یکشنبه, ۶ فروردین ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-03-26
کد خبر: 36797 |
تاریخ انتشار : ۰۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۲۸ |
84 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

هر چیزی که باید درباره آمپول اکستاویا (Extavia) بدانید آمپول اکستاویا برای چیست؟ آمپول اکستاویا (Extavia) دارویی متعلق به دسته دارو‌های تعدیل‌کننده محرک‌های ایمنی (Immunomodulators) است که حتماً باید توسط پزشک تجویز شود. اما اگر این سوال برای شما به وجود آمده است که «آمپول اکستاویا برای چی خوبه؟ » باید اینگونه پاسخ دهد که […]

هر چیزی که باید درباره آمپول اکستاویا (Extavia) بدانید

آمپول اکستاویا برای چیست؟
آمپول اکستاویا (Extavia) دارویی متعلق به دسته دارو‌های تعدیل‌کننده محرک‌های ایمنی (Immunomodulators) است که حتماً باید توسط پزشک تجویز شود. اما اگر این سوال برای شما به وجود آمده است که «آمپول اکستاویا برای چی خوبه؟ » باید اینگونه پاسخ دهد که این آمپول دارای عامل ضد ویروس و تعدیل کننده سیستم ایمنی برای درمان بیماری تشدید است مولتیپل اسکلروزیس (به انگلیسی Multiple sclerosis) که با نام ام اس هم شناخته شده است. می شود، استفاده می شود. آمپول اکستاویا ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر داروها استفاده می‌شود.
اکستاویا یا اینترفرون بتا B1 از طریق بیوتکنولوژی و با اتصال به رسپتورهای اینترفرونی که در سطح سلول‌های ایمنی هستند، باعث ایجاد عوارض بیماری می‌شوند.
نام تجاری آمپول اکستاویا چیست؟
همان‌طور که می‌دانید که داروها معمولاً توسط دو نام (عمومی و تجاری) می‌شوند. آمپول اکستاویا، بتافرون، بتاسرون و زیفرون نام تجاری این دارو و نام عمومی آن اینترفرون بتا بی ۱ (Interferon beta-1b kit) است.
مکانیسم اثر آمپول اکستاویا
اینترفرون بتا بی ۱، پرورشی ۱۶۵ اسیدآمینه‌ای است که به‌وسیله‌ای از سلول‌های یوکاریوت و در نتیجه یک عامل عاملی یا محرک‌های بیولوژیکی تولید می‌شود. این اینترفرون یک مجموعه ژنی را از طریق اتصال به گیرنده های خود در سطح تولید سلول می کنند.
شرایط نگهداری آمپول اکستاویا
آمپول اکستاویا باید در ساعت ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد نگه‌داری شود و مقدار زمان مصرف ۳ پس از آماده‌سازی است.
مقدار و روش مصرف آمپول اکستاویا
مقدار مصرف آمپول اکستاویا به این صورت است که ۰۶۲۵/۰ میلی‌گرم (۲۵/۰ میلی‌لیتر) زیر جلدی به‌عنوان دوز شروع یک روز در میان مصرف می‌شود و در طول یک دوره شش هفته‌ای از مصرف به دوز توصیه می‌شود. میلی‌گرم (۱ میلی‌لیتر) یک روز در میان افزایش می‌یابد (جدول زیر را مشاهده کنید).

دوز اکستاویا
درصد دوز توصیه شده
حجم

هفته‌ی ۱-۲
۰۶۲۵/۰ میلی‌گرم
۲۵%
۲۵/۰ میلی‌لیتر

هفته‌ی ۳-۴
۱۲۵/۰ میلی‌گرم
۵۰٪
۵/۰ میلی‌لیتر

هفته‌ی ۵-۶
۱۸۷۵/۰ میلی‌گرم
۷۵٪
۷۵/۰ میلی‌لیتر

هفته‌ی ۷ و پس از آن
۲۵/۰ میلی‌گرم
۱۰۰%
۱ میلی‌لیتر

هر دوز به صورت یک روز در میان، زیر جلدی مصرف شود

اگر یک دوز از آمپول اکاویا فراموش شود، به این نکته توجه شود که باید از آمپول اکاویا را در دو روز متوالی مصرف کرد. تزریق بعدی باید حدود ۴۸ ساعت (دو روز) پس از دوز قبلی انجام شود. اگر بیش از دوز بیمار را به صورت مصرفی مصرف کنید، باید سریعاً با پزشک خود مشورت کنید یا به مراکز درمانی مراجعه کنید.
منع مصرف امپول اکستاویا
برای افرادی که شناسایی‌شده‌اند، افرادی که مبتلا به برخی از بیماری‌ها هستند، باید قبل از مصرف حتماً پزشک خود را در جریان ساز قرار دهند.
از طرفی در دوران بارداری و شیردهی، مصرف آمپول اکستاویا باید بسیار محتاطانه انجام شود. به همین منظور اگر قصد بارداری دارید حتماً باید با پزشک متخصص مغز و اعصاب خود مشورت کنید. با توجه به اینکه معمولاً در دوران بارداری روند بیماری را کاهش می‌دهد به همین دلیل ممکن است پزشک متخصص مغز و اعصاب تشخیص دهد که مصرف آمپول اکستاویا لازم نیست.
موارد هشدار و احتیاط آمپول اکستاویا
در بخش مرتبط با عوارض جانبی آمپول اکستاویا ذکر کرد که در چه مواردی باید به اورژانس مراجعه کنید. اما یکی از مواردی که باید قبل از تجویز آمپول اکاویا در نظر گرفته شود بیماری افراد است.
از طرفی دیگر در بیمارانی که دچار آسیب می شوند نیز آمپول اکستاویا باید با توجه به تجویز دارو و در صورتیکه عوارض حاد باشد، درمان باید قطع شود. همچنین در بیماران مبتلا به تشنج و بیماران قلبی نیز آمپول اکستاویا باید با رعایت بهداشت مصرف شود. پس از ابتلا به بیماری خاص هستید، حتما باید با پزشک خود مشورت کنید.
استاویاپول
تداخلات دارویی آمپول اکستاویا
از داروهایی که باعث تداخل دارویی با آمپول اکستاویا می‌شود زیدوویدین (Zidovudine) است که مصرف هم‌زمان باعث افزایش خونی و عوارض جانبی می‌شود.
عوارض جانبی آمپول اکستاویا
آمپول اکستویا ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند و توصیه‌های ما این باشد که اگر هر یک از علائم زیر که در جدول ذکر شده را مشاهده کنید، سریع با اورژانس تماس بگیرید:

عوارض جانبی آمپول اکستاویا که با مشاهده آن‌ها باید به اورژانس مراجعه کنید

تکانشگری
کبودی سریع
تشنج
خارش
اضطراب
مشکل خواب
توهم

ورم زیر پوستی
خصومت و پرخاشگری
افکار خودزنی
ورم و کارت
تعریق
خستگی بیش از حد
بدن درد

تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو
دشواری در تنفس
خونریزی غیر معمول
تب به تنهایی یا همراه با لرز
افزایش وزن سریع
مشکل صاف دراز کشیدن روی تخت
حالت تهوع یا استفراغ

افسردگی و تغییر در خلق و خو یا رفتار
درد، تورم، قرمزی یا تغییرات پوستی در محل تزریق
تنگی و احساس سنگینی در قفسه‌ی سینه
تیره بودن بیماری
زرد شدن پوست یا چشمان
درد در مفاصل
بثورات پوستی و تشدید با نور خورشید

اما شایع‌ترین عوارض جانبی آمپول اکستاویا که به محض مشاهده آن‌ها باید با پزشک خود مشورت کنید عبارتند از:

تعداد کم گلبول‌های سفید خون
تست های غیر طبیعی عملکرد
سردرد
ضعف
مشکلات خواب
دل درد
درد، سفتی یا ضعف عضلانی
کهیر
علائم آنفولانزا
واکنش پوستی

البته این موارد همه‌ی عوارض جانبی احتمالی آمپول اکستاویا منطقه. به‌عنوان مثال، می‌توان از این موضوع استفاده کرد که این موضوع را به‌عنوان مصرف‌کننده‌ای در نظر می‌گیرد.
اگر علامت دیگری مشاهده کردید که در موارد ذکر شده در بالا نبود، می‌توان برای ارتباط با دکتر مغز و اعصاب آنلاین یا اخذ نوبت متخصص مغز و اعصاب با پذیرش ۲۴ تماس بگیرید.
سولات متداول آمپول اکستاویا

آمپول اکستاویا چه ویتامین هایی دارد؟

جالب است که این سوال برای برخی از پیش می‌آید و به‌دنبال این سوال هستند که «آمپول اکستاویا چه ویتامینی دارد؟». اگر به مواد تشکیل دهنده آمپول اکستاویا دقت کنید این دارو شامل آلبومین (انسانی) (۱۵ میلی‌گرم) و مانیتول (۱۵ میلی‌گرم) باشد.

آیا آمپول اکستاویا ریزش مو را درمان می‌کند؟

مطابق مواردی که ذکر کردیم شواهد علمی برای اینکه آمپول اکستاویا مصرف ریزش مو را درمان کند، وجود ندارد.

آمپول اکستاویا را از کجا تهیه کنیم ؟

با توجه به اینکه آمپول اکستاویا باید توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب تجویز شود، می‌توان این دارو را با ارائه نسخه‌ای از داروخانه‌ها تهیه کرد. از جمله اسامی تجاری آمپول اکستاویا در ایران عبارتند از:

پودر آماده تزریق اکستاویه ۲۵۰ میکروگرم/میلی‌لیتر
پودر قابل تزریق بتافرون ۳۰۰ میکروگرم ( ۶/۹ میلیون واحد)
آمپول آوونکس ۳۰ میکروگرم
ویال اکتوفرون ۸ میلیون واحد
پودر برای تزریق زیفرون ۲۵۰ میکروگرم

منبع:
https://www.paziresh24.com/blog/

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 36797 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!