جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-06-09
کد خبر: 41613 |
تاریخ انتشار : ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۳۱ |
9 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

تومور مغزی پشت چشم چیست؟ علت، علائم و درمان تومور مغزی پشت چشم یکی از انواع تومورهای مغزی است که بیشتر کودکان را درگیر کرده و در بالای ۲۰ سال دیده می‌شود. این نوع تومور در مقایسه با انواع دیگر تومورهای جز مغزی، سرعت رشد کم‌تری داشته و از این رو تومورهای درجه پایین دسته […]

تومور مغزی پشت چشم چیست؟ علت، علائم و درمان

تومور مغزی پشت چشم یکی از انواع تومورهای مغزی است که بیشتر کودکان را درگیر کرده و در بالای ۲۰ سال دیده می‌شود. این نوع تومور در مقایسه با انواع دیگر تومورهای جز مغزی، سرعت رشد کم‌تری داشته و از این رو تومورهای درجه پایین دسته بندی می‌شود. تومور مغزی پشت چشم دی کیاسم بینایی به وجود آمده و رشد می‌کند. در واقع کیاسم محل عبور عصب‌های بینایی چپ و راست است. شایان ذکر است که تومور مغزی پشت چشم در افراد بسیار کمی وجود دارد از این رو آن را یک نوع سرطان نادر می‌دانند. با این بیماری بسیار نادر است اما باز هم والدینی هستند که نگران فرزندان خود بوده و می‌خواهند در مورد این بیماری اطلاعات بیشتری کسب کنند. از این رو ما در پذیرش ۲۴ تصمیم گرفتیم به بررسی موارد از جمله تومور مغزی پشت چشم چیست؟ تشخیص و درمان آن چگونه است؟ پس در ادامه همراه ما باشید.
علائم تومور مغزی پشت چشم
علائم تومور مغزی پشت، طیف چشم ای که داشتم و هر یک یا چند نوع از این علائم در شخصی بروز می دهد، بهتر است که در اسرع وقت به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند، تا مورد معاینه و آزمایش قرار گرفتن. اینکار برای آن انجام می شود تا در صورت وجود تومور، روند درمان وی سریع انجام شود. از جمله از علائم بیماری این بیماری اند از:

تهوع و استفراغ
سردرد
اختلال حافظه
تاخیر در رشد
از دست دادن مختصر بینایی
محدود شدن میدان دید
چشمک زدن
تاری یا دوبینی
خواب در طول روز
مشکلات ارتباط
حرکات غیر طبیعی چشم
سوسو زدن چشم
از دست دادن اشتها
اختلالات بینایی
حرکات غیر ارادی چشم
و…

شایان ذکر می کند که بسیاری از افراد این نشانه ها را با نشانه تومور کاذب مغزی یا چشمی چرا اشتباه می‌گیرند، که در تومورهای کاذب نیز این علائم بروز می‌دهند، اما در واقع خطری فرد را تهدید نمی‌کنند. نشانه های دیگری نیز وجود دارد که می تواند حاکی از آن باشد که شما به بیماری تومور مغزی پشت چشم مبتلا شوید. به طور کلی می‌توانم علائمی را که به چشم و بینایی گفته می‌شود، شایع‌ترین و جدی‌ترین نشانه‌های فرد به این بیماری هستند، پس بایتی بسیار جدی گرفته می‌شوند تا در کم‌ترین زمان مشخص شود و روند درمان آن‌ها شروع شود. برای اطمینان از موضوع می‌توانید به یک دکتر مغز و اعصاب آنلاین مراجعه کنید.
علل به تومور مغزی پشت چشم
افرادی که دکتر تومور مغزی هستند علت دقیق و صریحی را برای این بیماری مشخص نکرده اند. اما اکثر این پزشکان معتقدند که دلیل اصلی و علت ابتلا به بیماری کودکان و بزرگسالان به تومور مغزی پشت چشم به عوامل وراثتی و ژنتیکی مربوط می‌شود. در کل می‌توانم بگویم، هر فردی بدون دلیل می‌تواند این بیماری را بگیرد، اما افرادی که در این بیماری مبتلا می‌شوند، بیشتر در معرض این بیماری قرار می‌گیرند.
انواع تومور مغزی پشت چشم
تومورهای مغزی پشت چشم انواع دارند که عبارت‌اند از:

تومورهای درمانی

به‌عنوان‌مثال: همانژیوم، همانژیوپری سیتوما، لنفانژیوم

تومورهای غده اشکی

به‌عنوان‌مثال داکریوآدنیت، سارکوئیدوزیس، تومورترکیبی خوش‌خیم و کارسینوم سیستیک آدنوئید

البته هر نوع از تومور پشت چشمی بسیار نادر بوده و درصد کمای از افراد به آن مبتلا هستند. در برخی از مواقع علاوه بر متخصص مغز و اعصاب، چشم پزشک نیز می‌تواند این تومور را تشخیص دهد. از این رو اگر به یک متخصص مغز و اعصاب دسترسی ندارید می‌توانید از چشم پزشک کمک بگیرید و سؤالات خود را از یک چشم پزشک آنلاین بپرسید. شایان ذکر است که چشم پزشکها تنها می‌توانند در سطح کمی به شما اطلاعات بدهند و تشخیص آن‌ها را تشخیص متخصصان مغز و اعصاب دقیق نیست.
انواع راه‌های درمان تومور مغزی پشت چشم
شیوه های تولید برای درمان تومور مغزی پشت چشم وجود دارد. اکثر متخصصان مغز و اعصاب توصیه می کنند که روند درمان و بهبودی بیمار را انجام دهند، بایستی با چند روش ترکیب شود تا هم درمان سریع انجام شود و هم نتایج به دست آمده بهتر باشد. تشخیص اینکه کدام روش درمانی برای فرد مناسب است و یا این که آیا یک روش درمانی برای فرد جوابگو است یا بایستی از چند روش با هم استفاده می شود، برای درمان پزشک معالج است. پزشکان این تصمیمات را با توجه به عواملی مانند اندازه گیری و محل قرارگیری تومور، شرایط فرد، خوشخیم یا بدخیم بودن و … اخذ می کند. از جمله رایج‌ترین روش‌های درمانی تومور مغزی پشت چشم عبارت‌اند از:
مصرف دارو
مصرف دارو، یک راه درمان برای تومور مغزی پشت چشم نیست و از داروها بیشتر برای تسکین درد این بیماری می‌شود. همچنین داروها می‌توانند به عنوان مکمل در کنار سایر روش‌های درمانی نیز بکار گرفته شوند. این داروها علاوه بر تسکین درد، کارایی دیگر مانع از تشنج، جلوگیری از تورم و… نیز دارند.
پرتو درمانی
پرتودرمانی یکی از روش‌های درمان این بیماری بود و عوارض کم‌تری نیز دارد. در این روش از چند منبع، پرتوهای پر انرژی به اطراف تومور تابانده می‌شوند، تا سلول‌های آن را از بین ببرند. بایتی خاطر نشان داد که اگر اندازه تومور بزرگ باشد، پرتو درمانی به تنهایی برای درمان کافی نبوده و تنها می‌توانم با پرتودرمانی اندازه تومور را کوچک‌تر کرد. همچنین پرتودرمانی به عنوان یک روش مکمل در کنار عمل جراحی می‌شود. به عنوان مثال، پس از برداشتن تومور با عمل جراحی، پس‌مانده‌های آن یا بخش‌های کوچکی که با عمل جراحی برداشته می‌شوند، با تابش پرتوهای انرژی از بین می‌روند. پرتو درمانی دارای عوارض خاص است که شایع ترین نوع آن، ریزش مو گزارش شده است. با این همه می‌توانم پرتو درمانی را کم عارضه‌ترین روش درمانی برای از بین بردن تومور مغزی پشت چشم دانست.
عمل جراحی
عمل جراحی یکی از معمول‌ترین شیوه‌های درمان در علم پزشکی است اما با این همه پزشکان در مورد تومور مغزی چشم همیشه از این روش استفاده می‌کنند. چرا که این تومور در نقاط حساسی رشد می‌کند و ممکن است دسترسی مستقیم به آن سخت باشد و یا حتی به بافت‌های حساس آسیب بزند. اما اگر تومور قابل دسترسی باشد و در حین جراحی اطمینان حاصل شود که به بخش‌های آسیب مغزی نمی‌رسد، می‌توان برای برداشتن کامل تومور و درمان قطعی بیماری از این روش استفاده کرد. همچنین در برخی از مواردی که امکان برداشت کامل تومور وجود ندارد، پزشکان بخشی از آن را از مغز جدا می‌کنند، تا فشار کم‌تری به جمجمه وارد شود. به طور کلی می‌توانم بگویم برای درمان تومور مغزی پشت چشم عمل یک روش قطعی و بی برگشت است، اما چون مانعی برای انجام آن وجود دارد، نمی‌توان آن را به همه موارد توصیه کرد.
شیمی درمانی
روش درمانی شیمی درمانی عبارت است از استفاده از داروهایی که باعث می‌شوند سلول‌های سرطانی می‌شوند. این داروها مستقیماً یا از طریق سرم وارد بدن بیمار شده و نقاط مدنظر را هدف قرار می دهند درمان معمولاً یک روند درمان طولانی مدت بوده و ممکن است و چند سال طول بکشد. همچنین این روش درمان عوارضی نیز دارد که شایع‌ترین آن ریزش مواد سر و بی حالی تا چند روز پس از شیمی درمانی هستند.
چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟
از آنجایی که بیماری تومور مغزی پشت چشم بسیار نادر است، از آنجا که این بیماری ممکن است به آن مبتلا شود، از این بیماری خود خبری نیست. پزشکان توصیه می‌کنند که اگر علائمی شبیه حالت تهوع بی دلیل، سر درد، مشکلات مربوط به بینایی (مانند تار بینی، کم شدن میزان دید، محدود شدن میدان دید و…)، در خود کردید حتماً لازم است تا یک پزشک مغز و… اعصاب مراجعه کنید.
در این مقاله سعی کنید برسی دقیق و جامعی از بیماری پشت تومور مغزی چشم برایتان ارائه دهید. اگر از خواندن این مقاله به ذهنتان خطور کرد و یا شک می کنید که خود یا اطرافیانتان به این بیماری مبتلا هستند، می توانید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر زمان یا امکان مراجعه به یک پزشک را دارید، می‌توانید از خدمات ویزیت آنلاین و غیرحضوری استفاده کنید تا در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کنید.
سؤالات متداول تومور مغزی پشت چشم
بیماری آیا تومور مغزی پشت چشم شایع است؟
خیر – این بیماری در اطراف می‌شود و دسته بیماری‌های نادر است.
آیا بیماری تومور مغزی پشت چشم خطرناک است؟
بسته به اندازه و قرار گرفتن تومور می‌تواند خطرناک باشد. برخی از تومورها خوش‌خیم بوده‌اند و خطری برای فرد ندارند اما برخی از تومورهای دیگری نیز وجود دارند که به عنوان تومور بدخیم سلامت می‌شوند، باعث آسیب‌های جسمی فرد شده و حتی ممکن است حیات وی را نیز تحریک کنند.
چه% در معرض خطر پشت تومور مغزی چشم هستند؟
این بیماری به طور کلی نادر است و افراد بسیار کمی به آن مبتلا می‌شوند. اما می‌گفت تومور مغزی پشت‌توان چشم بیشتر در کودکان ایجاد می‌شود.

منبع:
https://www.paziresh24.com/blog/

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 41613 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!