پنجشنبه, ۷ مهر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-09-29
کد خبر: 36310 |
تاریخ انتشار : ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۹ |
6 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

این زرایف و جزئیات تصادفی نیست/ فیلمسازانی که تاوان می‌دهند به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فیلم سینمایی «ساعت‌ها» ساخته استیون دالدری دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ در سالن استاد ناصری خانه هنرمندان ایران می‌آید و سپس در نقد و بررسی آن با حضور سعید عقیقی فیلم‌نامه‌نویس و مدرس سینما و حسین عیدی‌زاده نقش‌آفرینی می‌کند که برنامه را […]

این زرایف و جزئیات تصادفی نیست/ فیلمسازانی که تاوان می‌دهند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فیلم سینمایی «ساعت‌ها» ساخته استیون دالدری دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ در سالن استاد ناصری خانه هنرمندان ایران می‌آید و سپس در نقد و بررسی آن با حضور سعید عقیقی فیلم‌نامه‌نویس و مدرس سینما و حسین عیدی‌زاده نقش‌آفرینی می‌کند که برنامه را نیز برعهده داشت، اجرا کرد.
عقیقی در ابتدا بیان کرد: «ما چهار مولفه تناسب، تضاد، تداوم و تقارن را در ارتباط با این اثر بررسی می‌کنیم. در سه محور «تحلیل ساختاری» در بخش اصلی که مربوط به ۱۱ دقیقه اول فیلم و معرفی کاراکترهای اصلی می‌شود. چه‌طور فیلم در سه زمان مختلف یاد می‌کند. بخش اول درباره چه چیزی است و سپس قطعات بعدی را پیش می‌برد. دومین محور «اقتباس» و کانون سوم «بازیگری» است که ما گلچینی از مکاتب بازیگری را در این فیلم می‌بینیم.وی افزود: در تحلیل ساختاری بررسی سکانس افتتاحیه فیلم به عنوان شناسنامه، اصل طراحی به عنوان مرکز ثقل روایت و ایجاد تناسب در روایت سه رشته‌ای مطرح می‌شود. «اصل طراحی» روش بیان ساختار فیلمنامه است و در فیلمی با روایت پست مدرن که شکل بینامتنی دارد و سه داستان را در سه زمان به موازات هم پیش می‌برد، اصل طراحی برگ برنده می‌شود.»عقیقی تصریح کرد: « در واقع اصل طراحی داستان را برای مثال در ارتباط با فیلمی مانند «پدر خوانده ۱» به شیوه قصه پریان تعریف می‌کند. در علت و علت اصلی طراحی نقطه یک به دو، دو به سه و سایر نقاط مدام به هم مرتبط می‌شوند. در «ساعت‌ها» وقتی فیلمنامه سه شخصیت اصلی و سه رشته روایت دارد، هم باید هریک از داستان‌های خود را تعریف کند و هم ارتباطشان باهم را حفظ کند. در واقع در جایی از فیلم شاهد تناسب، در جایی که شاهد تقارن و در جایی شاهد تضاد و همچنین تداوم هستیم.»این نویسنده عنوان کرد: «تدوین فیلم هم عمیقا در سکانس افتتاحیه مناسب با چیزهایی است که بعدها است. خواهد گفت. این که چه‌طور دست کم در هفت دقیقه ابتدایی فیلم، دارای ۱۸ یا ۱۹ مولفه تناسب تصویری و صوتی است، بسیار مهم است. انسجام و اصولی فکر کرده اند، توضیح داد: «به نظرم بزرگترین مشکل ما در ایران در مباحث آموزشی گاهی اوقات یک تفکر است زیرا ذهن ما ایرانی‌ها بر این اساس است که یک ساختار دقیق در یک فیلم خود به خودی و تصادفی یا بر پایه پایه‌ای شکل است. گرفته است.»او در ادامه به ظرافت در تدوین پشت هم سه پلان حرکتی به سمت پایین در افتتاحیه فیلم «ساعت‌ها» با نمایش همان بخش از فیلم اشاره کرد و گفت: «در کلاس‌های من یکی از سوالات متداول هنرجویان این است که آیا کارگردان به این موضوع واقعا فکر کرده است؟ پاسخ حتما بله است. در فیلم «ساعت‌ها» ادبیات، تصویر، موسیقی و صحنه‌های توالی به شکل بسیار خلاقانه‌ای طراحی شده‌اند.»عقیقی توضیح داد: «الگوی پست مدرن، الگوی ترکیبی از الگوی کلاسیک و مدرن است و فیلم «ساعت‌ها» اول جغرافیا و فضا را به مخاطب نشان می دهد و بعد به زمان های مختلف می دهد. در واقع برای تقارنی بزرگتر ایجاد تناسب می‌کند. شخصیت فرعی به اصلی، از جز به کل و از بیرون به درون می‌رسد و همه اینها در ذهن مخاطب تناسباتی ایجاد می‌کند و مهندسی آن را در فیلمنامه و دکوپاژ و ترکیب‌بندی تصویر، متاثر از هندسه اقلیدسی و کلاسیک است و واقعاً کارگردان به این جزئیات و می‌شود. اصول در «ساعتها» فکر کرده است. »
این مدرس سینما گفت: «تدوین در این فیلم حکم موسیقی را دارد. صدای قطار در جایی از فیلم موسیقی را قطع می‌کند و این نکته مهم است زیرا ما اساسا با مفهوم زمان و جهش آن در فیلم رو به‌رو هستیم. وی ادامه داد: تناسبات هندسی این فیلم مغز را برای دریافت پیوند تصاویر و درک ارتباط سه زمان متفاوت هماهنگ می‌کند. برای مثال در نزدیک شدن به تصویر کلوزآپ سه زن در فیلم، حرکت از چپ به راست است. فیلم به خوبی در ۱۰ دقیقه اول بدون کلام و با به‌کارگیری تناسباتی، شخصیت‌های اصلی را به مخاطبش معرفی می‌کند.»
او با اشاره به کارگردانی منسجم فیلم «ساعت‌ها» عنوان کرد: «این فیلم دارای کارگردانی منسجم است. از این جهت که شکل گرافیکی منسجمی هم در صحنه ها دیده می شود. همچنین در بسیاری از صحنه‌ها از الگوی کلاسیک ۱،۲ و ۳ که در واقع همان تکرار یک است، می‌کند و این انسجام و تناسب کمک می‌کند تا ما برای روایت سه زمان مختلف انسجامی را در ذهن مخاطب حفظ کنیم.»
در ادامه حسین عیدی‌زاده وارد بحث شد.او دلیل ایجاد چنین تناسبی در فیلم را نمایش حالات مشابه روحی سه شخصیت اصلی زن داستان دانست. عقیقی نیز گفت: «فیلم «ساعت‌ها» نمونه خوبی برای نقد فرمالی است که چه‌طور، یک وضعیت را به شکل همه جانبه‌های منتقل می‌کند. هنوز تا قسمت‌های چندم داستان را نمی‌فهمیم، همین عدم تناسب و فکر نکردن به ساختار است. یک فیلم باید در ده دقیقه اول بگوید چه تناسبی را می‌کند و به مخاطب می‌گوید هویت فیلم چیست و با قراردادی می‌بندد و حالا باید روی آن بایستد. فیلم «ساعت‌ها» نکاتی را توضیح می‌دهد که سه داستان به هم پیوند بخورد و به داستان‌های اپیزودیک تبدیل شود و همچنان داستان‌هایی موازی باشد. فیلمنامه اثر اقتباسی از آن بوده است، اشاره کرد.عقیقی در این باره گفت: «نویسنده تلاش می کند یک سلسله راه حل برای کم و زیاد کردن و تبدیل مدیوم ادبیات به مصداق های تصویری در «ساعت ها» پیدا کند. در سینما اگر وجود کنشی لازم است، باید حتما در تصویر دیده شود. در واقع اقتباس تبدیل به وضعیت مدیوم ادبیات به سینما می شود و اتفاقا وظیفه یک اقتباس خوب تغییر مقتضیات ادبیات به نفع سینما است. اضافه شدن تلاش فرزند برای نگهداشتن مادر یا سمپات کردن جولیان مور در فیلم در قیاس با شخصیت حاضر در کتاب از این مصادیق است.»عیدی‌زاده در ادامه به الگوهای روایت برخی از فیلم‌ها مانند «۲۱ گرم»، «ساعت‌ها» و نقطه اوج روایت‌های پست مدرنی که در دهه اول ۲۰۰۰ باب شد، اشاره کرد. عقیقی درباره این نوع فیلم‌ها گفت: «راه‌حل انحرافی است که در برخی از این آثار نه بیشتر با الگوهای روایت برای همسان‌سازی بلکه با الگوهایی برای فانتزی کردن رو به رو هستیم. اگر در سینمای اروپا فیلم «شانس کور» سه نوع روایت و گرایش از یک وضعیت مطرح می‌کند و نسبتاً واضح با «راشومون» دارد اما این جنس فیلم‌ها نسبت‌های متفاوت با مثلاً فیلمی مثل «پالپ فیکشن» دارند. نسلی که پالپ فیکشن الگویش است درباره رویدادهای پیرامونی‌اش گویی بی حس است. در الگوی پست مدرن در بازه زمانی سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ مجموعه‌های متنوعی از این فیلم‌ها را داریم. فروش پایین این فیلم‌ها به دلیل این است که ناراحت‌کننده هستند و فکر می‌کنند خودکشی و افرادی هستند که اما در پالپ فیکشن این‌طور نیست و در صحنه‌هایی حتی می‌خندند. به همین دلیل است که اینیاری و آرنوفسکی باید می‌توانند از مسیرشان تغییر بدهند. در واقع این نوع فیلم بدعت‌هایی دارد و تاوانش را هم می‌دهد. بخش عمده‌ای از فیلم‌هایی با این ویژگی‌ها و با نوع تربیت تلویزیونی با رئالیتی شوهایی است که روایت‌های آن باعث شکست تجاری می‌خورند می‌شود.»
عقیقی عنوان کرد: «فیلم‌های امروزی گفته‌ها برای مصرف می‌شوند و نه برانگیختن تفکر و کسانی که برای فکر کردن به فیلم می‌سازند تاوان می‌دهند». فیلم «ساعت‌ها» بیان کرد: «فیلم‌های پشت صحنه ساعت‌ها بسیار جذاب است. نیکول کیدمن توضیح می‌دهد ویرجینیا وولف راست دست است و خود یا چپ دست است و کیدمن خمیده راه رفتن وولف را کاملاً در بازی‌اش رعایت می‌کند. همچنین صدایش را برای نزدیک تر کردن به صدای ویرجینیا وولف بم و گرفته است. آنچه در تمرین‌ها و ساختارهاست، فوق‌العاده دقیق طراحی شده است و این فیلم آموزشی آهنین دارد. سه نوع بازی را در این فیلم می‌بینیم، یکی از انواع به روز «اکتورز استودیو» است که در بازی مریل استریپ واقعاً یک کلاس کلاس بازیگری است، نوع دوم بازی برونگرا با بازی جولیان مور می‌بینیم که مدام باید خودش را کنترل کند. سومین بازی کدمن که کاملاً پیچیده است؛ زیرا روی مکثها بیشتر کار کرده است، جملاتش کوتاه است و حالت چهره و نگاه و مکثهایش همگی دارد.»بخش بعدی این نشست به پرسش و پاسخ اختصاصی یافتن.

۵۷۲۴۴

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 36310 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید