یکشنبه, ۶ فروردین ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-03-26
کد خبر: 36283 |
تاریخ انتشار : ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۳ |
18 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

مرکز حراست دانشگاه آزاد گفت: در طی یک سال گذشته بالغ بر ۳ باند جعل مدارک دانشگاه توسط مرکز حراست شناسایی و با تحقیق و بررسی ارزیابی امنیتی، تشخیص و متلاشی شد.

شناسایی و انهدام ۳ باند جعل مدارک دانشگاه آزاد در یک سال گذشته

 محمدجواد فرهنگ با بیان اینکه فضای مجازی و زمینه ارتباطات اینترنتی انواع کلاهبرداری‌ها را در کشور ارائه کرده است، گفت: موضوع بحث جعل و سو استفاده از مدارک تحصیلی از زمان تشکیل مؤسسات آموزشی وجود داشته و تعداد زیادی دارد. اما این موضوع به خاطر گستردگی ارتباطات در فضای مجازی و اینترنت، این موضوع خیلی ملموس‌تر است، چرا که باعث می‌شود بیش‌تر از آن استفاده شود، این حوزه را می‌کند.

وی افزود: مدارک در دانشگاه آزاد اسلامی طی یک فرآیند تولید می‌شود. تمام مدارک دانشجو بعد از گذراندن دوران تحصیل، پس از بررسی در آموزش دانشگاه به اداره فارغ التحصیلی واحد دانشگاهی ارسال ومجدد بررسی می‌شود. و در نهایت برای صدور دانشنامه به اداره کل فارغ التحصیلی سازمان مرکزی منتقل می‌شود. اداره کل فارغ التحصیلی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی نیز تمامی مدارک تحصیلی را به صورت فیزیکی و دیجیتالی مورد بررسی قرار می‌دهد. باید توجه داشته باشید که درزمان ورود به دانشگاه باید داوطلبین ورود به دانشگاه حتماً باید توسط مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه سند پذیرش برای وی صادر شود.

فرهنگ در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه با راه‌اندازی سامانه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی، امکان جعل مدارک وجود ندارد، گفت: در مدتی که مسئولیت مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی را پذیرفتیم، موردی که مدرک جعلی باشد و استعلام آن مثبت باشد. باشد، نکردم. دلیل آن است که در سامانه‌های جدید به سامانه ویژه آموزشی، دقیقاً امکان رصد اطلاعاتی وجود دارد که در چه زمانی و در چه تاریخی را سامانه وارد کنید.

رئیس مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اگر در یک واحد دانشگاهی فردی متخلف بخواهد از موقعیت استفاده و در سیستم آموزشیار دیتاسازی کند، به راحتی قابل شناسایی باشد، چرا که زمان ورود، تاریخ، ساعت و سیستمی که توسط آن اطلاعات وارد شده، قابل شناسایی است. در حالی که در سه مرحله بررسی می‌شود تا کوچکترین مشکل کشف شود.

فرهنگ مشخص کرد: با توجه به تدابیر امنیتی احتمال جعل مدرک از سوی بدنه دانشگاه آزاد اسلامی بسیار ضعیف است و کلاهبردان معمولاً برای اعتماد، ملاقات‌های کاری خود را در واحدهای دانشگاهی یا حتی در سازمان مرکزی انجام می‌دهند.

وی بررسی کرد: در طی یک سال گذشته بالغ بر ۳ باند جعل مدارک دانشگاه آزاد اسلامی درتهران، غرب و جنوب کشور توسط مرکز حراست شناسایی و توسط مراجع قضایی، امنیت و سیستم قضائی متلاشی شدند.

از طریق پلیس فتا و پلیس آگاهی، برخی از سایت‌ها را مسدود کردند

رئیس مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از شبکه‌ای برای اهداف عمده تبلیغاتی که در مجازی‌های مجازی می‌گیرند، کلاهبرداری از افراد است، گفت: این سایت‌ها مانند سایت دانشگاه آزاد اسلامی طراحی کردند که حتی تعدادی دانشجو هم به دانشجویان می‌دهند. اما باید توجه داشته باشید که آدرس آن با سایت اصلی دانشگاه آزاد اسلامی متفاوت است.

وی گزارشان کرد: از طریق پلیس فتا و پلیس آگاهی، برخی از سایت‌های را مسدود کردند. اما آدرس و هاست برخی از این سایت‌ها و شبکه‌های مجرمانه در خارج از کشور است.

فرهنگ به راه‌اندازی سامانه استعلام تأیدیه تحصیلی دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد: تنها مرجع پاسخ رسمی الکترونیکی و استعلام تأییدیه دانشنامه‌های صادره از سوی دانشگاه آزاد اسلامی، سامانه فوق است. راه اندازی سامانه استعلام تأییدیه تحصیلی دانش آموختگان (estelam.iau.ir) یکی از برجسته دانشگاه آزاد اسلامی برای تسریع وتسهیل فرایند استعلام مدرک وهمچنین مقابله بافراد وباندهای جعل وفروش مدارک راه اندازی شده است.

برای هر دانشنامه شماره سریال صادر می‌شود

رئیس مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در دانشنامه‌های دانشگاه اسلامی، پروتکل‌ها و استانداردهای امنیتی اسکناس طراحی شده است، اظهار داشت: چاپخانه‌ای که دانش‌نامه فارغ‌التحصیلی در آن چاپ می‌شود، جایی است که اسکناس ملی و اروراق بهدار چاپ می‌شود. می‌شود و دارای لایه‌های حفاظتی است، و ممکن است بسیار ضعیف باشد. در حالی که هر دانشنامه شماره سریالی برای صدور می‌شود که به فرد اشرایط و صدور آن با نظارت حراست می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود در خصوص پوشش و شئون رفتاری و آراستگی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این موضوع متولی خاص نیست و مجموعه ای از ارکان دانشگاه از معاونت فرهنگی دانشجویی، حراست، اساتید، نهاد مقام معظم رهبری وحدی نهادهای دانشجویی و … در اجرای آن سهم دارند. دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه بخشنامه‌ای چند سال قبل و به تمام واحدها صادر کرده است.

آراستگی و حفظ شئون رفتاری در دانشگاه، ایجاد امنیت روانی می‌شود

فرهنگ با دلیل بر این محیط دانشگاه به این که محیط تعلیم و تربیت است، مقدس و حائز مهم است، افزود: دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این راستا بیانیه‌ای با عنوان بیانیه تعلیم و تربیت اجتماعی در بازگشایی دانشگاه‌ها به صورت حضوری است. بعد از کرونا تنظیم و ابلاغ کرد که بیانگر این موضوع از دیدگاه رئیس دانشگاه و مدیریت آن است.

مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی شناسان کرد: آراستگی و حفظ شئون رفتاری در محیط دانشگاه، باعث ایجاد امنیت روانی و آسایش و آرامش خاطر دانشجویان در محیط علم و دانش می‌شود. بحث شئون رفتاری را باید یک مبحث عقلانی بدانیم. باید تفکر عقلانی در محیط دانشگاه‌ها که محیط علم، تحقیق و پژوهش هستند، حاکم شود.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا در برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به دستورالعمل‌های آراستگی و رفتاری با سلیقه‌های رفتار می‌شود، گفت: این گونه نیست، اصولی است، اما در برخی استان‌های کشور به شرایط فرهنگی و بومی شهرها ممکن است این قوانین از نظر شکل و اجرا تغییر کند. اجرای مقررات دانشگاه الزام و لازم الاجراست. اگر قوانین ممنوع، فضای دانشگاه از محیطی می‌شود.

رئیس مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی، قانون مداری و اخلاق را سرلوحه فعالیت‌های این مرکز دانست و گفت: فلسفه حراست به معنای معنایی است. ما در مرکز حراست به دنبال تماشای اجرای حرکاتی باشیم تا کمتر ضربه بخوریم. مقابله با تهدیدات و آسیب پذیری از جمله استپیشگرانه.

وی درخصوص نحوه حمایت از مرکز حراست آزاد اسلامی از دانشجویان در برابر برخی از اساتید دانشگاهی، گفت: دانشجویان می‌توانند شکایت خود را به صورت مستقیم از طریق دفاتر حراست و همکاران بنده در واحدهای دانشگاهی ویاز طریق ایمیل سایت مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی انجام دهند. ارسال، ثبت و پیگیری کنند.

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 36283 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید