یکشنبه, ۶ آذر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-11-27
کد خبر: 133812 |
تاریخ انتشار : ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰ |
0 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

درمان میگرن با رژیم غذایی مناسب آیا درمان میگرن با رژیم غذایی امکان پذیر است؟ بسیاری از مبتلایان به میگرن، به ویژه آن‌هایی که سال‌ها از سردردهای ناتوان، رنج می‌برند، به این باور رسیده‌اند که تغذیه بیمار میگرنی باید از مابقی افراد مجزا باشد و افراد مبتلا به این بیماری باید از مصرف غذاهای مضر […]

درمان میگرن با رژیم غذایی مناسب

آیا درمان میگرن با رژیم غذایی امکان پذیر است؟
بسیاری از مبتلایان به میگرن، به ویژه آن‌هایی که سال‌ها از سردردهای ناتوان، رنج می‌برند، به این باور رسیده‌اند که تغذیه بیمار میگرنی باید از مابقی افراد مجزا باشد و افراد مبتلا به این بیماری باید از مصرف غذاهای مضر برای میگرنپرهیز کنند.
از جمله رایج‌ترین مواد غذایی مضر برای میگرنشکلات، پنیر و قهوه است. ممکن است نتایج مطالعات بالینی قابل تعمیم نباشد و این امکان وجود داشته باشد که غذاهایی که باعث سردرد میشوند پس از چند بار مصرف، به وسیله میگرنی نشوند.
از سوی دیگر، غذاها یا نوشیدنی‌هایی که به بهبود سردردهای میگرنی کمک می‌کنند، ممکن است باعث توقف یک حمله یا جلوگیری از پیشرفت آن شود، اما این امکان وجود دارد که چند بار مصرف هیچ تأثیری نداشته باشد. با این وجود، اگر مبتلا به میگرن مطمئناً برای شما مفید و جالب است که می‌توانید میلیون‌ها بیمار میگرن به‌دنبال کدام رژیم غذایی برای سردردهای میگرن هستند.
در این مقاله با ما همراه باشید تا با هم به بررسی این موضوع بپردازیم که برای درمان سریع میگرن از مصرف کدام غذاها باید پرهیز کرد و کدام مواد غذایی می‌توانند به کاهش بهتر میگرن کمک کنند.
چرا مواد غذایی حاوی منیزیم برای درمان میگرن مفید هستند؟
مکمل‌های حاوی منیزیم به‌عنوان درمان‌های رایج برای سردردهای میگرن در نظر گرفته می‌شوند. در حقیقت درد باعث می‌شود که نورون‌های مغز فعال‌تر و حساس‌تر از حد طبیعی شوند و از این مفرط، نقش بسیاری در روند طولانی‌شدن میگرن ایفا می‌کنند.
منیزیم یک نگهبان نگه‌داری سلولی برای این نورونها عمل می‌کند. زمانی که منیزیم به وفور پیدا می‌شود، سلول‌های سلولی بسته می‌شوند و این ماده از حساس شدن نورون‌ها جلوگیری می‌کند. زمانی که میزان منیزیم کاهش می‌یابد، دروازه‌های سلولی باز می‌شوند و یون ها (مانند سدیم، پتاسیم و کلسیم) یا مواد شیمیایی (مانند گلوتامات) می‌توانند خواص فیزیولوژیکی نورون‌های دخیل در ایجاد سردرد میگرنی را تغییر دهند.
برای ارتباط با دکتر میگرن یا متخصص تغذیه فقط کافی است با پذیرش ۲۴ تماس حاصل می کنید.

برای درمان میگرن چه بخوریم؟
رژیم غذایی مناسب برای میگرن، یک رژیم غذایی با منیزیم است که در بهبود سردردهای میگرنی استفاده می شود. در ادامه به بررسی غذاهای مفید برای میگرن عصبی می‌پردازیم.
اسفناج برای میگرن
اسفناج‌ (به‌ویژه اسفناج‌هایی که برگ سبز تیره دارند) یکی از خوراکی‌های مفید برای میگرن و سرشار از منیزیم است. یک فنجان اسفناج پخته شده رژیمی آسان و عالی به‌منظور افزایش سطح منیزیم در رژیم غذایی است.
اگر با مصرف اسفناج پخته شده رابطه‌ای خوبی پیشنهاد می‌کنیم برای صبحانه اسفناج را با تخم مرغ ترکیب، برای ناهار اسفناج را به‌صورت خام در سالاد و برای شام اسفناج سرخ شده را همراه با سیر کنید.
کلم پیچ و میگرن
کلم پیچ نیز از غذاهای مناسب برای میگرن عصبی و سرشار از منیزیم و فیبر است و جزء همیشگی یک رژیم سالم، به‌حساب می‌آید. اگر می‌شود که کلم پیچ را به‌صورت خام میل کنید، اما سفتی آن را برای شما به ارمغان می‌آورد، کافی است روی برگ‌ها را با آبلیمو آغشته کنید و تا یک ساعت به آن بپردازید تا تأثیر خود را در نرم کردن اعمال کند.
راه دیگر استفاده از کلم پیچ، مصرف در سالاد یا تفت دادن آن است. در کنار پاستا از کلم پیچ تفت داده شده استفاده می‌کنند.
کلم سبز، خردل و شلغم برای میگرن
از جمله مواد مفید برای میگرن کلم سبز، خردل و شلغم سرشار از منیم هستند که باعث ایجاد دلپذیری در رژیم غذایی میگرنی‌ها می‌شوند. این سبزی‌ها را به صورت سرخ شده یا آب‌پز به ماکارونی یا سوپ اضافه کنید، می‌توانید گزینه مناسبی برای مصرف آن‌ها باشد.
بادام برای تسکین میگرن
بادام مملوء از منیزیم، درمانهای سالم و فیبر است. می‌توان آن را به‌صورت خام، به‌شکل آسیاب همراه با شیر میل کرد. اگر به بادام منابع منابع، بادام هندی نیز عالی منیزیم است.
البته به این نکته توجه داشته باشید که نباید در رژیم غذایی خود از آجیل‌ها (به دلیل اثبات بالا) مصرف کنید.
آووکادو برای میگرن
آووکادو سرشار از منیزیم و درمان‌های سالم است. آووکادو را می‌توان به‌صورت خام در سالاد، ساندویچ یا در ترکیب با تخم‌مرغ استفاده کرد.
توجه داشته باشید که آووکادو برای برخی از جزء غذاهای مضر برای میگرناست، به‌خصوص زمانی که بیش از حد رسیده باشد. آووکادو در حالتی که از تیرامین رسیده است و غذاهایی که سرشار از تیرامین هستند می‌توانند باعث میگرن شوند.
تیرامین یک اسید آمینه است که بسیاری از افراد می‌توانند آن را هضم کنند. با این حال، اگر فردی دچار آنزیم مونوآمین اکسیداز (Monoamine oxidase) باشد یا از داروهای ضدافسردگی خاصیت استفاده می‌کند، ممکن است در روند تجزیه و تحلیل ایجاد شود.
شکلات تلخ برای میگرن
تحقیقات نشان می دهد که فشار خون بالا با میگرن در ارتباط است. به‌عبارتی درد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بیاب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌aaaaaaaaaaaaaaaლით از مردم از ازου از بدن از جهت ازου از جهت از دست دادن بر بدن به وجود می‌آورد دارد. مصرف شکلات تلخ می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند.
شکلات تلخ از فلاوانول‌ها (فلاوانول‌ها) (مواد شیمیایی گیاهی که باعث کاهش فشار خون بالا و بهبود سلامت قلب می‌شود) است.
اما رژیم غذایی میگرن شدید باید سختگیرانه‌تر باشد زیرا شکلات تلخ و کافئین ممکن است ازغذاهای مضر برای میگرنباشند و باعث تحریک سردرد شود. شکلات تلخ همچنین زیاد است و دارای می شود اشباع شده است.
ماهی برای میگرن
در مبحث تغذیه مناسب برای درمان میگرن اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در ماهیان ممکن است به شدت و دفعات عمل میگرنی در برخی از بیماران کمک کند.
دانه‌ی کتان برای میگرن
از جمله غذاهای مفید برای میگرن و ‌به‌عنوان یک داروی گیاهی برای میگرن می‌توان به غذاهای حاوی دانه‌های کتان اشاره کرد. این دانه های ریز منبع گیاهی اسیدهای چرب امگا ۳ و منیزیم هستند. از آنجایی‌که دانه‌های کتان غیرقابل هضم هستند، باید آسیاب شوند.
یک غذای یک غذای کتان آسیاب حاوی ۳ گرم است که می‌خورید در کاهش قند خون و کاهش میزان قند خون کلسترول ،نظارت باشد.
زنجبیل برای درمان میگرن
زنجبیل را می‌توانم به‌عنوان یک دمنوش برای میگرن مورد استفاده قرار داد. نوشیدن چای زنجبیل به درمان سردرد کمک می‌کند، از طرفی می‌توان زنجبیل را به‌عنوان نوعی غذا اضافه کرد. در برخی از مطالعات بیان شده است که زنجبیل به اندازه‌ی سوماتریپتان (Sumatriptan) است که نوعی داروی ضد سردرد را می‌توان می‌کند. اما همه‌ی افراد نباید زنجبیل مصرف کنند و در مورد مصرف آن وجود داشته باشد.
برای درمان میگرن چه نخوریم؟
حالی که دانستیم که چه چیزی برای میگرن خوبه، در مرحله بعد از بررسی مواد غذایی که به‌منظور بهبود سردردهای میگرنی بهتر است از مصرف آن‌ها خودداری کنیم، می‌پردازیم.
محصولات پخته شده با مخمر
از جمله محصولات پخته شده با مخمر می توانم به نان شیرین، شیرینی، دونات و انواع کیک ها اشاره کرد. به‌طور کلی پرهیز از انواع کربوهیدرات‌ها می‌تواند ضامن سلامتی باشد.
انواع پنیرهای حاوی تیرامین
بعضی از پنیرها مانند پنیر چدار، فتا، موزارلا، پارمزان و پنیر سوئیسی سرشار از تیرامین هستند و همان طور که در بالا ذکر شده تیرامین باعث تحریک سردردهای میگرنی می شود.
برخی از سبزیجات، دانه‌های روغنی و میوه‌ها
برخی از سبزیجات (مانند پیاز، نخود، لوبیا، ذرت و کلم ترش و گوجه فرنگی)، محصولات سویا (میسو، تمپه، سس سویا)، برخی میوه ها (مانند مرکبات، موز، تمشک، آلو قرمز، پاپایا، انجیر). ، خرما و آووکادو) و زیتون می‌توانند باعث تشدید میگرن شوند.
سایر مواد تشدیدکننده میگرن
از جمله غذاهای مضر برای میگرن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

محصولات لبنی پرورشی (مانند ماست و کفیر)
شکلات
آجیل
سرکه
مواد افزودنی (مواد شیمیایی اضافه شده به غذا به‌منظور افزایش طعم یا تازه ماندن طولانی‌تر)
مونوسدیم گلوتامات (نوعی نگهدارنده‌ی طبیعی)
مواد شیمیایی مانند نیترات و نیتریت موجود در گوشتهای فرآوری شده
آسپارتام ( نوعی شیرین‌کننده‌ی مصنوعی)

درمان میگرن با طب سنتی
طب سنتی نیز برخی از گیاهان دارویی را به‌منظور درمان سرد‌های میگرنی معرفی می‌کنند که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

گیاه بابونه‌ی گاوی (Tanacetum parthemium)
گیاه سایبان (پتازیت ها هیبرید)
گیاه نعناع فلفلی (Mentha x Balsamea)
درخت بید یا گونه‌های سالیکس (Salix spp)
زنجبیل (Zingiber officinale)
گیاه سنبل الطیب (Valeriana officinalis)
بذر گشنیز (Coriandrum sativum)
گیاه دونگ کوئی (Angelica sinensis)
روغن اسطوخودوس (Lavandula angustifolia)
رزماری (Rosmarinus officinalis)
زیرفون (Tilia spp)
ترب کوهی ( Armoracia rusticana)
پیچ امین الدوله (Lunicera japonica)

برای دریافت نوبت از بهترین دکتر مغز و اعصاب یا ویزیت دکتر آنلاین مغز و اعصاب کافی است اپلیکیشن پذیرش ۲۴ را دانلود کنید.
سوالات متداول درمان میگرن با رژیم غذایی
برای درمان میگرن چه بخوریم؟
رژیم غذایی و میگرن با هم در ارتباط هستند. به طور خلاصه برای سردردهای میگرن می توان از ماهی سالمون، ماهی، آنچوی، ساردین، اسفناج، کلم پیچ، شلغم، زنجبیل، دانه کدو تنبل، بادام، بادام هندی، آجیل برزیلی و گاهی اوقات آووکادو و شکلات تلخ استفاده کرد.
برای درمان میگرن چه نخوریم؟
برخی از مواد غذایی که سردهای میگرنی را به حرکت در می آورد شامل انواع پنیر (پارمسان، سویسی و چدار)، گوشت های پخته شده (پپرونی، سالامی و بیکن)، میوه های خانواده مرکبات (پرتقال، گریپ فروت، لیمو و لیموترش سبز)، غذاهای تخمیر شده (کلم ترش، کفیر و ماست با پروبیوتیک) و شکلات تلخ (حاوی بیشتر از ۳۵ درصد کاکائو) می‌شود.
آیا درمان میگرن با طب سنتی امکان پذیر است؟
روز‌ها طب سنتی ترجیح می‌دهد جایگاه خود را تثبیت کند و تحقیقات را در زمینه‌های این روند ادامه دهد. طب سنتی هم برای بهبود سردردهای میگرنی اصلاح رژیم را پیشنهاد می کند اما معمولاً متخصصان طب سنتی روش های دیگری مانند استفاده از دمنوش ها و گیاهانی مانند گیاه پیچ امین الدوله، ترب کوهی، زیرفون، رزماری، روغن اسطوخودوس و … را هم مد نظر قرار قرار می دهند. می‌دهند.

منبع:

مجله پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

منبع

allaylamp.comwebmd.com الف>

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 133812 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!