دوشنبه, ۷ فروردین ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-03-27
کد خبر: 36134 |
تاریخ انتشار : ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۴ |
16 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

روانشناسی مثبت گرا سعی می کند جنبه های مثبت زندگی را نشان دهد و روی نکاتی که زندگی را ارزش می دهد.

روانشناسی مثبت گرا چیست و چگونه می توان به شما کمک کرد؟

روان شناسی مثبت گرا  ( به انگلیسی : Positive psychology ) علمی است که به بررسی این نکته می پردازد که چه چیزی، زندگی را ارزشمند می سازد. (پترسون ، ۲۰۰۸)

به طور کلی مطالعه تر می توان گفت که روانشناسی مثبت گرا خصوصی علمی برای افکار، عواطف و رفتار انسان با روی نقطه قوت به نقاط ضعف، زندگی خوب به جای تعمیر بد و ایجاد سطح متوسط ​​زندگی به عالی است. .

مارتین سلیگمن، به عنوان پایه گذر روان شناسی مثبت گرا شناخته می شود. تحقیقات سلیگمن در دهه ۶۰ – ۷۰ بنیانگذار نظریه ” درماندگی آموختگی ” شد. این نظریه توضیح می دهد که انسان ها و حیوانات یاد میگیرند درمانده می شوند و احساس می کنند کنترلشان را اتفاقی می افتد که از دست داده اند.

بسیاری از افرادی که مبتلا به آسیب هستند، احساس درمان می کنند و به نظر سلیگمن، درمان ارتباط مستقیم با افسردگی دارد.

بعد از این که سلیگمن در سال ۱۹۹۸ به عنوان رئیس انجمن روانشناسی آمریکا منصوب شد، زیر مجموعه مجموعه ای به روانشناسی افزوده می شود که در سال ۲۰۰۰ اولین مقاله در زمینه روانشناسی مثبتگرا منتشر می شود. نمود و بعد از آن روانشناس بسیاری به ندای سلیگمن برای بررسی بیشتر روی نکات مثبت زندگی پاسخ دادند و تحقیقات بسیار روی این پدیده مثبت انجام شد.

هسته مطالعات روانشناسی مثبت گرا

روانشناسی مثبتگرا روی رویدادهای مثبت زندگی تمرکز دارد از جمله :

– تجربیات مثبت مثل شادی، سرخوشی، انگیزه و عشق

– خصوصیات مثبت مثل قدردانی، پذیری و دلسوزی

– بکارگیری اصول مثبت درون تشکیلات و موسسات

تمرکز اصلی روانشناسی مثبتگرا روی نقاط شخصیت، خوشبینی، مثبت اندیشی، رضایت از زندگی، خوشبختی، قدرشناسی، سلامتی، دلسوزی برای خود و دیگران، عزت نفس و اعتماد به نفس، امید و پیشرفت، احساس می کند تا با کمک. این خصوصیات به افراد شکوفایی و داشتن زندگی بهتر کمک کند.

فواید روانشناسی مثبت گرا

مزایای روانشناسی مثبت گرا

روان شناسی مثبت گرا به ما می آموزد که چگونه اطرافیانمان را انجام دهیم تا بهترین زندگی ممکن را داشته باشد.

مهم ترین مزیت روانشناسی مثبت گرا این است که قدرت تغییر دیدگاه را به ما می آموزد. یک تغییر کوچک در زاویه دید به تغییر جدی در سلامت و کیفیت زندگی می شود. تزریق خوشبینی و قدردانی به زندگی باعث می شود که کمی به شدت شدید تر از زندگی داشته باشید.

هدف از روان شناسی مثبت گرا، ندیده گرفتن جنبه های منفی زندگی نیست، بلکه نحوه کنترل قدرت تغییر دیدگاه را به فرد می آموزد تا پتانسیل شادی در رفتارهای روزمره اش را به من نشان دهد. به عنوان مثال :

شادی باعث ایجاد اتفاقات خوب در زنگی می شود که شادی بیشتر را به دنبال دارند.

تا زمانی که کار می کند و برای کارمان هدفی داشته باشد، زندگی ارزشمند می شود.

انسان ها روی تأثیر پول بر شادی زیاده روی می کنند، درست است که در این زمینه تأثیرگذار است، اما به اندازه ای که فکر می کنم نیست، بنابراین اگر روی ثروتمند نبودن فکر کنید، احساس شادی بیشتر داشت.

بعد از ماین خاص، تأثیر پول روی شادی مخرب می شود ولی می توانم با خرج کردن پول برای دیگران، شادی بخریم.

اگر پولتان را با استفاده از تجربه های جدید نسبت به زمانی که خرج مادیات می کنید، شادی بیشتر به سوی شما می آید.

قدردانی تعداد زیادی در احساس شادی از زندگی دارد، هر چه بیشتر قدردان باشید، شادتر هستید.

هورمون اکسیتوسین باعث برانگیخته شدن احساس اعتماد، دلسوزی، مروت و خوشبختی در انسان ها می شود و استرس یا کورتیزول را خنثی می کند. برای بهتر شدن حالت ترکیبی در آغوش بگیرید، ببوسید و نوازش کنید.

افرادی که عمدا احساس خوبی در خود ایجاد می کند و ظاهرشان را شاد می کند از مزیت های حس و حال مثبت می شود. ظاهر شاد داشتن  لزوما باعث خوشحالی نمی شود ولی اگر کمی تلاش کنید به خوشحالی درونی هم رسید.

شادی مسری است، کسانی که دوستان شاد دارند، بیشتر احساس شادی می کنند.

کسانی که نسبت به دیگران مهربان هستند، نه تنها احساس خوشبختی و سلامت بیشتر دارند توسط همنوعان  بیشتر مورد پذیرش قرار می گیرند.

ان امور داوطبانه در زمینه هایی که به آن باور دارید، سلامتی و رضایت از زندگی را افزایش می دهد و می تواند علایم افسانه را کاهش دهد.

کسی با پولش دیگران را خوشحال می کند، احساس بهتری خواهد داشت.

برای داشتن یک زندگی خوب، لذت روانی از رفتار مهم تر، صرف روی لذت و احساس مثبت است.

همه روزهای خوب، سه چیز مشترک دارند، احساس استقلال، شایستگی و ارتباط با دیگران .

داشتن زندگی خوب، آموختنی است.

تاثیر روانشناسی مثبت گرا در محل کار

تاثیر روانشناسی مثبت گرا در محل کار

احساس باعث بهتر شدن عملکرد می شود.

احساس مثبت در محیط کاری مسری است یعنی یک فرد مثبت این احساس را مانند تمام موسسه منتقل می کند.

اقدامات کوچک و بسیار ساده بر روی محیط شادی کار دارد و نیازی نیست برای مشارکت و داشتن محیطی شاد و مفید برای کار کردن.

یکی از ترکیب اجزای روانشناسی مثبتگرا به موفقیت است. موفقیت نه تنها ما را خوشحال تر می کند بلکه شاد بودن و تجربه عواطف مثبت، احتمال موفقیت را افزایش می دهد.

اهداف روانشناسی مثبت گرا

ایجاد تاثیر مثبت روی زندگی فرد

افزایش تجربه فرد از عواطف مثبت

کمک به فرد برای شکوفایی نقاط قوت و استعدادها 

بالابردن توان هدف سازی و جستجو برای هدف

ایجاد احساس امید در چشم انداز آینده 

تقویت احساس شادی و سلامتی

کمک به فرد برای حفظ و حفظ روابط سالم و مثبت

کمک به فرد برای این که قدر هر لحظه را بداند

تمام اهدافی که گفته شده در واقع برای رسیدن به هدف اول یعنی ایجاد تأثیر مثبت روی زندگی فرد است.

مدل PERMA در روانشناسی مثبت گرا

مدل PERMA در روانشناسی مثبت گرا

مدل PERMA در روانشناسی مثبت گرا، به عنوان مدلی تاثیر گذار برای تعریف سلامتی و خوشبختی شناخته می شود. سلیگمن برای توضیح و تعریف مفهوم مفهوم سلامتی، این مدل را تنظیم کرده است که مخفف ۵ سرفصل اصلی سلامتی و خوشبختی است.

P احساس مثبت : با این که نمیتوند گفت فقط جستجوی احساسات روشی مثبت برای افزایش سلامت نیست ولی تجربه تجربه مثبت عامل مهمی است. لذت بردن در لحظه و تجربه احساس مثبت، بخشی از سلامت روانی است.

E مشارکت : شرکت در کارهایی که به آن علاقه دارد و باعث می شود کاملاً جذب کار شود و زمان از دستتان در برود یا احساس لذت از انجام کاری که در آن تبحر دارید، قسمت مهمی از سلامت روحی می شود. اگر درزندگی با چنین فعالیتی همراه نباشد، به سختی احساس سلامت روحی داشته باشد.

R روابط مثبت : انسان موجود اجتماعی است که برای خودشکوفایی نیاز به ارتباط با دیگران دارد. داشتن روابط و با معنی برای سلامت روحی و احساس خوشبختی ما حیاتی است.

M معنی : خیلی اتفاق می افتد با افراد مبتلا می شوند که اغلب اوقات سرخوش هستند ولی معنایی در زندگی ندارند، این افراد معمولا احساس سلامت روحی یا خوشبختی ندارند. زمانی که خودمان را وقف یک علت کنیم یا متوجه چیزی مهم تر و بزرگ تر از خود می شویم، به درکی از معنا و ارزش میرسیم که هیچ چیز نمی تواند آن را بگیرد.

یک هدف: همه ما برای موفقیت و رسیدن به هدف و بهتر شدن خودمان تلاش می کنیم. اگر هدفی برای دستیابی به یکی از تکه های اصلی پازل سلامت روحی را از دست داده ایم.

بر اساس مدل ارائه شده توسط سیگلمن، اگر احساس سلامتی روحی و خوشبختی در زندگی را داشته باشید، باید روی موارد زیر تمرکز کنید.

برای این که هیجان بیشتری را تجربه کنید، کارهایی که خوشحالتان می کنید را انجام دهید و از برنامه روزانه خود لذت ببرید.

برای تقویت به دنبال سرگرمی هایی هستند که دوست دارند و مهارت های خود را افزایش دهند یا به دنبال کاری بگردید که مناسب علایق شما باشد.

کیفیت ارتباط خود با دیگران را بالا ببرید و سعی کنید روابط مثبت و حمایتگرانه را با دوستان، خانواده و پارتنز خود حفظ کنید.

به دنبال معنی بگردید، اگر از کارتان به این معنا نمی رسد از فرصت های داوطلبانه، سرگرمی های شخصی یا فعالیت های تفریحی و مربیگری برای رسیدن به معنی استفاده کنید.

روی رسیدن به  بررسی کنید اما نه اندازه ای که همه چیزهای مهم دیگر زندگی را کنار بگذارید.

رسیدن به شکوفایی در روانشناسی مثبت گرا

زمانی که استعداد و نقاط خود را تقویت کنید، روابط اجتماعی، حمایت از گرانه و معنادار ایجاد کنید، احساس لذت و خوشی داشته باشید و خدمت با ارزشی داشته باشید، شکوفا می شوید.

زمانی که در حال انجام کاری هستید که با علاقه و مهارت های شما هماهنگی دارد و غرق در انجام آن فعالیت می شود و قدم به قدم به سمت موفقیت پیش می رود به شکوفایی استعداد و رضایت درونی می رسد.

شکوفا شدن زمانی اتفاق می افتد که در کنار رسیدن به موفقیت واقعی، می توانید از زندگی دشته باشید و موفقیتتان همراه با احساس رضایت درونی باشید.

حتما بخوانید : آموزش نقاشی کیک تولد
منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 36134 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید