یکشنبه, ۶ فروردین ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-03-26
کد خبر: 35414 |
تاریخ انتشار : ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۳۴ |
14 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

توهم در افراد معتاد + راههای تشخیص و درمان آن اعتیاد یک بلای خانمان سوز است که با آسیب‌ها و تعداد زیادی همراه است. در سال‌های متوالی انواع مواد مخدر به وجود آمده و تعداد افراد مصرف‌کننده آن‌ها نیز به میزان زیادی افزایش یافته است. مصرف هرکدام از این مواد مصرفی با مقدار زیادی فرد […]

توهم در افراد معتاد + راههای تشخیص و درمان آن

اعتیاد یک بلای خانمان سوز است که با آسیب‌ها و تعداد زیادی همراه است. در سال‌های متوالی انواع مواد مخدر به وجود آمده و تعداد افراد مصرف‌کننده آن‌ها نیز به میزان زیادی افزایش یافته است.
مصرف هرکدام از این مواد مصرفی با مقدار زیادی فرد مصرف کننده همراه است و تأثیر و تأثیر آن بر آن‌ها نیز از فرد به فرد دیگر متفاوت است. اما برخی از این گونه مواد ثابت بوده و برای اکثر افراد مصرف کننده اتفاق می‌افتد.
ازجمله شایع‌ترین این عوارض، توهم در افراد معتاد است. از آنجایی که در مصرف مواد مخدر مصرف می‌شود و باعث ایجاد مشکلات زیادی برای مصرف‌کننده‌ها می‌شود و هم خانواده و هم در اطرافیان هستند، تصمیم گرفته می‌شود تا در این مقاله کاملاً برای شما بررسی شود.
توصیه می‌کنم حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید. چراکه مورد نظر و آثار سوء آن یک بحث است که همه افراد یک جامعه اطلاعات لازم و کامل در مورد آن داشته باشند.
مواد داروی توهم‌زا چیست؟ و چگونه باعث توهم می‌شوند؟
اگر بخواهیم درباره توهم در مصرف مواد مخدر توضیح دهم، باید بگویم که مواد توهم‌زا یا همان روان‌گردان‌ها موادی هستند که مستقیماً به گیرنده‌های عصبی و قسمت‌های مختلف مغز آسیب‌دیده و ایجاد احساسات می‌شوند. غیرواقعی، نحوه و میزان درک افراد از جهان و محیط زندگی‌شان و همچنین اتفاقات پیرامون آن‌ها تغییر می‌دهند.
پاسخ به سوال توهم در مصرف مواد مخدر باعث چه می‌شود در ادامه توضیحاتی خواهم داد.
این نوع از آسیب مواد مخدر بر روان و مغز افراد می‌گذارند و جسمانی زیادی ندارند. اما با ایجاد توهم باعث می‌شود فرد مصرف‌کننده صداها و تصاویر غیر واقعی را بشنود و ببیند و از جهان واقعی پیرامون‌شان منفک شود.

مواد تاثیر مستقیم و بسیاری بر گیرنده های عصبی و روان انسان دارند. این ماده با شرایطی ایجاد می‌کند که در صورت وجود وجود ندارد و فرد آن را تجربه نمی‌کند، باعث ایجاد توهم و یک فضای غیرواقعی و ذهنی برای آن فرد می‌شود. در حقیقت توهم در مصرف مواد مخدر تولید می‌شود.
به طور کلی مواد مخدر باعث شادی بیش از اندازه، جدایی از واقعیت و زمان حال، ایجاد خلا ذهنی و توهم‌های شدید می‌شوند و ممکن است در این حالت اتفاقات و چیزهایی را ببینند که صرفاً ذهن آن‌ها را می‌بینند و تحت تأثیر مواد مصرفی قرار می‌گیرند. به وجود آمده است.
در چنین حالتی احتمال بروز ممکن است رفتار یا هرکاری از مصرف کننده آن وجود داشته باشد. بسیاری از جرایم و جنایاتی که روزانه در سراسر جهان اتفاق می‌افتد به دلیل توهمی می‌افتد که فرد به دلیل مصرف مواد مخدر مصرف می‌کند.
قدرت مواد توهم‌زا یا هالوسینوژن‌ها آنقدر زیاد است که می‌توان حتی به خودکشی در افراد نیز منجر شود. مصرف این نوع مواد در جوانان و نوجوانان به دلیل هیجان و احساس از اندازه و غیر واقعی که برایشان ایجاد می‌کند، بیشتر دیده می‌شود.

انواع توهم در افراد معتاد
دسته‌بندی انواع توهم در حالت عادی و به‌عنوان یک اختلال یا بیماری به مراتب راحت‌تر و قابل انجام است اما زمانی که این دسته‌بندی را برای افراد معتاد و انواع توهماتی که برای آن‌ها وجود دارد انجام می‌شود، انجام می‌شود، خیلی راحت به نظر نمی‌رسد. .
به‌طور کلی دسته‌بندی دقیقی از انواع توهمات افراد معتاد وجود ندارد. در حقیقت نوعی توهمی که یک فرد از مصرف مواد مخدر توهم‌زا به آن دچار می‌شود، بیشتر به افکار و روان برمی‌گرداند.
از آنجایی که توهم یک مشکل و بیماری درونی و روانی است و وقتی یک فرد معتاد می‌تواند دلیلی برای مصرف نوشیدنی‌های توهم‌زاست نه دیگر باشد، پس این نوع توهمی است که می‌تواند کاملاً به خود فرد تبدیل شود.
بررسی این موضوع لازم است دلیل آوردن آن فرد به مصرف مواد مصرفی، مشکلات خانوادگی، مشکلات و مشکلات روانی، کودکی و خاطرات شخصی، اطرافیان و هر چیزی که در ساختن احوالات ممکن است فرد تأثیر داشته باشد.
زمانی که یک شخص به یک دلیل خاص یا برای فرار از یک مشکل خاص به مصرف این نوع مواد مخدر روی می‌آورد، معمولاً به توهمات مخصوص همان احوالاتش هم می‌شود.
برای مثال اگر شخصی به همسرش شک دارد و فکر می‌کند همسرش درحال خیانت کردن به اوست، پس از مصرف مواد توهم‌زا هر حرکت و هر رفتاری از همسرش را به معنای تلقی کرده و به افکارش میداند بیشتر می‌دهد. تا جایی که توهم نسبت به این موضوع می‌شود.
یا اگر شخصی به دلیل مشکلات خانوادگی، عاطفی، فشارهای روانی و… خودش را غرق مصرف این مواد می‌کند، پس از مصرف توهماتش در حیطه مشکلات و حالت و افکاری ایجاد می‌کند که قبل از مصرف مواد مخدر مصرف می‌شود.
اگر مطمئن باشید، دایره توهمات افراد معتاد بسیار روان بوده و هر شخصی نوع و شدت توهمش با سایر عشق ها فرق می کند که همین هم گواه این است که افراد معتاد کاملاً به روح و روان و احوالات می پردازند.
گاهی ممکن است فرد با مصرف مواد مانند شیشه به‌طور کلی بدبین و پرخاشگر و هر رفتاری باشد که از دیگران می‌بینند می‌خواهند آن‌ها را به آن آسیب‌دیده یا درحالت پشت‌چینی پشت سر بگذارند.
گاهی اوقات هم ممکن است فرد توهم بزند قابلیت پرواز دارد و خودش را از ارتفاع پایین بیندازد، نشان دهد و از خیابان حرکت کند، درباره سن‌وسال یا جنسیتش شود توهم یا توهم بزند بیماری خاصی دارد. >
موضوعی که درباره توهم افراد معتاد وجود دارد این است که معمولاً این افراد بعد از مصرف مواد مخدر از بین برود، معمولاً هیچ‌کدام از رفتارها، صحبت‌ها، تفکرات و هیچ‌چیزی از آن زمانی که مواد توهم‌زا هستند، وجود دارد. مصرف کرده بودند را به یاد نمی‌آورند.

چرا افراد با مصرف مواد مخدر دچار توهم می شوند؟
دلیلتوهم زدن در افراد معتاد کاملا مشخص است. مواد معتدل غیرواقعی را برای مصرف‌کننده‌ها ایجاد می‌کنند و برای ایجاد این احساس باید بر اعصاب و قسمت‌هایی از مغز و در نهایت روح و روان فرد تأثیر بگذارند.
این آثار برای ایجاد احساسات غیرواقعی، در نهایت منجر به توهم زدن افراد مصرف‌کننده می‌شود تا آن‌ها با مجسم کردن چیزهایی که در ذهن‌شان دارند، ساعاتی را که دوست دارند همه چیز را ببینند و حس کنند.
در حقیقت ماهیت و کار اصلی این مواد است. این مواد با تغییر میزان ادراک فرد از محیط اطرافش باعث می‌شوند محرک‌های معمولی برای آن‌ها خاص و شگفت‌انگیز به نظر برسند و متفاوت از آنچه هستند به نظر می‌آیند.
فردی به مصرف این مواد روی می‌آورد به دنبال رهایی از دنیا و واقعیت آن است و این مواد بر قسمت‌های مختلف مغز تأثیر می‌گذارند، شرایط را برای آن‌ها و رفتن به فضای ذهنی و زندگی که توهم‌های آن مهیا می‌کنند.
راه ترک کردن مواد توهم‌زا چیست؟
به دلیل مصرف مواد غذایی توهم‌زا وابستگی کمی دارند، برای ترک و استفاده از آن‌ها معمولاً نیازی به دارو درمانی نیست.
بیشترین بررسی در روند ترک اعتیاد این ماده بر روی رفتار و روان درمانی است. به همین دلیل حتما باید قبل و در حین درمان وابستگی از یک روانپزشک کمک گرفت.
خوشبختانه با وجود خدمات پزشکی آنلاین و مجازی شما به راحتی می‌توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری از یک روانپزشک انلاین کمک بگیرید.
از آنجایی که برای ترک مواد توهم‌زا نیازی به داروهای شیمیایی نیست، ترک مواد توهم‌زا می‌توانند در مراکز ترک ترک یا حتی در منزل یا محیط‌های خارج از کمپ‌های ترک اعتیاد انجام شوند. البته به هیچ عنوان نباید با دکتر متخصص این کار انجام شود.
بنابراین توصیه می‌کنم قبل از اقدامی با یک دکتر بیماری‌های مغز و اعصاب و دکتر توهم مشورت کنید تا آن‌ها را با بررسی وضعیت بهترین راه حل از وابستگی به این مواد را به شما پیشنهاد دهند.
در نظر داشته باشید که مصرف مواد توهم‌زا و عوارض بسیار ناگوار و گاها جبران‌ ناپذیری بر روح و روان و جسم فرد هستند اما ترک غیراصولی و نادرست آن‌ها می‌توانند عوارضی را برای فرد ایجاد کند.
معمولا مدت زمان ترک این مواد به صورت اصولی و درست در نهایت ماه است اما باز هم ممکن است یک سن، مصرف میزان، وضعیت سلامتی و سایر عوامل درونی و محیطی این زمان تغییر کند.
همچنین خوب است که فرد مصرف کننده در دوران ترک مصرف خود را بسیار حساس، شکننده و محرک می پذیرد و این دوران به ویژه دوران سم زدایی با علائم و سختی های فراوانی همراه است.
به همین دلیل حضور دکتر متخصص و شرکت کننده در جلسات روان‌درمانی برای فرد بسیار بااهمیت و کمک کننده است.
چطور بهترین پزشکان متخصص را انتخاب کنید؟
همانطور که خودتان هم می‌دانید ترک یک پروسه سخت و بی‌اندازه حساس و مهم است. عامل اصلی در این روند پیدا کردن دکترهای متخصص است که در روند درمان و ترک وابستگی به بیمار کمک کنند.

همراهی پزشکی که تجربه ارتباط با افراد مبتلا را داشته باشد و از روند کامل درمانی و ترک آن اطلاع رسانی کامل داشته باشد، می‌تواند باعث شود این دوران بسیار راحت‌تر، درست‌تر و با زمان کمتری برای فرد اسپری شود. >
در مقابل اگر پزشک مناسبی در این دوران همراه فرد باشد، ممکن است عوارضی به مراتب تر و سخت‌تر گریبان فرد را بپذیرد و حتی آسیب‌های جسمانی جبران ناپذیری هم برای او وجود بیاید.
بنابراین با توجه به میزان اهمیت بسیار زیاد این موضوع، تصمیم گرفتیم تا در این موضوع به شما کمک کنیم.
با توجه به اینکه در زمان ترک ممکن است هر زمان از شبانه روز شما به کمک یک پزشک نیاز پیدا کنید و حتی شرایط فرد به گونه‌ای باشد که نمی‌تواند به صورت حضوری به پزشک مراجعه کند، بهترین انتخاب در این دوران کمک گرفتن باشد. از خدمات پزشکی آنلاین است.
پذیرش ۲۴ یک اپلیکیشن بسیار کاربردی است که با نصب آن به شما راحت می‌توان با صدها پزشک متخصص به صورت آنلاین در ارتباط باشید.
همچنین در روند ترک ممکن است احتمال حضور پزشک را نداشته باشید، با نصب این اپلیکشن می‌توانید در کمترین زمان ممکن با بهترین دکتر مغز و اعصاب ارتباط بگیرید یا از مطالب مفید آن استفاده کنید.
چه زمانی باید برای توهم ناشی از درمان به پزشک مراجعه کنید؟
اعتیاد به‌خصوص مصرف مواد توهم‌زا حساس‌های بسیار جدی است که باید هرچه زودتر درمان شود تا از آسیب‌ها و عوارض جبران ناپذیرش تا حدی جلوگیری شود.
با حال تا زمانی که کسی نتواند این فرد را نپذیرد و تصمیم خود را بگیرد حتی بهترین پزشک‌ها و مراکز هم نمی‌توانند به آنها کمک کنند.
بنابراین هرزمانی که فرد مبتلا به خود تصمیم بگیرد به تصمیم خود پایان دهد، باید در سریع‌ترین زمان ممکن به مراکز ترک ترک و پزشکانی که می‌توانند در این راه به آن کمک کنند مراجعه کنند.
همچنین اطرافیان فرد مصرف کننده نیز باید حتما قبل از شروع درمان به روانپزشک و پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند تا مواردی را که لازم است رعایت کنند، نحوه رفتار با بیمار و باید در شرایط خاص را از نظر خارج و به فرد انجام دهند. کمک کند تا آسان‌تر دوره درمانش را بگذراند.
سوالات متداول درباره توهم در اثر آسیب
قوی‌ترین مواد توهم‌زا کدام است؟
قوی‌ترین روانگردان‌ها شیشه، دی ام تی و سالویا است که همگی از قوی‌ترین مواد مخدر توهم‌زا با عوارض بسیار زیاد است.
سم زدایی بدن چقدر زمان می‌برد؟
حدود یک هفته تا ده روز از روند ترک درمان مربوط به مرحله سم زدایی فرد مبتلا است.
احتمال برگشت به مواد پس از ترک وجود دارد؟
بله. مواد توهم‌زا به دلیل آثار مغزی و روانی که بر روی فرد می‌گذارند احتمال بیشتری نسبت به سایر مواد مخدر دارند.

منبع:

مجله پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

منبع

americanaddictioncenters.org

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 35414 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!