دوشنبه, ۷ فروردین ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-03-27
کد خبر: 36483 |
تاریخ انتشار : ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۴ |
15 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

وزیر بهداشت ضمن تشریح انجام شده در زمینه اشتغال و همچنین در حوزه سلامت یکسال اخیر، گفت: اعلام شد که ایران جزوه شش کشور برتر در دنیا در زمینه توسعه است.

جزوه ایران ۶ کشور برتر

دکتر بهرام عین‌اللهی در مراسم بزرگداشت روز پزشک، گفت: این مناسبت‌ها برای تقدیر از همکاران است. دلایلی که می‌دانید علم پزشکی و پزشکان در دین اسلام مورد توجه قرار گرفته است.

ایران دارای قوی‌ترین حوزه سلامت منطقه

وی افزود:  تاریخ پزشکی ما یک تاریخ بسیار پرافتخار است. علم پزشکی در کشور ما علمی ریشه‌دار و با قدمت است. درمانهای بدون قوی‌ترین حوزه سلامت در منطقه را داریم که از انقلاب این قدرت بیشتر می‌شود و نیاز است نه تنها جامعه خودمان را تامین کنیم، بلکه از منطقه هم برای درمان‌هایشان به کشور ما مراجعه کنیم. ما مدیون ادغام آموزش، بهداشت و درمان در کشور هستیم.

مدیریت در روزهای دلهره‌آور

عین‌اللهی ادامه داد: در سال گذشته در شرایطی که دولت سیزدهم داشت، در یک بحران و موج بسیار وحشتناکی از بیماری بیماری شروع شد. به طوری که رهبری در اولین جلسه با هیئت دولت اعلام کرد که موضوع اولویت‌دار کشور مدیریت صنعتست.

در آن زمان روزهای بسیار دلهره‌آوری در کشور داشتیم و روزانه بیش از ۷۰۰ مرگ در کشور وجود داشت. مردم از خانه بیرون نمی‌آمدند، وضعیت اسفناک بیمارستان‌ها و سردخانه‌ها، بیمارستان‌های بیمارستان‌ها، فشار شدید روانی، مطالب معوق درمان، درمان دارویی از سرم و سرنگ، محدودیت در ارائه خدمات به مردم، واکسن‌ها به گونه‌ای که برخی از مردم مجبور هستند. بودند به مانند ارمنستان سفر کنند یا صف‌های طول واکسن ایجاد می‌شد.

افزایش واکسیناسیون و رفع محدودیت‌های امنیتی در دولت سیزدهم

وی گفت: در شروع دولت میزان کل واکسیناسیون‌مان ۱۹ میلیون بود و بیشتر مردم واکسن نزده بودند. در دولت سیزدهم همه باهم همدل شدند تا نمایشگاه واکسیناسیون را انجام دهند. تا آذر ۱۴۰۰، ۱۳۲ هزار نفر فوتی در کشور داشتیم. در حالی که از شهریور که واکسیناسیون را شروع کرد تا امروز با کمک و حمایت مردم مجموع میزان مرگ و میرمان ۱۴۳ هزار نفر شد. یعنی در این مدت ۱۱ هزار مرگ اتفاق افتاد که قدرت و اکسیناسیون بود. جلسات واکسن و تخت، تعطیلی مسافرت‌ها، تعطیلی مراکز آموزشی و… رفع شد. تعطیلی مراکز آموزشی صدمات بسیاری را ایجاد کرد که مجدداً راه افتاد، ممنوعیت مسافرت‌ها، تعطیلی‌های مکر بازار و کار و… برداشته شد.

رکورد ایران در واکسیناسیون علیه خصوصی

وی افزود: بنابراین کار را  در بالاترین پیک یعنی پیک پنجم روزانه با ۵۰ هزار مراجعه، ۸۰ بستری در یک سی سی و بیش از ۷۰۰ مرگ شروع شد، اما با کار جهادی و حمایت از مردم واکسیناسیون به سرعت انجام شد. به طوری که رکورد واکسیناسیون روزانه را نسبت به جمعیت در دنیا داشته باشیم. به طوری که روزانه یک میلیون ۶۰۰ هزار واکسن و هشت میلیون و ۶۰۰ هزار در هفته واکسن تزریق می‌شود. به طوری که اعلام شده ایران جزو شش برتر در دنیا در زمینه توسعه کشور است. این در حالی بود که تحریم‌های ناجوانمردانه ادامه داشت.

ذخیره ۵۰ میلیون دزی واکسن در کشور

عین اللهی با بیان اینکه ۵۰ میلیون دز واکسن ذخیره شده و ۶ مرکز تولید واکسن در کشور داریم، گفت: فعلا به تولیدکنندگان واکسن اعلام کرد که فعلا واکسن تولید نمی کنند. حتی اعلام کرد که آماده است واکسن به همه کشورمان داریم. آخرینا هم به ونزوئلا واکسن صادر می کند. آخرینا هم آقای دکتر امیرعبدللهیان که به آفریقایی می‌رود، از ما بسته واکسن خواسته‌ای که دادیم.

بیمه همگانی سلامت رایگان برای ۶ میلیون نفر

وزیر بهداشت درباره بیمه همگانی سلامت گفت: مردم باید همه کمک کنند که بیمه سلامت همگانی پا را برای سلامتشان درآورد که از آنها برنیایند. امسال با حمایت مجلس شورای اسلامی با اعتباری حدود ۶۰۰ میلیارد تومان سه دهک پایین جامعه را بیمه کردیم و ۶ میلیون نفر بیمه همگانی رایگان شدند. یک میلیون دیگر داریم که تا سه ماه آینده بیمه رایگان دارند و باید در این فرصت آزمون وسع ارائه دهند.

تصویب تشکیل صندوق حمایت از بیماران صعب العلاج در هیئت دولت

عین‌اللهی گفت: مجلس شورای اسلامی یک حرکت انقلابی در زمینه حمایت از بیماران صعب‌العلاج انجام داد. برای حمایت از بیماران صعب العلاج و مزمن ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار گذاشته شد و در هفته گذشته در هیئت دولت صندوق حمایت از بیماران صعب العلاج به تصویب رسید. امیدواریم با تشکیل هیئت امنای این صندوق می تواند خدمات خوبی را ارائه دهد.

بحران جمعیت در کشور

وی درباره بحث جمعیت جوانی، گفت:  تجربه امروز در بحران جمعیت هستیم و اگر تا شش الی هفت سال آینده، فکری برای جمعیت کشور،  جمعیت به سمت پیری می‌رود. در حیطه وظایفی که به سرپرستی ما بود، قرارگاه جوانی با فرماندهی وزیر بهداشت در حال انجام است. همچنین پوشش بیمه درمان ناباروری انجام شد. حدود ۳.۵ میلیون نابارور داریم که بیمه‌های درمان ناباروری در شورای عالی بیمه سلامت به تصویب رسید و در هیئت دولت هم تصویب شد. ۹۰ درصد هزینه‌های درمان ناباروری در بخش دولتی و ۷۰ درصد این هزینه‌ها در بخش بیمه اختصاصی است.

وی ادامه داد:  از طرف دیگر شبکه درمان ناباروری در کشور شکل گرفته و معاونت درمان در زمینه ایجاد مراکز کار می‌کنند .

اجرای طرح “دارویاری”

عین‌اللهی با اشاره به طرح دارویاری، گفت: کشور در مورد دارو از غربی‌ها جلوتر بود و طرح‌های گرانقدری داریم. اما مکانیزم‌ها در کشور به شکلی بود که این امکان را داشت که بتوانیم به نیازهای کشور دارو تولید کنیم، این وضعیت نبود. باید همه کمک کنیم تا به جایی برسیم که نه تنها نیاز دارویی کشور را بررسی کنیم، بلکه بتوانیم دارو داشته باشیم.

وی افزود: اولین مسئله‌ای که در حوزه داروی تعارض ایجاد می‌کند، اختلاف بین انتخابی و آرزوی آزاد است. کارخانه‌های دارویی ما باید از دارو ببرند، نه از اختلاف سودی و آرزوی آزاد. در اینجاست که مشکل ایجاد می‌شود. بر همین اساس بود که با مصوبه مجلس امسال قرار بود که وزارت بهداشت در برخی داروها را آزاد کند، اما اختلاف نظری وجود دارد و آزاد را به بیمه‌ها می‌دهند. در ابتدای امسال اعلام شد که این کار انجام می‌شود، اما اعلام می‌شود که این کار را انجام می‌دهیم که پیش‌بینی‌ها و بسته‌هایمان را آماده کنیم.

عین‌اللهی ادامه داد: بر این اساسی کشور بسته‌های خدمتی دارویار را با کد مشخص کردند و یارانه‌ای به نام یارانه سلامت برایشان تعریف کردند. ۹۶۰۰ قلم دارو کد مخصوص گرفت و آماده شد. در تاریخ ۲۳ تیر ماه طرح دارویی را اجرا کرد و به دلیل نگرانی از احتیاط از اجرای طرح را اعلام کرد. تمام بسته‌ها به صورت مکانیزه و به صورت هوشمند ایجاد شدند. به طوری که قیمت دارو در تهران، بندرعباس، بوشهر و… مشخص و یکسان است.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف ما افزایش مصرف دارو است، گفت: درباره داروهای وارداتی و لوازم پزشکی و … تخصیص آرزو می کنم تا پایان سال ادامه دارد. در همین مدت درباره تولید دارو هم خوبی انجام شد. مثلاً انسولین قلمی که آن را وارد می‌کنیم، در کشور تولید می‌شود که میزان تولید به اندازه نیاز کشور نیست که امیدواریم به افزایش تولیدش افزایش یابد. آیین نامه حمایت از شرکت های دانش بنیان هم در هیئت دولت تصویب شده است.

اضافه شدن ۷۰ هزار بیمارستانی

وزیر بهداشت گفت: در حوزه درمان در همین مدت ۱۰ هزار تخت در ۷۹ مرکز درمانی اضافه شد. همچنین تعداد تخت‌های ای سی یوی کودکان را هم در موج امیکرون دو برابر کردیم. یکی از مناطق خوب برای بهبود مناطق محروم بود و برای افزایش دسترسی در مناطق محروم، سقف کارانه در مناطق محروم برداشت می‌شود. هدفمان این است که بهره‌وری را در مراکز دولتی افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد: در زمینه نسخه الکترونیکی هم امروز بالای ۹۰ درصد نسخه‌های الکترونیکی شده است.

عالی‌اللهی درباره آموزش گفت: در سال گذشته از محل پذیرش دستیاری‌مان ۱۰۰۰ محل خالی مانده بود که به دلیل این‌نامه‌ها در زمینه محدودیت در تعداد انتخاب رشته بود. این افراد می‌توانند ۱۰۰ رشته انتخاب کنند. سهمیه بومی هم در مناطق محروم برای دستیاران قرار داده شده است. حقوق دستیاران نیز دو برابر شد. بیمه تکمیلی رایگان هم برای دانشجویان پزشکی انجام شد.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: در حوزه بهداشت، ۸۵ پروژه بهداشتی را تکمیل و بهره‌برداری کردیم و تا پایان سال ۲۰۰۰ پروژه بهداشتی را تکمیل می‌کنیم. یکی از مشکلات ما سامانه های پایش برنامه های سلامت بود. در وزارت بهداشت ۵۰۰ سامانه داریم که یکی از برنامه هایمان تمرکز و تجمیع سامانه هاست. در این حوزه دنبال ایجاد یک ابرسامانه هستیم تا اطلاعاتمان تجمیع شود که زیرساختی برای اجرای پزشک خانواده خواهد بود.

وی گفت: حدود ۶۷ هزار نفر از افراد غیررسمی در همین مدت تبدیل وضعیت شدند و آزمایشگاه های کنترل غذا و دارو به ویژه در مناطق مرزی تجهیز شدند. همچنین نسخه فارماکوپه داروهای ایرانی را به روز کرد و برای اولین بار دارونامه داروهای سنتی و طبیعی کشور هم در کتابی منتشر شد.

وی گفت: در حوزه دیپلماسی سلامت باید با مجاورمان شرکت داشته باشیم. وجود دارد و نشست جی_۵ را دو هفته دیگر در تهران داریم که در زمینه برنامه هایمان می‌کنیم.

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 36483 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید