جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-06-09
کد خبر: 219517 |
تاریخ انتشار : ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۴ |
7 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

تفاوت توهم و هذیان در چیست؟ آیا تا به حال با فردی که دچار است توهم یا هذیان است رو به رو شده‌اید؟ عموم مردم این دو بیماری را یکی دانسته و تفاوت میانشان را نمی‌شوند اما باید بدانیم که توهم و هذیان در عین شباهت‌های بسیار زیادی که هم دارند، اما دو بیماری متفاوت […]

تفاوت توهم و هذیان در چیست؟

آیا تا به حال با فردی که دچار است توهم یا هذیان است رو به رو شده‌اید؟ عموم مردم این دو بیماری را یکی دانسته و تفاوت میانشان را نمی‌شوند اما باید بدانیم که توهم و هذیان در عین شباهت‌های بسیار زیادی که هم دارند، اما دو بیماری متفاوت هستند.
البته اگر شما نمی‌توانید بین این دو بیماری قائل شوید، حق دارید. تشخیص دادن این دو بیماری از بعضی اوقات حتی برای دانشجویان رشته روانشناسی هم سخت می شود. بنابراین با توجه به اینکه اطرافیان با افراد مبتلا به این بیماری رفتار کنند تا حد بسیار زیادی مهم و تأثیرگذار است و می‌توان در روند درمان مثبت یا عکس آن تأثیر به‌سزایی داشته باشد، تصمیم بگیریم در این مقاله این دو بیماری و تفاوت‌هایی که دارند باهم بررسی شوند. کنیم.
اگر شما فردی هستید که با چنین افرادی سروکار دارید یا دوست دارید اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید، خواندن این مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود.
توهم یا هذیان؟
توهم از احساسات افراد نشات می‌گیرد، یعنی توهم چیزهایی را شامل می‌شود که فرد مبتلا حس می‌کند اما در حقیقت وجود ندارد.
وقتی شخصی دارید توهم می‌شود، یک‌سری چیزهایی را به صورت کامل، واضح و واضح حس می‌کند؛ اما در رابطه باهذیاناینطور نیست.
هذیان درک توهم، دیگر با احساسات کاری و مربوط به باورهای عمیق و ثابت شده است که ممکن است خیالی یا کاذب باشند. چنین باورهایی با وجود اطلاعات نادرست و شواهد متناقض در ذهن فرد تشدید شده و حفظ می‌شوند.
از شباهت‌هایی که میان این دو اختلال وجود دارد، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که هردو آن‌ها معمولاً به دلیل بیماری‌های روانی مانند اسکیزوفرنی یا اختلال دوقطبی و روان پریشی به وجود می‌آیند.

در حقیقت وجود چنین بیماری‌های روانی خودش را با علائم هذیان یا توهم نشان می‌دهند. همیشه توهم یا هذیان وجود بیماری‌های دیگر. هرکدام از این اختلالات می‌تواند در شرایط سلامت روانی یا حتی شرایط پزشکی و بسیاری از عوامل دیگر هم ایجاد شود.
البته با توجه به تحقیقات انجام شده، توهم در میان افراد بیشتر از هذیان دیده می‌شود. به‌طوری که از هر ۲۰ نفر کمتر از یک نفر استفاده می‌شود.
درباره‌های تفاوت‌های این دو اختلال، می‌توان این‌طور که محرک‌ها باعث ایجاد توهم می‌شوند، می‌شوند که در حقیقت وجود دارد و حتی گاهی اوقات فرد درباره مسائلی که می‌شود، می‌شود که واقعاً اتفاق افتاده است، اما نه دقیقاً مطابق با چیزی است که فرد متوهم می‌کند. /p>
اما در رابطه با هذیان جریان کاملا متفاوت است. محرک‌های هذیان اصلاً وجود ندارد و کاملاً ساخته‌شده ذهن فرد مبتلا و باورهای او هستند.

همانطور که حتماً خودتان هم متوجه شده‌اید فرق و مهم هذیان با توهم در باور شخص است. در هذیان موضوعات مطرح می‌شود که اصلاً در دنیای واقعی وجود ندارد. باورهایی که تنها در ذهن بیمار هستند و به نوعی جنون‌وار هستند.
اما توهم چیزی است که می‌توان منشا بیرونی داشته باشد حتی از گذشته و واقعیت سرچشمه گرفته شده باشد. در توهم ممکن است چیزی باشد که فرد می‌بیند و حس می‌کند واقعاً هم باشد و اما نه در آن زمان و با شرایطی که فرد مبتلا می‌کند.
چطور می‌توان توهم را از هذیان تشخیص داد؟
درست تشخیص دادن توهم از هذیان بسیار مهم است. چراکه با تشخیص نادرست می‌توان برای فرد بیمار و اطرافیانش و همچنین بیماری سخت‌تر کند.
تشخیص این دو مشکل از کار یک کار کاملاً بوده و افراد عادی و حتی روانپزشکهای کم‌تجربه هم ممکن است به خوبی این دو را از تفکیک کرده و تشخیص درستی بدهد. در ادامه ما برخی از فاکتورهایی که ممکن است در این راه کمک‌کننده باشند، برای شما عنوان می‌شود.
نشانه‌های اختلال هذیان

فرد مدام احساس خطر کند و مدام به شخصی از افراد خانواده یا یک خیالی مظنون باشد که می‌خواهد به فرد بیمار یا خانواده‌اش آسیب برساند و در محافظت از خانواده دست به محافظت از خانواده‌اش باشد.
فرد بیمار همیشه خودش را مخاطب قرار می‌دهد و موسیقی‌ها و متون کتاب‌ها و به‌طور کلی خودش را مخاطب‌های خیالی بداند.
فرد در رابطه با خدا هذیان شود و تصور کند فرد برگزیده خداوند است و قدرت مخصوصی به او داده شده یا ارتباط با خدا دارد.
فرد مبتلا معتقد است که شخصی دیوانه‌وار عاشق او شده و برای دست زدن به هرکاری می‌کند.
فرد باور داشته باشد می‌توان ذهن افراد و افکار آن‌ها را بخواند.
و به‌طور کلی‌تر باور و اعتقادی که شخص در ذهنش نسبت به خودش یا دیگران داشته باشد که واقعا نبوده و تنها در ذهن او وجود داشته باشد.

نشانه‌های توهم
زمانی که فرد درباره احساسات پنج‌گانه خود را تخیل می‌کند، چیزهای عجیب و غیرواقعی می‌بینند، صداهای خیالی می‌شوند یا می‌توانند توهمات جنسی داشته باشند، این دسته از نشانه‌ها مربوط به اختلال توهم هستند.
مواردی که بالاتر از همه ذکر شده است برخی از نشانه‌های این بیماری‌ها بودند اما باز هم تاکید می‌کنند که تشخیص بیماری و اختلالات روانی تنها از درمان یک روانپزشک، روان‌شناس یا دکتر مغز و اعصاب برمی‌آید.
بنابراین زمانی که هرکدام از این نشانه‌ها را در خود یا فردی از نزدیکانتان مشاهده کنید، هرچه سریع‌تر با یک روانپزشک مشاهدات خود را در میان پایین ببینید.
چطور می‌توانم هذیان یا توهم را درمان کنم؟
تا اینجا متوجه شدید که توهم و هذیان علی‌رغم شباهت‌هایشان اما دو بیماری متفاوت هستند. در حقیقت در هردو این بیماری مغز درگیر تشخیص و تفکیک از غیرواقعی است که هذیان و توهم هرکدام به صورت تصویری این عملکرد اصلی مغز را دچار اشکال می‌کند.
هر دو این بیماری‌ها واقعیت را به شکل تحریف کرده و بدبینانه در ذهن ما جلوه می‌دهند با این تفاوت که هذیان خودش می‌تواند یک بیماری روانی را تصور کند اما توهم نه. اما چیزی که بین هردو آن‌ها مشترک است، این است که هردو بخشی از یک مشکل و مشکل اصلی و بزرگتر هستند که به این شکل ظاهر شده‌اند و باید برای ازبین بردن آن‌ها حتماً به متخصص مراجعه کنید.
از آنجایی که ممکن است یک بیماری یا اختلال در قسمت‌های مخلف مغزی باعث آن‌ها شود، حتماً بیمار مبتلا به یک متخصص مغز و اعصاب بررسی کرده و تحت نظر وی باشد.
بنابراین توصیه می‌کنم در صورتی که احساس می‌کنی خودت یا فردی از اطرافیان‌تان درگیر این موضوع شده‌اید، حتما به یک دکتر توهم یا دکتر مغز و اعصاب آنلاین مراجعه کنید.
خوشبختانه با وجود سایت و اپلیکیشن‌هایی مانند پذیرش ۲۴، دیگر نگرانی هم هست از بابت پیدا کردن دکترهای متخصص و ویزیت‌های آنلاین وجود ندارد.
چراکه این برنامه کاربردی امکان برقراری ارتباط راحت و سریع شما را با هزاران پزشک متخصص انجام می دهد تا شما بتوانید به راحتی با گوشی تلفن همراهی که در دست دارید، تمام مشکلات سلامتی خود را بدون نیاز به مراجعه حضوری ازبین ببرید.
سوالات متداول درباره توهم و هذیان
علت داشتن به این اختلالات توهم و هذیان چیست؟
معمولا هذیان و توهم نشانه یک بیماری یا بیماری دیگر و جدی‌تری مانند اسکیزوفرنی و…. هستند و هشداری درباره بیماری‌ها و اختلالات مهمی که در ذهن و روان وجود دارد می‌دهند.
انواع هذیان چیست؟
انواع مختلف و متنوعی دارند که در مورد هرکدام از آن‌ها بحث می‌کنند اما به طور خلاصه در مورد مهمترین آنها در مقاله توضیح داده شده است.
تفاوت اصلی هذیان و توهم چیست؟
تفاوت اصلی و مهم این دو مشکل است که توهم با احساسات و حواس هر فرد سروکار اما هذیان یا باورهای ذهنی در ارتباط اند.

منبع

verywellmind.comخط سلامت .com

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 219517 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!