جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-06-09
کد خبر: 36991 |
تاریخ انتشار : ۰۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲ |
22 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

آشنایی با رژیم غذایی نقرس، بهترین غذاها برای درمان نقرس چگونه با رژیم غذایی نقرس را درمان کنیم؟ آیا پزشک به شما یا یکی از نزدیکانتان توصیه کرده است که برای کمک به کاهش علائم دردناک نقرس از رژیم غذایی کم پورین استفاده کنید؟ اگر در چنین شرایطی پس از شناخت رژیم کم پورین برای […]

آشنایی با رژیم غذایی نقرس، بهترین غذاها برای درمان نقرس

چگونه با رژیم غذایی نقرس را درمان کنیم؟
آیا پزشک به شما یا یکی از نزدیکانتان توصیه کرده است که برای کمک به کاهش علائم دردناک نقرس از رژیم غذایی کم پورین استفاده کنید؟ اگر در چنین شرایطی پس از شناخت رژیم کم پورین برای شما اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند، چرا که به‌عنوان بخشی از برنامه کلی درمان نقرس، باعث مدیریت اثربخش بیماری نقرس می‌شود.
اما در ابتدا اجازه دهید تا شما را کمی با بیماری نقرس و علائم آن بیشتر آشنا کنیم تا با نگاهی جامع‌تر به سراغ مراجعه کنید رژیم غذایی نقرس برویم، با ما همراه باشید. می توانید برای دریافت رژیم غذایی مناسب با متخصص تغذیه گفت و گو کنید .
بیماری نقرس چیست؟
نقرس (نقرس) نوعی آرتروز مفاصل است که در زمان بالا رفتن ماده شیمیایی اسید اوریک در خون، باعث جمع شدن بلورهای اسید اوریکی در مفاصل می شود. این بلورهای جمع‌شده اسید اوریکی می‌تواند به درد و درد منجر شود که انگشت شست پا و همچنین سایر مفاصل را درگیر می‌کند. برنامه نقرس، یا شروع حرکت درد نقرسی، غالباً با شدت زیاد و به طور قابل‌توجهی اتفاق افتاده و درد شدید و ناتوان کننده‌ای همراه هستند.
در اکثر افراد، بدن قابل کنترلی اسید اوریک تولید می‌کند و کلیه‌ها از طریق مازاد اسید اوریک را از بدن دفع می‌کنند. اما در بدن مبتلایان به بیماری نقرس، بدن کنترل خوبی روی میزان اسید اوریک موجود در خون ندارد.
به همین دلیل هدف از درمان نقرس کاهش سطح اسید اوریک و تنظیم آن در یک محدوده طبیعی است تا مشکلی برای بدن ایجاد شود. بسته به نیازهای خاص شما، ترکیبی از داروها برای کنترل نقرس و تغییر سبک زندگی، با توجه به رژیم کم پورین توصیه می شود، که می توانید به شما در رسیدن به این هدف کمک کنید.
کنترل سطح اسید او و نگه داشتن آن در محدوده مجاز از اهمیت ویژه‌ای است. بدون درمان مناسب، شروع عملیات نقرسی به‌صورت مکرر رخ داده و مفاصل را بیشتر تحت تأثیر قرار می‌دهد. در نهایت این شرایط می‌تواند منجر به آسیب‌های استخوانی و عضلانی شود و همچنین می‌توان با پزشکی توجه کرد. استخوان و استخوان هم گفت و گو کنید .

پورین چیست؟
پورین‌ها (Purines) موادی هستند که در همه چیز زنده از جمله بدن ما وجود دارد و همچنین در غذاهای مصرفی ما در سطوح مختلف یافت می‌شوند. بدن شروع به تجزیه زمانی پورین‌ها می‌کند، موادی به نام اسید اوریک ساخته می‌شود که برای یک فرد به نقرس، این حالت می‌تواند با مشکلات همراه باشد. اگر مقدار زیادی از پورینی مصرف کنید، بدن شما در نهایت مقدار زیادی اسید اوریک تولید خواهد کرد.

اگرچه برای بسیاری از افراد مبتلا به نقرس بعید به نظر می‌رسد که تغییر رژیم غذایی (مانند مصرف مواد پورینی) به تنهایی یک راه حل باشد، اما حدود ۱۵ درصد از اسید اوریک از مواد غذایی تامین می‌شود. همچنین دارو درمانی یک بخش دیگر درمانی می شود.
با این حال، تغییر رژیم غذایی و حفظ برنامه رژیم غذایی نقرس نیز می‌تواند مفید باشد در برنامه درمانی این بیماران به حساب بیاید. در یک مطالعه دانشگاه بوستون بر روی بیش از ۶۰۰ فرد مبتلا به نقرس، افرادی که تحت رژیم غذایی با پورین بالا بودند، در مقایسه با افراد مصرف‌کننده رژیم‌های کم پورینی، حدود ۵ برابر احتمال حمله‌کننده بیشتر است.
چه غذاهایی اسید اوریک را بالا میبرد؟
غذاهایی مانند :

صدف
گوشت قرمز
نوشابه های شیرین شده با شربت ذرت همراه با فروکتوز بالا
و نوشیدنی‌های الکلی، دارای مقدار زیادی از پورین هستند.

در حالی که مصرف برخی از غذاها می‌تواند سطح اسید اوریک را افزایش دهد، اما شما می‌توانید با انتخاب برخی دیگر از مواد غذایی نتیجه عکس را برای خود رقم بزنید و به پورین و میزان اسید اوریک کمک کنید.
برای درمان نقرس چه بخوریم؟
چه غذاهایی برای نقرس خوب است؟
رژیم غذایی DASH (رویکردهای غذایی به‌منظور جلوگیری از فشار) در حال حاضر مورد توجه خون بالا نقرس است. این رژیم غذایی در ابتدا برای کاهش فشار خون ایجاد شده بود، اما به نظر می‌رسد که می‌تواند به رژیم غذایی نقرس مورد استفاده قرار گیرد و خطر نقرس را کاهش دهد.
بر اساس مطالعاتی که در سال ۲۰۱۶ در مجله Arthritis & Rheumatology منتشر شد، بیماران مبتلا به نقرس که به مدت ۳۰ روز از رژیم غذایی DASH پیروی کرده بودند، میزان اسید اوریک خود را به طور متوسط ​​به ۳۵/۰ میلی‌گرم رساندند. در دسی‌لیتر کاهش می‌یابد. کسانی که با بالاترین سطح اسید اوریک از این رژیم غذایی نقرس پیروی کرده بودند، افت چشمگیری را مشاهده کردند.
گفتگوی آنلاین با متخصص ارتوپدی برای درمان نقرس
تمرکز رژیم غذایی DASH بر روی مصرف :

میوه‌ها
سبزیجات
غلات کامل
و لبنیات کم‌چرب همراه با برخی از ماهی
مرغ
حبوبات
مغزها است.

همچنین مقدار مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده و نوشیدنی‌های شیرین که جزوی از غذاهای پورین بالا به حساب می‌آید، در بیماران به نقرس باید کمتر شود. رژیم غذایی DASH شباهت بسیار به رژیم غذایی مدیترانه‌ای دارد.
آیا پنیر برای نقرس خوب است؟
تحقیقات همچنین حاکی از این موضوع است که خوردن لبنیات کم‌چرب مانند :

ماست
پنیر
و شیر

مکن است اسید او را در خون می آورد و می تواند ناشی از بلورهای اسید اوریک را کاهش دهد.
غذاهای کمی پورینی که می‌توانند در رژیم غذایی نقرس گنجانده شوند:

میوه‌ها
سبزیجات
غلات کامل
حبوبات
مغزها
و لبنیات کم‌چرب هستند.

کاهش وزن برای کنترل نقرس
توصیه دیگری که در بیماران مبتلایان به نقرس می‌تواند راه‌حلی را انجام دهد، کاهش در صورت لزوم کاهش یابد. مطالعات نشان می‌دهد که کoehش woزn ماتواد صچهاهه سسههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههمههههههههههههههههههههههههههههتتتتترررتتررتتتتتتتتتتتتتتتتتتانتاهاهاااااااااااااااااااااااااااااااااشش ب ب ب بک ب ب ب ب بک ب ب ب ب تو ب ب ب ب تو ب ب ب ب ب ب ب ب ب بت بت ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب ب بت ب ب تو ب ب تو ب توتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت Gن G T بسیار با این حال، بیان می‌کند که نیاز به مطالعات دقیق‌تری در این زمینه وجود دارد.
مواد غذایی مضر برای بیماران نقرس
به‌طور کلی، غذاهای پر پورین جزوه‌های اصلی رژیم غذایی نقرس هستند، که به‌عنوان غذاهایی با بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم پورین در هر صد گرم غذا می‌شوند. از مصرف غذاهای پورین متوسط ​​​​که حاوی ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی‌متر پورین است و غذاهای حاوی تعداد زیادی فروکتوز نیز باید خودداری شوند.
غذاهایی که باید از رژیم غذایی نقرس حذف شوند عبارت‌اند از:

گوشت اندام: به‌عنوان مثال می‌توانم به کلیه، لوزالمعده و مغز اشاره کرد.
گوشت باز: به‌عنوان مثال می‌توانم به قرقاول، گوساله و گوشت گوزن اشاره کرد.
غذاهای دریایی خاص: این غذاهای دریایی شامل ماهی کولی، صدف، ماهی ساردین و ماهی تن می شود.
غذاها و نوشیدنی‌های شیرین: این مواد شامل لیموناد، آب‌میوه، محصولات نانوایی مانند نان حجیم و شیرینی‌جات، آب‌نبات و غلات شیرین می‌شود.
الکل: به‌طور خاص، آبجو و مشروبات الکلی مقطر با تکرار عملیات نقرس مرتبط هستند.
کربوهیدرات‌های تصفیه شده: به‌عنوان مثال می‌توانم به نان سفید، ماکارونی و کیک اشاره کرد.
غذاهای فرآوری شده: این مواد غذایی شامل سوسیس، کالباس و ژامبون می‌شود.

اگرچه کربوهیدرات‌های تصفیه شده دارای پورین کمی هستند، اما هنوز هم سطح اسید اوریک را افزایش می‌دهد. انواع غذاهای دریایی از انواع دیگر حاوی مواد پورینی هستند.
مضرترین مواد غذایی دریایی برای بیماران به نقرس شامل :

ماهی قزل‌آلا
گوش‌ماهی
ساردین
صدف
ماهی خال‌مخالی
شاه‌ماهی
ماهی روغنی کوچک
ماهی کد
و ماهی کولی می‌شود.

ماهی قزل‌آلا و انواع خاصی از حلزون صدف‌دار مانند خرچنگ، لابستر، صدف و میگو دارای پورین کمتری هستند.
با این‌حال، مصرف کلی مصرف ماهی در کم، به ویژه ماهی‌های چرب، ممکن است بیش از حد از خطرات آن برای افراد مبتلا به نقرس باشد.

رژیم غذایی نقرس برای کاهش اسید اوریک بالا
اگر مبتلا به نقرس هستند و مواد غذایی مصرفی خود را از مصرف کافی مطمئن می کنند، در اینجا یک نمونه از برنامه های سه روزه رژیم غذایی نقرس، برای کمک به شما تهیه می شود.
روز اول
صبحانه به عناون رژیم غذایی نقرس: بلغور جو دوسر+ یک برش هلو+ کره بادام
ناهار: ماست یونانی+ سالاد گوجه فرنگی و خیار خرد شده+ نان پیتای سبوس‌دار
شام: املت پنیر فتا و اسفناج+ نان تست سبوس‌دار+ آووکادو له شده
روز دوم
صبحانه برای نقرس: پنیر کاتیج+ خربزه+ غلات سبوس‌دار بدون پوست
ناهار: ساندویچ سالاد تخم مرغ روی نان سبوس‌دار+ کاهو+ گوجه فرنگی
شام: ماکارونی گندم کامل+ لوبیای کانلینی+ بروکلی+ سیر+ پنیر پارمزان
روز سوم
صبحانه برای نقرس: غلات سبوس‌دار+ شیر کم‌چرب+ توت‌فرنگی برش خورده
ناهار: سوپ لوبیای سیاه که با گوجه فرنگی خرد شده و پیازچه تزیین شده+ چیپس تورتیلا
شام: همبرگر گیاهی+ نان سبوس‌دار+ سیب زمینی شیرین کبابی
طرز تهیه و دستور پخت غذا برای غذاهای نقرسی
ناهار: سالاد لوبیای کانلینی
خصوصیات تغذیه‌ای این ناهار عبارت‌اند از:

کالری ۳۰۲
پروتئین ۲۰ گرم
کربوهیدرات ۵۴ گرم
چربی ۰ گرم

زمان آماده سازی: ۵ دقیقه
مواد لازم (برای ۲ نفر)

۶۰۰ گرم یا ۳ فنجان لوبیا کانلینی
۷۰ گرم یا ۸/۳ فنجان گوجه فرنگی گیلاسی، نصف‌شده
نصف پیاز قرمز، نازک خردشده
½ قاشق غذاخوری سرکه قرمز
ریحان مقدار کمی خرد شده

دستور پخت:
لوبیاها را بشویید و آبکش کنید و با گوجه فرنگی، پیاز و سرکه مخلوط کنید. این مواد را مزه‌دار کرده، سپس ریحان را قبل از سرو به آن اضافه کنید.

ناهار: سوپ نخود مراکشی
خصوصیات تغذیه‌ای:

کالری ۴۰۸
پروتئین ۱۵ گرم
کربوهیدرات ۶۳ گرم
چربی ۱۱ گرم

زمان آماده‌سازی+ زمان پخت: ۲۵ دقیقه
مواد لازم (برای ۲ نفر)

۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون
نصف پیاز متوسط ​​خرد شده
۱ عدد ساقه کرفس خرد شده
۱ قاشق چایخوری زیره سبز
۳۰۰ میلی لیتر یا ۱ ¼ فنجان عصاره سبزیجات
۲۰۰ گرم یا ۱ فنجان گوجه فرنگی خرد شده
۲۰۰ گرم یا ۱ فنجان نخود خیسانده و آبکشی‌شده
۵۰ گرم یا ۴/۱ فنجان لوبیای منجمد
عصاره لیمو و نصف آن
گشنیز و نان برای سرو

دستور پخت:
روغن را در قابلمه ریخته و روی حرارت قرار دهید، سپس پیاز و کرفس را به مدت ۱۰ دقیقه در آن تفت دهید تا نرم شوند. زیره را اضافه کرده و یک دقیقه دیگر تفت دهید.
حرارت را زیاد کنید، سپس عصاره سبزیجات، گوجه فرنگی، نخود و فلفل سیاه را اضافه کنید. این مواد را به مدت ۸ دقیقه بپزید، سپس لوبیا و آبلیمو را به آن اضافه کرده و ۲ دقیقه دیگر بپزید. در نهایت روی آن را با لیمو و گشنیز تزیین کرده و سرو کنید.
شام: سوپ هویج و عدس
خصوصیات تغذیه‌ای

کالری ۲۳۸
پروتئین ۱۱ گرم
کربوهیدرات ۳۴ گرم
چربی ۷ گرم

زمان آماده‌سازی+ زمان پخت: ۲۵ دقیقه
مواد لازم (برای ۲ نفر)

۱ قاشق چای‌خوری دانه‌های زیره
مقداری فلفل چیلی خردشده
۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون
۳۰۰ گرم یا ۲ فنجان هویج، شسته و رنده‌شده درشت
۷۰ گرم یا ۳/۱ فنجان عدل قرمز خرد شده
۵۰۰ میلی لیتر یا ۲ ¼ فنجان عصاره سبزیجات
۶۰ میلی لیتر یا ۴/۱ فنجان شیر
ماست یونانی، برای سرو کردن

دستور پخت:
یک قابلمه بزرگ را روی حرارت قرار داده و دانه‌های زیره و چیلی را به مدت ۱ دقیقه در آن تفت دهید. حدود نیمی از دانه‌ها را با یک ظرف بیرون بیاورید و کنار بگذارید. روغن زیتون، هویج، عدس، عصاره سبزیجات و شیر را به ماهیتابه اضافه کنید و تا جوش بیاید اضافه کنید. اجازه دهید این مواد ۱۵ دقیقه بجوشند تا عده متورم و نرم شود.
سپس محتویات سوپ را با مخلوط کن یا در دستگاه غذاساز بریزید تا یکدست شود. در نهایت با ماست یونانی و پاشیدن ادویه‌های تفت داده شده، سوپ را طعم‌دار کرده و میل کنید.
شام: مرغ متوسط، کینوا و سالاد یونانی
خصوصیات تغذیه‌ای:

کالری ۴۷۳
پروتئین ۳۶ گرم
کربوهیدرات ۵۷ گرم
چربی ۲۵ گرم

زمان آماده‌سازی+ زمان پخت: ۲۰ دقیقه
مواد لازم (برای ۲ نفر)

۱۰۰ گرم یا ۵/۳ فنجان کینوا
نصف فلفل چیلی، ریز خرد شده و بدون دانه
۱ حبه سیر خرد شده
۲ عدد سینه مرغ
۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون فوق بکر
۱۵۰ گرم یا ۴۳ فنجان گوجه فرنگی، تقریباً خردشده
زیتون سیاه بدون دانه
نصف پیاز قرمز ریز خرد شده
۵۰ گرم یا ۲/۱ فنجان پنیر فتا، خرد‌شده
یک دسته کوچک برگ نعنا خرد شده
عصاره لیمو و نصف آن

دستور پخت:
کینوا را طبق دستورالعمل بسته، پخته و سپس در آب سرد بشویید و کاملاً آبکشی کنید.

در همین حال، فیله مرغ را با مقداری چاشنی، چیلی و سیر در روغن زیتون مخلوط کرده و در یک ظرف روی قرار دادن حرارت قرار دهید و به مدت ۴-۳ دقیقه یا زمانی که به طور کامل پخته شود، آنها را بپزید. این مواد را به بشقاب منتقل کرده و کنار گذاشته.
سپس گوجه فرنگی، زیتون، پیاز، پنیر فتا و نعنا را داخل یک کاسه بریزید و کینوای پخته شده را با آن مخلوط کنید. باقیمانده روغن زیتون، آبلیمو و پوست لیمو را هم بزنید و به عنوان یک چاشنی، مرغ را با آن سرو کنید.
خبر خوب اگر برای برنامه ریزی یک رژیم غذایی نقرس نیاز به کمک داشته باشید می توانید با متخصص آنلاین تغذیه پذیرش ۲۴ در اینباره صحبت کنید.
گفتگوی آنلاین با متخصص تغذیه

منبع:

مجله پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

منبع

medmunch.comcreakyjoints.org الف>

حتما بخوانید : گرفتگی صدا علائم است؟
منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 36991 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!