یکشنبه, ۶ آذر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-11-27
کد خبر: 133915 |
تاریخ انتشار : ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۳ |
0 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

شورای عالی مسکن در یک‌سال، قیمت هر مترمربع مسکن دولتی را که به «نهضت ملی مسکن» معروف است؛ دوبرابر کرد. این در حالی است که طبق اعلام این شورا، اکنون برای تنها ۱.۴ میلیون خانه زمین پیدا شده و تعداد بسیار کمی از پروژه‌ها هم کلنگ خورده است.

قیمت مسکن ملی دو برابر شد

البته باید به این موضوع توجه شود که فقط ۸ ماه از فرصت دولت برای عمل به وعده «آرمانگرایانه» ساخت «دو میلیون مسکن در دو سال» باقی مانده است. با این حال، در همین مدت زمان، قیمت مسکن ملی، دوبرابر و هنوز کار بسیاری از پروژه‌ها به دلیل نبود منابع معتبر و همکاری انجام نشدن شبکه بانکی، روی زمین باقی مانده است. این همه در حالی است که وزارتخانه راه و شهرسازی بدون وزیر اداره می‌شود و خبری از رفتن یا ماندن رستم قاسمی و تعیین تکلیف این وزارتخانه نیست.

با توجه به تورم موجود، اصلا بعید نیست که با طولانی شدن مدت ساخت این واحدهای مسکونی، قیمت ساخت هم بالا بکشد. اتفاقی که قطعا رخ خواهد داد و شباهت تام و همه به رخدادهای دوره احمدی‌نژاد دارد. زمانی که به طول انجامید پروژه‌های مسکن مهر آغاز شد تا هدف دولت برای ساخت «خانه ارزان‌قیمت» برای دهک‌های پایین درآمدی، محقق شود.

همین امروز که این گزارش نوشته می‌شود، قیمت هر متر مسکن مهر در اطراف تهران بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان در نوسان است. به عبارتی، مسکن مهر که قرار بود روزگاری «خانه ارزانقیمت» باشد؛ امروز در واحدهای صد متری به ۱.۵ میلیارد تومان رسیده است. کافی است تجربه پیشین مسکن‌سازی توسط دولت نگاهی بیندازیم.

در سال ۸۵ دولت نهم با تکیه بر منابع نفتی و شوک قیمت نفت، در کنار سایر طرح‌هایی که به «تقسیم رانت» در پروژه‌ها منتهی می‌شود. طرح مسکن مهر را نیز رونمایی کرد. در این طرح قرار بود در طول ۸ سال، دو میلیون واحد مسکونی ساخته شده و با قیمت ارزان به متقاضیان ارائه شود.

کارشناسان اعتقاد دارند که مسکن مهر با متری ۶۰۰ هزار تومان ساخته خواهد شد، اما دولت اسرار داشت که این عدد را ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد. اما با طولانی شدن ساخت این خانه‌ها، در نهایت دولت آن‌ها را متری حدود ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان به مردم کرد. یعنی ۱۰ برابر قیمت اولیه. الان هم دیگر از این قیمتها خبری نیست.

مسکن مهر در پردیس از متری ۱۰ میلیون تومان به بالا قیمت خورده و در پرند از متری ۸ میلیون تومان شروع می شود. رئیس دولت با تکیه بر همین تجربه، این‌بار وعده‌های بسیار بزرگ‌تر و عجیب‌تر داد و عنوان کرد که در ۴ سال، ۴ میلیون واحد مسکونی ساخت خواهد کرد.

این در حالی است که به واسطه تشدید تحریم‌ها، اخبار دیگری از پول‌های بادآورده نفتی هم نبود. بنابراین، دولت برای تامین مالی ساخت این پروژه عمرانی، دست به دامن بانک‌ها شد. بانک‌ها هم که همین امروز با ناترازی‌های تاثیرات روبه‌رو هستند. مدیریت همکاری با دولت ندارند. یک‌سال گذشته و اکنون مبلغ اولیه دولت از قیمت هر متر مسکن نیز دوبرابر شده است.

جهش قیمت کرایه ماشین‌آلات

بخش بزرگی از افزایش قیمت هر مترمربع مسکن ملی را باید در آمارهای جهش قیمت نهاده‌های ساختمانی جستوجو کرد. به گزارش مرکز آمار از «کرایه ماشین آلات مورد استفاده در طرح‌های عمرانی» که نشان می‌دهد، جمع‌آوری ماشین‌آلات طی یک‌سال تا صد درصد افزایش یافته است، شیب تند افزایشی در خدماتی که حالا خود را در پروژه‌های بزرگ بیشتر نشان می‌دهد.

به‌طور مثال، متوسط ​​کرایه ساعتی یک کامیون کمپرسی به ظرفیت ۱۰ تن با راننده، در نیمه اول سال گذشته، حدود ۲۱۵ هزار تومان بود. اما یک سال گذشته و به بیش از ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. یا متوسط ​​کرایه یک لودر در نیمه اول سال گذشته هر ساعت حدود ۳۱۰ هزار تومان بوده است که اکنون بعد از یک سال به حدود ۷۰۰ هزار تومان رشد یافته است.

جهش قیمت مصالح ساختمانی

به نظر می‌رسد که در نیمه دوم سال، شرایط از این هم بدتر باشد. از اواسط شهریورماه قیمت دلار حدود ۲۰ درصد افزایش یافته و همگام با آن قیمت بسیاری از مصالح هم رشد داشته است. آخرین سیمان در بورس کالا به حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان رسیده است که ۱۰ تا ۲۰ درصد رشد کرده است. قیمت تیرآهن و میلگرد هم به عنوان مهم‌ترین نهاده در ساختمان‌سازی نیز رشدی را طی مدت طولانی به ثبت می‌رساند.

دبیر انجمن انبوه‌سازان نیز گفته می‌شود که در دو هفته گذشته، بلوک سقفی یا همان یونولیت از بازار غیب شده و یک مترمربع آن از ۱۱۰ هزار تومان به ۴۰۰ هزار تومان جهش قیمت پیدا کرده است! این موضوع را هم می‌دانیم که معمولاً تولیدکننده‌ها با «کمبود مصنوعی» یک کالا، دست به افزایش قیمت می‌زند و به نظر می‌رسد در این یک قلم هم موفق می‌شود. طی شش ماه گذشته هر پاکت سیمان از ۲۸ هزار تومان به حدود ۵۰ هزار تومان رسیده و انجمن سیمان از بورس کالای کنونی که ۳۵ درصد به قیمت سیمان اضافه می شود.

علی‌اکبر الوندیان طی نامه‌ای به بورس کالا اعلام کرد: با توجه به افزایش بی‌رویه هزینه‌های سیمان و درخواست‌های مکرر شرکت‌های سیمانی در خصوص منطقی قیمت پایه سیمان در بورس کالا و با توجه به اینکه قیمت‌های پایه از حدود دو سال گذشته ثابت مانده است. و به دلیل تبعات ناشی از راکد بودن بازار و پیش بینی تشدید رکود ناشی از ورود به فصل سرما که در نهایت منجر به زیان و سوق این صنعت به سمت ورشکستگی خواهد شد، به‌رغم درخواست کارخانه‌ها برای افزایش قیمت ۶۰درصدی پایه، نظر به بررسی‌های صورت پذیرفته از گروه کارشناسی انجمن در قیمت تمام‌شده کارخانه‌های سیمان و شرایط حاکم بر جامعه، کمتر از ۳۵ درصد به قیمت پایه سیمان خاکستری در انواع محصولات، معقول و استفاده از صنعت است.

بر این اساس قیمت هر تن سیمان به صورت فله‌ای از ۳۶۰ هزار تومان به ۴۸۶ هزار تومان افزایش می‌یابد. البته در حال حاضر این محصول در بازار آزاد با قیمت‌های بالاتر خرید و فروش می‌شود و عرضه می‌شود و تعیین کننده اصلی بازار هستند.

البته سیف‌الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت با افزایش ۳۵ درصدی قیمت کل سیمان تولیدی توضیح داد: افزایش قیمت پایه سیمان به دلیل جلوگیری از ارزان‌فروشی شرکت‌هایی تصویب شد که به احتمال زیاد، اقدام به فروش سیمان با نرخ‌های پایین‌تر شد. از کف قیمتی در بازار می‌کردند که با افزایش قیمت پایه‌ای از ایجاد رقابت منفی در میان شرکت‌ها برای ارزان‌فروشی و به هم خوردگی ترکیب، بازار جلوگیری شد.

اما چه کسی که تولید کننده سیمان نیست اگر قیمت‌ها را بالا ببرند و با قیمت‌گذاری دستوری عرضه می‌شوند، با ارائه پیشنهاد، شرایط را به نفع خود تغییر می‌دهد تا دولت مجبور باشد به درخواست گرانی دوباره محصول بپردازد؟ این اتفاق در بسیاری از کالاها حتی دارو رخ داده و اینکه دیگر سیمان است!

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 133915 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید