دوشنبه, ۷ فروردین ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-03-27
کد خبر: 35408 |
تاریخ انتشار : ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۳۴ |
6 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

ناخنک چشم چیست؟ ۱۴ روش خانگی برای درمان ناخنک چشم ناخنک چشم یک بیماری نسبتاً شایع در بین کسانی است که وقتی خود را مرتب بیرون می‌آورند و در هوای آفتابی از آلوده می‌گذرند. این بیماری به صورت بافتی چند رنگ و در امداد پلک در داخل محل تشکیل شده و به محل و بزرگی […]

ناخنک چشم چیست؟ ۱۴ روش خانگی برای درمان ناخنک چشم

ناخنک چشم یک بیماری نسبتاً شایع در بین کسانی است که وقتی خود را مرتب بیرون می‌آورند و در هوای آفتابی از آلوده می‌گذرند. این بیماری به صورت بافتی چند رنگ و در امداد پلک در داخل محل تشکیل شده و به محل و بزرگی آن بسته می شود، می تواند مشکلاتی را در بینایی و دید انسان بهوجود بیاورد داشته باشد. این بافت از گوشه چشم در نزدیکی بینی شروع شده و به سمت قرنیه چشم کشیده می شود. ناخنک سرطان نیست! با وجود اشکال عجیب غریب و گاهاً ترسناکی که این بیماری به خود می‌گیرد، رشد این بافت در درون چشم شما سرطان نیست و قابل‌استخراج است. در این مقاله با ما همراه باشید تا متوجه شوید ناخنک چشم چیست؟ درمان ناخنک چشم به چه صورت است؟ و روش های درمان ناخنک چشم کدام است؟
ناخنک چشم چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟
ناخنک چشم که با نام Pterygium شناخته می‌شود، ضایعه‌ای گوشتی است که از سمت بینی شروع‌شده و به سمت قرنیه چشم شروع می‌شود. این بافت اضافی به‌تدریج روی سفیدی چشم را پوشاند و اگر به سیاهی و قرنیه چشم می‌خورد می‌تواند در بینایی مانند تاری دید و دوبینی ایجاد کند. اگر ناخنک در هر دو چشم بیمار رشد کند، ناخنک دوطرفه نامیده می‌شود.
در موارد بیشتر، بیمار مشکل جدی ندارد و فقط این احساس را دارد که شیء اضافه و مزاحم در چشمش وجود دارد. اگر بیماری کنترل و امکان پذیر نباشد، با تغییر شکل قرنیه‌ها از دایره‌های به بیضوی، منجر به تاری دید و بروز بیماری آستیگماتیسم خواهد شد. این بافت علاوه بر مزاحم ناشی از رشد بافت پیوندی و رگ‌های ملتحمه چشم است.
با وجود این بیماری جدی و خطرناک، اما برای فرد بیمار ناخوشایند خواهد بود. تمام طول روز حس کنید جسمی خارجی در داخل چشم شما وجود دارد، یا اینکه این چشم‌های شما را می‌بینید و ثابت می‌کنید، واقعاً آزاردهنده است. پس بیاید علل بروز این بیماری را بررسی کنیم.
آیا ناخنک چشم قابل درمان است؟ اگر پاسخ بله است، ناخنک چشم را چگونه درمان کنیم؟ روش‌های درمان بسته به اندازه و سرعت رشد متفاوت خواهد بود. در مواردی که ناخن‌های کوچک است، قطره‌های چشمی و روان‌کننده‌ها بهترین گزینه‌ها هستند. در برخی نیز یک لنز طبی برای جلوگیری از رشد ناخنک در چشم فرد بیمار قرار داده می‌شود. با راه‌های درمان ناخنک چشم در طب سنتی در ادامه کشف شد.
علائم ناخنک چشم
علائم ناخنک چشم
اشعه خورشید شایع‌ترین علت ناخنک چشم است! از همین رو این بیماری به بیماری چشم رانندگان معروف شده است. که دائماً در معرض نور خورشید و رفلکس نور آن در آب باشد، خطر ناخنک را می‌دهد. بر اساس تحقیقات انجام‌شده در این زمینه، این بیماری بیشتر در افراد بالغ بین ۳۰ تا ۵۰ سال دیده‌شده و ناخنک چشم در کودکان بسیار نادر است. همچنین پوست روشن و رنگ چشم روشن شما را مستعد بروز ناخن چشم خواهد کرد. برخی از نشانه های ناخنک از قرار زیر است:

تاری دید و حتی دوبینی در صورت کشیده شدن بافت اضافه به داخل سیاهی و مردمک چشم
تورم زردرنگ روی ملتحمه
احساس وجود شیء خارجی در چشم که با مالش، فوت کردن و آب گرفتن از بین نمی‌رود
احساس سوزش در داخل چشم
احساس سوزن سوزن شدن چشم
وجود خارش در چشم
قرمز شدن چشم

در صورت مشاهده این علائم در کودک خود، سریعاً به دکتر چشم اطفال مراجعه کنید.
علل بروز ناخنک چشم یا پتریگیوم
واقعیت این است که علت اصلی این بیماری به صورت کلی ناشناخته و کشف نشده است. اما در این بین مواردی هستند که زمینه بروز این بیماری را مستعدتر کرده و خطر را افزایش می‌دهند. برخی از این دلایل به شرح زیر هستند:

قرار گرفتن دائمی و بیش از حد در معرض نور ماورای بنفش. به Pterygium مبتلا می‌شوند)
خشکی چشم
قرار گرفتن در معرض محرک‌هایی مانند گردوغبار، باد، دود، سیگار و قلیان
مورد استفاده از عینک آفتابی در شرایط آب‌وهوایی که نور در محیط زیاد است (مانند شرایط ابری، برفی و نور جوشکاری و غیره)

روشهای تشخیص ناخنک چشم
بیماری تشخیص Pterygium کار ساده‌ای است. پزشک با مشاهده علائم بیماری در داخل چشم، معاینه بالینی، در مورد علائم و در صورت نیاز استفاده از لامپ شکاف برای بزرگ‌نمایی بافت چشم، می‌تواند این بیماری را تشخیص دهد. دکتر چشم پزشکی یا دکتر قرنیه ممکن است برای تشخیص دقیق‌تر نیاز به انجام آزمایشات زیر داشته باشید:

تست دقت بینایی شامل خواندن حروف روی تصویر از فواصل مختلف
توپوگرافی قرنیه نقشه برداری پزشکی از چشم برای انجام تغییرات چشمی و میزان انحنای قرنیه فرد مبتلا
پرونده‌سازی تصویری تصویربرداری‌های متعدد از چشم برای نظارت بر پیشرفت و رشد بافت شامل سایر موارد

پیشگیری از ناخنک چشم span class=”ez-toc-section-end”/>
پیشگیری از Pterygium شامل روش‌هایی است که برای رسیدن به آب کافی به چشم و جلوگیری از ورود مستقیم نور خورشید به داخل چشم می‌شود.

اگر در نواحی گرمسیر و استوایی زندگی می‌کنید، احتمالاً به‌مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، استفاده دائمی از عینک‌های آفتابی استاندارد که قادر به فیلتر کردن اشعه UV بهترین گزینه برای شما خواهد بود
استفاده از فیلترهای مخصوص شیشه جلوی اتومبیل در زمان رانندگی. فیلترهایی وجود دارند که اشعه ماورای بنفش نور خورشید را بازتاب می‌دهند، دقیقاً مانند فناوری در ساخت شیشه‌های عینک‌های طبی و آفتابی استفاده می‌شوند
از کلاه لبه‌دار استفاده کنید تا نور خورشید را به صورت مستقیم وارد چشم شما نکنید
چشمان خود را با استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی و قطره‌های استریل چشمی نگه‌دارید

انواع راه های درمان مشکل ناخنک چشم
درمان ناخنک چشم
اگر علائم شما خفیف باشد، نیازی به درمان جدی نیست و با استفاده از اشک مصنوعی می‌توان عوارض و عوارض Pterygium را کاهش داد. اما اگر سوزش، خارش، قرمزی و مشکلات بینایی داشته باشید، روش های زیر برای درمان شما به کار می گیرند:

پمادهای نصب کننده چشمی که بدون پزشک نیز در دسترس شماست
های مخصوص برای رفع مشکل و قرمزی چشم مانند قطره Pterygium ایندومتاسین
قطره‌های استروئیدی مخصوص کاهش علائم مانند قرمزی، خارش، تورم و درد

جراحی Pterygium (در صورتی که پیشرفت ضایعه در داخل چشم زیاد بوده و بینایی و شکل ظاهری چشم فرا را تحت تأثیر قرار دهد، دکتر ناخنک با جراحی این ضایعه را از داخل چشم خارج خواهد کرد)
عمل ناخنک چشم چقدر طول میکشد؟
جراحی Pterygium با لیزر بوده و حدوداً به ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارد. عمل Pterygium مانند هر عمل دیگری عوارض دارد. عوارضک چشم بعد از عمل می‌تواند در قالب برگشت ضایعه چشمی، شدیدتر و بزرگ‌تر از قبل و باقی ماندن جای زخم در داخل چشم باشد. پزشک در عمل جراحی را تجویز می‌کند که:

شیوه‌های درمانی دیگر تأثیری ندارند
قدرت و کیفیت بینایی فرد در خطر بوده و نیاز به اقدام فوری داشته باشد
تغییر ظاهر چشم برای فرد مبتلا آزاردهنده بوده و این عمل جراحی به درخواست خود بیمار باشد

درمان ناخنک چشم در طب سنتی و معرفی روش‌های درمان خانگی ناخنک چشم: >

درمان ناخنک چشم با کندر: یکی از درمان های خانگی این مشکل استفاده از کندر است. کندر را درون آب خیس کنید و اجازه دهید یک ساعت خیس بخورید، سپس آن را روی ناخنک خود بمالید.
درمان ناخنک چشم با عناب: عناب یکی دیگر از روشهای درمان خانگی ناخنک چشم است. روش استفاده از عناب به این شکل است که باید آن را با بادام به‌خوبی بکوبید و سپس را بجوشانید. پس از سرد شدن، محلول به دست آمده را ۳ بار در طول یک شبانه‌روز روی ناخنک خود بچکانید.
درمان ناخنک چشم با عرق گیاهی: عرق گیاهی و طبیعی مانند عرق شاه تره و عرق کاسنی را ترکیب کرده و به طور دائم از آن در طول روز میل کنید.
درمان ناخنک چشم با تمشک: خوردن تمشک علائم ناخنک چشم را بهبود می‌بخشد
درمان ناخنک چشم با گل همیشه بهار: عصاره و عرق گیاه گل همیشه بهار را تهیه و با استفاده از چند قطره‌چکان، روزانه قطره از این عرق را در داخل چشم خود بچکانید.
درمان ناخنک چشم با عرق رازیانه:از عرق گیاه رازیانه برای استفاده و استفاده از چشم بیمار خود به صورت روزانه استفاده کنید.
درمان ناخنک چشم با حجامت در درمان ناخنک چشم: طبق مطالعات انجام شده از ناحیه چشم سر و گیجگاه، در درمان و بهبود بخشیدن به ناخنک چشم.
درمان ناخنک چشم با روغن بنفشه: چکاندن روغن بنفشه در چشم به‌طور روزانه و مرتب، در درمان Pterygium تنها است.
درمان ناخنک چشم با عرق زیره و تمشک: عرق زیره و تمشک را تهیه کرده و روزانه چشم خود را با آن‌ها انجام می‌دهید و می‌گذارید.
عدم استفاده از خوراکی‌های ترش و ثقیل‌الهضم: برای از بین بردن Pterygium، دور خوردن خوراکی‌های ترش و سنگین را خط قرمز بکشید.
درمان ناخنک چشم با روغن سیاه‌دانه: یکی از روش‌های درمان گیاهی و خانگی ناخنک چشم، تهیه روغن سیاه دانه و تزریق و مالیدن آن به صورت مرتب و روزانه به سر است.
درمان ناخنک چشم با ترکیب عسل و عناب: مصرف روزانه ۱۴ عدد عناب به همراه عسل در عوارض و عوارض Pterygium بسیار قوی است.
درمان یبوست: طبق مطالعات، درمان یبوست نیز در درمان Pterygium تاثیرگذار است.
درمان Pterygium با لیمو: استفاده از لیمو نیز قرمزی و نمای چشم شما را بهبود می‌بخشد.

سخن پایانی
همان‌طور که کردید Pterygium از سوی دکتر بیماریهای سطح چشم و دکتر پاتولوژی چشم، به یک بافت علاوه بر اطلاق می‌شود که در داخل چشم تشکیل می‌شود. این بافت معمولاً از سمت بینی شروع به رشد کرده و رفته به سمت مردمک چشم متمایل می‌شود. Pterygium در حالت کلی بیماری خطرناکی نمی‌شود؛ اما روشن به سوزش، خارش و قرمزی دائمی در داخل چشمان فرد مبتلا خواهد شد.
درصورتی‌که نمی‌توان با کشیده شدن به داخل مردم، مشکلاتی مانند تاری دید، دوبینی و آستیگماتیسم را رقم زد. با استفاده از قطره‌های چشمی و روش‌های طب سنتی و خانگی که مطرح می‌شود، می‌توان تا حدی این بیماری را کنترل کرد و علائم را بهبود بخشید. در صورت عدم بهبود می‌توانید با چشم پزشک آنلاین مشورت کنید.

منبع:
https://www.paziresh24.com/blog/

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 35408 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!