جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-06-09
کد خبر: 36955 |
تاریخ انتشار : ۰۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰ |
26 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

طمور نخاعی در کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟ تومور نخاعی که به نام نئوپلاسم نیز معروف است، به رشد غیرطبیعی و بیش‌ازاندازه سلول‌های بافت‌ها در قسمت ستون مهره‌ها و نخاع گفته می‌شود. به طور کلی تومورها به دو دسته خوش‌خیم و بدخیم یا سرطانی و غیر سرطانی دسته‌بندی می‌شوند. این بیماری از بیماری‌های […]

طمور نخاعی در کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟

تومور نخاعی که به نام نئوپلاسم نیز معروف است، به رشد غیرطبیعی و بیش‌ازاندازه سلول‌های بافت‌ها در قسمت ستون مهره‌ها و نخاع گفته می‌شود.
به طور کلی تومورها به دو دسته خوش‌خیم و بدخیم یا سرطانی و غیر سرطانی دسته‌بندی می‌شوند.
این بیماری از بیماری‌های نادر در کودکان بسیار کم است، اما یک بیماری بسیار جدی است که اگر به موقع تشخیص داده شود و درمان برای آن انجام شود، به خطر بزرگی برای سلامت کودکان تبدیل خواهد شد. .
اگر می‌خواهید با بیماری تومور نخاعی در کودکان، روش‌های پیشگیری، علائم و درمان توپر نخاع و سیستم عصبی کودکان آشنا شوید و اطلاعاتی درباره این موضوعات به دست آورید، حتماً این مقاله را تا آن‌ها مطالعه کنید.
تومور نخاعی چیست؟
معمولا افراد تا اسم تومور نخاعی را می‌شوند به یاد بدترین نوع سرطان می‌افتند و زندگی خود را تمام می‌دانند، در صورتی که حقیقت ماجرا اینطور نیست.
بهتر است ابتدا با معنی خود تومور آشنا شود و بعد به توضیخات مربوط به تومورهای نخاع در کودکان بپردازیم.
تومور، یک غده یا توده کوچک است که می‌توان در هر قسمتی از بدن به وجود بیاید، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که تومور با سرطان متفاوت است. ممکن است برخی از تومور یا غده‌ها در اثر عوامل سرطانی یا بدخیم بشوند که با پیشرفت علم پزشکی انواع روش‌ها برای ازبین بردن و درمان آن‌ها ارائه می‌شود.
اما خیلی از تومورها حالت تهاجمی سرطان را نمی‌توان و به اصطلاح خوش‌خخ می‌کرد و گاهی نیازی به درمان هم ندارد.

و اما تومور نخاعی، غده‌ای است که در قسمت‌های موجود از ستون مهره‌ها و نخاع‌ها به وجود می‌آید و انواع مختفی هم دارد که در ادامه برای شما بررسی می‌شود.
تومور نخاعی اولیه خوش‌خیم
این نوع از غده‌ها در داخل ستون مهره‌ها ایجاد شده و غیرسرطانی هستند و به سایر قسمت‌ها گسترش پیدا نمی‌کنند.
تومور نخاعی اولیه بدخیم
این نوع از تومورها هم از داخل ستون مهره سرچشمه گرفته شده و ایجاد می شود اما سرطانی بوده و ممکن است به سایر بافت ها مجاور و اندام ها گسترش پیدا کند، زیاد است.
تومور متاستازیک ثانویه
این نوع از تومور در سایر بافت‌ها و اندام‌های مجاور نخاع و ستون مهره‌ها ایجاد شده اما به دلیل بدخیم بودن و سرطانی بودن، متاستاز داده و به نخاع هم سرایت کرده است.
تومور ستون فقرات در کودکان با چه علائمی همراه است؟
فرایند ایجاد تومور فارق از این که سرطانی باشد یا نه، یک فرآیند بسیار آهسته است که معمولاً افراد متوجه آن نمی‌شوند، نمی‌توانند با انجام آزمایش‌های خاص که عموم مردم انجام می‌دهند. در هر صورت تومور نخاعی در کوکان ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

احساس درد در ناحیه پشت گردن
سیاتیک
بی‌حسی اندام‌ها و احساس ضعف و ناتوانی
احساس فلجی موقت یا نسبی
تغییر شکل دادن ستون مهره‌ها
عدم در کنترل مثانه
تب

البته ممکن است تشخیص این علائم در کودکان و به ویژه نوزادان سخت و دشوار باشد بنابراین معاینه‌های منظم و دوره‌ای توسط پزشک اطفال می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.
اگر هم با ظاهر شدن برخی از این علائم نگران سلامتی کودک خود شدید، می‌توان برای آسودگی خیال خود و معاینه از یک دکتر اطفال آنلاین کمک بگیرید.
علت‌های مربوط به تومور نخاعی در کودکان چیست؟
تومور بیماری است که هم در بزرگسالان و هم در کودکان دیده می شود. معمولاً علت خاصی وجود ندارد که آن را عامل اصلی به این بیماری دانست. این موضوع برای کودکان بیشتر صادق است.
اما در کل برخی از عوامل وجود دارد که ممکن است در بروز این نوع از بیماری‌ها تا حدی نقش داشته باشند. عواملی مانند:
وراثت و ژنتیک
کمتر از ۵ درصد تومورهای نخاعی در مودکان ممکن است به دلیل ژنتیک و عوامل ارثی باشد که از والدین به آن‌ها منتقل می‌شود.
قرار گرفتن ادامه اشعه‌های مضر
یکی از عواملی که معمولاً می‌توان گفت بیشترین نقش را در بروز تومورها و یا سرطانی شدن بافت‌ها در کودکان و بزرگسالان دارند. قرارهای نگهدارنده در معرض اشعه‌ضر است.
روش درمان تومور نخاعی کودکان چیست؟
قبل از هرچیزی باید کودک شما توسط یک دکتر متخصص مغز و اعصاب معاینه می شود و بعد از انجام آزمایشات تخصصی و تشخیص قطعی نوع تومور، روند درمان آغاز می شود.
برای درمان تومورها، روش‌های گوناگونی وجود دارد که در ابتدا باید نوع تومور، محل ایجاد آن، سن و شرایط بیمار و بسیاری از موارد دیگر را به خوبی بررسی کرد و سپس شروع به درمان کرد. ما در ادامه تمامی روشهای درمان را برای شما توضیح دادید.
درمان تومور نخاعی در کودکان با جراحی
معمولا برای درمان تومورها به ویژه تومورهای خوش‌خیم از عمل جراحی می‌شود. با انجام عمل جراحی آن غده تا جایی که امکان داشته باشد و به سایر بافت‌ها و اندام‌ها آسیب نرساند توسط پزشک جراح از داخل بدن بیمار برداشته می‌شود.

شیمی درمانی تومور نخاعی در کودکان
ممکن است دکتر تومور نخاعی با مشاهده وضعیت و در مواردی که تومور نخاعی بدخیم و سرطانی باشد، لازم است برای درمان از روش شیمی درمانی استفاده از سلول‌های سرطانی کاملاً از بین برده و جلوگیری از گسترش و سرایت آن به سایر نقاط و مکان‌ها انجام شود. اندام‌ها شود.
پرتو درمانی تومور نخاعی در کودکان
پرتو درمانی، یکی دیگر از انواع روش‌های درمان انواع تومورها مانند تومور نخاعی است که در این روش با استفاده از اشعه ایکس و با هدف قرار دادن سلول‌های بیمار آن‌ها از بین می‌برند.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟
همانطور که بالاتر از همه ذکر شده است، بیماری تومور نخاعی یک بیماری مزمن است که معمولاً با علائم همراه نیست و حتی در اکثر موارد تا زمانی که تومور به مقدار زیادی نمی‌شود، افراد متوجه آن نمی‌شوند.
به همین دلیل بهتر است از زمان تولد، کودک خود را مدام برای چکاپ‌های دوره‌های نزد پزشک اطفال برده شود تا اگر مشکلی با تشخیص به موقع بتوانید آن را حل کنید.
اگر هم بیماری‌های این‌چنینی را در خانواده‌های خود دارند، یا علائم غیرطبیعی در حرکات، ستون مهره‌ها و… در کودک خود مشاهده کردید، توصیه می‌کنم هرچه سریع‌تر به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید یا از خدمات پزشکی آنلاین کمک بگیرید.
خدمات پزشکی آنلاین چیست؟
شاید شما اطلاع نداشته باشید اما خوب است با همین گوشی تلفن همراهی که در دست خود دارید، بتوانید با هزاران پزشک متخصص به صورت آنلاین در ارتباط باشید.
پذیرش ۲۴ با موضوع مهم سلامتی، برای راحتی شما اپلیکیشنی طراحی این است که شما می‌توانید تنها با نصب آن به صورت آنلاین با پزشکان متخصص در هر زمینه‌ای در ارتباط بوده و توسط آن‌ها ویزیت شوید.
پس اگر زمانی یا امکان مراجعه به پزشک را ندارد، کودک شما می‌تواند از طریق اپلیکیشن یا سایت پذیرش ۲۴ توسط یک دکتر متخصص مغز و اعصاب آنلاین در کمترین زمان ممکن معاینه شود.
سوالات متداول تومور نخاعی در کودکان
هرگونه تغییر کند شکل ستون مهره‌ها نشانه تومور نخاعی است؟
خیر. تغییر شکل ستون فقرات ممکن است به احتمال اتفاق بیفتد که باید با مراجعه به دکتر مربوطه علت آن تشخیص داده و درمان شود.
امکان فلجی توسط تومور نخاعی کودکان وجود دارد؟
اگر تومور به حدی بزرگ باشد که عملکر نخاع را انجام دهد ممکن است این اتفاق بیفتد اما هیچ‌چیز قطعی نیست و با اقدام به بهبودی کامل به دست خواهد آمد.
هزینه عمل تومور نخاعی چقدر است؟
این عوامل به عوامل متعددی مانند یک نوع عمل جراحی، اختصاصی یا دولتی بودن بیمارستان، محل تومور و موارد دیگر وجود دارد.

منبع:
https://www.paziresh24.com/blog/

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 36955 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!