یکشنبه, ۶ آذر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-11-27
کد خبر: 133866 |
تاریخ انتشار : ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۳ |
1 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

اختلال پانیک یا هراس چیست؟ درمان پانیک ممکن است؟ اختلال پانیک چیست؟ همه‌ای ما در طول زندگی بارها دچار احساساتی چون ترس و نگرانی شده‌ایم، زیرا این واکنش‌ها کاملاً طبیعی هستند و بدن در واقع باید این واکنش‌ها را از خود نشان دهند. اختلال هراس یا پانیک (panic) نیز شرایط مشابهی دارد، یعنی فرد این […]

اختلال پانیک یا هراس چیست؟ درمان پانیک ممکن است؟

اختلال پانیک چیست؟
همه‌ای ما در طول زندگی بارها دچار احساساتی چون ترس و نگرانی شده‌ایم، زیرا این واکنش‌ها کاملاً طبیعی هستند و بدن در واقع باید این واکنش‌ها را از خود نشان دهند. اختلال هراس یا پانیک (panic) نیز شرایط مشابهی دارد،
یعنی فرد این اختلال را به‌طور منظم احساس می‌کند، بدون ترس را تجربه می‌کند، که این واکنش‌ها را نشان می‌دهد، اما حمله پانیک یا هراس چیست؟ در ادامه مقاله تصمیم داریم به سوال هراس چیست پاسخ بده و هرآنچه باید درباره این اختلال (اختلال پانیک) را نیز در اختیار قرار دهیم.
اما حمله پانیک چیست؟ حمله پانیک یک نوع ترس یا هراس شدید است که در صورت عدم وجود خطر واقعی یا علت ظاهری باعث واکنش‌های جسمی شدید می‌شود. حملات پانیک بسیار ترسناک هستند، زیرا ممکن است فکر کنید که کنترل خود را از دست داده‌اید، می‌توانید مورد حمله قرار بگیرید، یا حتی در حال مرگ هستید.
ویرایش پنجم دستورالعمل تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) به معنی حمله پانیک به افزایش استرس است که در چند دقیقه به اوج خود می‌رسد.
حمله پانیک
بسیاری از افراد در طول زندگی فقط یک یا دو بار این مسئله را تجربه می‌کنند و مشکل می‌شود. اگر شما از چهار بار دچار پانیک غیر منتظره شوید، ممکن است به بیماری مبتلا شوید که دچار هراس نامیده می شوید. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۹، دو تا چهار درصد افراد در جهان مبتلا به هراس هستند. علائم مشکلات هر چند در جوانان ۲۰ تا ۲۴ ساله ظاهر می‌شوند.
اگرچه هدف پانیک تهدید کننده زندگی وجود دارد اما می‌توان زندگی ترسناک و کیفیت را تحت تأثیر قرار داد. پس در صورت عدم هراس باید با پزشک مشورت کنید. درمان صحیح مهم زندگی در کاهش و بهبود کیفیت شما است.
گفتگوی آنلاین با متخصص روانپزشکی
علائم مانع پانیک چه هستند؟ تشخیص حمله پانیک
حملات پانیک معمولی، بدون هشدار و دلیل واضح شروع می‌شوند. آن‌ها می‌توانند در هر زمان، هنگام رانندگی با ماشین، در مرکز خرید، هنگام خواب یا یک جلسه کاری بروز کنند. ممکن است گاه‌به‌گاهی باشد که به صورت مکرر رخ دهد.

به طور معمول حملات پانیک در چند دقیقه به اوج خود می‌رسند و به مدت ۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشند که معمولاً ۱۰ دقیقه اول فرد است. اوج این علائم را تجربه خواهد کرد.. در موارد شدید، علائم ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشند. به‌همین‌دلیل، ممکن است بعد از فرود آمدن و فرسودگی، ممکن است حمله کنید.  علائم شایع پانیک عبارتند از:

احساس بروز یک خطر قریب‌الوقوع
ضربان قلب سریع و تپنده (پانیک و پی‌وی‌سی قلبی)
تعریق
لرزش بدن
تنگی نفس و احساس خفگی (پانیک و تنگی نفس)
گرگرفتگی
حالت تهوع (پانیک و مشکلات گوارشی)>
گرفتگی شکم
درد قفسه سینه
سردرد
سرگیجه، سبکی سر یا ضعف
بی‌حسی یا احساس سوزن سوزن شدن دست و پا
ترس از دست دادن کنترل بدن (به‌خصوص حمله پانیک در خواب)
ترس از مردن

دقت نداشته باشد هراس پانیک علاوه بر علائم جسمانی یک‌سری نشانه‌های روان‌شناختی پانیک نیز دارد که می‌توان آن‌ها را نشان داد زیرا بی‌خوابی، ایجاد مشکل در استفاده از فرد، کاهش میل جنسی، احساس گیر کردن غذا در گلو و احساس وحشت و سراسیمگی اشاره کرد.
اختلال پانیک یا وحشت زدگی می‌تواند هر روز چندین بار برای فرد اتفاق بیفتد، یا ممکن است هر هفته یا هر ماه شاهد این اتفاق باشید. از طرفی گاهی اوقات فرد متوجه می‌شود که ممکن است دچار اختلال پانیک و وحشتناک شود که در چنین موقعیتی با تشخیص به‌موقع و انجام راه‌های مقابله با مشکل مواجه می‌شود. این مشکل در زنان بیشتر از مردان دیده می شود و می توانم با برخی از کارها و هواها از رخ دادن آن جلوگیری کنم.
علت ایجاد اختلال پانیک یا وحشت زدگی چیست؟
تا‌به‌حال درست و دقیق در رابطه با علل ایجاد اختلال پانیک یا وحشتناک زدگی به دست نیامده است و مشخص نیست که چه چیزی باعث حرکت پانیک می‌شود، اما باید متذکر شد که برخی از عوامل ممکن است در ایجاد این اختلال نقش داشته باشند. در ادامه به بررسی این عوامل می‌پردازیم تا با آن‌ها آشنا شوید.
عوامل زیست شناختی و جسمانی: بهم خوردن میزان برخی از هورمون‌های بدن باعث می‌شود که پانیک در بدن فرد مبتلا نشود. ایجاد شود. وضعیت‌هایی چون بارداری، کم کاری یا پرکاری تیروئید، دیابت، بیماری‌های کلیوی و مواردی از این دست می‌تواند در سیستم‌های بدنی اختلال ایجاد کند که این اختلالات را در عصبی و استرسی ایجاد می‌کنند.
اثر ژنتیک و ارث در بروز پانیک اتک: از مهمترین عوامل ایجاد هراس و ترس می‌توان به عوامل ژنتیکی اشاره کرد. و ارثی اشاره کرد. اگر شما در خانواده‌های زندگی می‌کنید که پدر و مادرتان دارای خطری می‌شوند، ممکن است شما نیز مانند آن‌ها رفتاری بسیار بالا داشته باشید. اما نمی‌گوید که این مشکل به ژن‌های مرتبط است، بلکه برخی از ژن‌ها می‌توانند چنین مشکلی را به همراه داشته باشند.
تاثیر محیط و اجتماع در اختلال پانیک: یکی از شایع‌ترین دلایلی که می‌توان برای ایجاد این اختلال در آن اشاره کرد. کرد، محیط و اجتماع است. بسیاری از افراد به دلیل مشکلات مشترک، تغییری در محیط زندگی، مرگ عزیزان، آسیب، بیماری و مواردی از این دست از آسیب عصبی می‌شوند و گاهی اوقات این برنامه ادامه دار می‌شود، به طوری که فرد دچار اختلال هراس و ترس می‌شود.
برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که واکنش طبیعی بدن شما در هنگام مبارزه یا فرار، ممکن است با خودرو پانیک همراه شود. به عنوان مثال، اگر یک خرس گریزلی به شما بیاید، بدن شما به طور غریزی نشان می دهد. ضربان قلب و شما آماده می‌شوید برای مقابله با عوامل خطرساز زندگی می‌یابد.
اگرچه بسیار از این واکنش‌ها در حمله پانیک نیز رخ می‌دهد، اما هنوز ناشناخته است که چرا این حمله زمانی رخ می‌دهد که هیچ خطری وجود ندارد.
به دلیل هراسله پنیک اجتماعی
با انواع حمله پانیک بیشتر آشنا شوید
تا‌به‌اینجا در رابطه با اختلالات پانیک چه مواردی را مورد بررسی قرار دادیم و علل و علل ایجاد این مشکل را نیز بررسی کردیم، اما نکاتی که باید در نظر داشته باشید این است که این مشکل را در موارد متفاوتی داشته باشید و پاسخ دهید. با عوامل مختلف این احساس می‌شود. در ادامه به بررسی انواع هراس می‌پردازیم تا با شرایط هر یک آشنا شوید.
۱. اختلال هراس خاص (فوبیاهای خاص)
فوبیا یکی از اختلالات اضطرابی می‌شود و منظور از فوبیا احساس ترس از یک موضوع خاص است. فردی که دچار فوبیا است گمان می‌کند که با موضوعی روبرو می‌شود که از آن فوبیا بدترین اتفاق ممکن است رخ دهد، از همین‌رو هنگام برخورد با موقعیت‌های استرس و ترس شدید می‌شود.
برای مثال آراکنوفوبیا یا عنکبوت هراسی یکی از انواع هراس خاص است، به‌طوری‌که فرد در معرض خطر با عنکبوت و حتی تصور آن است که شدیداً می‌شود. برخی از هراس اختصاصی انواع دیگری نیز دارد که می‌توان به ترس از مار، ارتفاع، رعد و برق، هواپیما، خون، عدم هر ثبت نام کنکور و … اشاره کرد. اگر شما این دست را از فوبیاها دارید، می‌توانید موضوع را با یک دکتر ترس‌های خاص درمیان بگذارید تا راهنمایی‌های لازم صورت بگیرد.
۲. اختلال هراس اجتماعی (اختلال اضطراب اجتماعی)
از دیگر انواع هراس می‌توان به هراس اجتماعی اشاره کرد، اما منظور از هراس اجتماعی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که افراد مبتلا به عدم انجام فعالیت‌های هراسی در اجتماع و حتی ظاهر شدن در جمع می‌ترسند و اگر در اجتماع‌هایی که می‌توانند حملاتی را از خود نشان دهند و اضطرابی داشته باشند، می‌شوند.
در واقع می‌توان گفت که جمعیت هراسی نوعی احساس خجالت شدید در فرد است که باعث می‌شود فرد با مردم، غریبه‌ها یا صاحب قدرت مانند استاد دانشگاه هستند، رئیس‌جمهور کاری و غیره ممکن است، زیرا این کارها باعث می‌شوند. ایجاد نگرانی و ترس شدید در فرد می‌شود.
حال افراد دچار این مشکل می‌شوند به این دلیل که ترس کمتری را تجربه می‌کنند و آرام‌تر می‌شوند، معمولاً از اجتماع و موقعیت‌های اجتماعی دوری می‌کنند. توصیه می‌شود این افراد از یک مشاور ترس کمک کنند تا این مشکل را حل کنند و به‌درستی در اجتماع حاضر شوند.
۳. هراس از مکان‌های شلوغ یا آگورافوبیا (Agoraphobia)
از دیگر انواع اختلالات هراس و ترس می‌توانم به آگورافوبیا که با نام‌های دیگری چون اختلال برون هراسی و گذر هراسی می‌شود اشاره کرد، اما گذر هراسی چیست؟
منظور از این اختلال است که فرد هنگام حضور در مکان‌های ناآشنا یا فضاهای باز دچار ترس و استرس می‌شود، از همین رو تمام تلاش خود را می‌کنند که در خانه و محل کار در محیط بیرون و محیط‌های ناآشنا رفت و آمد می‌کنند. آمد نبود. برخی از افرادی که چنین فوبیایی دارند، ممکن است عمل هراس را نیز تجربه کنند. بنابراین که در مکان‌های عمومی حاضر می‌شوند این کار می‌شوند.
اختلال هراس به دلیل ترس از تنهایی
۴. ترس از تنهایی و تنها ماندن
ترس از تنها ماندن یکی از انواع اختلال هراس در کودکان است. این بزرگ‌ترین مشکل تنها به کودکان مختصر نیست و می‌توانند آن را تجربه کنند. این مشکل در اکثر مواقع زمانی پیش می‌آید که فرد یا کودک در یک زمان با دست دادن عزیزان یا دوستان خود با مشکل مواجه می‌شود. این موضوع در برخی از موارد به یک اختلال تبدیل می‌شود و می‌توان واقعی و عصبی را به همراه داشته باشد.
مثلاً اگر فرد در یک موقعیت برای همیشه باشد، همیشه به این فکر می‌کند که ممکن است در معرض خطر باشد، به‌همین‌دلیل سطح اضطراب و نگرانی بالا می‌رود و فرد دارای حمله پانیک خواهد بود.
۵. اختلال پانیک در خواب
اختلال هراس در خواب معمولاً در شب اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود که فرد از خواب با ترس و دلهره بیدار شود. در چنین موقعیتی فرد از نظر نفس کشیدن با مشکل مواجه خواهد شد و تپش قلب نیز خواهد شد. نکاتی که باید به آن اشاره کرد این است که هراس و پانیک در شب با یکدیگر تفاوت دارند.
در رابطه با تفاوت هراس پانیک شبانه باید گفت که هراس شبانه را تجربه می‌کنند از آن بی‌اطلاع هستند و ممکن است زمانی که خواب هستند از رختخواب بیرون بیایند، داد بزنند، گریه و کارهای مشابهی را انجام دهند. دادن و دوباره پس از آن هراس شبانه تمام شد به خواب بروند.
حمد پانیک اما متفاوت است و فرد پس از آن این حمله را تجربه می‌کند از خواب بیدار می‌شود و علائم حمله را مشاهده می‌کند و مدت‌زمان بسیاری از طول می‌کشد تا دوباره بخوابد. تابه‌حال متخصصان نمی‌توانند مانع از هراس شبانه شوند را به‌طور دقیق متوجه می‌شویم، اما طبق تحقیقات انجام شده، زمانی که یک موضوع در پردازش مغز و سیستم عصبی تأثیر منفی بگذارد و باعث ترس و اضطراب شود هراس در خواب رخ خواهد داد.
۶. اختلال بدشکلی هراسی
اختلال بدشکلی هراسی یک نوع اختلال روانی به شمار می‌آید که می‌تواند یک عارضه شدید باشد و باعث شود که فرد به دلیل شرم و اضطراب از حضور در جمع اجتناب کند. فرد می‌تواند این افراد را معمولاً دچار مشکل کند، آینه می‌آیستد تا ظاهر و تصویر را در آینه و مدام فکر می‌کنم که زیبایی کافی برای حضور در اجتماع و موقعیت‌های مختلف را ندارد و به همین دلیل احساس ترس و اضطراب می‌شود.
اثر افرادی که دچار این مشکل می‌شوند معمولاً سعی می‌کنند با استفاده از آرایش‌های غلیظ ناقص‌هایی که گمان می‌کنند را پوشش دهند. اختلال بدشکلی هراسی بیشتر در سنین نوجوانی دیده می‌شود و هر دو جنس دختر و پسر می‌توانند این مشکل را تجربه کنند.
اختلال بدشکلی هراسی یا پانیک بدشکلیاوره>
فاکتورهای خطر بروز اختلال پانیک
اختلال هراس بیشتر در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می‌شود و زنان را از مردان تحت تأثیر قرار می‌دهند. بنابراین، احتمال دارد که گروه‌های خاص به آن مبتلا شوند. فاکتورهایی که ممکن است خطر را معمولاً به کار پانیک یا اختلال هراس را افزایش دهند، عبارتند از:

داشتن سابقه خانوادگی پانیک یا اختلال هراس
مواجه با استرس‌های عمده زندگی مانند مرگ یا بیماری جدی یکی از عزیزان
برخورد با یک حادثه آسیب‌زا مانند تجاوز جنسی یا یک حادثه جدی قوی>
بروز تغییرات عمده در زندگی مانند طلاق یا اضافه شدن یک نوزاد جدید
سیگار کشیدن یا مصرف زیاد کافئین
داشتن سوء استفاده جنسی در دوران کودکی

آیا حمله عصبی پانیک خطرناک است؟ عوارض احتمالی اختلال پانیک
در صورت عدم درمان، درمان و اختلال هراس می‌تواند بر روی همه زمینه‌های زندگی شما تأثیر بگذارد. عوارض مرتبط با برنامه پانیک معمول عبارتند از:

ایجاد فوبیای خاص، مانند ترس از رانندگی یا ترک خانه
نیاز به مراقبت‌های پزشکی مکرر برای رفع نگرانی‌های مربوط به سلامتی و سایر شرایط پزشکی
اجتناب از حضور در موقعیت‌های اجتماعی
بروز مشکلات در محل کار یا مدرسه
بروز افسرد، اختلالات عصبی و سایر اختلالات
افزایش افکار خودکشی یا انجام آن
سوءمصرف الکل یا سایر مواد مخدر
مشکلات مالی

در برخی از افراد، اختلال هراس ممکن است با آگورافوبیا همراه شود. در واقع نگران هستند که در صورت بروز حمله پانیک نتوانند فرار کنید یا کمک کنید و به‌همین‌دلیل از خانه خارج شوید.
پانیک در کودکان می‌تواند باعث پیشرفت در روند رشد شود. زیرا ترس از خطر ممکن است حضور در مدرسه یا حفظ روابط اجتماعی را کند.
پیشگیری از حمله پانیک
آیا ممکن است از حرکت پانیک وجود داشته باشد؟
اختلال پانیک یک بیماری طولانی‌مدت است که روند درمان بیماری دارد. اکثر افراد مبتلا به هراس از طریق درمان، برخی از علائم خود را می‌دهند. بنابراین، نشان از نشان دادن بهترین ویژگی است.
مثلا می‌توانید با مصرف الکل و مواد مصرفی، علائم خود را کاهش دهید. برنامه درمانی خود را رعایت کنید تا از عود یا تشدید علائم حمله پانیک جلوگیری کنید. فعالیت بدنی منظم داشته باشید زیرا ممکن است به کاهش کمک کند. به هر روشی، استرس روزانه خود را مدیریت کنید.
آیا می‌توانم از پانل با هراس یک هوای کرد؟
در این مقاله به سوال مشکل هراسی چیست پاسخ دادیم و متوجه شدیم که این مشکل می‌تواند بسیار سخت و اذیت‌کننده باشد. از همین رو بسیاری از افراد به دنبال راه‌کارهایی هستند که از این مشکل هستند. در رابطه با این موضوع باید گفت که چرا از عمل هراس پانیک معمولاً سخت است و ممکن است نتیجه‌ای صددرصدی نیز نباشد.
نوشیدن الکل، مصرف کافئین و سایر محرک‌ها و همچنین داروهای مفید می‌تواند این مشکل را بیشتر ایجاد کند، بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید این است که مصرف این مواد را کاهش دهید.
فعالیت بدنی منظم داشته باشید زیرا ممکن است به کاهش مصرف کمک کند. به هر روشی، استرس روزانه خود را مدیریت کنید.
همچنین توصیه می‌شود در صورتی که از اختلال یا فوبیای خاصیت رنج می‌برید با یک مشاوره آنلاین دکتر مغز و اعصاب مشورت کنید تا پیش از این که دچار اختلالات عصبی شوید، مشکل شما حل شود. از طرفی شما می‌توانید با خواندن تجربیات پانیک از موارد مربوط به اختلال پانیک نی نی سایت خوبی درباره این اختلال اطلاعات کسب کنید.
تشخیص اختلال هراس چگونه است؟
اگر شما جزو افرادی هستید که گمان می‌کنید علائم هراس را تجربه کرده‌اید، توصیه می‌شود مراقبت‌های لازم پزشکی را انجام دهید و نسبت به این علائم بی‌توجه نباشید. دقت داشته باشید که اگر دچار حمله پانیک شوید، باید سریعا به اورژانس مراجعه کنید.
در اورژانس آزمایش‌های انجام می‌شود و اگر نیازی به پزشک باشد، نوار قلب را نیز تجویز می‌کند. تمام این بررسی‌ها به این دلیل انجام می‌شود که پزشک مطمئن باشد که حمله شدیدی به اتفاق نیفتاده است و خطری شما را تهدید نمی‌کند.
اگر بررسی‌های اولیه انجام شد و پزشک تشخیص داد که شرایط بیماری بیمار نرمال است، فرد را به یک دکتر عمومی ارجاع می‌دهد. در ادامه معاینه روان و اعصاب فرد انجام می‌شود و اگر پزشک معالجه هراس را تشخیص دهد، این مشکل را شروع خواهد کرد.
گاهی‌اوقات لازم است که بیمار را یک دکتر متخصص مغز و اعصاب معاینه کند تا اطمینان حاصل شود که از سلامت بیمار حاصل می‌شود. هنگام مراجعه به پزشک، برای کمک به تشخیص، احتمالاً باید آزمایش‌های زیر را انجام دهید:

یک معاینه فنی کامل
آزمایش خون برای بررسی تیروئید و سایر شرایط پزشکی
آزمایشات احتمالی مربوط به قلب مانند نوار قلب
ارزیابی روانشناختی برای صحبت در مورد علائم، ترس‌ها یا نگرانی‌ها، شرایط استرس‌زا، مشکلات در روابط یا موقعیت‌های اجتماعی، مواردی که ممکن است از حضور در آن‌ها جلوگیری کنید و یا خودتان را شناسایی کنید

در تشخیص پانیک ممکن است در مصرف الکل یا سایر مواد از شما سوال شود.
معیارهای اصلی تشخیص اختلال پانیک یا اختلال هراس
از پزشکان، همه کسانی که دچار حمله پانیک می‌شوند، هراس ندارند. بر اساس راهنمای تشخیصی آماری اختلالات روانی (DSM-5) که توسط انجمن روانپزشکان منتشر شده است، برای تشخیص اختلال پانیک معیار بههای زیر توجه کرد:

بیمار مدتی است که هراس مکرر و غیر منتظره را تجربه می‌کند
بیمار در طول یک ماه، حداقل یک مورد حمله یا خطر شدید از بروز آن را داشته است. معمولا ترس از عواقب حمله، مانند دست دادن کنترل بدن، حمله یا تغییرات قابل توجه ممکن است باعث بروز مجدد حمله شود.
حملات پانیک بیمار ناشی از مصرف الکل، مواد مخدر، روانی به بیماری یا شرایط دیگر مانند هراس اجتماعی وسواس نیست. زیرا اصولا حمله پانیک بی‌دلیل و مفید رخ می‌دهد.

حالا اگر معاینه‌های لازم انجام شود و پزشک مشکل هراس و پانیک را تشخیص داد، چگونه مشکل هراس را درمان کنیم؟
درمان اختلال پانیک
انواع روشهای درمان درمان پانیک
درمان پانیک به صورت صددرصد امکان پذیر نیست و در اکثر مواقع دکتر متخصص مغز و اعصاب از روش‌هایی استفاده می‌کنند که بیماری‌های بیماری را تحت کنترل در بیاورد قرار می‌دهند. در واقع این روش‌ها به‌گونه‌ای هستند که فرد می‌تواند با استفاده از آن‌ها، افکار و اعمال خود را تغییر دهد و عملکرد بهتری در برابر ترس‌های خود داشته باشد.
یک روش درمانی صحیح می‌تواند به کاهش شدت و دفعات عمل یک کمک کرده و عملکرد شما را در زندگی روزمره بهبود بخشد. گزینه های اصلی درمان عبارتند از روان درمانی و دارویی درمانی. بسته به سابقه و شدت هراس، ممکن است یک یا هر دو نوع روش درمانی توصیه شود. در ادامه به جزئیات هرکدام اشاره کرد.
روان ورزشی درمانی پنیک
روان درمانی اولین درمان برای درمان پانیک و اختلال هراس می‌شود. روان درمانی می‌تواند شما را در برنامه‌های کاربردی پانیک و مقابله با هراس کمک کرده تا با آن‌ها را بیاموزد.p>
نوعی روان درمانی به نام درمان رفتاری-شناختی می‌تواند به شما کمک کند تا از طریق تجربه علائم پانیک را دسته‌بندی کنید. بدین شکل، درمانگر به می‌کند تا به شما کمک کند حمله پانیک را به شیوه‌های ایمن کنترل کنید. درمان موفقیت‌آمیز همچنین می‌تواند شما را در غلبه بر ترس از موقعیت‌هایی که به‌دلیل حرکت پانیک از آن‌ها انجام داده، کمک کند.
مشاهده نتایج حاصل از درمان به زمان و تلاش بسیار نیاز دارد. ممکن است در چند هفته حمله پانیک کاهش یابند و یا طی چند ماه می شود. بنابراین، برای اطمینان از کنترل عملکرد پانیک یا درمان عود اختلال، بهتر است از همین الان برنامه ریزی کنید.
دارو درمانی پانیک اتک
داروهای ضد پانیک می‌توانند به کاهش علائم مرتبط با فعالیت پانیک و همچنین اثرات کمک کنند. در حال حاضر یک نوع دارو برای مدیریت علائم کاربردی پانیک درمان است، از جمله:

مهارکننده‌های بازجذب سروتونین (SSRIs). به طور کلی داروهای ضد اثرات SSRI به‌دلیل داشتن خطر عوارض جانبی جدی، به‌عنوان اولین انتخاب برای درمان پانیک توصیه می‌شوند. SSRI‌های بررسی شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان هراس شامل فلوکستین، پاروکستین و سرترالین هستند.
مهارکننده‌های بازجذب سروتونین و نوراپی‌نفرین (SNRIs).ها دسته‌های دیگری از داروهای ضدعفونی‌کننده هستند که توسط FDA برای درمان درمان هراس‌شده‌اند.
بنزودیازپین‌ها. این داروها آرام‌بخش سیستم عصبی مرکزی هستند. بنزودیازپین‌هایی که توسط FDA برای درمان مشکل هراس بررسی شده‌اند شامل آلپرازولام و کلونازپام هستند. بنزودیازپین‌ها به طور کلی فقط به‌صورت کوتاه‌مدت مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا می‌توانند عادت ایجاد کنند و باعث وابستگی روحی یا جسمی شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند با داروهای دیگر تداخل داشته باشند و عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کنند.

اگر یکی از داروها برای شما عمل دارو نمی‌کند، پزشک ممکن است برای افزایش اثربخشی و تعیین داروترین داروها برای پانیک، تغییر یا ترکیب داروهای خاص را توصیه کند. به خاطر داشته باشید که پس از شروع اولین دارو، چند هفته طول می‌کشد تا متوجه بهبود علائم شوید. بنابراین درمان سریع پانیک ممکن نیست و در هر دو روش روان درمانی و دارویی نیاز به گذشت زمان است.
توصیه می‌شود قرص‌های اختلال هراس را بدون مشورت با دکتر متخصص مغز و مصرف مصرف کنید، زیرا این قرص‌ها می‌توانند بیشتر را برای شما به همراه داشته باشند. از همین رو به شما پیشنهاد می‌کنیم که از مجموعه پذیرش ۲۴ کمک بگیرید و مشاوره کنید. لازم را انجام دهید تا در نهایت دکتر مغز و اعصاب را به شما معرفی کنید تا با مراجعه به پزشک تشخیص بیماری در ادامه درمان آن به‌موقع می‌گیرد.
شما می‌توانید در صورت مشاهده علائم بیماری هراس با یک مشاوره آنلاین دکتر مغز و اعصاب را بررسی کنید، گاهی اوقات به شما پیشنهاد می‌شود.

درمان خانگی اختلال پانیک
علاوه بر این درمان‌ها، کارهایی هستند که می‌توانند در خانه انجام دهند تا به تسکین علائم کمک زیادی کنند. مواردی مانند:

به برنامه درمانی خود پایبند باشید. مطمئناً ممکن است مشکل برطرف شود اما درمان می‌تواند به شما کمک کند تا در خانه خود گروگان نیستید.
به یک گروه پشتیبانی بپیوندید. آنه قرهوههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه
از مصرف کافئین، الکل، مواد مخدر و سیگار کشیدن خودداری کنید. همه اینها می‌توانند عمل هراس را به حرکت یا بدتر کنند.
تکنیک‌های مدیریت استرس و آرامش را تمرین کنید. به عنوان مثال، یوگا، احساس آرامش و آرامش پیشرونده ماهی‌ها (کشش یک عضله و سپس رهایی کامل آن تا زمانی‌که همه ماهی‌های بدن شل شوند) ممکن است مفید باشد.
فعالیت بدنی داشته باشید. فعالیت هوازی ممکن است بر روحیه شما تأثیر بگذارد.
خواب کافی داشته باشید. به اندازه کافی بخوابید تا در طول روز احساس خواب آلودگی نکنید.

درمان اختلال پانیک با داروهای گیاهی
مطمئنا مصرف برخی از داروهای گیاهی زیر می‌تواند به رشد یا کاهش فعالیت پانیک کمک کند:

دمنوش اسطوخودوس
دمنوش بابونه
دمنوش گل گاوزبان
عرق بیدمشک
عرق بهارنارنج

قبل از استفاده از داروهای گیاهی یا مکمل‌های غذایی، با پزشک خود مشورت کنید. این محصولات می‌توانند با استفاده از داروهای تداخلی داشته باشند.
درمان اختلال پانیک با طب سنتی
متخصص طب سنتی معتقد است که این افراد با خشونت رفتاری و عصبانیت‌های آنی بیشتر در معرض خطر یا حملات پانیک هستند. به‌همین‌دلیل، توصیه می‌شود که برای مصرف دمنوش‌های آرام‌بخش و ضد افسردگی، غذاهایی که با طبع گرم را کاهش می‌دهند و بیشتر میوه‌ها را کاهش می‌دهند.
علاوه بر این، طب سوزنی یا ماساژ بدن با روغن‌های اساسی مانند روغن زیتون یا کنجد نیز به کاهش استرس و محرک‌های حرکت پانیک می‌کند. در مقاله ای دیگر با عنوان ۱۲ داروی گیاهی برای درمان پانیک اتک یا اختلال هراس در طب سنتی بیشتر در اینباره راهنمایی کرده ایم.

پرسش و پاسخ در مورد بیماری پانیک
عوارض بعد از هراس و پانیک چیست؟
از شایع‌ترین عوارض مربوط به این اختلال می‌توان به، بی‌حالی، بدن درد و خوابآلودگی اشاره کرد.
آیا آپارات پانیک می‌توانند با مرگ همراه باشند؟
معمولا چنین اتفاقی‌افتد و این بیماری خطری برای زندگی نیست، اما از آنجایی که نمی‌توان به آن اشاره کرد، توصیه می‌شود نسبت به تشخیص و درمان آن بی‌توجه نباشید.
آیا مانع پانیک باید درمان شود؟
بله. این مشکل اگر کنترل یا درمان نشود، می‌تواند مشکلات را در زندگی روزمره شما ایجاد کند و باعث شود که از انجام کار و زندگی ناتوان شوید.
چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟
حملات پانیک را در اسرع وقت درمان کنید تا از بدتر شدن یا افزایش آن جلوگیری کنید. اگر برای اولین بار است که نشانه هایی از پانیک را تجربه کرده اید، بهتر است به مراقبت های فوری پزشکی بپردازید. اکثر افراد برای اولین بار دچار حمله پانیک می‌شوند، معتقدند که دچار حمله قلبی می‌شوند. تشخیص علائم بدون کمک پزشک متخصص است.
گفتگوی آنلاین با روانشناس
هنگامی‌که در مرکز مراقبت‌های اورژانسی هستید، یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی آزمایشی را می‌دهد تا ببینید آیا علائم شما در اثر حمله پانیک ایجاد شده است یا خیر. ممکن است معاینه سلامت روان انجام شود و در مورد علائم شما یک سوال پرسیده شود.
شرایط حضور را پیشنهاد، پیشنهاد می‌کنیم از صدها پزشک آنلاینمتخصص پذیرش ۲۴ مشاوره آنلاین تلفنی و متنی بگیرید. مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره به بهترین روانپزشک یا دکتر آنلاین اختلال پانیک برای درمان قطعی پانیک استفاده کنید. در این سامانه، امکان پرسش و پاسخ در مورد بیماری پانیک نیز وجود دارد.
جمع‌بندی
در این مقاله به پاسخ سوال مشکل پانیک چیست پرداختیم و هرآنچه باید درباره این مشکل را نیز بررسی کرد. اکنون شما با علائم و عوارض پانیک آشنا هستید، بنابراین نباید به علائم این اختلال بی‌توجه باشید، بلکه با مشاهده هریک از علائم باید با یک مشاوره آنلاین دکتر مغز و اعصاب مشورت کنید تا تشخیص و درمان به سرعت انجام شود.

منبع:
https://www.paziresh24.com/blog/

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 133866 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!