جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-06-09
کد خبر: 35463 |
تاریخ انتشار : ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰ |
11 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

هر چه باید درباره عوارض بعد از واکسن بدانید درمان عوارض و واکنش‌های واکسیناسیون کوید-۱۹ در حال حاضر حدود ۱۵ نوع واکسن در سراسر جهان وجود دارد که هیچ‌کدام بدون عارضه جانبی وجود دارد. به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) شایع‌ترین عوارض جانبی پس از تزریق واکسن کووید-۱۹ شامل، تب، سردرد، بدن‌درد، لرز، حالت تهوع، […]

هر چه باید درباره عوارض بعد از واکسن بدانید

درمان عوارض و واکنش‌های واکسیناسیون کوید-۱۹
در حال حاضر حدود ۱۵ نوع واکسن در سراسر جهان وجود دارد که هیچ‌کدام بدون عارضه جانبی وجود دارد. به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) شایع‌ترین عوارض جانبی پس از تزریق واکسن کووید-۱۹ شامل، تب، سردرد، بدن‌درد، لرز، حالت تهوع، اسهال، درد در محل تزریق و تورم غدد لنفاوی زیر بازو است.
البته واکنش هر فرد تحت تأثیر واکسیناسیون متفاوت است. برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی کمی داشته باشند یا هیچ گونه عوارض جانبی نداشته باشند. برخی دیگر ممکن است عوارض جانبی متعددی را تجربه کنند و حتی احساس بیماری کنند. در این شرایط درمان عوارض بعد از واکسن تحت نظر پزشک ضروری است.
مشاهده این علائم به این معنی نیست که شما بیمار هستید. اما نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن شما در حال حاضر در واکنش به تزریق واکسن، تولید ضدبادی و ایجاد محافظت در برابر ویروس ها است. اصولا عوارض جانبی با سطح ایمنی بدن ارتباطی ندارد.
طبق مطالعه‌ای که اخیراً انجام شده است، اگر قبل از واکسینه شدن به کووید-۱۹ مبتلا شود، اولین تزریق ممکن است عوارض جانبی قابل توجهی نسبت به عوامل بیماری‌زا باشد.
اگر هرگز حتی قبل از تزریق دوز به کووید-۱۹ مبتلا نشده، دوم ممکن است بعد از تزریق دوز متوجه عوارض جانبی بیشتر به تزریق اولین دوز شود. پس از دریافت دوز سوم واکسن کوید-۱۹، ممکن است عوارض جانبی مشابه تزریق دوز دوم واکسن را تجربه کنید.
در این مورد از ارائه اطلاعاتی در مورد انواع عوارض شایع و جدی و اکسن‌های مطالب، به نحوه کنترل و درمان بعد از واکسن اشاره می‌کند.

عوارض شایع بعد از تزریق دوز اول یا دوم واکسن هستند
پس از تزریق همه انواع واکسن‌های خاص واکسن‌های سبک حاوی عوامل غیر فعال می‌شوند مانند سینوفارم نیز عوارض جانبی مانند موارد زیر احساس می‌کند:

سردرد
تب (با دمای ۳۸ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر) یا تب و لرز
بدن‌درد
حالت تهوع یا استفراغ خفیف
اسهال
خستگی و بیقراری
احساس درد، خارش یا قرمزی در محل تزریق

در واقع با شروع عملکرد ایمنی بدن در برابر ماده خارجی و بیگانه‌ای مثل واکسن، طبیعی است که چنین علائمی را احساس کنید. البته در مواردی که افراد به‌دلیل بیشتر از عوارض ذکر شده، نیاز به درمان عوارض بعد از واکسن با درمان‌های خانگی یا درمان‌های دارویی دارند.
مشکل اصلی اینجاست که نادرست انواع داروهای ضد درد و ضد مصرف قبل و بعد از تزریق واکسن می‌تواند روی کیفیت پاسخ ایمنی تأثیر منفی بگذارد. به‌همین‌دلیل، توصیه می‌کنیم که از مصرف مسکن با پزشک صحبت کنید.
نکته قابل توجه دیگر این است که در میان همه موارد ذکر شده، احساس درد، خارش یا قرمزی در محل تزریق ممکن است بیش از ۳ روز همراه ادامه داشته باشد و حتی برای ۷ روز شما باشد.
اگرچه بروز این عارضه ممکن است نگران کننده باشد، اما تهدید کننده زندگی نیست. می‌توانید از کمپرس آب سرد برای بهبود سریع‌تر آن استفاده کنید. با پزشک در مورد مصرف آنتی‌هیستامین‌هایی مانند دیفن هیدرامین برای درمان عوارض بعد از واکسن صحبت کنید.
عوارض جانبی نادر و جدید بعد از تزریق واکسن تجهیزات و نحوه درمان آن‌ها
اگرچه احتمال بروز عوارض نادر از تزریق واکسن آسترازنکا بیشتر است، اما طبق مطالعات انجام شده در بعد از سینوفارم زده‌اند نیز مشاهده می‌شوند (تقریبا از هر ۱۰۰۰ نفر در یک نفر). مواردی مانند:

کاهش اشتها
سرگیجه
خواب‌آلودگی
تعریق مداوم
تورم غدد لنفاوی
کهیر و بثورات پوستی (درماتیت آلرژیک یا آلرژی پوستی)
کمبود انرژی شدید
درد شکمی
اسپاسم عضلانی
فلج صورت

از عوارض جدی تزریق واکسن که باید از مشاهده علائم به پزشک مراجعه کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
میوکاردیت
به گفته مرکز کنترل و هوا از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا (CDC)، از آوریل ۲۰۲۱ برخی از افراد پس از دریافت واکسن‌های آسترازنکا، فایزر و مدرناً دچار میوکاردیت (التهاب عضله قلب) و پریکاردیت (التهاب پوشش بیرونی قلب) شدند. این بیشتر در نوجوانان و بزرگسالان به‌خصوص مردان رخ می‌دهد.
خوشبختانه اکثر قریب به اتفاقات میوکاردیت یا پریکاردیت خفیف هستند و به سرعت می‌شوند. توصیه می‌کنیم اگر در عرض چند روز پس از تزریق دوز دوم واکسن کوید-۱۹ شما یا فرزندتان عوارض زیر را تجربه کنید، فوراً به پزشک مراجعه کنید:

درد قفسه سینه
تنگی نفس
احساس تپش قلب شدید
آریتمی یا ضربان قلب نامنظم

درمان عوارض بعد از واکسن با احتمال به این مشکل جدی، نیاز بیشتری دارد. بروز آن بسیار نادر است. جالب است بدانید که به کووید-۱۹ نیز می‌تواند باعث ایجاد مشکلات قلبی شود.
یک مطالعه منتشر شده توسط مرکز کنترل و سیستم عامل بیماریهای ایالات متحده گزارش شده است که از مارس ۲۰۲۰ تا ژانویه ۲۰۲۱، بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در مقایسه با بیمارانی که کوید-۱۹ دارند، تقریباً ۱۶ برابر در معرض خطر به میوکاردیت نیستند. بودند.

ترمبوز در اثر تجمع لخته خود در درخت
سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در یک بازه به طور موقت تزریق واکسن‌های جانسون اند جان زمانی و آسترازنکا را انجام می‌دهد. علت اصلی آن، بروز یک عارضه جانبی نادر به نام ترمبوز در برخی از افرادی بود که این واکسن ها را دریافت کرده بودند.
البته سندرم ترومبوسیتوپنی یا TTS نیز مشمول مشاهده خواهد شد. سندرم ترومبوسیتوپنی باعث لخته شدن خون و در نتیجه کاهش پلاکت خون می‌شود. این عوارض جانبی نادر هستند، اما به‌دلیل جدی بودن نیاز به درمان عوارض بعد از واکسن تحت نظر پزشک دارند.
اغلب موارد ترومبوسیتوپنی در زنان بالغ کمتر از ۵۰ سال گزارش شده است. پس از بررسی داده‌های بیشتر، سازمان غذا و داروی آمریکا تشخیص داد که به‌دلیل آمار خیلی کم ابتلا، مزایای این واکسن‌ها بر خطرات آن‌ها غلبه دارد و باید واکسیناسیون ادامه پیدا کند. وقتی‌که باید به کووید-۱۹ بیمار را بیشتر در معرض خطر به ترومب آمبولی قرار دهد می‌دهد.
به مدت سه هفته پس از دریافت واکسن آسترازنکا باید مراقب علائم احتمالی ترومبوز و سندرم ترومبوسیتوپنی باشید و در صورت داشتن هر یک از علائم زیر فوراً از پزشک کمک بگیرید:

سردردهای شدید یا مداوم یا تاری دید
تنگی نفس
درد قفسه سینه
تورم پا
درد ادامه شکم
مشاهده کبودی بی‌دلیل پوست یا لکه‌های خونی ریز زیر پوستی در نزدیکی محل تزریق

با توجه به مصرف آسپرین به کاهش ایجاد لخته‌های خون کمک می‌کند. ممکن است این ابهام در ذهن شما شکل بگیرد که بهتر است از تزریق واکسن این دارو را مصرف کنید. شما نیازی به مصرف آسپرین قبل از واکسیناسیون دارید. زیرا برای درمان عوارض بعد از واکسن اثر مفیدی نخواهد داشت.
بهتر است به‌جای این کار، به پزشک مراجعه کنید و برای درمان عوارض بعد از واکسن داروها را مصرف کنید. عدم شکست به‌موقع به عوارض جدی مانند ترومبوز با خطر بروز سکته قلبی یا مغزی همراه است. گاهی اوقات این عرضه در عرض ۴ هفته پس از واکسیناسیون اتفاق می‌افتد.
سندرم نشت مویرگی
تعداد بسیار کمی از مردم اروپا پس از تزریق واکسن آسترازنکا، سندرم نشت مویرگی را تجربه کرده‌اند. سندرم نشت مویرگی یک بیماری نادر اما جدی است. گاهی اوقات می‌تواند کشنده باشد. پس در صورت وجود علائم زیر حتما با پزشک مشورت کنید:

تورم سریع بازوها یا پاها
افزایش وزنی
احساس ضعف به‌دلیل فشار خون پایین

از نظر پزشکان سندرم نشت مویرگی یک عارضه وحشتناک است که حتی باعث قطع عضو می‌شود. پس از درمان عوارض بعد از واکسن به صورت اورژانسی تحت نظر پزشک را دست کم نگیرید.
سندرم گیلن باره (GBS)
این سندرم یک بیماری نادر و جدی است که بر اعصاب تأثیر می‌گذارد. علائم آن می‌تواند از ضعف خفیف تا فلج شدید (ناتوانی در حرکت بخشی از بدن) باشد. ممکن است با احتمال خیلی کم بعد از تزریق واکسن آسترازنکا این عارضه جانبی را تجربه کنید. البته هنوز مطمئن نیستیم که آیا تزریق واکسن به این سندرم مرتبط است یا خیر.
تا یک هفته علائم خود را پس از تزرق واکسن بررسی کنید. در صورت مشاهده موارد زیر برای درمان عوارض بعدی از واکسن آسترازنکا توسط پزشک اقدام کنید:

مشکل در بلع
دوبینی
مشکل در راه رفتن
عدم هماهنگی بین اعضای بدن
احساس سوزن سوزان شدن دست و پا
کاهش قدرت کنترل دفع عفونت و مدفوع

بنابراین، مشاوره با پزشک برای کنترل و درمان عوارض بعد از واکسن خیلی مهم است. شاید از نظر شما علائم ذکر شده موقتی و گذرا باشند، اما در صورت بروز مشکلات جدی و خطرناک هستند.
از نظر متخصصان، هرکسی که معلوم است به شدت مشخص شده است (مانند آنافیلاکسی) هر یک از اجزای واکسن دارد، نباید واکسن کوید-۱۹را کند. البته به برخی از غذاها، حشرات، لاتکس و آلرژن‌های دیگر انواع غذاها، می‌توانند با خیال راحت انواع واکسن‌ها را دریافت کنند.
طبق آمار، از هر ۱ میلیون نفر ممکن است در ۲ تا ۵ نفر بروز شوک آنافیلاکسی بعد از تزریق مشاهده شود. نگران نباشید، واکنش‌های آنافیلاکسی به واکسن معمولاً به سرعت رخ می‌دهند. به‌همین‌دلیل است که توصیه می‌شود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بعد از تزریق واکسن کوید-۱۹ تحت مراقبت پزشکی باشید.

معمولا عوارض جانبی واکسن تا چند روز ظاهر می‌شوند؟
اصولا محیط نامطلوب و شایع همه واکسنهای کوید-۱۹ برای ۴۸ تا ۷۲ ساعت باقی می‌مانند. اگر بیش از ۳ روز همراه شما بودند، بدون اینکه شدت آن‌ها کاهش پیدا کند، باید با پزشک تماس بگیرید.
چراکه برخی از عوارض جانبی مانند تب، و لرزش از علائم بیماری کووید۱۹ نیز هستند. توجه به اینکه آیا می توانید بعد از آن با روش درست قبل از دریافت واکسن وجود دارد. دقیقاً قبل از استفاده از بدن فرصتی برای تولید آنتی‌بادی مناسب و ایجاد ایمنی پیدا کند. علاوه بر این‌ها، واکسن‌ها بسیار قوی هستند اما صد درصد در برابر ویروس ایجاد نمی‌کنند.
پس با ادامه علائم شما از ۳ روز می‌توانم به ناقل بودن شما از تزریق واکسن یا درمان بعد از تزریق واکسن شک کنم. فراموش نکنید که هیچ واکسنی نمی‌تواند به شما کمک کند. زیرا هیچ واکسنی حاوی کل پیکر ویروسی (SARS-CoV-2) نیست.
اساسا فردی‌که پس از دریافت واکسن به کووید-۱۹ مبتلا می‌شود، احتمالاً قبل از این که آیا یک عامل ایمنی ایجاد شود در معرض خطر قرار گرفته است. اگر عوارض جانبی بعد از تزریق واکسن شما ادامه پیدا کند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و یک تست کوید-۱۹ انجام دهید.
راهکارهایی برای درمان عوارض بعد از واکسن پرس
همانطورکه متوجه شده‌اید، عوارض جدی و نادر ذکر شده توسط داروهای بدون نسخه و انواع مسکن قابل درمان و به حضور پزشک مورد نیاز است. اما برای درمان عوارض شایع واکسن می‌توان از داروها بدون نسخه و درمان‌های خانگی بهره‌مند شد تا به شدت آن‌ها کاهش یابد.
روش‌های درمان خانگی عوارض بعد از واکسن
  از روشهای درمانی پزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از کمپرس یخ یا کمپرس آب سرد. برای بهبود واکنش‌های محل تزریق مانند درد یا تورم، بهترین گزینه ممکن برای قرار دادن کمپرس آب سرد است. این کار می‌تواند به کاهش دردهای عضلانی و مفاصل نیز کمک کند.
حرکت دادن آرام بازو.برای کاهش درد یا سفتی بازو، آن را تا حد امکان حرکت دهید. ممکن است این کار کمی غیر منطقی به نظر برسد و ناراحتی کند، اما با تکان دادن بیشتر دردناک از سفتی آن‌ها جلوگیری می‌شود.
نوشیدن مقدار زیادی مایعات به‌خصوص آب. این موضوع در مورد مصرف‌کننده بعد از تزریق، می‌تواند بیشتر شود. زیرا با مصرف بیش از حد مایعات جریان خون در بدن می شود و مصرف مواد محرک واکسن سریعتر ممکن می شود.
پوشیدن یک لباس راحت و انجام پاشویه. اگر بدن شما بالا رفته است (بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد) بهتر است مدام با آب سرد پاشویه و خود را بشویید. پوشیدن یک لباس سبک و راحت به کاهش گرمای بیش‌ازحد بدن کمک می‌کند.
مصرف یک غذای سبک. خوردن غذای سنگین در تشدید علائمی مانند و بیقراری درمان است. پس بهتر است در یک تا دو روز اول بعد از تزریق واکسن انواع سوپ با پوره سیب زمینی مصرف کنید.

توصیه می‌کنیم در روز اول پس از تزریق واکسن از دمنوش‌های گیاهی استفاده کنید. زیرا ترکیب مشخصی ندارد و ممکن است عوارض شما تشدید شوند. مصرف میوه و سبزیجات و انواع آبمیوه کفایت می‌کند.
داروهای بدون نسخه درمان برای درمان عوارض بعد از واکسن پزشکی
مرکز کنترل و آبی از بیماری‌های آمریکا (CDC) توصیه نمی‌کند که از عوارض جانبی مانند تب، بدن‌درد، سردرد و غیره قبل از تزریق واکسن مصرف مسکن استفاده کنید. بهتر است بمانید و ببینید که آیا عوارض جانبی ایجاد می‌شود یا خیر، سپس برحسب نوع معارضه از منتظر داروهای مختلف استفاده کنید.
معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که برای تسکین تب و لرز، درد عضلانی و درد محل مصرف یک یا دو عدد قرص استامینوفن ۵۰۰ کفایت می‌کند. اما اگر اتفاق افتاد، باید به‌سراغ مصرف قرص ناپروکسن ۵۰۰ مراجعه کنید. یک ضد قوی است که خوبی دارد
اگر ناپروکسن در دسترس شما نبود می‌توانید از ایبوپروفن، دیکلوفناک یا آسپرین استفاده کنید. توصیه می‌کنیم از مصرف این داروها بدون نسخه نیز با پزشک عمومیمشورت کنید.

برای درمان عوارض بعد از واکسن چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟
اگر شدت هرکدام از عوارض جانبی شایع با وجود درمان خانگی یا مصرف مسکن، طی ۴۸ تا ۷۲ ساعت افزایش پیدا کرد یا عوارضی از عوارض جدی نادر و جدی مشاهده کردید، باید به پزشک عمومی یا متخصص عفونی مراجعه کنید.
گفتگوی آنلاین با متخصص عفونی
افزایش دمای بدن به بیش از ۳۹ درجه سانتی‌گراد یا بروز واکنش‌های آلرژیک (مانند مشکل در، بسته شدن گلو، تورم صورت و کهیر) در اثر تزریق واکسن واقعاً خطرناک است و نیاز به مراقبت‌های پزشکی اورژانسی دارند.
با وجود این مزیت واکسیناسیون بیشتر از خطرات آن، درمان عوارض بعد از واکسن آسترازنکا یا عوارض بعد از واکسن سینوفارم را نادیده نگیرید.
درصورتی‌که شرایط مراجعه حضوری را پیشنهاد، پیشنهاد می‌کنیم از دکتر عفونی انلاین پذیرش ۲۴ مشاوره آنلاین تلفنی و متنی بگیرید. مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره‌های بهترین دکتر انلاین عفونی برای درمان استفاده کنید.

منبع:
https://www.paziresh24.com/blog/

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 35463 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!