یکشنبه, ۶ فروردین ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-03-26
کد خبر: 36800 |
تاریخ انتشار : ۰۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۲۹ |
47 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

نوروپاتی چیست و علائم آن کدامند؟ نوروپاتی یا آسیب عصبی می‌تواند از عوارض ناشی از شرایط تغییر و حتی درمان‌هایی مانند شیمی‌درمانی باشد. در واقع، بیماری نوروپاتی، که گاهی اوقات به عنوان نوروپاتی محیطی شناخته می‌شود، اصطلاحی است که برای توصیف انواع آسیب‌ها از مشکلات شامل محیط زیست و همچنین علائم آن، استفاده می‌شود. می‌شود. […]

نوروپاتی چیست و علائم آن کدامند؟

نوروپاتی یا آسیب عصبی می‌تواند از عوارض ناشی از شرایط تغییر و حتی درمان‌هایی مانند شیمی‌درمانی باشد. در واقع، بیماری نوروپاتی، که گاهی اوقات به عنوان نوروپاتی محیطی شناخته می‌شود، اصطلاحی است که برای توصیف انواع آسیب‌ها از مشکلات شامل محیط زیست و همچنین علائم آن، استفاده می‌شود. می‌شود.
در این مقاله به بررسی علل، علائم، روشهای تشخیص، پیشگیری و درمان نوروپاتی میپردازیم.
علل نوروپاتی؛ علت بروز بیماری نوروپاتی چیست؟
اگرچه به می‌رسد که ترمیم اعصاب در بیماران مبتلا به نوروپاتی ممکن نیست اما با مصرف برخی از داروها و محیا کردن برخی از شرایط می‌توان این بیماری را کنترل کرد. نوروپاتی عللی دارد که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر است:
دیابت مهم‌ترین علت نوروپاتی
دیابت شایع ترین علت نوروپاتی است که به حدود نیمی از موارد نوروپاتی می‌شود. حتی پیش از این نیز برای پزشکان نگران‌کننده است چرا که می‌شود.
درمان می‌تواند پیشرفت کند نوروپاتی را کاهش دهد و همچنین به افراد مبتلا به سایر اختلالات مرتبط با، از جمله عوارض بینایی، مشکلات کلیوی، سکته‌ای مغزی و کمک‌کننده قلبی کمک کند. از طرفی رژیم غذایی مناسب و ورزش نیز سهم زیادی در بهبود این بیماری دارد.
نوروپاتی به علت مصرف الکل
الکل می‌تواند باعث نوروپاتی شود. نوشیدن الکل دومین دلیل اصلی نوروپاتی است، بنابراین نوشیدنی الکلی از رژیم غذایی بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید.
شیمی‌درمانی می‌تواند دلیل نوروپاتی باشد
شیمی‌درمانی معمولاً برای افراد مبتلا به سرطان و با هدف افزایش طول عمر بیمار و جلوگیری از گسترش سلول‌های تکثیر یافته مورد استفاده قرار می‌گیرند. ممکن است که شیمی‌درمانی باعث نوروپاتی شود ولی معمولاً شیمی‌درمانی هنوز هم یکی از روش‌های اصلی مقابله با سرطان است.
نارسایی کلیه و نوروپاتی
بسیاری از شرایط می‌تواند باعث نارسایی شود. شایع‌ترین آن‌ها و فشار خون بالا هستند. هیچ راه حل آسانی برای نارسایی همه وجود ندارد، به این معنی که نوروپاتی ممکن است با وجود نارسایی در طول زمان تشدید شود.

علل ارثی در نوروپاتی
برخی از نوروپاتی‌ها ارثی هستند و در خانواده‌ها مشاهده می‌شوند. از جمله این بیماری‌ها، بیماری شارکوماری توث (بیماری Charcot-Marie-Tooth) است که این بیماری ناشی از اختلال در محیط زیست است، در اثر بروز تغییرات یا جهش‌ها در ماده ژنتیکی فرد ایجاد می‌شود.
کمبود‌های تغذیه‌ای در حال انجام به نوروپاتی
کمبود ویتامین B12 (و ​​سایر ویتامین‌ها) می‌تواند منجر به نوروپاتی شود. ویتامین‌های گروه B، E و نیاسین برای سلامت اعصاب مهم هستند، در نتیجه این ویتامین‌ها حتماً باید در رژیم غذایی به‌میزان کافی موجود باشند.
علائم نوروپاتی؛ نوروپ را با چه علائمی تشخیص می دهیم؟
اشکال و اندازه‌های موجود دارد، به‌خصوص زمانی‌که در نوروپاتی محیطی یا درد عصبی می‌کنیم. معمولاً در این نوع از نوروپاتی درد، سوزن سوزن شدن یا احساس فرو رفتن خنجر در بازوها، دست ها یا پاها احساس می کنم و این در حالی است که درد نمی شود.
با این حال، بسیاری از علائم دیگر برای نوروپاتی وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:
اختلالات حسی از علائم نوروپاتی
اعصاب حسی احساسات را از پوست به مغز منتقل می‌کنند. علائم زیر ممکن است ناشی از آسیب به اعصاب حسی باشند:

حساسیت شدید به لمس
بی‌حسی و سوزن‌سوزن شدن (که معمولاً در دست‌ها و پاها احساس می‌شود)
درد کوبنده یا سوزش (از متوسط ​​تا شدید متفاوت خواهد بود)

اختلال در حرکت اعصاب و نوروپاتی
حرکت اعصاب تکانه‌ها را از مغز و نخاع به انتقال می‌برد. این افراد در بالا نشستن، راه رفتن، و پایین رفتن از پله‌ها، برداشتن ظروف یا چرخاندن دستگیره در مشکل دارند. از جمله علائم آن شامل موارد زیر است:

از دست دادن ترکیب
ضعف عضلانی
گرفتگی گرفت
ترجمه برای ذخیره شدن خیلی طولانی است

اختلال در اعصاب خود مختار نوروپاتی
اعصاب خودمختار عملکردهای داخلی بدن مانند تنفس و ضربان قلب را تنظیم می‌کنند. علائم ناشی از آسیب عصبی به اعصاب خودکار شامل موارد زیر می‌شوند:

تعرق مفرط
تنگی نفس
سرگیجه
عدم در کنترل بیماری
اختلال بینایی
مشکلات گوارشی (یبوست، استفراغ، اسهال، مشکل در بلع)

در پاسخ به سوال «آیا بیماری نوروپاتی خطرناک است؟» باید اینگونه پاسخ دهیم که مواردی را که متفاوت ذکر کنیم، در این بیماری بسیار است و می‌توان آن را به شیوه‌های متفاوتی تحت تأثیر قرار داد. اگر یکی یا همه‌ی این علائم را دارید، لطفاً حتماً به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.
انواع نوروپاتی؛ بیماری نوروپاتی در چند نوع بروز پیدا می کند؟
آن‌جاکه نوروپانی به دلایل بسیار ایجاد می‌شود، انواع مختلفی از زیر آن می‌شود که شامل موارد می‌شوند:
نوروپاتی روشنی
بسیاری از مواقعی که باعث آسیب می‌شود به اعصاب می‌شود. اختلال حسی ایجاد شده در این حالت نوروپاتی می‌نامند. نوروپاتی قند خونی در اثر بالا بودن سطح به‌مدت در افراد مبتلا به احتمال شایعی است. برای درمان قطعی نوروپاتی خروجی باید همیشه سطح قند خون سنجیده شود و در صورت بالا بودن آن، فوراً با پزشک بررسی شود.
نوروپاتی رستورانی بسته به محل پدید آمدن نوروپاتی در اندام‌ها به چهار نوع زیر تقسیم می‌شود:
نوروپاتی محیطی
در این نوع نوروپاتی معمولاً پاها و اندام تحتانی درگیر می‌شوند. گاهی اوقات در بازوها، شکم و کمر هم ممکن است تأثیر بگذارد.
نوروپاتی خودمختار
در این نوع نوروپاتی، دستگاه گوارش (به‌خصوص معده)، بسیار آسیب می‌بیند. در بسیاری از موارد نوروپاتی خودمختار روی رگ‌های خونی، سیستم بیماری‌ها، کلیه‌ها و اندام‌های جنسی بر روی رگ‌های خونی تأثیر می‌گذارند.
نروپاتی پروگزیمال
نوروپاتی پروگزیمال معمولاً باعث درد یک طرفه در ران و باسن می‌شود.
نوروپاتی کانونی
نوروپاتی کانونی خیلی سریع ظاهر شده و روی اعصاب ناحیه سر، تنه و تاثیر می‌گذارد و باعث درد و ضعف شدید در این اندام‌ها می‌شود.
نوروپاتی آتونوم یا خودکار
در بدن اعصاب زیادی برای رساندن پیام‌ها از مغز به اندام‌ها وجود دارند. بسیاری از اندام‌ها مانند قلب، رگ‌ها و غدد، خودمختار هستند. به‌عبارتی اگر اعصابی به این پیام‌های عصبی می‌رساند، آسیب ببیند، نوروپاتی آتونوم یا خودکار ایجاد می‌شود.
در حقیقت در نوروپاتی اتونوم اعصابی می‌بینند که صدمات غیر ارادی بدن را تحت کنترل دارند. بیماران مبتلا به نوروپاتی با مشکلات جدی در فشار خون، تنظیم دمای بدن، هضم و گوارش رو به‌رو می‌شوند.
نوروپاتی الکلی
در پاسخ به این سوال که نوروپاتی الکلی چیست؟ ابتدا باید به این بپردازیم که چرا الکل برای بدن ضرر دارد؟
الکل در حقیقت سمی قوی است و به‌علت سمی بودن، باعث می‌شود تا با مصرف آن، به‌تدریج بافت‌های عصبی از بین بروند. در مبتلایان به نوروپاتی الکلی، اعصاب محیطی آسیب دیده و درد و سوزن سوزان شدن در بافت‌ها احساس می‌شود.
از آن جا که کار اعصاب محیطی انتقال پیام‌های حسی از نخاع و مغز به اندام‌ها است، با آسیب دیدن آن‌ها، این انتقال به درستی انجام نمی‌شود و بیمار در راه رفتن، دفع مواد زاید، حرکت و گفتگو با مشکلات عدیده انجام می‌شود. رو‌به‌رو خواهد شد.
نوروپاتی حسی
در بدن دو نوع اعصاب (حرکت حرکتی و حسی) وظیفه‌ی رساندن پیام‌های عصبی را از مغز و نخاع به‌ام‌ها و بافت‌ها برای انجام دادن دارند. اگر اعصاب حسی درگیر بیماری نوروپاتی حال شوند، این نوع نوروپاتی را نوروپاتی حسی می‌نامند. گز‌گز شدن در اندام‌ها و عدم تعادل در حرکت، از مشهود نوروپاتی حسی است.
پیشگیری از نوروپاتی
ترجمه برای ذخیره شدن خیلی طولانی است
حتماً این جمله‌ی طلایی را شنیدید که «پیش‌گیری بهتر از درمان است!». نوروپاتی هم از این قاعده مستثنی نیست و با انجام برخی از کارها می‌توان برای نوروپاتی اقدام کرد که شامل موارد زیر می‌شود:

با پزشک خود در مورد خطر ژنتیکی و لازم برای جلوگیری از شروع نوروپاتی ارثی مشورت کنید.
در مورد داروها که خطر نوروپاتی کمتری ایجاد می‌کنند، تحقیق کنید.
در برابر بیماری‌هایی مانند زونا که می‌توانند باعث نوروپاتی شوند، خود را واکسینه کنید.
علت زمینه‌های نوروپاتی را درمان کنید (مثلاً اگر به بیماری مبتلا هستید، قند خون خود را مدیریت کنید).
در صورتی‌که سیگار مصرف می‌کنید برای تقویت گردش خون سالم، آن را ترک کنید.
برای بهبود خواب از مصرف کافئین مصرف کنید.
برای جلوگیری از مصرف سالم ویتامین و سلامت، تغذیه از اهمیت ویژه‌ای است. پیروی از یک رژیم غذایی غذایی که شامل تمام گروه‌های غذایی باشد، بهترین راه است.
ا خودگر دارید، مراقب پاهای باشید. روزانه پاهای خود را بشویید و بررسی کنید پوست آن را با لوسی نگه دارید و نگه دارید.

آیا درمان نوروپاتی امکان پذیر است؟
هدف اصلی درمان نوروپاتی، درمان به علت این بیماری و در عین حال تسکین علائم است. گزینه‌های درمانی برای نوروپاتی شامل موارد زیر است:
استعمال داروها برای درمان نوروپاتی
برخی از داروهای بدون نسخه، داروهای ضد داروهای غیر استروئیدی (NSAIDs)، می‌توانند درد خفیف را کاهش دهند. علاوه بر این، داروهای موضعی، مانند چسب‌های لیدوکائین یا کرم‌ها (در مواردی که به یک منطقه کوچک محدود می‌شوند) ممکن است درمان باشد.
در موارد شدیدتر، پزشک ممکن است داروهای قوی‌تری را تجویز کند که می‌تواند باعث ایجاد عادت شود، بنابراین بسیار مهم است که این داروها فقط طبق تجویز مصرف شوند. برخی از داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج نیز ممکن است در درمان علائم درد عصبی مفید باشند.
در نهایت، برخی از پزشکان نیز ممکن است داروهایی را برای درمان زمینه‌های درمانی که باعث نوروپاتی شدن، درمان می‌شوند، ارائه کنند. این روش ممکن است شامل استفاده ازها برای رفع کاهش یا کاهش مصرف دارو، فشار خون بالا یا بیماری خودایمنی باشد.
تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) از روشهای درمان نوروپاتی است:
در حرکت الکتریکی عصب از راه پوست، از یک جریان الکتریکی ملایم برای کاهش درد و سایر نوروپاتی استفاده می‌شود. در این روش الکترودهای کوچک، روی پوست نزدیک عصب آسیب دیده قرار می‌گیرند.
کاردرمانی یا فیزیوتراپی در نوروپاتی
فیوتراپی از تمرینات تمرینی، روتین، استفاده با پماد نوروپاتی و سایر درمان‌ها برای تقویت هماهنگی و قدرت بدن می‌کند. فیزیوتراپی می‌تواند ضعف عضلانی با آسیب عصب حرکتی را نشان دهد. فیزیوتراپیست‌ها همچنین می‌توانند تغییراتی را در نحوه انجام فعالیت‌های روزانه (مانند نشستن یا راه رفتن) انجام دهند که ممکن است منجر به کاهش آسیب شود، پیشنهاد دهنده.
به همین ترتیب، کاردرمانی به نحوه بازیابی یا سازگاری با تغییرات عملکردی ناشی از آسیب عصبی می‌پردازد. یک کاردرمانگر می‌توان تجهیزات تبیقی، تمرین‌های اضافی و ورزش برای درمان نوروپاتی را به‌منظور انجام فعالیت‌های روزمره پیشنهاد کند.
اصلاح عادات تغذیه‌ای و سبک زندگی برای درمان نوروپاتی
کمبود برخی از ویتامین‌ها (مانند B12) می‌تواند به نوروپاتی شود. یک رژیم غذایی با غلات کامل، میوه‌ها، سبزیجات و خوراک‌های بدون درمان به‌عنوان بهترین قرص درمان نوروپاتی است و می‌تواند باعث آسیب بیشتر عصبی شود.
نظام منظم برای حفظ وزنور و قدرت عضلانی و تنظیم قند خون مفید است. با این، قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید، حتما باید با پزشک خود مشورت کنید. (به‌خصوص اگر با نوروپاتی محیطی دست و پنجه نرم می‌کنید).
محصولات تنباکو و مصرف بیش از حد الکل ممکن است در اثر آسیب عصبی وجود داشته باشد.
درمانهای سرکوب کننده یا تعدیل کننده سیستم ایمنی در درمان نوروپاتی
اگروپاتی محیطی ناشی از اختلالات خودایمنی باشد، ممکن است یکی از روشهای درمانی را انتخاب کند. این درمان ها می تواند شامل داروهای خوراکی باشد. به‌عنوان، مثلاً آزاتیوپرین (Azathioprine) و پردنیزون (Prednisone) داروهایی هستند که می‌توانند درمان شوند.
یکی دیگر از درمان‌های سرکوب‌کننده سیستم ایمنی، پلاسمافرزیس (Plasmapheresis) است. در طی این روش، بخشی از خون از بدن خارج می‌شود، سپس سلول‌های ایمنی و آنتی‌بادی‌ها از خون پاک می‌شوند و در نهایت خون پاک شده به بدن بازگردانده می‌شود.
درمان نوروپاتی با طب سوزنی
طب سوزنی یک روش کلاسیک چینی است که سوزن‌ها در نقاط بسیار دقیقی وارد بدن می‌شوند. اعتقاد بر این است که سوزن‌هایی که به‌طور دقیق قرار می‌گیرند، می‌توانند سیستم عصبی را فعال کنند و این کار را آزادسازی مواد شیمیایی انجام دهند.
طب سوزنی معمولاً عوارض جانبی دارای عوارض کم یا فاقد آن است. اما اگر نسبت به سوزن حس خوبی وجود دارد، برخی از پزشکان طب سوزنی می‌توانند به جای سوزن از حرکت الکتریکی یا طب فشاری استفاده کنند. توصیه می‌کنیم که حتماً قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنید.
درمان نوروپاتی در طب اسلامی
از جمله داروی جدید برای نوروپاتی در طب اسلامی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قطره مرزنجوش جامع
شافیه با آب مرزنجوش
قطره‌ی سداب سرکه
داروی صفرابر
مداومت بر میل کردن خورش گوشت گوسفند پخته شده با شیر گاو

جراحی برای درمان نوروپاتی
برای برخی از موارد جدی‌تر نوروپاتی محیطی، جراحی ممکن است بهترین گزینه باشد. برخی از جراحی‌ها می‌توانند فشار را از روی عصب آسیب دیده کم کنند. جراحی ممکن است برای افرادی که دارای تومور، فتق دیسک در گردن یا پشت یا گیر افتادن عصب مانند سندرم تونل کارپ (Carpal tunnel syndrome) هستند، گزینه‌ی مناسبی باشد.
برای دریافت نوبت از متخصص مغز و اعصاب یا ویزیت دکتر مغز و اعصاب آنلاین کافی است اپلیکیشن پذیرش ۲۴ را دانلود کنید.
سوالات متداول نوروپاتی
درمان نوروپاتی چقدر طول میکشد؟
انواع مختلفی از نوروپاتی وجود دارد و در نتیجه درمان‌های متفاوتی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. به‌همین منظور زمان درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد. روشهای درمانی مختلف را در مقاله بخوانید.
ازمایش نوروپاتی چیست؟
تشخیص نوروپاتی توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب و از طریق تجویز آزمایش صورت می‌پذیرد.
آیا نوروپاتی دیابتی خطرناک است؟
بسته به این‌که شدت بیماری چقدر است، نوروپاتی می‌تواند بدون خطر یا خطرناک باشد. به‌همین منظور توصیه‌ی ما این است که پس از مشاهده‌ی علائم حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

منبع:
https://www.paziresh24.com/blog/

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 36800 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!