یکشنبه, ۶ آذر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-11-27
کد خبر: 133818 |
تاریخ انتشار : ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۱ |
0 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

بررسی اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی +تقویت مغز با تغذیه در سال‌های اخیر پژوهش‌ها درباره تأثیرات مواد غذایی بر فرآیندهای شناختی و احساسات بسیار زیاد است. در پی این پژوهش‌ها اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی بررسی شده است. این تحقیقات در طول چند سال گذشته نتایج جالبی در تأثیر عوامل رژیم […]

بررسی اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی +تقویت مغز با تغذیه

در سال‌های اخیر پژوهش‌ها درباره تأثیرات مواد غذایی بر فرآیندهای شناختی و احساسات بسیار زیاد است. در پی این پژوهش‌ها اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی بررسی شده است.
این تحقیقات در طول چند سال گذشته نتایج جالبی در تأثیر عوامل رژیم غذایی بر سیستم‌ها و مکانیسم‌های مولکولی که عملکرد ذهنی را حفظ کرده، ارائه کرده است. به عنوان مثال، رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ برای حمایت از روش های شناختی در انسان استفاده می شود.
اگرچه این مطالعات بر روی تأثیر غذا بر روی مغز مغز دارند، اما تحقیقات بیشتر برای تأثیر تغذیه بر بهبود عملکرد مغز و شرایط کاربردهای درمانی در انسان مورد است. رژیم غذایی در کنار سایر جنبه‌های روزمره انسان مانند ورزش در شکل دادن ظرفیت زندگی و مغز نقش مهمی دارد.
تحقیقات نشان می‌دهند که رابطه مستقیمی بین غذا و اندازه مغز وجود دارد و حتی تفاوت‌های کوچک در رژیم غذایی می‌تواند تأثیرات زیادی بر بقا و موفقیت باروری داشته باشد. علاوه بر این ثابت شده است که برخی از چیزهای روده در سلامت و عملکرد ذهنی نقش مهمی ایفا می‌کنند.
میزان و میزان مواد غذایی که از طریق رژیم غذایی به این مواد غذایی می‌تواند بر آن تأثیر بگذارد. در ادامه بیشتر با تأثیر تغذیه بر بهبود عملکرد مغز و تأثیر غذا بر عملکرد مغز و اعصاب آشنا می‌شویم.
ارتباط روده و مغز
همان گونه ای که گفته تحقیقات در سالهای اخیر اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی را اثبات کرده است. غذا در بدنه های مسیر را طی می کند. مهم‌ترین بخش بدن که با غذا ارتباط دارد، روده است.
روده و مغز به صورت فیزیکی و بیولوژیکی با هم در ارتباط هستند. به این سیستم ارتباطی میان روده و مغز، محور روده مغزی گفته می‌شود. ارتباط روده مغزی در واقع اصطلاحی است که بیانگر مسیرهای عصبی- هومورال میان این دو عضو است.

 ارتباط میان مغز و روده به روش بررسی و بیولوژیکی از سلول‌ها و نورون‌ها می‌شود. در مغز نورون‌هایی وجود دارد که به طور مستقیم بر عملکرد کنترل می‌شود. این ارتباط دوسویه است و از طرفی دیگر در روده نورون‌هایی وجود دارد که با مغز در ارتباط هستند.
بنابراین میان این دو ارتباط متقابل شکل می‌گیرد که بر عملکرد هر دو تأثیرگذار است. این موضوع تاثیر مواد غذایی بر روی مغز است.
 مغز و روده از طریق انتقال دهنده‌های عصبی نیز با ارتباط در ارتباط هستند. این انتقال دهنده‌ها را در مغز کنترل می‌کنند. به طور مثال انتقال دهنده سروتونین هم عامل ایجاد شادی در انسان و هم تنظیم کننده بدن است و به میزان زیادی از آن در روده تولید می شود. در نتیجه اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی کاملا قطعی است.
 هزاران میکروب در روده وجود دارند که ترکیبات شیمیایی تولید می‌کنند و بر عملکرد مغز تأثیر مستقیم دارند. به عنوان مثال، این میکروبها اسیدهای تولید می‌کنند که بر فعالیت‌های مغزی اثر گذاشته و کاهش می‌یابد. در مثال دیگری میم به اثرگذاری بر روی کاهش استرس و اختلالات اضطرابی اشاره کنیم.
به زبان ساده‌تر عملکرد به تغذیه وابسته است. در نتیجه با وجود ارتباط نورونی و عصبی میان مغز و روده، تأثیر بر عملکرد مغز و اعصاب اثبات می‌شود.
ارتباط روده و زمینه مغز اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی
تاثیر تغذیه بر روی مغز
اما اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی چگونه است؟ مدارهای عصبی که در رفتار تغذیه نقش دارند، هماهنگی دقیقی با مراکز مغزی دارند و میزان انرژی و عملکرد شناختی مغز را می‌گیرند.
در تأثیرات غذا بر مغز و عواطف ممکن است حتی قبل از شروع تغذیه خود، زیرا این غذاها از طریق ورودی‌های حسی بویایی و بصری وضعیت عاطفی مغز را تغییر می‌دهد.
غذا باعث آزاد شدن مغزها در گردش خون و رسیدن به مراکزی مانند هیپوتالاموس در مغز و فعال‌سازی مسیرهای انتقالی به بهبود و تقویت حافظه کمک می‌کند. بنابراین، مواد غذایی و در واقع خالی بودن بر کاهش عملکرد مغز تاثیرگذار است.
از سوی دیگر، هیپوتالاموس که وظیفه تنظیم اشتها را برعهده دارد، فعالیت‌های روده را نیز هماهنگ می‌کند و حتی بر سیستم ایمنی اثر می‌گذارد. بنابراین تغذیه نادرست و یا نداشتن تغذیه کافی از مغز را با مشکل می‌کند و در نهایت مشکلاتی را برای عملکرد مغز به وجود می‌آورد. این عدم عملکرد صحیح باعث تغییر در احساسات نیز می شود. بنابراین تاثیر مواد غذایی بر روی مغز بسیار قوی است.
با اثبات تاثیر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی سوال‌های مهم پیش می‌آید: مغز به چه نوع مواد غذایی نیاز دارد؟ چه غذاهایی برای بهبود عملکرد مغز و حافظه مفید هستند؟ برای تقویت مغز چه بخوریم؟ در ادامه مواد غذایی مورد نیاز و مفید برای مغز را بررسی می کنیم.
گلوکز غذای مغز
گلوکز نوعی قند است که مغز برای فعالیت و پویایی خود به آن نیاز دارد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که میزان گلوکز بر فعالیت‌های مغز تأثیر مستقیم و توجه، تمرکز، حافظه و تأثیر منفی می‌گذارد. به نوعی می‌توان گفت گلوکز غذای مغز است.
هر چه مغز با چالش بیشتر می شود به این ماده نیاز پیدا کرد. بنابراین حفظ سطحوکز خون در میزان مطلوب عملکرد گل شناختی بهتر مغز می‌شود. مهم‌ترین مشکل در اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی و دریافت گلوکز به مغز است.
برای رسیدن به چنین هدفی مصرف منظم تغذیه‌های غذایی هستند. از آنجایی که مغز فعال‌ترین عضو بدن می‌تواند برای این که انرژی لازم برای این فعالیت‌ها تامین شود، میزان گلوکز موجود در خون در سطح بالایی نیاز دارد.
زمانی که سطح گلوکز بسیار پایین می‌آید مثلاً در هنگام گرسنگی، مغز برای تأمین گلوکز مورد نیاز خود با سایر اعضای بدن وارد رقابت می‌شود و در نهایت با کنترل شدید، مغز می‌تواند میزان گلوکز را تأمین کند و سطح آن را تأمین کند. بالای فعالیت خود را حفظ کند. این کار به دو صورت انجام می‌شود:

با دریافت مستقیم گلوکز از خون در زمانی که سلولها آن کم انرژی هستند.
با محدود کردن مقدار گلوکز موجود برای سایر اعضا به طوری که مقدار بیشتری در مغز باشد.

با این کاهش میزان گلوکز حتی برای مدت کوتاهی می‌تواند از عملکرد مغز راتل کند. مغز به این موضوع برای حفظ عملکرد شناختی حفظ سطح قند خون مفید است. اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی باعث می‌شود که وعده‌های غذایی منظم پیدا کند.
ارتباط رژیم غذایی و سیستم عصبی بسیار تنگاتنگ است. برای عملکرد هرچه بهتر مغز لازم باشد میزان نیاز گلوکز در برنامه و رژیم غذایی منظم دریافت شود. تخصص تغذیه و متخصص مغز و اعصاب می‌تواند در تعیین میزان گلوکز نیاز به مغز باشد. شما کمک کننده. تاثیر تغذیه سالم بر بهبود حافظه، جلوگیری از آسیب‌های مغزی، فراموشی و… است.
غذاهای مفید برای مغز
با توجه به تاثیر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی، راه بهبود عملکرد مغز و افزایش حافظه در رژیم غذایی صحیح و مصرف غذاهای مفید است. در ادامه مواد غذایی مفیدی که برای تقویت مغز و اعصاب مفید هستند را بررسی می‌کنیم.

سبزیجات مفید برای مغز: مطالعات نشان می‌دهند وجود سبزیجات در رژیم غذایی، احتمال زوال شناختی را کاهش می‌دهد. سبزیجات برگ سبز از جمله کلم، کاهو، اسفناج و… بهترین سبزی برای مغز هستند. این سبزیجات دارای مقادیر زیادی ویتامین K، فولات، بتاکاروتن و لوتئین در خود ذخیره شده اند. این مواد سلول‌های عصبی و نورون‌های مغزی را تقویت می‌کنند تا با عملکرد بهتر، فعالیت‌های مغز را بهبود بخشند.
فواد تخم مرغ برای مغز: تخم مرغ یکی از بهترین منابع غذایی کولین است. کولین با حفظ سلامت و بهبود عملکرد مغز، مانند حافظه و ارتباطات بین سلول های مغز، مرتبط است. مصرف تخم مرغ در صبحانه، مغز را برای فعالیت منظم روزانه می‌کند. تخم مرغ عملکرد شناختی مغز را بهبود می بخشد.
فوائید ماهی و غذاهای دریایی برای مغز: غذاهای دریایی شامل مقدار زیادی امگا ۳ هستند. امگا ۳ تشکیل می دهد که مغز است و برای فعالیت مغز و تولید سلول های عصبی لازم است. امگا ۳ عملکرد حافظه و فرآیند را کنترل می‌کند. بنابراین وجود آن در رژیم غذایی نیاز است.

مواد غذایی مورد نیاز برای تقویت مغزتصویر کردن >
تقویت مغز در طب سنتی
تغذیه بیشتر بر مغز و سیستم عصبی در طب سنتی هم مورد توجه قرار گرفته است. طب سنتی ارتباط بین رژیم غذایی و سیستم عصبی را کاملاً ثابت می کند و همیشه بر این اصل تأکید دارد. در طب سنتی سردی عامل بیماری‌ها و مشکلات مغز می‌شود.
سردی مغز که در اثر تغذیه ناسالم به وجود آمده است، سلول‌های مغز ضعیف می‌شوند و فعالیت آن‌ها را کاهش می‌دهد. در نتیجه فعالیت‌های مختلف مغز از جمله‌ها، فرآیندهای شناختی، فرآیندهای تحلیلی و حتی کنترل ارگان‌های بدن و احساسات و… با مشکل روبه‌رو می‌شود.
غذاهای گرم برای مغز
همانطور که گفته دلیل بیماری‌های مغز در طب سنتی سردی مغز است. این سوال پیش می‌آید که راه از بین بردن این مشکل چیست و برای تقویت مغز چه بخوریم؟ با استفاده از غذاهای گرم مغز راه‌اندازی مغز در طب سنتی می‌شود. غذاهای گرم برای تقویت حافظه، از بیماری‌های مغزی از جمله آلزایمر جلوگیری می‌کنند.
مواد غذایی زیر در طب سنتی به عنوان گرم‌کننده مغز می‌شود:

انواع آجیل از جمله گردو و بادام
انجیر
کشمش و مویز
گیاهان دارویی از جمله جعفری، آویشن، مریم گلی، اسطوخودوس
کندر
زنجبیل
سیر
اسفناج و انواع کلم‌ها

همچنین در طب سنتی علاوه بر اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی بر ورزش و فعالیت بدنی بر عملکرد سیستم عصبی و تأثیر بر ورزش و تغذیه برای تقویت حافظه تأثیر می گذارد.
رژیم غذایی صحیح برای بهبود عملکرد مغز
در این مقاله به تأثیر تغذیه سالم بر مغز و مواد غذایی مورد نیاز مغز اشاره می‌کنیم اما این مواد را چقدر بدن، چطور و چه زمانی دریافت می‌کند هم مهم است. دریافت کم یا زیاد هر یک از مواد غذایی مورد نیاز مغز از جمله اسیدهای چرب، ویتامین‌ها، گلوکز و… بسیاری از سیستم‌های عصبی ایجاد می‌کنند.
داشتن رژیم غذایی صحیح برای بهبود عملکرد مغز، راه حل از این مشکلات است. با توجه به تأثیر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی، رژیم غذایی صحیح و اصولی باید توسط متخصص تغذیه تنظیم شود تا میزان منبع دریافت مواد غذایی برای تقویت مغز و اعصاب کاملاً دقیق باشد.
تاثیر رژیم های کتوژنیک بر مغز و سیستم عصبی
اهمیت اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی باعث می‌شود تا رژیم‌های غذایی بسیاری بر این اساس ایجاد شوند. این رژیم‌ها گاها جنبه درمانی هم دارند. یکی از رژیم های معروفی که برای تقویت مغز و سیستم عصبی مورد استفاده قرار می گیرد، رژیم کتوژنیک ویژگی اصلی این رژیم کربوهیدرات است. در این رژیم هدف افزایش سطح کتونها در خون است.
کتون‌ها مولکول‌هایی هستند که می‌توانند منبع انرژی مغز و جایگزین کربوهیدارت‌ها باشند. رژیم‌ کتوژنیک آنتی‌اکسیدانی دارد و می‌تواند آسیب‌های شدیدیو و در مغز را کاهش دهد. این رژیم در بهبود بیماریهای روانی از جمله افسرد، اختلال دوقطبی و همچنین از آلزایمر و زوال عقل عقل است.
تاثیر مصرف نمک بر جریان خون در مغز و سیستم عصبی
هنگامی که نورونهای مغزی فعال می‌شوند، به طور معمول جریان خون در مغز و دستگاه عصبی را به سرعت افزایش می‌دهند. هر بدن نمک دریافت می‌کند، مغز آن را حس می‌کند و به وسیله نورون‌های وازوپرسین مکانیسم‌هایی برای کنترل سطح سدیم بدن فعال می‌کند، طبیعتا این کار بخشی از مغز را درگیر و انرژی آن را مصرف می‌کند.
در صورتی که نمک زیاد در رژیم غذایی باشد، نورونهای وازوپرسین بیش از حد فعال خواهند شد. این ممکن است به آسیب مغزی وارد شود و دراز مدت باعث بیماری‌های مغزی شود.
خوردن زیاد نمک به نورونهای آسیب مغزی می‌رساند.
تاثیر ویتامین ها بر عملکرد مغز و سیستم عصبی
ویتامین ها بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند. ویتامین‌ها برای سیستم ایمنی استخوان‌ها، دستگاه گوارش و حتی پوست مو بر کسی پوشیده نیست. اما مهمترین ویتامین‌ها بر مغز نادیده گرفته می‌شود.
این در حالی است که ویتامین‌ها بخش مهمی از مغز هستند. از آن جایی که بدن ما قادر به ساخت ویتامین ها نیست، تنها راه تامین ویتامین های مورد نیاز مغز از طریق رژیم غذایی است. این یکی دیگر از اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی است.
مغز به ویتامین‌های نیاز دارد؛ از جمله:

ویتامین B12 برای مغز:وجود این ویتامین برای ساخت میلینها ضروری است. میلین عایق اطراف اکسونها است. در نتیجه نقش مهمی درانتشار سیگنال‌های الکتریکی دارد که می‌لین‌ها ضعیف باشند، کیفیت انتشار سیگنال‌ها پایین می‌آید. مزمن این ویتامین باعث زوال عقل، فراموشی و آلزایمر خواهد شد. احساس عارضه و افسردگی، عدم کنترل حالات و رفتار نیز از نتایج ویتامین B12 است.
ویتامین C برای مغز:این ویتامین تراکم زیادی در مغز و به ویژه در غده هیپوفیز دارد. ویتامین C نقش همی در سنتز دوپامین دارد. همچنین در برابر بیماری‌های بی‌نظمی هم از مغز می‌کند. این ویتامین در بدن ذخیره نمی‌شود و باید در رژیم غذایی به صورت روزانه و مرتب وجود داشته باشد.
ویتامین E برای مغز:این ویتامین از مغز در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد می‌کند. در نتیجه بروز زوال عقل را به تاخیر می‌اندازد. وجود این ویتامین در رژیم غذایی عملکرد مغز را بهبود می بخشد. اگر ممکن است منابع این ویتامین در رژیم غذایی وجود نداشته باشد، می‌توان با بررسی پزشک از ویتامین‌های مورد استفاده استفاده کرد.

ویتامین‌ها از مواد مورد نیاز مغز هستند که فقط از طریق تغذیه تامین می‌شوند.
برنامه تغذیه صحیح و تاثیر آن بر سلامت مغز
با توجه به تاثیر زیاد ورزش و تغذیه برای بهبود حافظه، در رژیم غذایی همه افراد باید مواد غذایی مورد نیاز مغز وجود داشته باشد تا مغز و سیستم عصبی عملکرد خوبی داشته باشد.
امروزه از رژیم غذایی و برنامه غذایی در درمان بیماری‌ها و آسیب‌های مغزی نیز می‌شود. رژیم غذایی متخصص تغذیه و متخصص مغز و اعصاب باشد تا زیر نظر تاثیر را داشته باشد. یکی از راه‌های مناسب و راحت برای دریافت برنامه غذایی مناسب و بهبود اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی، مراجعه به دکتر مغز و اعصاب آنلاین است.
سایت پزشکی پذیرش ۲۴ علاوه بر خدمات دریافت نوبت آنلاین، برای ارائه مشاوره آنلاین پزشکی در خدمت شماست. پاسخ دکتر مغز و اعصاب آنلاین به صورت شبانه روزی در پذیرش ۲۴ آماده پاسخگویی به سوالات شما در مورد تغذیه و تاثیر آن بر سلامت مغز و برنامه صحیح غذایی هستند.
سوالات متداول
آیا تغذیه بر روی مغز و سیستم عامل تأثیرگذار می‌گذارد؟
بیشترین ارتباط تغذیه با بدن، از طریق روده انجام می شود. روده در ارتباط و بیولوژیکی با مغز قرار دارد. ارتباط مغز و روده از طریق ارتباط روده مغزی می‌شود. این زمینه تاثیر مواد غذایی و تغذیه بر مغز است.
اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی چگونه است؟
مغز برای فعالیت خود به کربوهیدرات‌ها، دارای مواد غذایی و ویتامین‌ها هستند. این مواد از طریق تغذیه تامین می‌شوند. این مواد می‌توانند باعث آسیب‌های مغزی، اختلالات در عملکرد شناختی و حافظه و حتی مشکلات روحی و… شوند.
کدام مواد غذایی برای نیاز به مغز هستند؟
گلوکز به عنوان غذای مغز می‌شود. علاوه بر آن، وجود ویتامین‌ها وامگا ۳برای مغز حیاتی است. بدن قادر به ساختن ویتامین‌ها نیست. در نتیجه این مواد باید از طریق تغذیه تامین شوند.
جمع‌بندی
مطابق تحقیقات و پژوهش‌های جدید، تغذیه و مواد غذایی دریافتی انسان، بر عملکرد مغز و سیستم عصبی او تأثیر زیادی دارد. این ارتباط از روده مغزی می شود. چرا که مهم‌ترین ارتباط غذا با بدن است از طریق مغز و روده از طریق نورون‌ها و سلول‌های عصبی ارتباط و بیولوژیکی دارند. این ارتباط دو سویه اثر تغذیه بر مغز و سیستم عصبی را نشان می‌دهد.
به دلیل تاثیر غذا بر روی مغز، داشتن تغذیه سالم و کافی برای دریافت مواد مورد نیاز مغز ضروری است. گلوکز، ویتامین‌ها و امگا ۳ از جمله مواد غذایی مورد نیاز مغز برای تامین این مواد از غذاهای دریایی، تخم مرغ، آجیل، اسفناج و کلم به عنوان بهترین سبزی برای مغز، میوه‌ها، کشمش، مویز، انجیر و… در رژیم غذایی هستند. روزانه توصیه می شود.
همچنین به دلیل منفی سدیم بر نورونهای مغزی بهتر است مصرف نمک کاهش یابد. بهترین راه برای تنظیم یک رژیم غذایی سالم و مفید برای کمک به مغز از متخصص تغذیه و متخصص مغز و اعصاب است.

منبع:

مجله پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

منبع

my.clevelandclinic .org

حتما بخوانید : گرفتگی صدا علائم است؟
منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 133818 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!