جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-06-09
کد خبر: 35451 |
تاریخ انتشار : ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۹ |
20 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

علت تومور مغزی در کودکان چیست؟ روشهای درمان تومور مغزی کودکان تومور مغزی یا توده سلولی مغزی کودکان > عبارت است از هر توده و یا رشد غیرطبیعی سلول‌ها که در مغز یا در کنار بافت‌های مغز باعث ایجاد اختلال در کارایی آن می‌شود. در واقع تومور در داخل جمجمه که فضای کوچک و بسته‌ای […]

علت تومور مغزی در کودکان چیست؟ روشهای درمان تومور مغزی کودکان

تومور مغزی یا توده سلولی مغزی کودکان > عبارت است از هر توده و یا رشد غیرطبیعی سلول‌ها که در مغز یا در کنار بافت‌های مغز باعث ایجاد اختلال در کارایی آن می‌شود. در واقع تومور در داخل جمجمه که فضای کوچک و بسته‌ای است تشکیل می‌شود و با رشد و بزرگ‌تر شدن، به جمجمه و آنچه درون آن است (اعم از بافت‌های عصبی، رگ‌ها و…) فشار وارد می‌کند.
علت تومور مغزی در کودکان به عواملی بستگی دارد. از آنجایی که این بیماری در برخی مواقع بسیار خطرناک بوده و حتی سلامت جانی کودک را به خطر می‌اندازد، بسیاری از والدین نگران این موضوع هستند. به دلیل موضوع تصمیم گیری در پذیرش ۲۴ به بررسی کامل و جامعی از این بیماری پرداخت و علل و علائم آن را توضیح می دهیم. پس در ادامه همراه ما باشید.
علائم تومور مغزی در کودکان
بسیاری از والدین پس از آشنایی با این بیماری از پزشکان و افرادی که دکتر متخصص مغز و اعصاب هستند، در مورد اینکه علائم تومور مغزی در کودکان چیستسوالات بسیاری می‌پرسند تا کودکانشان را به این بیماری بفهمند. مبتلا شده یا نه.
در واقع می‌توانم علائمی را بگویم که نشان دهنده تومور مغزی در کودکان بسیار زیاد بوده و به اندازه و محل قرارگیری تومور نیز می‌شوند. از این رو می‌توان این بیماری را در هر کودکی متفاوت بیان کرد. به طور کلی می‌توانیم عوامل زیر را به عنوان شایع‌ترین علائم تومور مغزی در کودکانمدنظر بگیریم:

بزرگی اندازه سر

این عامل بیشتر در نوزادانی که این بیماری را دارند می‌شود.

حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ می‌تواند به صورت روزانه باشد. این مورد از یکی از شایع‌ترین علائم تومور مغزی در کودکان ۱ساله است.

تغییرات شخصیتی

به‌عنوان‌مثال کودک برونگرایی کلاً میل به بیرون رفتن و حفظ ارتباط با دیگران نداشته باشد و برعکس و یا در مثالی دیگر، حتی کودک رفتار پرخاشگرانه‌ای از خود بروز دهد و…

تحریک پذیری
احساس فشار در سر
آغاز مشکلات بینایی
و…

همان‌طور که قبلاً نیز می‌تواند در موارد بسیاری از انواع علائم به محل قرارگیری توده شود. علائمی مانند تشنج بدون سابقه قبلی، مشکل در صحبت کردن، مشکلات بلع غذا، رسیدگی به حفظ سلامت و … از جمله این علائم هستند.

علل به تومور مغزی در کودکان چیست؟
دکتر تومور مغزی در بیشتر واقعیات علت اصلی کودک به این بیماری در ژنی می‌داند که باعث رشد سلول‌های کنترل نشده در داخل مغز می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که وراثت و ژنتیک یک عامل مهم در کودک به تومور مغزی شناخته شده است. ممکن است که هیچ کدام از والدین یک بیماری خاص کودک یا خانواده به تومور مغزی را نداشته باشند، اما با این همه فرزند آن‌ها دچار این بیماری شوند.
پس به عنوان یک جمع‌بندی می‌توان نتیجه گرفت که متخصصان مغز و اعصاب علت یا علل خاص و خاص را به صورت صد در صدی برای درمان بیماری تومور مغزی در کودکان به نام نبرده‌اند، اما با این همه اکثر آن‌ها، ژنتیکرا عامل بسیار مهم در ایجاد تومور مغزی کودکان دانسته‌اند.
در نتیجه برای پدر و مادری که بیماری خاصی به بیماری‌های خاص مربوط به سیستم عصبی و مغز را دارند، توصیه می‌کنند که فرزندان خود را مرتباً بررسی کنند، در صورت بروز هر گونه مشکل، در مرحله اولیه بیماری با آن، مقابله کند.
انواع تومور مغزی در کودکان
تومور مغزی در کودکان انواع مختلف دارد. هر کدام از این تومورها ویژگی‌های خاص خود را داشته باشند و به نحوی باعث ایجاد اختلال در کارایی مغز کودک شوند. متخصص اطفال و پزشکان مغز و اعصاب انواع تومور مغزی در کودکان را به شرح زیر معرفی کرده‌اند:
تومور مغزی گلیوما در کودکان
گلیوما را می‌توانم شایع‌ترین نوع تومور مغزی در کودکان و حتی بزرگسالان بدانم. این تومور بافتی مغز را تحت تأثیر قرار داده و بر عملکرد طبیعی آن اختلال ایجاد می‌کند. گلیوما در محل‌های رشد از مغز می‌کند و همین عامل باعث می‌شود تا انواع آن برای آن تعریف شود. انواع گلیوما عبارت است از:

آستروسیتوم ها

اکثر کودکانی که به تومور مغزی می‌توانند از نوع آستروسیتوم باشند. در نتیجه می‌توانم آستروسیتم راشایع‌ترین نوع تومور مغزی در کودکان دانستم. این توم داخل اکثرا در مخچه ایجاد شده و باعث افزایش فشار جمجمه می شود، سردرد و استفراغ در کودکان می‌شود.

گلیوم ساقه مغز

گلیومای ساقه مغز نوع دیگری از تومور گلیوما است که در ساقه مغز رشد می‌کند. این تومور در کودکان دیده می‌شود به دلیل پیچیدگی که با عمل جراحی درمان نمی‌شود و کودکانی که این بیماری را درگیر می‌کنند با روش‌های دیگری مانند پرتو درمانی، تحت مداوا قرار می‌گیرند.

اپاندیموما معمولاً در دیواره بطن‌ها یا نخاع دیده می‌شود و با مسدود کردن جریان CSF باعث افزایش فشار در داخل جمجمه می‌شود. این تومور در مقایسه با سایر تومورهای مغزی، سرعت رشد کم‌تری دارد.

گلیومای عصب بینایی

این تومور نیز در اطراف آنها به وجود می‌آید و ویژگی‌هایی در کارایی سیستم چشم‌انداز ایجاد می‌کند. به گونه ای که ممکن است کودک بینایی خود را از دست دادن. از آنجایی که محل قرار گرفتن این تومور در نزدیکی بافت‌های حساس مغز است، کار درمان را سخت می‌کند.
تومورهای اولیه نوروکتودرمی (PNET)
تومورهای اولیه نوروکتودرمی ممکن است در هر نقطه‌ای از مغز کودک ایجاد شود. اما این تومور اکثرا در پشت مغز نزدیک مخچه دیده می‌شود. تومورهای اولیه نوروکتودرمی معمولاً بدخیم هستند چرا که رشد آن‌ها زیاد بوده و مغز یا نخاع را درگیر می‌کند. شایان ذکر است تومورهای اولیه نوروکتودرمی مشخص تومور گلیوما چند نوع مختلف دارد که مدولوبلاستوما (Medulloblastomas) به عنوان شایع‌ترین نوع آن شناخته می‌شود.
مدولوبلاستوما (Medulloblastomas)
یکی از شایع‌ترین تومورهای اولیه نوروکتودرمی است که در نزدیکی خط و مخچه (تومور مخچه در کودکان) دیده می‌شود. مدولوبلاستوما سرعت رشت بسیار بالا داشته است و در اکثر مواقع باعث می‌شود که مایع مغزی نخاعی می‌شود. این سلولها چون می‌توانند به نقاط مختلف مغز تقصیر پیدا کنند خطرناک هستند. اما با روش‌های مختلف مانند جراحی، پرتودرمانی و… می‌توان آن‌ها را کنترل کرد.
کرانیو فارنژیوم ها Craniopharyngiomas
کرانیو فارنژیوم از انواع دیگر تومورهای مغزی در کودکان هستند که به عنوان تومور خوش‌خیم ظاهر شده و خطری برای سلامت جسمی و جانی کودک ندارند. اما چون در نقاط حساس مغز به وجود می‌آیند نمی‌توان آن‌ها را جراحی کرد.
در این قسمت سعی کردیمانواع تومور مغزی در کودکانرا به طور کامل و جامع توصیف کنیم. اگر شما نیز در مورد این تومور و انواع سؤالاتی که دارید، می‌توانید از مشاوره آنلاین دکتر مغز و اعصاب بهره ببرید.
انواع راه‌های درمان تومور مغزی در کودکان
روش‌های درمانی برای کنترل و بهبود تومور مغزی در کودکان وجود دارد. انتخاب شیوه درمانی برای هر فرد مختلف و بسته به شرایط مشابه، نوع، محل و اندازه تومور، سن، سلامت جسمانی، سابقه خانوادگی و ژنتیکی، وسعت بیماری و… انجام می‌شود. شایان ذکر می کند که برای کنترل سریع تر و بهتر تومور می توان از چند تکنیک درمانی با همدیگر استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال از کودکانی که در کنار عمل جراحی هستند، شیمی درمانی نیز انجام می‌دهند.
انواع راه‌های درمان تومور مغزی در کودکان عبارت‌اند از:

در بین روش‌های گفته شده، عمل تومور مغزی در کودکان، پرتودرمانی و شیمی درمان شایع‌ترین و پرکاربردترین روش‌ها برای درمان تومور مغزی در کودکان هستند، از این رو تنها به شرح و بررسی این سه پرداخت و سایر روش‌های درمانی صرفاً نام می‌برند. بردیم.
عمل جراحی تومور مغزی کودکان
در عمل تومور مغزی در کودکان، متخصص مغز و اعصاب تومور را از بافت‌های مغزی جدا کرده و آن را برمی‌دارند. این روش مهم است به این دلیل که تومورها در نقاط حساس مغز که نزدیک به بافت‌های هستند، رشد می‌کنند، کم‌تر استفاده می‌شوند. اما یک روش درمانی قطعی است.
با این همه حال تشخیص که انجام عمل جراحی انجام می شود یا نه و این کار زیانی بر کودک نیست، بر پزشک است. برای تشخیص این کار نیز بایتی بر روی مغز سی تی اسکن و آزمایش‌های دیگر انجام می‌شود تا محل دقیق قرارگیری تومور و نقاط دسترسی به آن به خوبی تحلیل شوند. همچنین برای درمان تومور مخچه در کودکان نیز از این روش استفاده می‌شود.
پرتو درمانی تومور مغزی کودکان
پرتودرمانی یک روش دیگر برای درمان تومور مغزی کودکان است که نسبت به عمل جراحی و خطرات کم‌تری دارد. در این روش اشعه‌های پر انرژی مانند اشعه ایکس از چند منبع بر نقاط تعیین شده مغز که محل قرار گرفتن تومور است، تابانده می‌شود تا سلول‌های سرطانی از بین بروند. این روش درمانی برای حالت‌هایی که امکان دسترسی به تومور از طریق جراحی را دارد، پیشنهاد می‌شود. برای درمان با روش پرتو درمانی ممکن است یک یا چند جلسه زمان نیاز باشد. در اکثر اوقات پرتو درمانی را یک روند درمانی طولانی مدت می‌دانند. همچنین این روش در کنار عمل جراحی و به عنوان مکمل برای آن نیز می‌شود.
شیمی درمانی تومور مغزی کودکان
شیمی درمانی از قدیمی‌ترین روش‌های درمانی تومور مغزی در کودکان است. در این روش انواع تزریق مستقیم از داروهای ضدسرطان را به طور مستقیم از راه های تزریق بدن می کنند. شیمی درمانی نیز یک روش درمانی طولانی مدت بوده و نیازمند درمان مداوم است. این روش بیشتر به عنوان مکمل برای عمل جراحی پیشنهاد می‌شود.
به طور کلی می‌توان گفت انواعی از تومورهای مغز در کودکان دیده می‌شود که برای هر کدام از آن‌ها روش درمانی متفاوت اثربخش‌تر است. اما در همه انواع آن، تشخیص زود هنگام می‌تواند کمک زیادی به روند بهبود و درمان داشته باشد.
چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟
وقتی که دچار علائم تومور مغزی در کودکان می‌شوید، مانند احساس فشار در سر، مشکل راه‌ها، مشکلات در حفظ سلامت، مشکلات ناشی از بینایی، سر درد، حالت تهوع بی دلیل و… مشاهده کردید بهتر است هر چه سریع‌تر باشد. یک دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید از یک دکتر آنلاین اطفال آنلاین نیز درخواست کمک بکنید.
سؤالات متداول درباره تومور مغزی کودکان
آیا تومور مغزی در کودکان خطرناک است؟
بله – تومور مغزی انواع داشته و در هر کودکی را از خود به جا می‌گذارد. برخی از تومورهای مغزی ممکن است خوش‌خیم باشد و خطری را ایجاد کند که ما برخی دیگر را ایجاد کند که به عنوان تومورهای بدخیم نیز ممکن است جسمی و حتی جانی کودک را به خطر بیندازد.
آیا تومور مغزی در کودکان قابل درمان است؟
روش‌های درمانی وجود دارد که می‌توان از طریق آن‌ها باعث کنترل و بهبود تومور مغزی شد.
چه کودکانی بیشتر در خطر تومور مغزی قرار دارند؟
کودکانی که والدین آن‌ها مبتلا به بیماری‌های مغزی هستند، بیشتر از سایر کودکان در معرض این بیماری قرار دارند.

منبع:
https://www.paziresh24.com/blog/

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 35451 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!