شما کمک کرد. برای این روش باید ویکس را در مقابل بینی خود بگیرید و آن را استنشاق کنید.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

رینیت می‌تواند عوارض جانبی بالقوه مضری برای مادر و نوزاد ایجاد کند. برای پاسخ به این سوال که گرفتگی بینی در بارداری ضرر دارد، باید بگوییم که این مشکل می‌تواند منجر به اختلالات خواب شود که ممکن است در استفاده از کودک برای دریافت تمام بیماری مورد نیاز برای رشد اختلال ایجاد کند. اگر از رینیت بارداری و بیدار شدن در شب رنج می‌برید، بهتر است برای دکتر بارداری و دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. به این ترتیب، پزشک مطمئن می‌شود که مشکل جدی‌تری مانند سینوزیت نیست.
پذیرش ۲۴ یک سامانه آنلاین نوبت دهی پزشکان و بیمارستان‌ها است که می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز، از پزشک مورد نظرتان، نوبت رزرو کنید. با پذیرش ۲۴ می‌توانید دکتر گوش و حلق و نظر خود را پیدا کنید و نوبت خود را رزرو کنید. همچنین می‌توان از ویزیت آنلاین دکتر گوش و حلق و بینی بهره ببرید. تنها کافی است سایت پذیرش ۲۴ را باز کنید و در چند ثانیه و با چند کلیک، نوبت خود را رزرو کنید.
سؤالات متداول درباره گرفتگی بینی در بارداری
۱. آیا گرفتگی بینی در بارداری حاملگی بر روی جنین دارد؟
به طور کلی، گرفتگی بینی در دوران بارداری حاملگی روی جنین ندارد. البته اگر به قدری شدید باشد که خواب مادر را مختل کند، ممکن است جنین نتواند مورد نیاز باشد و این موضوع می‌تواند خطرناک باشد و بهتر است به پزشک مراجعه شود.
۲. آیا احتقان بینی در بارداری طبیعی است؟
بله، احتقان در دوران بارداری شایع و طبیعی است.
۳. گرفتگی بینی در بارداری تا کی ادامه دارد؟
به طور معمول در دوران بارداری در هفته های اول شروع می شود و به مدت ۶ هفته ادامه خواهد داشت. در شرایطی که بسیار شدید باشد و در تمام دوران بارداری همراه مادر باشد، ۲ هفته پس از زایمان، علائم خطر از بین رفتن خواهد بود.
سخن پایانی
معمولاً در دوران بارداری احساس گرفتگی بینی بسیار شایع و طبیعی است. گرفتگی بینی گاهی اوقات به دلیل رینیت بارداری است که با آبریزش بینی همراه می شود. رینیت بارداری احتقان یا گرفتگی بینی است که در دوران بارداری شروع می شود، به وقوع یا الرژی مرتبط نیست و حداقل تا ۶ هفته ادامه خواهد داشت. در این مقاله سعی کردیم در مورد گرفتگی بینی در دوران بارداری صحبت کنیم و روش‌های درمان آن را به شما معرفی کنیم. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید مشکلی را در بارداری رفع کنید.

منبع:
https://www.paziresh24.com/blog/

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 133833 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!