پنجشنبه, ۷ مهر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-09-29
کد خبر: 35339 |
تاریخ انتشار : ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۳۰ |
2 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

جراحی تومور مغزی؛ آمادگی برای عمل جراحی و روشهای انجام عمل جراحی تومور مغزی اولین و رایج ترین روش درمانی برای اکثر افراد مبتلا به این بیماری است. برای هر باری از تومورها، آن‌ها از راه جراحی کامل برداشته می‌شوند و تحت شرایطی که نیاز به بیمار وجود دارد تنها درمان مورد نیاز باشد. عمل […]

جراحی تومور مغزی؛ آمادگی برای عمل جراحی و روشهای انجام

عمل جراحی تومور مغزی اولین و رایج ترین روش درمانی برای اکثر افراد مبتلا به این بیماری است. برای هر باری از تومورها، آن‌ها از راه جراحی کامل برداشته می‌شوند و تحت شرایطی که نیاز به بیمار وجود دارد تنها درمان مورد نیاز باشد. عمل جراحی توور مغزی با توجه به زیرمجموعه انجام می‌شود:

برداشتن کامل (رزکسیون) تومور مغزی
برداشتن بخشی از تومورها در نزدیکی نواحی مغز برای تسکین علائم و افزایش یا افزایش اثربخشی سایر درمانها. کمتر در داخل جمجمه است که می‌تواند به معنی کاهش علائم و کمک به بدن بیمار در انجام کارهای مختلف (برای مثال، فکر کردن، صحبت کردن یا بهتر دیدن) باشد.
بیوپسی یک روش جراحی برای برداشتن نمونه کوچکی از تومور مغزی برای بررسی زیر میکروسکوپ است و معمولاً در طول جراحی برای برداشتن تومور انجام می‌شود.

اگر جراح نمی‌تواند تومور را بدون آسیب رساندن به بخش‌های مهم مغز بردارد یا اگر بیمار انجام عمل جراحی نشود، بیوپسی می‌تواند به عنوان یک روش جراحی انجام شود. بیوپسی به پزشکان این امکان را می دهد تا تشخیص (شامل نوع تومور، بدخیمی و درجه آن) را تایید کنند و مناسب ترین درمان را پیشنهاد کنند.
اگر پزشکان نمی توانند بیوپسی را انجام دهند، تومور مغزی را تشخیص داده و درمان را بر اساس نتایج آزمایشات دیگر برنامه ریزی می کنند. ممکن است پس از بیوپسی یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا نام و نوع تومور مغزی شما مشخص شود.
از طرفی چالش اصلی جراحی تومور مغزی برداشتن تومور بدون ضربه زدن به مغز طبیعی است که به مهارت و تجربه و همچنین فناوری پیشرفته و تیم جراحی کاملاً هماهنگ نیاز دارد. با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی کامل عمل جراحی تومور مغزی، انواع آن و عوارض جانبی بعد از عمل بپردازیم.
آماده شدن برای جراحی تومور مغزی
برای شناسایی محل دقیق تومور و برنامه ریزی برای عمل جراحی، متخصص جراحی مغز و اعصاب در صورت نیاز، آزمایش های تصویربرداری را با تجویز می‌توان انجام داد که ممکن است جزیی از موارد زیر باشد:

ام‌آرآی، ام‌آر ‌آی عملکردی و تصویربرداری تانسور انتشاری (تصویربرداری تانسور انتشار)
تومورگرافی کامپیوتری (سی‌تی یا سی‌تی اسکن)
آنژیوگرافی

دکتر متخصص جراحی مغز و اعصاب ممکن است برای برداشتن تومور از جراحی از نشانگرهای فیدوشال برای مشخص کردن مناطق خاص استفاده شود.
نشانگرهای فیدوشال، برچسب‌های کوچکی هستند که شباهت به دونات‌های سفید دارند. آن‌ها قبل از عمل توسط یکی از اعضای تیم رادیولوژی روی پوست سر چسبانده می‌شوند و اصلاً درد ندارند. سی‌تی اسکن یا ام‌آرآی با فیدوشال، یک نقشه سه بعدی از سر ایجاد می‌کند.
در حین جراحی، این برچسب‌ها چند نقطه مرجع را برای جراح و متخصص مغز و اعصاب فراهم می‌کنند که به جراح کمک می‌کند تا طبق نقشه سه‌بعدی جراحی را پیش برد و اشتباه نکند.

انواع روشهای جراحی تومور مغزی
روش‌های جراحی تومور مغزی متنوع هستند و به نوع و محل تومور دارند. چند نمونه از آن‌ها را در این بخش توضیح دادیم.
کرانیوتومی
رایج‌ترین نوع جراحی برای برداشتن تومور مغزی، کرانیوتومی (کرانیوتومی) است. این روش شامل ایجاد یک برش در پوست سر و برداشتن یک تکه استخوان از جمجه، برای دسترسی آسان به جراحی مغز و اعصاب به تومور است.
روش‌های جراحی با برنامه‌ریزی دقیق می‌توانند به جراحات کمک کنند تا تومورهای چالش برانگیز در قاعده جمجمه را درمان کند.

جراحی تومور مغزی با لیزر و هدایت ام‌آرآی
جراحی تومور مغزی با لیزر و هدایت ام‌آر، یک روش جراحی مغز و اعصاب کم تهاجمی برای درمان بیماری‌ها از جمله تومورهای مغزی است. جراج در این درمان از لیزر برای هدف قرار دادن و از بین بردن تومور استفاده می‌کند.
این روش می‌تواند به جراحان کمک کند تا به درمان جدی‌ترین تومورهای مغزی، مانند گلیوبلاستومای چند شکلی (فرم مولتی) و تومورهایی که به بافت‌های حساس مغز نزدیک هستند، بپردازند. زیرا دسترسی به این نوع تومورهای از طریق جراحی سنتی باز بسیار است.
برداشتن تومور با لیزر در مقایسه با کرانیوتومی، می‌تواند بعد از کاهش جراحی باعث درد شود و همچنین بزرگترین مزیت آن، بهبود زمان کوتاه‌تر است.
جراحی تومور مغزی از راه بینی یا نوروآندوسکوپی
جراحی که از طریق بینی انجام شود، جراحی اندونازال (Endonasal) نامیده می‌شود. این روش جراح را می‌دهد تا به مناطقی از مغز دسترسی پیدا کند که در روش‌های معمول جراحی قابل دسترسی است. جراح در جراحی اندونازال، تومور را بدون بریدن یا آسیب رساندن به سایر قسمت‌های جمجمه خارج می‌کند.
نوروآندوسکوپی نیز یک روش جراحی کم‌تهاجمی است که در آن جراح مغز و اعصاب تومور را از طریق سوراخ‌های کوچک (به انداره یک سکه) در جمجمه یا از طریق دهان و بینی خارج می‌کند. نتایج عمل جراحی تومور مغزی از راه بینی را در فهرست زیر نام بردیم:

درد کمتر نسبت به روش جراحی سنتی
بهبودی سریع‌تر از جراحی سنتی
حداقل جای زخم

چه نوع تومورهایی با درمان نوروآندوسکوپی می‌شوند؟
بعضی از تومورهایی که ممکن است با نوروآندوسکوپی درمان شوند، عبارتند از:

تومورهای ناحیه پینه‌آل
تومورهای هیپوفیز
کیست‌های شکاف راتکه (Rathke’s Cleft Cysts)
تومورهای پایه جمجمه
تومورهای بطنی

سیستم رترکتور لوله‌های برای جراحی مغز و اعصاب
سیستم رترکتور لوله‌ای برای جراحی مغز و اعصاب (Tubular Retractor System for Neurosurgery) یک روش جدید و کم تهاجمی است که می‌تواند به جراح مغز و اعصاب کمک کند تا یک بیماری جدی از جمله تومور مغزی را درمان کند.
به هر وسیله‌ای که بافت را حرکت می‌دهد یا نگاه می‌دارد تا دکتر مغز و متخصص متخصص به یک منطقه خاص، رترکتور می‌گویند. لوله رترکتور بسیار مفید و کاربردی است. زیرا چین‌ها و بافت‌های ظریف مغز را با خطر کمتری نسبت به سایر روش‌های جراحی کنار می‌زند و به جای بریدن بافت، آن را در کنار می‌کشد.
سیستم رترکتور لوله‌های به‌ویژه می‌توان در شرایطی که در عمق مغز قرار دارد، مفید باشد. همچنین این نوع روش جراحی، گزینه‌های کمتری نسبت به جراحی کرانیوتومی یا همان جراحی باز سنتی است.
سیستم رترکتور لوله‌های چگونه عمل می‌کند؟
ابتدا جراح یک برش کوچک در پوست و یک سوراخ کوچک در جمجمه را ایجاد می‌کند. سپس مسیریابی رایانه‌های به کمک می‌کند تا رترکتور لوله‌های را به آرامی در ماده سفید مغز حرکت دهد و به تومور دسترسی پیدا کند. در این مرحله جراح از طریق رترکتور لوله‌های برای استخراج تومور اقدام می‌کنند.
در این روش جراحی می‌توان از دوربین فیبر نوری برای کمک به بهتر منطقه جراحی استفاده کرد. زمانی که انجام شد، تیم جراحی ابزارها را بیرون می‌کشد و رترکتور لوله‌های را بر می‌دارد و در نهایت برش کوچک را می‌زند.
عمل جراحی تومور مغزی در حالت هوشیاری
جراحی تومور مغزی در حالت هوشیار یا اصطلاحا «بیدار»، روشی است که در آن جراحی در وضعیتی که بیمار بیدار است، انجام می شود. این نوع عمل به جراح اجازه می‌دهد تا بخشی از مغز را در حین عمل کند تا نواحی عملکرد مهمی را که باید از آن‌ها جلوگیری کند، شناسایی کند.
تصویربرداری حین عمل
دستگاه‌های تخصصی MRI و CT در اتاق عمل، نقشه کاملی از مغز را در طول جراحی برای پزشک می‌کنند. این کار به جراح کمک می‌کند تا ساختارهای ظریف اطراف تومور را دقیق‌تر ببیند و حین عمل بررسی کند که آیا بخشی از بافت تومور بعد از برداشتن آن باقی مانده است یا خیر.
اگر در مورد هرکدام از روشهای جراحی تومور مغزی سوال بخواهید، بهترین تصمیم گیری قبل از تصمیم گیری سوالاتتان را به صورت آنلاین از یک دکتر تومور مغزی در سامانه پذیرش۲۴ است.
مدت بستری شدن در بیمارستان پس از جراحی تومور مغزی چقدر است؟
به‌طور معمول بعد از جراحی تومور مغزی دو تا پنج روز بستری شدن در بیمارستان طبیعی است. یک روز پس از عمل ام‌آرآی یا سی‌تی اس ام‌آر می‌شود تا پزشک انجام شود که درمان موفقیتیز بوده یا خیر.
گرچه دقت کنید مدت زمان دقیق بستری شدن به عوامل بسیاری از انواع جراحی انجام شده و عوارض جانبی بعد از آن انجام می شود.
مرخص شدن بعد از جراحی تومور مغزی
بیمار قبل از مرخص شدن از بیمارستان، با دستور العمل‌های دقیق در مراقبت‌های بعد از عمل در خانه و آن‌چه در ‌طول بهبودی ممکن است رخ دهد، آشکار شود.
او پس از مرخص شدن از بیمارستان می‌تواند در صورت نیاز، درمان خانگی را در پیش گرفتن و بهبودی خود را در منزل ادامه دهد. اما برای ارزیابی سلامت خود و برداشتن بخیه‌ها، باید طی یک هفته به متخصص جراحی مغز و اعصاب خود مراجعه کنید. در مواردی با صلاحدید پزشک، بخیه‌ها دیرتر کشیده می‌شوند.
بازگشت به زندگی معمولی خود، امری زمان‌بر است. فرد عمل شده برای بهبودی نیاز به نگهداری دارد. مدت زمان لازم برای بهبودی هر فرد پس از جراحی مغز متفاوت است و به موارد زیر بستگی دارد:

روشی که برای برداشتن تومور مغزی استفاده می شود.
محل تومور در مغز
مناطقی از مغز که تحت تأثیر جراحی قرار گرفته است.
سن و سلامت کلی بدن فرد

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟
اگر هرکدام از علائم زیر را بعد از جراحی تومور مغزی داشت، با پزشک خود تماس بگیرید. علائم خطر عبارت هستند از:

حالت تهوع یا استفراغ
سردردشدید
ضعف اندام‌ها
تشنج جدید، شدیدتر از قبل، متفاوت یا مکرر (بیماری ماند صرع)
آفازی (مشکل در درک کلام و صحبت کردن)
جای زخم جراحی قرمز شود، زخم حالت دردناک به خود گرفتن یا جسمی چرکی از آن بیرون بریزد.

اگر مایع شفاف یا چرکی از آن بیرون می‌ریزد، باید فورا به بیمارستان تا یک دکتر تومور مغزی آن را به‌طور کامل ارزیابی کند.
تورم نرم مایع ‌مانند در پشت یا نزدیک به محل زخم، مایع جمع‌آوری مغزی است که در زیر پوست می‌شود و به آن Pseudomeningocele می‌گویند. این تورم معمولی به خودی ‌خود می‌شود اما برای احتیاط با دکتر متخصص مغز و اعصاب تماس بگیرید.
سخن نهایی
جراحی تومور مغزی یکی از رایج‌ترین موارد برای درمان تومورهای مغزی است. اگر به‌تازگی عمل کردید یا در آینده باید جراحی کنید، به نکاتی توجه کنید که در بالا گفتیم می‌توانید برای شما مفید باشید.
ش۲۴ شرایطی را فراهم می کند که در صورت ارائه خدمات به دکتر متخصص را بررسی کنید، با استفاده از این سامانه بهراحتی و مشاوره دکتر آنلاین مغز و اعصاب بهره‌برداری کنید. شما می‌توانید به‌صورت آنلاین و با طرح سؤال و مشاوره، نسبت به درمان خود اقدام کنید.
سوالات متداول جراحی تومور مغزی
در ادامه سوالات رایج کاربران را پاسخ دادیم.
عمل تومور مغزی چند ساعت طول میکشد ؟
جراحی کرانیوتومی ممکن است ۳ تا ۵ ساعت بکشد. اگر عمل جراحی در حالت هوشیاری داشته باشید، جراحی ممکن است ۵ تا ۷ ساعت بکشد.
عوارض بعد از عمل جراحی تومور مغزی چه چیزهایی هستند؟
از جمله سایر عوارض جانبی که می‌توانند پس از جراحی رخ دهد، آفازی (مشکل در تکلم)، تورم مغز، آسیب مغزی، مشکل در راه رفتن و دست دادن حافظه و… هستند.
چه مدت طول می‌کشد تا بعد از جراحی تومور مغزی بهبود یابیم؟
به‌طور کلی، حدود ۴ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا بهبودی کامل پس از جراحی ایجاد شود. برش‌های اولیه روی سر شما ممکن است تا حدود یک هفته بعد درد داشته باشند. همچنین ممکن است برای یک دوره ۴-۸ هفته‌ای سردردهای خفیف داشته باشید.

منبع:
https://www.paziresh24.com/blog/

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 35339 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!