جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-06-09
کد خبر: 41586 |
تاریخ انتشار : ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۳۰ |
21 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

علت خواب دست و پا در بارداری چیست؟ دوران بارداری برای خانم‌ها یکی از سخت‌ترین دوران زندگی است که با تغییرات زیادی در بدن آن‌ها همراه است. معمولاً مشکلات و بسیاری در این دوران برای آن‌ها به وجود می‌آید که یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین تغییرات آن، خواب دست و پای خانم باردار است. علاوه‌بر […]

علت خواب دست و پا در بارداری چیست؟

دوران بارداری برای خانم‌ها یکی از سخت‌ترین دوران زندگی است که با تغییرات زیادی در بدن آن‌ها همراه است. معمولاً مشکلات و بسیاری در این دوران برای آن‌ها به وجود می‌آید که یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین تغییرات آن، خواب دست و پای خانم باردار است.
علاوه‌بر خواب رفتن دست و پا، گزگز کردن دست و پا یا احساس سوزن سوزن شدن در سایر قسمت های بدن نیز در بسیاری از خانم ها باردار دیده می شود و معمولا در سه ماه آخر بارداری این اتفاق می افتد. علائم شدت هم می‌یابند.
در اغلب اوقات ظاهر شدن چنین علائمی در دوران بارداری کاملاً طبیعی بوده و جای هیچ مشکلی وجود ندارد اما اگر با علائم و نشانه های دیگری همراه باشید بهتر است حتماً به پزشک مراجعه کنید.
از آنجایی که خانم‌های باردار در این دوران بسیار حساس می‌شوند و برای سلامتی جنین‌شان می‌شوند و بسیاری از علائم و تغییرات در بدنشان برای آن‌ها مهم است، تصمیم می‌گیریم تا در این مقاله کاملاً درباره علت رفتن دست و پا. در بارداری و مسائل مربوط به آن صحبت می کنیم.
اگر شما باردار هستید، تصمیم به بارداری دارید، هرکسی از اطرافیانتان باردار است یا به عنوان یک خانم دوست دارد درباره مسائل مربوط به بارداری و تغییرات این دوران اطلاعاتی که امروز داشته باشید، این مقاله برای شماست.
دلیل خواب رفتن دست و پا در بارداری چیست؟
معمولا خواب رفتن دست و پا در سه ماه آخر بارداری بیشتر دیده می‌شود. علتش هم این است که در اواخر دوران بارداری میزان هورمون‌ها به خود می‌رسند و برخی عوامل مانند ریلکسین را افزایش می‌دهند که به باز شدن دهانه و لگن کمک می‌کند، باعث می‌شود وزن بدن به مفاصل فشار وارد شود که باعث بی‌حسی در بدن می‌شود. /p>
سندرم تونل کارپ
یکی از مهم ترین راه حل بی‌حسی یا خواب رفتن دست و پا در تجمع زیاد آب در بدن است. در این دوران بدن آب خود را در بافت‌های ذخیره شده می‌کند که به سندرم تونل کارپ یا نشانگان مچ دستی می‌شود.

در این سندرم به دلیل ذخیره شده زیاد آب و مایعات در بافت‌ها به جهت حفاظت از جنین، فشار بیشتر بدن به اعصاب وارد می‌شود و در ابتدا باعث ایجاد حس درد در بازوها و درنهایت به بی‌حسی و خواب رفتن دست و پا می‌شود. ایجاد می شود.
همچنین افزایش وزنی که در حاملگی اتفاق می‌افتد نیز می‌تواند از سایر روش‌ها به این سندرم باشد. گاهی اوقات سندرم تونل کارپ ممکن است باعث گزگز کردن دست و پا یا احساس سوزن سوزن شدن در آن‌ها را برای فرد ایجاد کند.
این بیماری یک سندرم شایع است که جای نگرانی ندارد و بعد از پایان یافتن بارداری و بازگشت بدن به حالت عادی ازبین خواهد رفت.
کم‌خونی
خانم باردار ممکن است به عنوان مثال تعداد گلوبولهای قرمز، فقر آهن یا عوامل ژنتیکی کم خونی بشود؟ و کم‌خونی در بدن مادر خود را با علائمی مانند سرگیجه، بیحالی، خواب رفتن دست و پا و… نمایان کند.
سیاتیک
اگر مادر مبتلا به سیاتیک باشد، درد و خواب‌رفتگی زیادی را در این دوران تجربه خواهد کرد. این علائم به‌خصوص از سه ماه دوم بارداری بعد از دلیل بزرگ شدن جنین و فشاری که به رگ سیاتیک وارد می‌شود، هم خواهد شد.
چرا بی‌حسی یا گزگز شدن دست و پا هنگام خواب بیشتر حس می‌شود؟
حتی بعد از مدتی بی‌حرکت می‌شوند و به خواب می‌روند.
چراکه وقتی ساعت‌های طولانی بدن بی‌حرکت است، روند خونرسانی و ضربان قلب هم کاهش یافته و به همین دلیل علائمی در بدن افراد پدیدار می‌شود. دلیل اینکه بیشتر سکته‌ها در نیمه شب و بعد از بی‌تحرکی زیاد اتفاق می‌افتد هم همین است.
مادران باردار هم علاوه بر بی‌حرکتی‌های طولانی‌مدت‌شان، افزایش وزن و عوامل دیگر هم برای افزایش بیشتر از سایرین با چنین علائمی روبه‌رو می‌شوند.
همچنین خانم‌های باردار بعد از جابه‌جا کردن اجسام سنگین یا میل کردن یک غذای خاص ممکن است بی‌حسی و خواب‌رفتگی را در بدن خود مشاهده کنند.
چطور می‌توانم از خواب رفتن در قسمت‌های مختلف بدن جلوگیری کرد؟
خواب رفتن دست و پا در بارداری از شایع‌ترین نوع خواب‌رفتگی در این دوران است اما خواب فقط مخصوص دست و پا نیست و قسمت‌های مختلف از بدن می‌تواند آن را بپذیرد.
درباره خواب رفتن سایر قسمت‌ها مثل زبان، شکم و… کمتر شنیده می‌شود و ممکن است برخی افراد با آن‌ها آشنا نباشند و در مواردی که برایشان اتفاق بیفتد، نگران می‌شوند. این علائم مختصر خانم‌های باردار ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتند اما مادران باردار از دیگران به آن‌ها بیشتر می‌شوند.
در ادامه برخی از انواع خواب‌رفتگی‌هایی که در بدن اتفاق می‌افتد و روش جلوگیری از آن‌ها را برای شما شرح می‌دهد.
خواب رفتن زبان
خوردن برخی از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها ممکن است با ایجاد حسی گس در ایجاد بی‌حسی یا به اصطلاح خواب رفتن زبان شوند. همچنین برخی از موارد دیگر مانند فشار اعصاب و نخاع، واکنش‌های الرژیک و… هم می‌توانند از این موضوع استفاده کنند.
برای جلوگیری از خواب‌رفتن و بی‌حسی زبان، می‌توانید لیستی از غذاهایی را که با مصرف آن‌ها مصرف می‌کنید، این حس می‌شوید تا کمتر از آن‌ها استفاده کنید.
سعی کنید تا حدامکان از نمک کمتری استفاده کنید. چراکه نمک باعث افزایش فشار خون، افزایش ورم و محبوس کردن آب و مایعات داخل بدن می شود که همه اینها باعث خوابرفتگی اندامهای می شوند.
همچنین سعی کنید همیشه قند را کنترل کنید و اجازه دهید خود را دچار افت قند خون کنید. یکی از عواملی که به خوابیدن بدن کمک می کند قند خون است. بهتر است در فواصل منظم غذا میل کنید.
خواب رفتن معده یا شکم و درمان آن

زمانی که رحم یا معده سنگین می‌شوند، به اعصاب و رگ‌های شکمی فشار وارد می‌کنند که در اثر آن فشار فرد احساس بی‌حسی، گزگز شدن یا خواب‌رفتگی در مورد نظر می‌کند.
برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید از راهکارهای زیر کمک بگیرید:
زمانی که می‌نشینید یا می‌ایستید، با توجه به اینکه وضعیت شما را تحت فشار قرار می‌دهد به شکم و ناحیه تحتانی آن وارد نمی‌شود، سعی کنید بدن شما صاف باشد و در وضعیت مناسبی قرار بگیرید.
اگر دراز کشیده‌اید یا متخصص زنان و زایمان معطلی برای شما تجویز می شود، مدام وضعیت و حالت خود را تغییر دهید تا فقط به یک قسمت از شکم شما وارد شود.
راه درمان خواب رفتن دست و پا بارداری >
خواب دست و پا در بارداری برای اکثر بانوان وجود دارد و معمولاً راه درمان قطعی و کاملی تا زمانی که دوران بارداری پایان می یابد ممکن است وجود داشته باشد اما برخی از کارها می توانند در کاهش این مشکل به شما کمک کنند:
سعی کنید بیشتر از حد نیستید. زمانی که زمان طولانی بایستید خون در قسمت‌های پاهای شما جمع می‌شود و با فشار زیادی که با پاهایتان وارد می‌شود باعث بی‌حسی در اندام‌های تحتانی بدن می‌شود.
سعی کنید مدت طولانی دراز نکشید. اگر نیاز به داشتن پاهای اقامتی در شرایط آرامش داشته باشید اما درازکشیدن زیاد باعث خوابیدن شما نمی شود.

سعی کنید هر روز چند نوبت چاهای خود را کمتر از سطح بدنتان تا خون از سمت پاها به بالا حریان پیدا کنید.
همچنین توجه داشته باشید که وضعیت شما نباید به شکلی باشد که پاهایتان آویزان بماند. حتما باید بنشینید که پاهایتان را می توانید دراز کنید یا مدام تغییر حالت بدهید.
چه زمانی لازم است برای مشکل خواب رفتن دست و پا به پزشک مراجعه کنید. ؟
خوابیدن اندام‌های بدن به‌ویژه دست و پا در بارداری یک امر طبیعی است که تقریباً تمام خانم‌های باردار آن را تجربه می‌کنند. اما اگر این مشکل بعد از بارداری هم ادامه داشت یا با علائمی مانند گزگزدن بسیار زیاد و… همراه بهتر بود حتماً این موضوع را با دکتر متخصص زنان و زایمان خود در میان بگذارید و در صورت نیاز به یک دکتر بیماریهای مغز و اعصاب نیز مراجعه کنید.
البته ما می‌دانیم که باردارهای بارداری چقدر است و ممکن است خانم اصلاً شرایط ویزیت حضوری را نداشته باشد. به همین دلیل می‌خواهیم سایت ۲۴ پذیرش را به شما معرفی کنید.
در این سایت شما می‌توانید به صورت آنلاین با بهترین دکتر مغز و اعصاب و سایر پزشکان در ارتباط باشید و به صورت آنلاین توسط آن‌ها ویزیت شوید.
پس اگر زمانی حس کردید خواب رفتن دست و پای شما از میزان طبیعی خودش خارج است، می‌توان تنها با نصب اپلیکیشن پذیرش ۲۴ از ویزیت آنلاین متخصص مغز و اعصاب کمک بگیرید.
سوالات متداول خواب رفتن دست و پا در بارداری
کمبود کدام ویتامین باعث خواب رفتن دست و پا می شود؟
یکی دیگر از مهمترین گزینه خواب رفتن دست و پا می‌توان ویتامین‌هایی مانند کلسیم، منیزیم، ویتامین D، ویتامین B12 یا ویتامین E باشد.
آیا خواب رفتن دست و پا در حاملگی می‌تواند نشان‌دهنده جنسیت جنین باشد؟
این موضوع هیچ ارتباطی به جنسیت جنین وجود ندارد و از نشانه‌ها و علائم بارز تمام مادران باردار است.
سایر خواب رفتن دست و پا در افراد چیست؟
ممکن است برخی بیماری‌ها، مانند، شکستگی‌ها، گیرافتادن عصب و رگ‌به‌رگ شدن، مصرف یا استفاده از برخی داروها با چنین علائمی همراه باشند.

منبع:
https://www.paziresh24.com/blog/

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 41586 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!