چهارشنبه, ۹ آذر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-11-30
کد خبر: 91356 |
تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۰:۵۴ |
3 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

یک دهه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی به تدریس مبحث ولایت فقیه در نجف اشرف پرداخته و در آن به بیان ویژگی های حکومت مورد نظر اسلام اشاره کردند. ایشان حکومت اسلامی را نه استبدادی نه مطلقه بلکه مشروطه عنوان کردند، حکومتی که حکومت قانون الهی بر مردم است و در سایه سارش مردم احساس امنیت می کنند و کسی حق آقایی فروختن بر آنها را ندارد.

حکومت اسلامی مورد نظر امام دارای چه ویژگی هایی است؟

به گزارش خبرنگار جی پلاس، از مسائل مهمی است که در سخنرانی های مختلف  امام خمینی (س) به چشم می خورد، مقایسه ویژگی های حاکمان و مسئولان در نظام اسلامی با نظام طاغوتی است. ایشان در سخنانی که در نهم فروردین سال ۵۸ در حضور جمعی ازقوای کشور مبارک حضور داشتند به بیان ویژگی های حکومت اسلامی ای که به دستان حضرت امیر سلام الله علیه ایجاد شد. پرداخته و فرمودند: “اگر کسی وارد شد بر آن، همچو نبود که حشمتی داشته باشد، بترسد. ترسی تو[ی] کار نبوده است؛ عدل بوده است. در حکومت عدل، هر کسی از خودش باید برسد. ] مبادا تخلف کند و الاّ از سرباز مملکت عدل، از ارتش مملکت عدل، از شهربانی مملکت عدل، هیچ ترسی نیست؛ برای اینکه اینها همه با محبت با مردم رفتار کنند. (صحیفه امام؛ ج ۶) 

رهبر کبیر انقلاب اسلامی در همین دیدار بهنبود رعب در اسلامی اشاره کرده و فرمودند: «این حال سرباز اسلامی است که بین محبت، محیطْ محیطِ محبت[است]…. اگر یک نفر [نظامی] وارد بازار شد، مردم می ترسیدند. مردم را ترسانده بودند چرا؟… در محیط اسلام و مملکت اسلامی رعب نیست، و در محیط طاغوتی رعب است؛ برای اینکه محیط اسلامی، نه شخص اولش و نه. سردارهایش با مردم جوری نکردند که از مردم بترسند؛ با مردم محبت کردند؛ مردم همه برادر او هستند، خدمتگزارشان هستند. (صحیفه امام؛ ج ۶)

ا‌مام خمینی (س) سال‌ها قبل از آن به ثمر نشستن جمهوری اسلامی و آن روزگاران رسیدند که در نجف اشرف مبحث ولایت فقیه را تدریس می‌کردند، به متفاوت بودن حکومت اسلامی در سایر حکومت‌ها می‌گفتند. سر کارند، اشاره کرده و فرموده اند:

“حکومت اسلامی هیچ یک از انواع طرز حکومت های موجود نیست. مثلاً، استبدادی نیست که رئیس دولت مستبد و خودرأی باشد؛ مال و جان مردم را به بازی ببرد و در آن به دلخواه دخل و تصرف کند؛ هرکس را اراده کند. رسول اکرم(ص) و حضرت امیرالمؤمنین(ع) و سایر خلفا هم چنین اختیاراتی نداشتند، و هر کس را خواست انعام کند، و به هر که خواست تیول بدهد و اموال ملت را به این و آن ببخشد. مشروطه از این جهت که دولتمردان در اجرا هستند، نه مشروطه است. و اداره مقید به یک مجموعۀ شرط هستند که در قرآن کریم و سنت رسول اکرم(ص) معین گشته است. قانون الهی بر مردم»است.(ولایت فقیه؛ ص ۳۳-۳۴)

ایشان در سخنان خود در روز ششم مهر ماه سال ۵۸ مطابق با ششم ذیقعده ۱۳۹۹ که در جمع افسران و کارکنان سازمان اتکا (این سازمان در سال ۱۳۳۴ بر اساس مصوبه مجلس ملی ایران تشکیل شد و از اولین شبکه های فروشگاهی پیشرفته آن شورا برای تولید مواد غذایی، دامداری و کشاورزی به حساب می آمد و همچنین بر همین منوال پیش می رود.) باز هم به تفاوت های میان نظام شاهنشاهی با نظام جمهوری اسلامی پرداخته و فرموده اند:

“‌بسم الله الرحمن الرحیم‌

‌جمهوری اسلامی و نظام شاهنشاهی‌

‌      من هر وقت که با امثال آقایان می شوم، می دانم که برخی از مسائل را باید گفته‌ام، و به گروه های مختلف هم همین طور گفته ام. یک فرقه مابین جمهوری اسلامی و‌‎ ‏نظام فاسد شاهنشاهی این است که در نظام شاهنشاهی آنهایی که در رأس هستند از باب‌ هستند. ‏برای خیانتی که کرده اند از ملت دیگر می ترسند. وقتی ملت می‌ترسند، وقتی ملت می‌ترسند، در مقابل ملت بایستد، ارتش را می‌ترسند. ملت و ارتش در آن نظام همیشه مقابل هم بودند. ارتش ایجاد شده است. و مردم هم تا آنجا که می‌اندند، اگر می‌ندند، کارشکنی می‌کردند. اگر یک نفر از اینها می خواست از یک خیابان عبور کند، مثلاً محمدرضا اگر می خواست از یک خیابان عبور کند، از عبور از بکند، آن خیابان. ، به طوری که خانه ها ممکن است از آنها خالی می شوند! و اگر هم در آن یک زن پیدا می شود! مأمور آنجا پاسداری می کردند، تا این شخص بیاید از این جا عبور کند. این برای این است که این خوف را داشت که مبادا ملتی بود که دشمن اوست او را ترور کند، یا آسیبی به او برساند. ارتش و سازمان امنیت و ژاندارمری، می‌خواهم شهربانی کنم و تمام اینها در آن رژیم طاغوتی بودند. و رژیم طاغوتی برای محافظت از خود، افراد آنها را می‌توانند به طور خاص تربیت کنند که با استفاده از رفتارهای خشونت‌آمیز رفتار کنند، و آسیب ببینند، اگر می‌توانند رفتار کنند، نمی‌توانند او را بزنند. همیشه این مطلب بوده است. اگر نظامی می‌رفت، این وقتی که وارد بازار می‌شد، دلش می‌خواست که یک حکومت با مردم کند و هیاهو راه بیندازد. مردم هم پشت به او می کنند. تنفر از او، از پاسبان ها هم همین طور، از سازمان امنیت دیگر بدتر، برای این که همیشه از همه بدتر بود. این وضع‌‎ ‎رژیم طاغوتی و ارتشی است که در خدمت او باشد، و ژاندارمری و سایر قوای مدیریتی که در‌‎ ‎خدمت او باشند. وضع را این طوری درست کرده بودند که همه ‌‌[‌‌برای‌‎‌]‌‌ حفاظت شاه‌‎ ‎‌باشند؛ و مردم را بترسانند که مبادا یک وقت به فکر یک کسی بیفتد که مخالفتی کند.

اما رژیم اسلامی آن است که پیغمبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ که در زمان‌های خود در رأس بودند، به حسب اصطلاح ما در رأس بودند، در مسجد می‌آمدند و با مردم می‌نشستند. با عشقی که وارد می شدند دور هم می نشستند، و همچو می نشستند. این طور هم نبود یک صدر ویلی باشد؛ یک پتویی مثلاً افتاده باشد و‌‎ ‎تشکی باشد، صندلی ای باشد و تخت و تاجی باشد. شاید مسجدشان حصیر هم نداشت، به این معنی که مسجدهای شما دارد ـ و حتماً این طور نبوده ـ اگر هم یک چیزی بوده، یک چیز مختصری بوده است. مسجدشان هم دیوارش به اندازۀ قامت یک آدم، شاید یک‌‎ ‏خورده هم کمتر بوده، به اندازه یک قامت. در بین مردم در آنجا آن‌ها می‌نشستند که از یک کسی خارج می‌شدند. به حسب روایات این است که وقتی‌ می‌شد، می‌گفت کدام یک شما پیغمبر است؟ این طور نبود که در نشستن و آداب جوری باشد که وقتی هر کسی وارد می شود بفهمد که این «آریامهر»، اینحرف ها در کار نبودند. و امیرالمؤمنین ـ سلام الله علیه ـ آن روزی با بیعت کردند، بیعت بر او بیعت کردند، که در مقابل ایران بود، خود ایران هم جزئیش بود ـ در آن وقت ایران. از جاهای دیگر در حیطۀ او بود ـ همان روزی که بیعت کردند، بعد از بیعت بیل و کلنگش را برداشتند، سراغ یک کاری رفتند. در بین مردم هم هیچ باکی نداشت؛ برای اینکه مردم با او بد نبودند، خیانتی نشد که از مردم بترسد. او هر چه کرده بود به نفع ملت خودش، به نفع‌  ‌مسلمان، انجام شد. هرکسی که به نفع مسلمین، به نفع ملت، کارها را انجام دهد می دهد. ‏دیگر از ملت نمی ترسد، ملت پشتیبان هست.‌

‌مردم و رژیم پهلوی‌

‌‌     شما مشاهده کنید همین را دو دوره ای که همه ما دیده ایم، منتها من زیادترش را، در دورۀ سابق و این دوره اگر یک مشکلی پیدا می کنید، برای شما پیش می آید. وزیر و دبیر و رؤسا همه فریاد می زدند که مشکل ایجاد شده است، مردم چه می کنند؟ آن که می شد، می گفت خدا کند زیادتر شود! کمک هم شاید به آنها.  می کرد برای زیاد شدن مشکل. آن هم که نمی شود، بی تفاوت بود، کار به این کارها نداشت. خوب، جهنم که برای تو مشکل است! بهتر. شماها یادتان نیست وقتی که این سه مملکت هجوم کردند و ایران را در جنگ عمومی، من یادم هست و قم بودم، همه چیز مردم در خطر بود، همه چیز، سه تا لشکر دشمن وارد شدند، همه چیزشان در. ‎ ‎خطر بود، لکن آن روزی که صداش را که رضاشاه را بیرون آوردند، مردم راحت کردند. مردم دعا می کردند و به هم می گفتند شاید می گفتند! و من به این دومی ‌‌[‌نصیحت‌‌‌‌]‌‌کردم که کاری نکن که وقتی مردم شادی می‌کنند، برای پدرت می‌روند. این را‌دیگر خود شما دیدید، من نبودم اینجا، که وقتی آنها رفته بودند مردم چه کردند، خیابان ها چه بساطی بودند. علاوه بر این که کمک نمی‌کنم، این طور بودند، برای‌ این‌که جبهه را یک جبهه مقابل قرار داده بود. مسئلۀ ملت اصلاً طرح نبود پیش اینها، هیچ کاری به ملت اینها نداشتند. اینها هرچه می‌اند قواشان را صرف سرکوبی خود ملت‌ها کردند. وقتی سرکوبی ملت در رأس مقاصدشان بود، خوب بود، نباید توقع داشته باشد که ملت با آنها چه کار کند.

‌‎حمایت مردم از دولت در نظام جمهوری اسلامی‌

‌     در این حکومت دوم، که باز تمام اسلامی نیست، باز یک نسیمی از اسلام است، یک‌‌‌ ‌نسیم جزئی از اسلام در ایران آمده است، شما دیدید. که وقتی قضیه کردستان پیش آمد. ‎چه کردند مردم از همه اطراف. نه نظامی تنها و نه پاسدارهای تنها. اقشار مردم، مردم‌کوچه و بازار، زنها اینجا آمده اند که شما اجازه بدهید ما برویم کردستان را بدهید. گفتم نه آقاجان، لازم نیستی. و می‌توانست آن را جلو گرفته باشد، اگر خوب باشد، خیلی‌ آنجا شلوغ نشود، شاید خیلی می‌رفت برای کمک کردن، منتها نیازی پیدا نمی‌کرد. برای اینکه حالا مردم می‌بینند که این حکومتشان نمی‌خواهند آزارشان بدهند. نمی خواهم اذیّت کند؛ بیخودی‌ ‌کسی را نمی‌گیرد؛ خودش هم می‌آید توی ‌[مردم‌‌]‌؛ نخست وزیرتان هم می آید توی‌‎ ‎مردم و راه می رود و توی همین شلوغی ها می آید و مردم هم به او تنه می زنند. از باب‌‎ ‎اینکه یک نفر از افراد دیگر هستند، ولی مردم پشتیبانش هستند. و آن روزی که برایش و برای مملکت یک مشکلی پیدا شود، مردم مملکت را از من می دانند. نمی گویند. این مهم مال خودمان‌، خودمان هم باید حفاظت کنیم. برای ارتش و تمام قوای مدیریتی این باید یک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎ این دو قطب را مطالعه می کنند و عبرت می گیرند که آن طور که عمل می کنند، با آنها آن طور بودند. کارشکنی می‌کردند، هر چه می‌اندند از زیر بار بیرون می‌رفتند، اگر هم کارشکنی می‌کردند. در این قطب، مردم موافق اند؛‌‎ ‎همراهی می‌کنند. این جهاد سازندگی شما در آن فکر می کنید اگر این جهاد سازندگی می شد. هرچه فریاد می کردند، می گفت غلط کردند! این جهاد سازندگی که با ندا جهاد سازندگی اینطور شد که از آمریکا می‌آیند اینجا جوان‌ها ـ که یک دسته از این چند روز پیش می‌آید، چند وقت پیش از این آمدند و می‌روند این‌جا می‌روند. سازندگی. در تلویزیون دیدم لابد که زن، مرد، زن های محترم، مردهای محترم، اینها، خودشان را از ملت می دانم، و می روند با ملت ، مثل خانه خودشان، می روند با. آنها کار می کنند.

‌تفاهم نه قدرت نمایش‌

‌     اینها یک مسئله است که ما باید از آن عبرت بگیریم که وقتی مسائل اسلامی شد،‌‎ ‎ملی شد، برای خود مردم شد، این طور نبود که آقایی بفروشند، بخواهند. ‎قدرت بفروشند و قدرت نمایی کنند ارتش باید بفهمد این را که با قدرت جلوه می دهد نمی شود. ‎تا آخر یک مملکتی را اداره کرد، با تفاهم می شود. وقتی مردم فهمیدند که ارتش مال‌ها را می‌دانستند و می‌کردند هر قدم برمی دارد، آن وقت گل می‌ریزد سرشان. تظاهر می کنند، شعار می دهند. اما وقتی می بیند که هر جا پا بگذارد اینها را می بندد اینها را، بخواهد برود فرض کنید یک کلانتری عرض کنم، این هم که می خواهم برود، دلش می لرزد که حالا برویم‌  ‏اینجا چه جور گرفتاری برای ما پیدا کنم. بشود. این طور بود دیگر. اینهایی که «پاسدار» اسم‌ها را گذاشته بودند، مردم را می‌کوبیدند، اذیت می‌کردند، جرم می‌کردند. و همین‌طور کسانی که باید پشتیبان ملت باشند مسیر ملت بودند. حالا که همه شان‌‌ ‌بحمدالله ـ خداوند ان شاء الله همه را حفظ کند ـ در مسیر ملت وارد شده و همراه با ملت‌هاستند و خدمتگزار ملت هستند، ملت هم با آنها خدمت می‌کنند، متقابل خدمت می‌کنند. ‌خدمت متقابل است. شما به آنها خدمت می کنید؛ آنها هم به شما خدمت می کنند. این یک عبرتی برای همۀ ماها است که بفهمیم کدام برنامه باید چی باشد.

‌‌

نوید تحقّق اسلام در ایران‌

‌‌‌     عرض کردم باز در ایران کشف اسلام پیدا نشد. یک اسمی و یک کمی‌، یکی کمی هم صورتش پیدا می‌شود. اکنون اینطور شده است. و اگر ان شاء الله اسلام در ایران، آن وقت که خدا و رسول می‌توانند پیدا کنند، آن وقت معلوم می‌شود که دولت‌‌‌ ‌اسلامی یعنی چه، و دولت طاغوتی یعنی چه، آن وقت برادری همۀ شما درست‌تر است. می شود و مملکت هم آباد می شود. و خیانت ها از بین می رود؛ برادری ها ظهور می کند. و من امیدوارم که بشود این و ما و شما می توانید با هم دستی به دست بدهیم، همه پشتیبان هم، همه خدمتگزار به اسلام و خدمتگزار به خدای تبارک و تعلیم، برای یک مملکتی، و نجات دادن مملکت از دست دشمن ها. آنهایی که الآن هم‌باز چشمهاشان به اینجا دوخته شده است، و همه چیز را می‌بینند از دست رفته است، چشم‌ها را به اینجا دوخته‌اند که به خیال راحت یک رژیمی مانند یا بدتر از او می‌شود. را ایجاد کنند. و من امیدوارم که دیگر موفق نشوند.

‌‌  

 و عمده امید این است که یک ملت آن بیداری پیدا کرده است. ملت ما هوشیاری‌ ‏پیدا کرده که حالا در هر جای مملکت شما یک، هر جا که می‌بینید مردم را روشن‌تر می‌کنید. مردم تکلیفشان را می فهمند چیست. و این خیلی امیدواری برای ما دارد که دیگر قیام به شخص و به این و به آن نیست، همه اش قیام به خداست. همیشه اینطور است، همیشه این طور است که کار الهی است. دیگران هیچ. هیچ کس در مقابل آن‌ ‌قدرت چیزی ندارد، و هرچه هست از اوست، همۀ قدرتها قدرت اوست، و الاّ شما از‌‎ کجا قدرت دارید؟ چی بشر هست که قدرت داشته باشد. بشر که هیچ، هیچ کس، نه‌‎ ‎‏ملائکۀ مقرَّبین، نه انبیای مُرسَلین، نه دیگران، هیچ کس از خودش چیزی ندارد، هرچه‌ ‎ هست از مبدأ خیر است.

‌حق تعالی مبدأ همۀ قدرت ها‌‌ ‌

‌توجه به او داشته باشید؛ و متوجه باشید که پیروزی را از او ما داریم. و من این را گفتم: «تمام وسائلی که کوبنده بود و با دو ساعت می توانست این مملکت را بریزند به هم ـ خود» هم گفت که اگر بروم خراب کنم و می روم ـ لکن خدا خواست که یک رعبی. در ‎ ‎دل اینها افتاد که دیگر گوش نکردند به بزرگ ها که می خواستند خراب کنند. این یک‌کمکی بود که خدای تبارک و تعالی به ملت ما کرد که اینها به این نیفتادند که توپ و تانک را بریزند و مردم را بکشند و تهران را خراب کنند و به هم بریزند، و هرچه‌ می‌توانند بشوند، بود. . اگر هم یک دفعه نقشه اش را بکشد ـ که در زمان بختیار این نقشه کشیده شد، آن روزی که اعلام حکومت کرد، بعدها به ما گفتند، بنا بر این بود‌ ‌تانک ها و توپ ها را بیاورند در خیابان ها و مستقر کردند. کنند، و شبش بریزند و مردمی که احتمال می‌دهند که با آنها مخالف باشند، آن را هم خدا خواست که نشد. اینها یک چیزهایی بود که خدا داد، ماها چیزی نیستیم، هرچه بود او کرد، همۀ کارها بود. توجه به او را از یاد نبرید. توجه به او منشأ همه خیرات است، برای دنیای شما، برای آخرت شما. به ذکر خدا مطمئن باشید که قلبها: ‌‌أَلاَ بِذِکْرِالله ِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ‌‎[۱]‎ قلب ها اگر بخواهد مطمئن باشید، بهترین نعمت این است که انسان در اینجا مطمئن باشد. ‌نشسته اید، نه شما از من می ترسید، نه من از شما، برادریم همه، این «اطمینان» است. داشت که حالا ما اینجا هستیم، بیرون برویم چه می. و حتماً اگر یک‌‎ ‏اجتماع این باشد در اینجا بود، بیرون که رفتید سرنوشت شما همه حبس بود، و سرنوشت ما، خوب، همین بود. این الآن یک نعمتی است که خدا به ما داد که همه‌‌‌‌ ‌مطمئنّاً، برادروار پیش هم نشسته‌ام، حرفهایمان را می زنیم، این را حفظ کنید. توجه به‌‎ ‎خدا را حفظ کنید.توجه به ملت را حفظ کنید. خودتان را خدمتگزار بدانید به بندگان‌  ‌خدا. بزرگی نفروشید به این مردم. این مردم بزرگ اند، بند خدا هستند، به اینها بزرگی‌‎ ‎نفروشید؛ عُلوّ‌[۲]‏ بر اینها نباشید. خداوند دار آخرت را برای قرار دادن است که به مردم نه عُلوّ نمی کنند. نه عیب می‌کنند، نه اصلاً اراده عُلوّ نمی‌کنند: ‌لاَیُریدُونَ عُلُوّاً فِی الأَرْضِ وَ‌‎ ‎لا فَساداً‌‎[۳]‎‏ نه می‌خواهند که یک بزرگ‌کننده به مردم و بزرگ‌کننده‌ها بفروشند و مستکبرند. باشند؛ و نه مَفْسَده باشند و یک کشوری را به فساد بکشند ـ باید دید. ان شاءالله خداوند.  همه تان را حفظ کند. همه موفق باشید. و مشکلات همه آن شاءالله رفع می شود. من هم‌‎ ‎دعاگوی شما هستم؛ و هم خدمت شما.

‌‎ 

‌صحیفه امام؛ ج ۱۰، ص ۱۴۹-۱۵۵

۱ـ سوره رعد، آیه ۲۸: «آگاه باشید که تنها یاد خدا آرام بخش دلهاست.»

۲ـ برتری، بزرگی.

۳ـ سورۀ قصص، آیۀ ۸۳: «آنان که در زمین ارادۀ علوّ و فساد و سرکشی ندارند».

منبع : www.jamaran.news
منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 91356 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!