پنجشنبه, ۷ مهر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-09-29
کد خبر: 36635 |
تاریخ انتشار : ۰۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۵:۱۳ |
2 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

با وجود مصرف حدود ۲۶ لیتر آب برای تولید هر کیلو هندوانه، این محصول نه تنها سودی ندارد، بلکه مبلغی به عنوان یارانه‌پنهان را وارد جیب خارجی می‌کند.

معزل بزرگ هندوانه در کشور؛ یارانه پنهانی که در پوست هندوانه از کشور خارج می شود!

آمارهای گمرک ایران، پنج قلم کالای عمده تولیدی کشاورزی کشور در سه ماه نخست سال شامل هندوانه با ۱۳۳ میلیون دلار ارزآوری، گوجه فرنگی با ۱۱۰ میلیون دلار، پسته ۶۶.۴ میلیون دلار، سیب درختی ۳۴.۶ میلیون دلار و سیب زمینی با ۳۲.۲ میلیون دلار ارزآوری می شود.

با توجه به شرایط اقلیمی کشور، وزارت جهاد کشاورزی توسعه محصولات راهبردی را در سال زراعی جدید در دستور کار قرار داده است.

ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی می گوید کلی ما این است که محصولات آب بر با کشت فراسرزمینی تولید و وارد کشور شود و در داخل کشور برای کشت محصولات راهبردی و کم آب باشد.

ساداتی کاهش جذابیت اقتصادی محصولات آب را یکی از راهکارهای توسعه الگوی کشت اعلام کرد.

با وجود سیاست وزارت جهاد کشاورزی افزایش تولیدات حاصل از آب بر هندوانه است تا این محصولات تولید شوند که بیشتر کاهش یابد، اما چندی پیش آقای علیرضا معاونت امور زراعت گفت: به طور کلی ۲ نوع محصول تولید می کنیم که یک محصول تولید شود. خشک و دیگری تر است. تولید ماده خشک به دلیل زمان زیادی می برد، درنتیجه آب بیشتر مصرف می کند، که هندوانه جزو محصولاتی است که کمترین آب را به مدت زمان کوتاه کاشت تا مصرف می کند و در مقایسه با میزان مصرف آب خشک ماده مانند کلزا بسیار است. بسیار کمتر است.

طبق گفته مهاجر، صد درصد کشاورزی توسط بخش خصوصی است که با این وجود این مردم هستند که تصمیم می گیرند چه محصولی تولید کنند، در حالی که هندوانه یکی از محصولات میوه ای است که مردم مصرف کنند که آفتاب را خوب می کنند. و شرایط جنوب کشور اقدام به ایجاد هندوانه می کنند.

معاون امور زراعت گفت: اگر مردم هندوانه نکارند، خیار یا گوجه فرنگی می‌کشند که از نظر ما در بین محصولات فرقی وجود ندارد، در حالی که ما مردم را مجبور به کشتن یک‌محصول کنیم و اجازه دهیم و قدرت هم‌نداریم. هر کار ما سیاست گذاری است تا بتوانیم به دلیل قیمت تضمینی که برای محصولات اساسی، مردم را به این سمت هدایت کنیم.

پرداخت یارانه پنهان به خارجی ها با کشف هندوانه به آن سوی مرزها

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: بنابر سیاست وزیر جهاد کشاورزی محصولات کشاورزی کم آب باید برای تولید محصولات آب قابل استفاده باشد که اگر آب بری یک کیلو هندوانه را محاسبه کنیم، بیش از حد از ارزش آن است که براین اساس. یارانه پنهان به مصرف کننده خارج پرداخت می کنیم.

به گفته او، بارها اعلام کرده ایم که جلوی تولید و تولید محصولات آب به عنوان هندوانه باید گرفته شود، اما تازمانیکه سیاست عوارض از کل محصولات کشاورزی و میوه و تره بار به آب تبدیل شود، به جایی نمی رسد.

نورانی می گوید: در مورد تولید محصولات گندم، جو و برنج وارد می شود که به جز برنج، مابقی کم آب هستند. از این رو در سیاست های تولید و ایجاد یک نظر جدید می گیرد.

اتحادیه های ملی محصولات کشاورزی گفت: در سیاست های تولید و تولید باید برای کشوری که با کم آبی مواجه است، برنامه های کشت منظم انجام شود تا آب کشور هدر نرود. به عنوان مثال امروز جلوی تولید محصولات آب بر هندوانه را گرفته و در مقابل واردات را آزاد کرده است که با این نه تنها پولی پرداخت نمی شود، بلکه تولیدکننده ایرانی یا هر کشور یارانه پنهان می کند.

با وجود کم آبی و خشکسالی هر دو کشور ما را تهدید می‌کند، باید با اجرای برنامه الگوی کشت و حمایت از کشت قراردادی محصولات راهبردی از هدررفت آب جلوگیری کند.

متوسط ​​آب مصرفی هر کیلو هندوانه ۲۵۰ تا ۲۶۰ لیتر

قاسم پیشه ور رئیس نظام صنفی کشاورزی گفت: با وجود قیمت پایین محصولات پیشنهادی در مقایسه با صیفی و کشت ۲ تا ۳ بار صیفی جات در طول سال، افزایش تولید محصولات استراتژیک و حمایت ویژه از کشت قراردادی باید اتخاذ شود تا قیمت این محصول افزایش یابد. محصولات بر صیفی ارجحیت داشته باشد.

به گفته او، هندوانه به عنوان یکی از محصولات آب در استان های شمالی با آب طبیعی کشت می شود و حتی در زمین های شور هم که امکان کشت محصول دیگر وجود ندارد، هندوانه می شود.

پیشه ور می‌گوید: دولت در مورد تولید قراردادی باید هزینه‌های پرداخت را بپردازد و قیمتی معادل با هزینه‌های تولید پرداخت تا کشاورزان دیگر رغبتی برای کشت محصولات صیفی وجود نداشته باشد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی گفت: به طور متوسط ​​برای تولید هر کیلو هندوانه ۲۵۰ تا ۲۶۰ لیتر آب مصرف می شود، اما برای هر کیلو ۴۵۰۰ تا ۵۵۰۰ لیتر و در برخی استان ها تا ۵ لیتر آب هم مصرف می شود. .

دولت با توسعه قراردادی محصولات راهبردی و افزایش عوارض حاصل از محصولات آب برای تامین منابع آب کمک به طوری که پول کشت قراردادی محصولات را در زمان تحویل به کشاورزان نسبت به تولید رغبت داشته باشند و به کشت محصولات صیفی بپردازند. نروند که آن را نه تنها سودی ندارد، بلکه مبلغی را به عنوان یارانه‌پنهان وارد جیب خارجی ندارد.

تولید هندوانه بیش از ۳ برابر نیاز کشور است

مجتبی شادلو نایب رئیس شورای باغداران تهران گفت: با وجود محدودیت آب و خاک، انتقادات زیادی به توسعه کشت هندوانه طی ۴ سال اخیر وارد شده و رسانه ها و دولت ها به نوعی پیگیر هستند که هر چند آب برای هندوانه بودن، علت توسعه هستند. کشت و بی توجهی به هشدارها چیست؟

به گفته او، در مقطعی رسیده هندوانه از منظر اقتصادی ایده آل بود، اما برای چندمین سال متوالی است که به جهت آب بری بالا صرفه اقتصادی ندارد. این است که برخی از افراد تصور می کنند با کاهش تولید محصول در یک سال، کالاهای سال بعد اقتصادی می توانند اتفاق بیفتند که طی سال های اخیر حتی در شب یلدا هندوانه نوبرانه با قیمت مناسب در بازار عرضه می شود.

شادلو می گوید: بنابر اظهارات آب و خاک، کشت هندوانه به علت آب بری بالا، قیمت تمام شده آن با مصارف آب و خاک به صلاح نیست. بنابراین تولید محصولات استراتژیک غلات و دانه های روغنی، نیازداری ها و امنیت غذایی کشور است.

نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران گفت: تولید کنونی هندوانه بیش از ۳ برابر نیاز کشور است که با تولید محصولات تولیدی آب را نمی‌توان سفره‌ها را محدود کرد، بلکه بدنبال را محدود کرد چرا که به میزان متوسط ​​مصرف ۱۰ درصد می‌رسد. تا ۲۰۰ لیتر آب برای تولید هر کیلو محصول، هندوانه با کیلویی ۲ تا ۳ هزار تومان همان رایگان است.

با این وجود ترکیه جلوی کشت‌محصولات آب برای هندوانه را گرفته، تولید آن از کشورهای دیگر را آزاد کرده است که براین اساس تجارت ترکیه از تهران تا شمال غرب با کمترین قیمت هندوانه را می‌خرند که با این وجود نه تنها پولی می‌شود. پرداخت نمی کنند، بلکه از تولید کننده ایرانی یا هر کشور دیگری یارانه پنهان می کنند.

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 36635 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید