جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-06-09
کد خبر: 41544 |
تاریخ انتشار : ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۲۹ |
21 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

میاستنی گراویس (MG) از شناخت تا درمان میاستنی گراویس (Myasthenia gravis) را می‌توان در دسته‌بندی بیماری‌های نادر طولانی‌مدت قرار داد. در پاسخ به بیماری میاستنی گراویس چیست می‌توانم بگویم، این بیماری باعث ضعف عضلانی می‌شود. این بیماری نادر می‌تواند افراد را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد. برای مثال میاستنی گراویس در نوزادان نیز […]

میاستنی گراویس (MG) از شناخت تا درمان

میاستنی گراویس (Myasthenia gravis) را می‌توان در دسته‌بندی بیماری‌های نادر طولانی‌مدت قرار داد. در پاسخ به بیماری میاستنی گراویس چیست می‌توانم بگویم، این بیماری باعث ضعف عضلانی می‌شود. این بیماری نادر می‌تواند افراد را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد. برای مثال میاستنی گراویس در نوزادان نیز دیده می شود. علائم میاسنتی گراویس ارثی ممکن است با ضعف عمومی در بازوها و پاها و محدودیت در مهارت‌های حرکتی مانند خزیدن، نشستن و راه رفتن شروع شود.
نوزادان ممکن است در تغذیه مشکل داشته باشند و پلک‌های ضعیف و کنترل ضعیف سر داشته باشند. علائم MG نوجوانان ممکن است به زودی طی هفته ها شروع شود. اما به صورت کلی این بیماری معمول میاستنی گراویس در بزرگان، زنان زیر ۴۰ سال و مردان بالای ۶۰ سال شروع می‌شود.
علائم میاستنی گراویس چیست؟
میاستنی گراویس باعث ضعف عضلانی می شود. میاستنی گراویس قسمت اول چشم و صورت را درگیر می‌کند، اما به مرور زمان به سایر قسمت‌های بدن نیز سرایت می‌کند. شدت ضعف این بیماری از فرد به فرد دیگر متفاوت است. زمانی که خسته می‌شوید، بهتر می‌شوید و بعد از شرایط بهتر می‌شود.
در برخی افراد، این علائم می‌توانند همراه با محرک‌های دیگر باشند.
میاستنی گراویس چشمی چیست؟
اکثر افراد مبتلا به میاستنی گراویس در چشم چشم، پلک ها و ضعف دارند. ضعف در اصطلاح چشما میاستنی گراویس چشمی نامیده می‌شود. این بیماری می‌تواند یک یا هر دو چشم را درگیر کند. افتادگی پلک، دوبینی، مشکل در حالات چهره از علائم میاستنی گراویس چشمی ایجاد می شود. به شماره میرود.
از هر پنج نفر، یک شخص آن‌ها بر این معضل تأثیر می‌گذارند. در اکثر افراد، ضعف در طی چند هفته، ماه یا سال به سایر قسمت‌های بدن سرایت می‌کند.
بلع، صحبت کردن و نفس کشیدن در میاستنی گراویس
میاستنی گراویس می‌تواند باعث ضعف دهان، گلو و قفسه سینه شود. این موضوع با علائم زیر نمایان شد پیدا می‌کند.

مشکل در جویدن
لکنت زبان
مشکل در بلع
خفگی و استنشاق تصادفی تکه‌های غذا، می‌تواند منجر به آسیب‌های مکر قفسه سینه شود.
تنگی نفس، به ویژه هنگام دراز کشیدن یا بعد از ورزش
مشکلات شدیدی (که به عنوان بحران میاستنی شناخته می‌شود)

اندامها و سایر قسمتهای بدن در میاستنی گراویس
ضعف ناشی از میاستنی گراویس می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن جمله گردن، بازوها و پاها نیز سرایت کند. این ضعف در قسمت بالای بدن بیشتر از پاها است.

این موضوع می‌تواند باعث مشکلات زیر شود:

مشکل در بالا نگه داشتن سر
مشکل در انجام کارهای انجام شده: مانند بلند کردن، بلند کردن از حالت نشسته به ایستادن، بالا رفتن از پله‌ها، مسواک زدن یا شستن موها
پیاده‌روی
درد از استفاده از آن‌ها

علل به میاستنی گراویس
میاستنی گراویس به دلیل دلیل مشکل‌های ارسال‌شده بین اعصاب و ماهیچه‌ها ایجاد می‌شود. این بیماری یک وضعیت خودایمنی است. در بیماری میاستنی گراویس، سیستم ایمنی به سیستم ارتباطی بین اعصاب و ماهیچه ها آسیب می‌رساند. همین موضوع باعث می‌شود ضعیف و راحت شوند.
علت دقیق این اتفاق مشخص نیست. اما با مشکلات مربوط به غده تیموس (غده‌ای در قفسه سینه که بخشی از سیستم ایمنی است) مرتبط است. بسیاری از افراد به میاستنی گراویس غده تیموسی دارند که بزرگ‌تر از حد طبیعی هستند. حدود ۱ نفر از هر ۱۰ نفر دارای رشد غیر طبیعی تیموس هستند که تیموم نامیده می‌شود.
پیشگیری از بیماری میاستنی گراویس
بیماری میاستنی گراویس یک طول طولانی مدت است. این بیماری دارای مراحلی است که بهبود می‌یابد و فازهایی که بدتر می‌شوند. معمولاً درمان آن را می‌توان به کنترل و سیستم آن کمک کند. می‌توان گفت عاقبت میاستنی گراویس بر اساس میزان پیشرفت آن می‌تواند متفاوت باشد.
میاستنی گراویس خفیف به خودی خود بهبود می‌کند و در درجه بالایی از آن می‌تواند باعث ایجاد خطر برای زندگی شود. اما به صورت کلی تاثیر قابل‌توجهی بر امید به زندگی اکثر افراد ندارد.
انواع راه‌های درمان میاستنی گراویس
راههای درمانی متفاوتی برای کنترل علائم میاستنی گراویس وجود دارد. افراد مبتلا به این بیماری با کنترل آن، تا حد زیادی می‌توانند یک زندگی عادی را داشته باشند. در ادامه به راههای درمان میاستنی گراویس می‌پردازیم.
اجتناب از محرکها در میاستنی گراویس
علائم میاستنی گراویس گاهی اوقات می‌توان یک محرک خاص داشته باشد. محرک‌های رایج عبارتند از:

خستگی و فرسودگی
استرس
عفونت‌ها: ممکن است به شما توصیه شود که سالانه واکسن آنفولانزا و یکبار مصرف واکسن پنوموکوک بزنید، اما قبل از تزریق واکسن زنده مانند واکسن زونا (واکسن‌های زنده حاوی ویروس‌ها یا باکتری‌هایی هستند که ضعیف شده‌اند) با دکتر مغز و اعصاب خود مشورت کنند. میاستنی گراویس و واکسن نیز از این موضوع مستثنی نیست. با مشورت دکتر میاستنی گراویس خود بهترین واکسن قابل تبدیل باید در اسرع وقت تزریق شود.

داروی میاستنی گراویس پیریدوستیگمین
اولین دارویی که برای میاستنی گراویس استفاده می‌شود معمولاً قرصی به نام پیریدوستیگمین است. این قرص به سیگنال‌های الکتریکی بین اعصاب و ماهیچه‌ها کمک می‌کند.
این موضوع می‌تواند ضعف عضلانی را کاهش دهد. اما اثر آن تنها چند ساعت باقی می‌ماند. بنابراین باید بارها در روز آن را مصرف کنید. برخی از افراد، این تنها دارویی است که برای کنترل علائم خود به آن نیاز دارند.
عوارض جانبی احتمالی شامل گرفتگی معده، اسهال، انقباض بیماری و احساس بیماری است. اگر هر یک از این موارد را دریافت کنید به دکتر مغز و اعصاب خود اطلاع دهید.
استروئیدها: اگر پیریدوستیگمین کمکی نکرده و یا باعث ایجاد تسکین کوتاه شود، ممکن است مصرف قرص های استروئیدی مانند پردنیزولون را پیشنهاد کند. عملکرد این داروی میاستنی گراویس به شکلی است که از آن به سیستم ارتباطی بین اعصاب و جلوگیری از می‌کند.
دکتر میاستنی گراویس معمولاً توصیه می‌کند که قرص‌ها را یک روز در میان مصرف کنید. بسته به شدت علائم، ممکن است ابتدا نیاز به مصرف دوز بالا داشته باشید.
درمان طولانی مدت با استروئیدها عوارضی مانند افزایش وزن، نوسانات خلقی و افزایش خطر به ایجاد می‌کند.
سرکوب‌کننده‌های ایمنی: اگر استروئیدها علائم شما را کنترل نمی‌کنند، یا نیاز به دوز از آن‌ها دارند، (که خود باعث ایجاد عوارض جانبی می‌شود)، پزشک شما می‌تواند مصرف داروهای دیگری مانند آزاتیوپرین یا مایکوفنولات را پیشنهاد کند. این بیماری سیستم ایمنی را کاهش می دهد.
این داروها هر روز به مصرف قرص مصرف می‌شوند. ممکن است حداقل ۹ ماه طول بکشد تا اثر کامل آن‌ها تمام شود، بنابراین در ابتدا باید یکی از موارد ذکر شده قبلی را نیز مصرف کنید.
عوارض جانبی می‌تواند باعث افزایش خطر در ابتلا، احساس و بیماری، از دست دادن اشتها و درمان باشد.
اگر این داروها علائم شما را برای مدت طولانی (معمولا سال‌ها) تحت کنترل نگه دارند، ممکن است در نهایت مصرف آنها را قطع کنید. این درمان را می توانم درمان قطعی میاستنی گراویس دانست.
عمل جراحی برای درمان قطعی میاستنی گراویس پزشکی است؟
گاهی اوقات ممکن است جراحی برای برداشتن غده تیموس، که به عنوان تیمکتومی می‌شود، توصیه شود. نشان داده شده است که این امر باعث بهبود علائم می شود در برخی از افراد مبتلا به تیموس غیرعادی بزرگ (یک غده کوچک در قفسه سینه) می شود. علائم معمولاً در چند ماه اول پس از جراحی می یابند، اما ممکن است تا ۲ سال بهبودی آنها زمان ببرد.
جراحی می‌توان:

دوز استروئیدی که باید مصرف کنید کاهش دهید
احتمال نیاز به مصرف سایر داروهای سرکوب‌کننده ایمنی را کاهش دهد
احتمال نیاز به رفتن به بیمارستان را به دلیل بدتر شدن علائم تا ۳ سال پس از انجام اقدامات درمانی انجام دهید

اگر تیموم دارید، تیمکتومی معمولاً بر علائم میاستنی شما تأثیر می گذارد. اما برداشتن غده تیموس، توصیه می‌شود.
درمان اورژانسی میاستنی گراویس در بیمارستان
خیلی از افراد مبتلا به میاستنی گراویس هستند که علائم آن را می‌توانند بدتر کنند. برای مثال، ممکن است مشکلات شدیدی داشته باشند یا بلع را تجربه کنند. این علائم که به بحران میاستنی می‌شوند، نیاز به درمان فوری در بیمارستان دارند.
درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اکسیژن از طریق ماسک صورت
استفاده از دستگاه دستگاه (تهویه)
درمان با ایمونوگلوبولین داخل وریدی: درمانی ساخته‌شده از خون اهدایی، که با تغییر موقت عملکرد سیستم بدن، قدرت عضلانی را بهبود می‌بخشد.
پلاسمافرزیس: جایی که خون شما از طریق دستگاهی می‌کند تا بادی‌های مضری که به سیستم ارتباطی بین اعصاب و ماهیچه‌ها حمله می‌کنند را فیلتر کنند.

کمک و پشتیبانی در میاستنی گراویس
برخی از تماس افراد با یک گروه پشتیبانی که با انجمن میاستنی گراویس شناسایی می‌شود را در روند درمان درمان می‌دانند.
درمان میاستنی گراویس با طب سنتی
محققان ثابت کرده‌اند که برخی از مکمل‌های غذایی و داروهای دیگر می‌توانند به بسیاری از بیماری‌های دیگر کمک کنند، اما طبابت نمی‌توان به صورت کلی درمان میاستنی گراویس با سنتی را تنها روش قطعی درمان دانست.
چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟ (جمع‌بندی)
اگر علائم طولانی مدت یا نگران کننده است که می تواند از میاستنی گراویس باشد، به دکتر میاستنی گراویس و یا به صورت دقیق دقیق تر به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید.
دکتر مغز و اعصاب آزمایش‌هایی شامل آزمایش، آزمایشی برای بررسی میزان عملکرد اعصاب شما و برخی از اسکن‌ها مانند سی‌تی‌اسکن یا اسکن MRI را به عنوان تشخیص میاستنی گراویس تجویز می‌کند. برای دسترسی بهتر به دکتر میاستنی گراویس می‌توانید از پذیرش ۲۴ دکتر مغز و اعصاب آنلاین را بررسی کرده است باشید.
سوالات متداول میاستنی گراویس
آیا رژیم غذایی میاستنی گراویس دارای ویژگی های خاص است؟
به صورت کلی بهتر است غذاهایی که خوردن آن‌ها آسان‌تر است را امتحان کنید. غذاهای پخته شده، نرم یا پوره‌شده سالاد، کنسروی ماهی، اسموتی، پاستا، گوشت و مرغ خرد شده، ماست، موز رسیده می‌تواند از موارد مفید در رژیم غذایی میاستنی گراویس به شمار بروند.
آیا میاستنی گراویس و بوتاکس با هم تداخل دارند؟
بوتاکس یکی از انتخاب‌های مناسب برای زیبایی و اختلالات مختلف است. شماره میرود. افراد مبتلا به این بیماری باید از تزریق بوتاکس خودداری کنند.
رابطه پزشکان میاستنی گراویس و دندانپزشکی چگونه است؟
اگر میاستنی گراویس شما به خوبی تحت کنترل است، دلیلی وجود ندارد که نمی توانید مراقبت های دندانی داشته باشید. شما باید دقیقا بدانید که دندانپزشک قرار چه کاری می دهد و دندانپزشک نیز باید انجام شود. در صورت نیاز به عمل جراحی است که دندانپزشک در مرحله برنامه ریزی با دکتر مغز و اعصاب بررسی کند.

منبع:
https://www.paziresh24.com/blog/

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 41544 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!