جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-06-09
کد خبر: 41598 |
تاریخ انتشار : ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۳۱ |
24 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

آیا درمان میگرن با بوتاکس ممکن است؟ اگر به‌دنبال اطلاعاتی در زمینه‌ی درمان میگرن با سردردهای شدید میگرنی یا بهطوری که یقین مبتلاء به میگرن هستند. از آن‌جایی‌هایی که سرد‌های میگرنی می‌توانند بسیار شدید و زجرآور باشند، نظرات در مورد بوتاکس میگرن ممکن است جالب باشد. اما آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن عملی است؟ […]

آیا درمان میگرن با بوتاکس ممکن است؟

اگر به‌دنبال اطلاعاتی در زمینه‌ی درمان میگرن با سردردهای شدید میگرنی یا بهطوری که یقین مبتلاء به میگرن هستند. از آن‌جایی‌هایی که سرد‌های میگرنی می‌توانند بسیار شدید و زجرآور باشند، نظرات در مورد بوتاکس میگرن ممکن است جالب باشد. اما آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن عملی است؟
در چه زمانی باید شک کنید؟
در صورتی‌که در هر ماه ۱۴ روز یا کمتر سردرد شوید یا انواع دیگری از سردرد مانند سرد خوشه‌ای را تجربه کنید (سردردی که از داخل یا اطراف یکی از چشم‌ها شروع می‌شود یا یک طرف از سر و بسیار شدید است) ممکن است. که به میگرن مبتلاء نباشید.
اما چه زمانی شما باید به میگرن شک کنید و برای آزمایش های تشخیصی به دکتر متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید؟ در صورتی که دو مورد زیر در مورد شما صادق است حتما باید به پزشک مراجعه کنید:

زمانی که سابقه‌ی سردردهای میگرنی دارید.
احساس سردرد در بیشتر روزهای ماه (۱۵ روز یا بیشتر) که ۴ ساعت در روز یا بیشتر طول می‌کشد.

در سال ۲۰۱۰، OnabotulinumtoxinA یا بوتاکس برای استفاده از مزان بیماری به میگرن مورد تایید قرار گرفت. بنابرایندرمان سرد میگرنی با بوتاکساز این سال مد نظر قرار گرفته است.
بوتاکس چیست؟
بوتاکس یک نوروتوکسین (Neurotoxin) و سمی است که توسط‌ای به نام کلستریدیوم بوتولینوم (Clostridium botulinum) ساخته می‌شود. تزریق بوتاکس می‌می‌تواند صاف شود چین و چروک کمک کند زیرا ماهیچه‌های صورت را شل می‌کند. این مادههمچنین به انسانکه به‌دلیل یک بیماری عصبی مانند فلج مغزی،دارد تیک و اسپاسم هستند،کمک می‌نماید..
علت درمان میگرن با بوتاکس
فرضیه‌ای درمان میگرن با بوتاکس از آن‌جا شروع شد که سردردهای میگرنی را برای درمان چین و چروک‌های صورت خود، به بوتاکس روی آوردند. پس مدتی این افراد به پزشکان بیان می کنند که سردردشان بهتر است. بنابراین پزشکان شروع به مطالعه‌ی درمان قطعی میگرن با بوتاکس نمودند.
آیا درمان سردرد میگرنی با تزریق بوتاکس زیبایی امکان پذیر است؟
در یک مطالعه روی افراد بزرگسال مبتلاء به سردردهای مزمن میگرنی، تزریق بوتاکس به کاهش تعداد روزها و انواع دیگر سردردها می شود. آن‌ها هم‌چنین روز‌های بدون درد را در هر ماه تجربه کردند به همین دلیل به نظر می‌رسند که درمان میگرن مزمن با بوتاکس جواب داده است.

در مطالعه دیگر درباره روش درمان میگر با بوتاکس، تقریباً نیمی از تعداد افرادی که دو نوبت تزریق بوتاکس را انجام دادند، کاهش یافتند، ۵۰ درصد در روزهایی که در هر ماه به سردرد مبتلا بودند، گزارش شدند. در پس از گذراندن پنج دوره‌ی درمان، این میزان به حدود ۷۰ درصد از افراد افزایش یافته است.
پزشکان معتقدند که رفع میگرن با بوتاکسامکان پذیر است زیرا این ماده شیمیایی شیمیایی (به نام انتقال دهنده‌های عصبی) است که درد را از مغز حمل می‌کند، می‌نماید.
درمان قطعی میگرن با تزریق بوتاکس
درمان میگرن با بوتاکس ابرو و سایر نواحی معمولاً در فواصل زمانی ۱۲‌ای انجام می‌شود. به این مفهوم که پزشک مغز و اعصاب به‌منظور درمان میگرن با بوتاکس هر ۱۲ هفته یکبار، در اطراف سر و گردن را می‌بینید.
تاثیر درمان میگرن با بوتاکس معمولاً پس از گذشت ۲ تا ۳ هفته پس از اولین تزریق، مشخص می‌شود. یادتان باشد که درمان میگرن با بوتاکس فقط باید توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب انجام شود.
عوارض درمان میگرن با بوتاکس
هنگامی‌که تزریق بوتاکس توسط یک متخصص با‌تجربه انجام می‌شود، نسبتاً ایمان است. با این حال هر درمانی ممکن است عوارض جانبی به‌همراه داشته باشد و درمان میگرن با بوتاکس هم از این قاعده مستثنی نیست. در حقیقت برخی از عوارض آن شامل موارد زیر می‌شوند:

برخی از افراد در محل تزریق، درد، کبودی یا تورم را تجربه می‌کنند.
گردندرد و سردرد از شایع‌ترین عوارض جانبی برای افرادی است که سردردهای میگرنی می‌شوند و از بوتاکس استفاده می‌کنند.
مکن است از عوارض آن بروز علائم آنفولانزا باشد.
برخی از مانند کهیر، تنگی نفس یا تورم در ساق پا ممکن است در این مورد مشاهده شود که واکنش آلرژیک به بوتاکس داشته باشد.
در برخی از افراد خشکی یا آبریزش چشم یا دهان مشاهده می‌شود.
افتادگی در یک پلک، ابرو یا کنار دهان ممکن است مشاهده شود.

اگرچه هیچ مورد تأییدیه‌ای وجود ندارد که بوتاکس به سایر قسمت‌های بدن منتشر می‌شود، اما در صورتی که این اتفاق بیفتد، می‌تواند کشنده باشد. به همین‌منظور باید سریعاً به مرکز درمانی مراجعه کنید. از جمله علائم آن عبارتند از:

مشکلات بینایی
ضعف در ارتباط
مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن
ناتوانی در کنترل مثانه
مشکل در تنفس

موارد منع درمان میگرن با بوتاکس
زنان باردار، مادران شیرده، افراد مبتلا به نارسایی ها و همچنین افرادی که در شیر گاو مراقبت دارند، نباید تحت درمان میگرن با بوتاکس قرار گیرند.
از طرفی از بیماران مبتلا به اختلالات عصبی عضلانی مانند افراد مبتلا به سندرم ایتون لامبرت (سندرم ایتون-لامبرت) یا میاستنی گراویس (Myasthenia gravis) یا افرادی که تحت درمان با داروهای رقیق کننده مانند وارفارین و هپارین هستند نیز نباید با بوتاکس درمان شوند. انجام دهنده.
برای ارتباط با دکتر میگرن فقط کافی است با پذیرش ۲۴ تماس بگیرید.
مراقبت بعد از درمان میگرن با بوتاکس
معمولاً پس از هر عمل درمانی (هرچند سرپایی و بدون بیهوشی باشد)، دستورالعملی برای مراقبت در اختیار فرد مراجعه کننده قرار می‌گیرند). مراقبت بعد از بوتاکس نیز شامل موارد زیر می‌شود:

پرهیز از ورزش شد تا ۲۴ ساعت پس از تزریق
پرهیز از قرار گرفتن در معرض آفتاب یا گرما تا ۷۲ ساعت پس از تزریق
پرهیز از مصرف نمک
پرهیز از حرکت ناحیه‌ای تحت درمان

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراقبت‌های بعد از بوتاکس پیشانی و سایر قسمت‌ها به مقاله «آشنایی با مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس» سر بزنید.
هزینه درمان میگرن با بوتاکس
از جمله موارد دیگری که برای درمان میگرن با بوتاکس مهم می‎‌یابد، هزینه بوتاکس میگرن است. با توجه به این‌که هزینه‌های درمان به میزان بسیار زیاد تزریق، وسعت منطقه، هزینه‌های درمان و میزان دستمزد پزشک و برند بوتاکس تزریق می‌شود، نمی‌توان قیمت را انجام داد.
برای دریافت نوبت از متخصص مغز و اعصاب یا ویزیت دکتر مغز و اعصاب آنلاین کافی است اپلیکیشن پذیرش ۲۴ را دانلود کنید.
سوالات متداول درمان میگرن با بوتاکس
آیا درمان میگرن با بوتاکس قطعی است؟
مطالعات در این زمینه انجام شده است و نتایج بیانگر این است که با درمان بوتاکس میگرن است. اما در این جهان هیچ چیز قطعی نیست. عوامل و شرایط وجود دارد که می‌تواند یک فرضیه را نقض کند. پس با توجه به مطالعات فقط می‌توانم بیان کنم که درمان میگرن با بوتاکس می‌تواند به نتایج مثبتی منجر شود.
عوارض بوتاکس برای درمان میگرن چیست؟
معمولاً برای این نوع درمان به‌شرطی که در یک مرکز پزشکی معتبر و تحت نظر یک متخصص باتجربه انجام می‌شود، عوارض خاصی در نظر گرفته نمی‌شود. اما درد، کبودی یا ورم در محل تزریق، سردرد و گردن‌درد، علائم مشابه آنفولانزا، افتادگی پلک ، ابرو، خشکی یا آبریزش چشم و دهان از عوارض آن است. در حالی که در برخی از افراد که به بوتاکسرژی دارند نیز مهیر، تورم در ساق پا و تنگی نفس ممکن است مشاهده شود.
هزینه بوتاکس برای درمان میگرن چقدر است؟
هزینه بوتاکس برای درمان میگرن به مواردی مانند میزان تزریق، وسعت ناحیه، هزینه‌های درمان و میزان دستمزد پزشک و برند بوتاکس تزریق می‌شود، تغییر می‌کند.

منبع:

مجله پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

منبع

hopkinsmedicine.org

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 41598 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!