پنجشنبه, ۷ مهر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-09-29
کد خبر: 41565 |
تاریخ انتشار : ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۳۰ |
2 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

عوارض واکسن سینوفارم چیست؟ برای چه کاری بیشتر است؟ هر چه باید درباره عوارض واکسن سینوفارم بدانید سینوفارم ششمین واکسنی است که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای استفاده اضطراری تایید شد. این سازمان اطلاعات مربوط به کیفیت، کارایی، ایمنی و عوارض واکسن سینوفارم را به طور کامل ارزیابی و از آن برای افراد بالای […]

عوارض واکسن سینوفارم چیست؟ برای چه کاری بیشتر است؟

هر چه باید درباره عوارض واکسن سینوفارم بدانید
سینوفارم ششمین واکسنی است که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای استفاده اضطراری تایید شد. این سازمان اطلاعات مربوط به کیفیت، کارایی، ایمنی و عوارض واکسن سینوفارم را به طور کامل ارزیابی و از آن برای افراد بالای ۱۸ سال توصیه کرده است.
جالب است از میان تمامی واکسنهای تولید شده توسط کشور چین، فقط واکسن کوید-۱۹ سینوفارم یا همان BBIBP-CorV که توسط موسسه تولید کننده محصولات بیولوژیکی پکن (BBIBP) ساخته شده است، ساخته شده است، در ۷ می ۲۰۲۱ تاییدیه جهانی دریافت کند. . تقریباً ۴ ماه بعد از دریافت مجوز از اداره ملی محصولات پزشکی چین در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰.
پس از آن بود که ۴۲ کشور دیگر از جمله مجارستان، ونزوئلا و سریلانکا استفاده از این واکسن را تأیید و شروع به تولید آن کردند. کشور ما نیز پس از یک سال افزایش در واردات واکسن در تابستان امسال به تولید بیش از صد میلیون واکسن سینوفارم کرد. تا الان، داروی گیاهی اروپا (EMA) استفاده از این واکسن برای اروپا را تایید کرده است.
شرکت  BBIBPاز فناوری غیر فعال ساخت ویروس (SARS-CoV-2) برای تحریک پاسخ ایمنی استفاده شده است. تا الان تحقیقات زیادی در مورد برخی از عوارض جانبی رایج واکسن سینوفارم که در آزمایشات بالینی رخ داده و تحقیقات پیرامون ایمنی واکسن انجام شده است. در این به جزئیات بیشتر آن‌ها مطلب اشاره می‌کند.
مکانیسم اثر واکسن سینوفارم
در اصل واکسن سینوفارم دارای همان ویروس SARS-CoV-2 است که در اثر مجاورت با یک ماده شیمیایی به نام بتاپروپیولاکتون ضعیف شده و دیگر قدرت بیماری‌زایی ندارد. این ماده شیمیایی به ماده ژنتیکی می‌شود و از تکثیر آن و ایجاد بیماری کووید-۱۹ (COVID-19) جلوگیری می‌کند.
در این واکسن، سطحی از ویروس ها را افزایش می دهد. این واکسن همچنین حاوی یک ماده کمکی یا ادجوانت به شکل هیدروکسید تجهیزات است. ادجوانت‌ها به تقویت پاسخ ایمنی بدن در برابر واکسن‌ها کمک می‌کنند.

هنگامی که فردی دوز اول واکسن سینوفارم را دریافت می‌کند، سیستم ایمنی بدن او ویروس غیرفعال را به عنوان عامل خارجی شناسایی می‌کند و ضدبادی‌هایی علیه آن می‌سازد. در نتیجه این به بعد اگر فرد واکسینه شود دوباره با ویروسی که می‌شود پیدا کند، سیستم ایمنی بدن یا یک پاسخ ایمنی قوی‌تر علیه آن ایجاد می‌کند. زیرا از سلول‌های ایمنی لازم برای پیدا کردن کرده‌اند و ضدبادی بسیار ساخته شده است.

سازمان بهداشت جهانی پس از اطمینان از عوارض واکسن سینوفارم، تزریق دوز آن را برای افراد ۱۸ ساله و بالاترین توصیه انجام می دهد. طبق مطالعات، فاصله دوز اول و دوم واکسن سینوفارم باید بین ۳ تا ۴ هفته باشد. آژانس جهانی بهداشت واکسن سینوفارم و کارایی کلی این واکسن در محیط زیست را حدود ۷۸ درصد تخمین می‌زند. اشاره‌ای که داده‌های آزمایشی برای بزرگسالان بالای ۶۰ سال وجود ندارد.
حدودا چند ماه است که نتایج یک تحقیق مهم در کشور سنگاپور، تزریق دوز سوم واکسن سینوفارم برای افراد بالای ۶ سال را تایید کرده است. این تحقیق مشخص می‌شود که فقط درصد کمی از شرکت‌های بالای ۶۰ سال پس از تزریق دوز دوم واکسن سینوفارم میزان تولید می‌کنند.
بنابراین، بهتر است از همان ابتدا به افراد مسن نوع دیگری واکسن مانند آسترازنکا یا فایزر تزریق شود. این تحقیق توصیه می‌شود که برای دوز سوم بهتر است جای سینوفارم واکسن‌های بر پایه آدنوویروس یا mRNA تزریق شود. با این حال، کسی که واکسن کوید-۱۹ سینوفارم را دریافت کرده، می‌تواند این واکسن را به‌عنوان کند دوز سوم واکسن سرمایه خود را نیز دریافت کنند.
تا امروز بیش از ۱.۵ میلیارد دوز از این واکسن تزریق و کاملاً عوارض و سینوفارم برای همه موارد قطعی شده است. حتی امکان استفاده از آن برای خانم‌های باردار و نوجوانان ۱۸ تا ۱۲ سال در کشور ما ارائه شده است.
اصولا افراد بالای ۱۸ سال که واکنش آلرژیک و شوک آنافیلاکسی را به هیچ یک از اجزای یک واکسن ندارند، می‌توانند واکسن سینوفارم را انجام دهند. هنوز تحقیقات برای نشان دادن اثربخشی آن در برابر سویه‌های جدید ویروس کرونا و نوع بیماری شدید کووید-۱۹ در حال انجام است. در ادامه بیشتر در مورد عوارض واکسن بیان سینوفارم توجه کرد.
جالب است بدانید که برای تهیه واکسنهای آنفولانزا و هپاتیت B نیز از همان فناوری تولید واکسن سینوفارم استفاده می‌کنند. در واقع این‌ها نیز حاوی ذرات ویروس غیر فعال هستند.
اگرچه واکسن‌های mRNA مانند فایزر باید درازمدت در زیر صفر نگهداری اما واکسن سینوفارم را می‌توان در یخچال ۲۸ درجه سانتی‌گراد نگهداری کرد.
واکسن سینوفارم همچنین اولین واکسنی است که دارای مانیتور ویال واکسن است. برچسب هایی که با قرار گرفتن واکسن در معرض گرما تغییر رنگ می دهد. این موضوع کمک می‌کند تا نظارت دقیق‌تری در مورد بیخطر بودن واکسن برای استفاده انجام شود. همه موارد ذکر شده، زمینه ایجاد این واکسن چینی به دیگر را فراهم کرده است.

عوارض جانبی معمولی واکسن سینوفارم
این حق شما است که پیش از تزریق هر واکسنی از عوارض جانبی آن مشخص باشد. از طرفی، نمی‌توان انکار کرد که عوارض جانبی همه واکسن‌های، از فایزر گرفته تا سینوفارم، کمی بیش‌ازحد انتظار است.
داده های منتشر شده از یک کارآزمایی بالینی کوچک در مجله معتبر لانست (Lancet) که شامل حدود ۶۰۰ داوطلب بود، نشان داد که واکسن سینوفارم برای همه گروه های سنی بیخطر است. نویسندگان این مقاله اعلام کردند که این واکسن بی‌خطر بوده و عوارض آن توسط شرکت‌های کارآزمایی به‌خوبی تحمل شده است. شایع‌ترین عوارض جانبی در این کارآزمایی تب و درد در محل تزریق بود.
سازمان بهداشت جهانی پیش از تأیید و اعطای مجوز اضطراری به این واکسن، داده‌های ایمنی سه کارآزمایی بالینی که شامل ۱۶۶۷۱ شرکت‌کننده برای دریافت واکسن سینوفارم بود را بررسی کرده بود. بیشتر این داده ها مربوط به مردان ۱۸ تا ۵۹ ساله بودند. بر اساس این داده‌ها، شایع‌ترین عوارض واکسن سینوفارم عبارتند از:

سردرد
تب یا تب و لرز
خستگی و بیقراری
واکنش درد یا خارش در محل تزریق

می‌توان گفت واکسن سینوفارم مشابه سایر واکسن‌های مجاز علیه کووید-۱۹ است و بیشترین شدت آن‌ها خفیف تا متوسط ​​است. در مورد عوارض دوز دوم واکسن سینوفارم نیز می‌توانم به این موارد اشاره کنم. برخی گزارش‌ها از عوارض پوستی واکسن سینوفارم مانند خارش یا قرمزی پوست نیز دریافت می‌شود. عوارض دوز سوم واکسن سینوفارم نیز به همین ترتیب است.
عوارض جانبی جدی واکسن سینوفارم
جالب است بدانید که سازمان بهداشت جهانی در میان گزارشات دریافت شده، دو عرضه جانبی جدی را نیز شناسایی کرد که احتمالاً با تزریق واکسن مرتبط بودند. حالت اولی تهوع شدید و دومی که شامل اختلال عصبی نادر به نام آنسفالو

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 41565 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!