پنجشنبه, ۷ مهر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-09-29
کد خبر: 35351 |
تاریخ انتشار : ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۳۰ |
3 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

هر چه باید درباره تزریق دوز سوم واکسن بداند دوز سوم واکسن را بزنیم یا نه؟ طبق اصول واکسیناسیون، زمانی باید دوز سوم یک واکسن به فرد تزریق شود که خطر سیستم ایمنی بدن یا ایمنی ذاتی یا اکتسابی او را تهدید کند. اصولا افراد عادی نیازی به دوز سوم ندارند. اما ظهور حوادث بسیار […]

هر چه باید درباره تزریق دوز سوم واکسن بداند

دوز سوم واکسن را بزنیم یا نه؟
طبق اصول واکسیناسیون، زمانی باید دوز سوم یک واکسن به فرد تزریق شود که خطر سیستم ایمنی بدن یا ایمنی ذاتی یا اکتسابی او را تهدید کند. اصولا افراد عادی نیازی به دوز سوم ندارند. اما ظهور حوادث بسیار زیادی از باورهای پزشکی را تغییر داد.
مطالعات ثابت کرده‌اند که ایمنی از تزریق واکسن با اثربخش‌ترین واکسن‌های موجود مانند فایزر نیز نهایتاً تا ۶ ماه باقی مانده است. از طرفی، با جهش‌های صورت‌گرفته و ظهور سویه‌های ویروس‌های جدید، آیا واقعا فرمولاسیون واکسن‌های قدیمی که ۱ تا ۲ سال پیش طراحی‌شده‌اند، باید انجام شود؟
بنابراین همه افراد به‌خصوص افراد مسن باید برای تزریق دوز بوستر یا دوز سوم واکسن اقدام کنند. ذکر این نکته ضروری است که بعد از تزریق دوز سوم واکسن خطر، شما هم خطر دارید و احتمال باز وجود دارد. تنها نکته مثبت این مهم است که خطر بستری شدن یا مرگ خیلی کمتر می شود. پس از لزوم زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و اصول بهداشتی وجود دارد!
طبق آخرین اطلاعات ارائه شده توسط وزارت بهداشت، اگر روند و جهش‌پذیری ویروس‌ها به همین شکل پیش برود احتمالاً ۶ ماه یکبار نیاز به تزریق واکسن دارد.
تفاوت میان دوز بوستر و دوز سوم واکسن جزئیات
اگرچه واکسیناسیون کووید-۱۹ تا الان در بروز بیماری شدید، وجود دارد، اما بررسی آماری که به‌طور کامل نشان داده می‌شود که ایمنی بخش است، در افراد ۶۵ سال و بالاتر به منظور از زمان وقوع، با گذشت کمتر، وجود دارد. می‌شود!
ظهور بعدی سویه اُمیکرون (Omicron) بر اهمیت و اکسیناسیون، تزریق دوز سوم یا بوستر و ادامه جستجوهای پیشگیرانه برای محافظت در برابر این بیماری می‌کند. داده های اولیه از آفریقای جنوبی حاکی از افزایش انتقال گونه اُمیکرون و پتانسیل فرار از سیستم ایمنی است.

شواهد همچنین نشان می‌دهد که در میان مراقبت‌های بهداشتی و کادر درمان، میزان مصرف‌کننده‌ای از تزریق واکسن با گذشت زمان در حال کاهش است. کارآزمایی‌های بالینی ثابت کرده‌اند که با شروع دوز سوم یا بوستر دیگر خیلی جای نگرانی نیست. اما آیا می‌دانستید که از نظر اصول پزشکی تفاوت‌های اساسی میان دوز سوم واکسن و دوز بوستر آن وجود دارد؟

زمانی از اصطلاح تزریق دوز سوم واکسن استفاده می‌شود که فرد به راحتی بتواند از سیستم ایمنی ضعیف یا ناقص، پاسخ ایمنی کامل یا خیلی قوی به دوزهای اول و دوم برخوردار باشد. منظور از واکسن بوستر یا تقویت‌کننده، تزریق یک دوز از واکسن به افراد سالم به‌منظور تقویت پاسخ ضعیف در اثر گذشت زمان است.
در حال حاضر تزریق دوز سوم واکسن تجویز و دوز بوستر توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و مرکز کنترل و کنترل از بیماریهای ایالات متحده آمریکا (CDC) توصیه می شود. البته برحسب نوع واکسنی که برای تزریق دوز اول و دوم انتخاب می شود، زمان بندی مناسب برای تزریق دوز سوم یا بوستر متفاوت است.
چه کسانی می‌توانند دوز سوم و اکسن را دریافت کنند؟
سازمان غذا و داروی ایالات متحده توصیه می‌کند که در صورت داشتن شرایط زیر حتماً برای تزریق دوز سوم واکسن اقدام کنید:

یک دوره روش درمانی فعال مانند شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی برای کنترل تومورها یا سرطان‌های خون (مانند لوسمی یا لنفوم) دریافت کرده است.
اخیرا پیوند عضو کرده‌اید و برای سرکوب سیستم ایمنی تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید.
طی دو سال گذشته پیوند سلول‌های بنیادی مغز استخوان داشته‌اید و طبق داروهایی که برای سلامت سیستم ایمنی مصرف می‌کنند.
مبتلا به یکی از بیماری ‌ای کم‌کمک متوسط ​​یا شدید (مانند سندرم دی جورج یا سندرم ویسکوت-الدریچ) شده‌اید.
بیماری HIV یا ایدز در تشخیص داده شده، دارای ویروس باری بالا و تعداد سلول های ایمنی CD4 اندک یا در حال حاضر دارویی برای درمان HIV مصرف نمی‌کنید.
داروهایی مانند کورواستروئیدها (کورتون‌ها) با دوز بالا استفاده می‌کنید یا داروهای بیولوژیکی مصرف می‌کنید که ممکن است باعث سرکوب شدید سیستم ایمنی شوند.

تمام این شرایط به این معنی هستند که شما در معرض خطر بسیار بالایی برای مقابله با انواع به‌خصوص کووید-۱۹ هستید. در نتیجه نسبت به سایر بیماران بیشتر واجد شرایط دریافت دوز سوم می‌شوید. اگر مطمئن نیستید که در کدامیک از این دسته‌بندی‌ها قرار می‌گیرند، لطفاً با یک پزشکی عمومی یا متخصص داخلی تماس بگیرید.

در پاسخ به اینکه دوز سوم برای چه کسانی است؟ و دوز سوم را چه زمانی بزنیم؟ پزشکان توصیه می‌کنند که بعد از گذشت حداقل ۸ هفته از تزریق دوز دوم تزریق دوز سوم واکسن انجام می‌شود اما در مورد واکسن‌های نوع mRNA مانند فایزر و مدرن باید بعد از گذشت حداقل ۲۸ روز اقدام کرد. بنابراین، پیش از تزریق دوز سوم واکسن حتماً با پزشک خود مشورت کنید که در زمان بندی صحیح این کار انجام شود. نوع واکسن برای دوز سوم نیز مهم است.
چه کسانی می‌توانند دوز بوستر واکسن را دریافت کنند؟
اساسا تزریق دوز بوستر یا تقویت‌کننده واکسن به‌منظور کمک به حفظ سطح ایمنی در مدت طولانی‌تر نیاز دارد. به‌همین‌دلیل، مرکز کنترل و تغییر از بیماری‌های آمریکا (CDC)، تزریق دوز بوستر را برای همه افراد بالای ۱۸ سال پس از گذشت یک زمان تعیین توصیه می‌کند.
به عنوان مثال در مورد واکسن‌های غیرفعال‌شده‌ای مانند سینوفارم یا بهاراتی که حاوی ویروس کشته شده هستند، بعد از ۳ تا ۴ ماه از تزریق دوز دوم استفاده از دوز بوستر وجود دارد.
درحالی‌که در مورد واکسن‌های آدنوویروسی مانند آسترازنکا که حاوی اسپایک ویروس درون یک وکتور (حامل) هستند، بهتر است حداقل ۴ ماه بعد از دوز دوم صبر کرد. در مورد واکسن‌های نوع mRNA مانند فایزر و مدرن باید بعد از گذشت ۶ ماه اقدام کنید.
جالب است بدانید که هنگام تزریق دوز بوستر ممکن است عوارض جانبی موقتی مانند تب، لرزش، بدن‌درد، سردرد، درمان، بیقراری، تورم غدد لنفاوی و احساس درد در محل تزریق را تجربه کنید. نگران نباشید، این نشانه می‌دهد که سیستم ایمنی بدن شما دوباره شروع به فعال‌سازی کرده و مطمئناً نسبت به آنتی‌بادی بیشتر و پاسخ ایمنی قوی‌تری برای محافظت در برابر ویروس‌ها، عوامل ایجاد می‌کنند.
بنابراین، بروز این علائم به این معنی نیست که شما بیمار هستید. تجربه نشان می دهد که پس از دریافت دوز واکسن، عوارض دوز سوم یا بوستر به حداقل می رسد و از نوع خفیف می شود. در واقع، واکنش‌های بدن به دوز علاوه بر ملایم‌تر خواهد بود. زیرا قبل از دو بار با این شرایط عمل کرده است و در هنگام ورود دوز سوم و اکسن مصرف می کند که درمان تقویتی دارد.
 البته اگر بعد از گذشت ۷۲ ساعت درگیر عوارض ذکر شده بودید باید با پزشکان مشورت کنید. ممکن است قبل از تزریق دوز بوستر ناقل اتفاق بیفتد.
دوز سوم چه واکسنی بزنیم؟ آیا برای تزریق دوز بوستر یا دوز سوم واکسن باید صرفاً از همان واکسن قبلی استفاده کرد؟
تا الان مطالعات محدودی در این زمینه انجام شده است. با وجود این، پزشکان توصیه می‌کنند که در مورد واکسن‌های حاوی ویروس‌هایی که می‌کشند و غیرفعال می‌شوند مانند سینوفارم بهتر است دوز بوستر از همان نوع واکسن‌ها استفاده شود اما برای این امر وجود ندارد.
شما می‌توانید در این شرایط برای دوز سوم واکسن یا دوز بوستر، واکسن‌هایی مانند آسترازنکا، اسپوتنیک یا پاستوکووک استفاده کنید. طبق مطالعه‌های، تلفیق واکسن‌های فایزر و آسترازنکا با مکانیسم‌های عمل متفاوت، پاسخ ایمنی عالی ایجاد شده است.
از طرفی طبق یک تحقیق که در کشور سنگاپور انجام شد، واکسن سینوفارم در بین تعدادی از شرکت‌های سطح‌بادی معقولی برعلیه عوامل ایجاد شده را نشان داد. تقریباً یک‌چهارم بالای ۶۵ سال کمتر از ۲۰ درصد تولید آنتی‌بادی و پاسخ ایمنی در این منطقه هستند.
همین موضوع سازمان جهانی بهداشت (WHO) را واداشت که با تهیه بیانیه‌ای از همه افراد بالای ۱۸ سال سراسر جهان بخواهد که بعد از تزریق دوز دوم واکسن سینوفارم نسبت به تزریق دوز بوستر (دوز سوم سینوفارم) اقدام کند. برای آشنایی با باعوارض دوز سوم واکسن سینوفارم یا عوارض واکسن سینوفارم می‌توانید مقاله دیگری را مطالعه کنید.
اخیرا نیز سازمان غذا و داروی آمریکا بدون توجه به نوع واکسن‌های تزریق شده برای دوز اول و دوم، سه واکسن فایزر، مدرنا و جانسون اند جانسون را برای تزریق دوز بوستر مجاز اعلام کرده است.
بنابراین، می‌توانم بگویم که برای تزریق دوز بوستر امکان ترکیب‌های مختلف وجود دارد. بهتر است در مورد واکسن ها از نوع mRNA تغییر ماهیت ندارد. یعنی برای دوز سوم واکسن بیان یا دوز بوستر باید یک واکسن mRNA با همان برند یا برند دیگر تزریق کرد.
در مورد واکسن‌های حاوی ویروس می‌توان یک تغییری ایجاد کرد. واکسن‌های از نوع آدنوویروس مانند آسترازنکا هر نظر عالی هستند و می‌توانند از دوز بوستر (دوز سوم واکسن) آن‌ها استفاده کنند.
دری مشاوره در زمینه تزریق واکسنافزار
از نظر FDA و CDC، برای تزریق دوز بوستر یا تقویت‌کننده باید بر اساس اصولی که باید انتخاب کنید دست به انتخاب بزنید. برای کسانی که در حال حاضر شرایط واجد شرایط دوز بوستر هستند، دریافت می‌شوند و بالقوه‌های متفاوتی از خطرات موجود در زمینه ترکیب و تطبیق آن‌ها هستند.

بنابراین با توجه به نکات ذکر شده، در پاسخ به سوال آیا زدن دوز سوم واکسن لازم است؟ می‌توان گفت که دریافت دوز سوم واکسن کرونا یا دوز بوستر برای همگان نه تنها کافی بلکه لازم است تا بتوان با تقویت قدرت سیستم ایمنی بدن افراد مختلف، شدت همه‌گیری ویروس کرونا در جهان را کاهش داد.
نمی‌توان پیش‌بینی کرد که این ویروس منحوس تا چه زمانی همراه ما خواهد بود. مهم این است که هرچه سریع‌تر آن را با واکسیناسیون به‌موقع کنید!
اگر هنوز در مورد تزریق دوز سوم یا بوستر واکسن دارای ابهام هستید و شرایط مراجعه حضوری را دارید. پیشنهاد می‌کنیم از پزشک آنلاین در پذیرش ۲۴ مشاوره آنلاین تلفنی و متنی بگیرید. مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره‌های بهترین دکتر عفونی آنلاین برای رفع ابهام استفاده کنید.

منبع:
https://www.paziresh24.com/blog/

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 35351 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!