چهارشنبه, ۹ آذر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-11-30
کد خبر: 133927 |
تاریخ انتشار : ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۴ |
0 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

همان ناآرامی‌های بعدی که با درگذشت مهسا امینی آغاز شد، ابتدایی از هنرمندان رشته‌های مختلف هنری به موضوع واکنش نشان دادند. آنها به درگذشت این دختر کرد که در جریان سفر از سقز به تهران توسط نیروهای گشت موسوم به هدایت دستگیر شد و جان خود را از دست داد، دست به واکنش زدند.

همه ممنوعیت‌ها و بازداشت‌ها برای هنرمندان در اعتراضات اخیر

تعبیر غالب از این واکنش‌ها این بود که آنها تصمیم گرفتند با وجود همه عواقبی که ممکن است وجود بیاید، در کنار مردم بایستند و با آنها همدلی داشته باشند. واکنش هنرمندان به مرگ مهسا امینی را قطعا باید در قالب حرکتی و عمومی در بطن اعتراضات و نارضایتی‌هایی دیدند که در سطح عمومی و عمومی از سوی مردم در جریان بوده و همچنین ادامه داشته است.

معترضانِ روزهای اول

شبنم فرشادجو و کتایون ریاحی دو بازیگر سینما و تلویزیون ایران بودند که در اولین روزها تصاویر کشف حجاب‌شان در فضای مجازی دست به دست شدند. مریم بوبانی، آبان عسکری، مریم پالیزبان و شیوا ابراهیمی هم روزهای بعد با انتشار عکس بدون حجاب به این جمع اضافه شدند.

فاطمه معتمدآریا که برای درگذشت مهسا امینی نوشته بود: «چه جنایتی بالاتر از کشتن دختران بی‌گناه این سرزمین است؟ به چه حقی؟ کدام جانی حامی این جنایت است؟» او همان روزها در مراسم خاکسپاری امین تارخ بدون روسری پشت تریبون قرار گرفت و گفت: «حال ما به روزگاران، خراب است نه فقط به خاطر دست دادن امین. من برای اولین بار از روی نوشته میخوانم و میگویم که این روزها همه بد هستند و حال ما از همه بدتر هستند.» در آن زمان دیگری از زنان هنرمند سینمای روسری از سر برنداشتند اما همراه مردم بودند. از آن میان می‌توان به هانیه توسلی، ترانه علیدوستی، باران کوثری، هنگامه قاضیانی، بهنوش طباطبایی و… اشاره کرد که در صفحات مجازی حمایت خود را از اعتراضات مردمی اعلام کردند که صدای اعتراض‌شان در خیابان‌ها شنیده می‌شد. به موازات اعتراض زنان هنرمند، هنرمندان مرد هم به میدان آمدند. از آنها باید به اصغر فرهادی، حامد بهداد، مهران مدیری، شهاب حسینی، پژمان جمشیدی اشاره کرد که با نوشته ها و گفته هایشان همراهی خود را با مردم اعلام کردند.

واکنش وزیر ارشاد و گمانه بازداشت کتایون ریاحی

همان زمان وزیر ارشاد با انتشار تصاویر بی‌حجاب بازیگران گفته بودند: «بازیگران زنی که کشف حجاب کردند، به این انتخاب جدید رسیدند که قوانین نباشند. ما در حوزه فرهنگ و هنر در خدمت عزیزانی هستیم که ملزم به قانون هستند.» او در ادامه گفت: «اکثریت اهالی فرهنگ و هنر همراه با قانون هستند، اما اگر کسی اسرار کند به قانون شکنی تجاهر کند، طبیعتا قانون نمی‌تواند از حمایت لازم را داشته باشد.»
این صحبت‌های وزیر ارشاد با واکنش تند حامد بهداد و کتایون ریاحی مواجه شد. دقیقاً از همین زمان بود که رسانه‌ها اعلام کردند کتایون ریاحی را تحت تعقیب قرار دادند. بعد از واکنش‌های منفی که به سخنان وزیر ارشاد شد، او در صحبت‌های بعد سعی کرد نشان دهد همدلانه‌ای به موضوع دارد و با هنرمندان همراه است. او سعی می کند بگوید یکبار نظر درمورد کسانی که از واکنش های اعتراضی مشابه همان چیزی که پیش از آن نشان داده شده است، پشیمان هستند، وجود دارد: «اگر فردی از اهالی فرهنگ و هنر در اتفاقات خاص اتفاق افتاده است، راه برای بازگشت باز است و در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خدمت‌شان هستیم.»

از ممنوع‌التصویر شدن تا توقیف پاسپورت

در جریان همراهی هنرمندان با اعتراض‌های مردمی، اولین مرحله از برخورد دستگاه‌های رسمی، ممنوع‌التصویری از هنرمندان بود. این ممنوع‌التصویر شدن به‌طور رسمی اعلام نشد اما پایین آوردن بیلبوردهایی که تصویر شهاب حسینی و پژمان جمشیدی روی آنها از سطح شهر بود، نشان می‌داد که با آنها برخورد می‌شود. بعد اعلام شد که پاسپورت بسیاری از هنرمندان توقیف شده و اجازه خروج از کشور را ندارند. این موضع چند روزی در صدر اخبار مربوط به برخورد با هنرمندان معترض در رسانه ها قرار داشت. در همان مقطع گمانه‌هایی هم مبنی بر ممنوع‌الکار شدن از هنرمندان معترض شنیده می‌شد که در شنیده‌ها باقی ماند و شکل رسمی پیدا کرد.‌

همراهی پنه لوپه کروز و ژولیت بینوش با فرهادی و مردم ایران

در ادامه جریان اعتراض‌ها اصغر فرهادی، فیلمساز جهان‌آوازه ایران از هنرمندان خارجی خواستند این اعتراض‌ها را همراهی کنند. درخواستی که به اعلام حمایت از پنه لوپه کوروز ژولیت بینوش و دیگر از هنرمندان جهانی از جنبشی مردم ایران شد. پس از آن‌ها در ایران باعث بروز خشونت‌هایی در کشور شد و به دنبال آن‌ها هم تغییر کرد و هم مطالب مربوط به حجاب به مسائل دیگر گسترش یافت، شکل هنرمندان هنرمندان هم به همان تناسب تغییر کرد. در این جلسه جنبش مطالبه‌گرانه مردم ایران، هنرمندان زن دیگری هم به معترضین افزوده شدند که حجاب را از سر برنداشتند اما با نوشته‌ها و گفته‌هایشان در فضای مجازی، همراهی خود را با مردم اعلام کردند.

ترانه علیدوستی و فاز جدید اعتراض‌ها

شاید در این مقطع به نظر می‌رسیدی کشف حجاب هنرمندان فروکش کرده است اما به یک‌باره ترانه علیدوستی عکسی از خود منتشر کرد که در آن حجاب از سر برداشته بود و نوشته‌ «ژن ژیان ئازادی» در دست داشت.
روزنامه کیهان به بیحجابی ترانه علیدوستی واکنش نشان داد و نوشت: «خانم بازیگری اخیرا اقدام به انتشار تصویر بیحجاب همراه با کاغذی که روی آن شعار نوشته را منتشر کرده است… ترانه که گویی هنوز ۱۵ سال دارد.» کیهان در آن مطلب همچنین اقدام ترانه علیدوستی را سطحی و پیش‌پاافتاده خواند. این اقدام ترانه ماجرا را وارد فاز تازه‌ای کرد. چراکه به دنبال آن، هنرمندان دیگران هم با او همراهی کردند. از جمله خزر معصومی، دنیا مدنی، سحر زکریا، شقایق دهقان و شراره دولت‌آبادی که با او همراهی کردند. سحر زکریا با اشاره به اینکه مدت‌ها قبل از کارش را به نشانه اعتراض کوتاه کرده اما خجالت می‌کشیده به احترام خون جوانان چیزی بگوید: «ولی اگر دردی دوا می‌شود، من هم هستم.»

و رخشان بنی‌اعتماد

اما واکنش محمد عمرانی به اعتراض‌ها و ناآرامی‌ها متفاوت بود. او همراهی خود را به شکلی نمایشی اجرا کرد. درادامه رخشان بنی‌اعتماد، نویسنده و کارگردان سرشناس سینمای ایران هم به میدان آمد. او با انتشار ویدیویی از خود در صفحه اینستاگرامش در حالی که حجاب بر سر نداشت، خطاب به مسئولین از مرگ کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله که در حادثه ایذه شهید شد به‌شدت انتقاد کرد. بنی‌اعتماد در بخشی از آن ویدیو گفت: «به خودم اجازه حرف زدن را بدهم تا مبادا حمایت از اعتراض بحق جوان‌ها باعث کشته‌شدن حتی یک نفر بیشتر شود…» در ادامه الهام پاوه‌نژاد هم به این جمع پیوست و روسری از سر برداشت و نوشت. : «من همیشه مردم بوده، هستم و خواهم بود. خواهم مرد به خاک پدرم سوگند.»
افسانه بایگان، از بازیگران شناخته شده سینما و تلویزیون هم با انتشار تصویر بدون حجابش، همراهی خود را با مردم اعلام کرد. بعد از کتانه افشاری‌نژاد بازیگر سریال جیران هم به این جمع اضافه شد. تمام این صحبت‌ها در حالی بود که رسانه‌های جناح اصولگرا بازیگران زنی را که در ماه‌های اخیر کشف حجاب کردند، در بیشتر موارد بازیگران «دست‌چندم» می‌نامید و حتی این روزنامه‌نگار جوان اقدام به این هنرمندان برای دریافت کارت‌های جدید کردند.

لیست روزافزون بازداشتی‌ها و ممنوع‌الخروج‌ها

در همین زمان بود که خانه به عنوان فهرستی از صد نفر از هنرمندان ممنوع‌الخروج و بازداشت سینمای تهیه و خبر از ممنوع‌الخروجی اکثر بازیگران مشهور و کارگردان‌ها می‌دهد. در طول مدت اعتراضات لیستی توسط کمیته حقوقی در خانه سینما ساخته شده است که حدود صد نفر شامل زندانیان، کسانی هستند که پاسپورت هایشان توقیف می شوند و ممنوع الخروج می شوند. این آمار مدام به روز شده و افراد به لیست اضافه می‌شوند.

از استعفای کرامتی تا دستگیری قاضیانی و ریاحی

اما در این میان ماجرای هنگامه قاضیانی چیز دیگری بود. اگر از ابتدایی‌ترین اعتراض‌ها همراه مردم بود، اما آنچه باعث شد بیشتر در کانون توجه قرار گیرد، این بود که در روزهای آخر با انتشار پستی به کشته شدن کیان پورفلک، اعتراض خود را به خشونتی که به کودکان این سرزمین می‌شود اعلام کرد و کرد. که سفیر حسن و یوسف ما را هم که نامه‌اش را برای دوستان مجیزگویش خواند، آن‌نامه هیچ‌وقت نوشته نشد و او هم در این روزها دم برنیاورد. مهتاب کرامتی هم دقیقا بعد از این اعتراض قاضیانی از سمتش در یونیسف کناره گرفت.
در همین زمان بود که خبرگزاری قوه قضاییه از احضار پنج بازیگر سینما به دادسرا خبر داد. این خبرگزاری نوشت: «طی یک هفته گذشته پنج نفر از چهره‌های سینمایی جهت پاسخگویی در مورد انتشار مطالب غیر مستند و حرکت‌آمیز به دادسرا احضار شدند. این افراد شامل الناز شاکردوست، میترا حجار، باران کوثری، سیما تیرانداز و هنگامه قاضیانی هستند. سه فرد دیگر نیز باید طی روزهای آتی به مقام قضایی در مورد مطالب غیر واقعی بیان شده پاسخگو باشند.»
بعد از این خبر، هنگامه قاضیانی در حساب شخصی‌اش در اینستاگرام حجاب از سر برداشت اما نوشت: «شاید این آخرین پست من باشد. از این لحظه به بعد هم هر اتفاقی برایم بیفتد، مثل همیشه تا آخرین نفس کنار مردم ایران هستم.»
هنوز ۲۲ ساعت از این پست قاضی نگذشته بود که خبرگزاری دولتی از هنگام ورود قاضیانی بازیگر شناخته شده سینما خبر داد. برنامه های قاضیانی دایر بر اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام اعلام شده است.
چند ساعت بعد از این خبر، تسنیم هم از کتایون ریاحی باباسابقه سینما و بازیگر تلویزیون خبر داد. بازیگری که گفته می‌شد از مدت‌ها قبل تحت تعقیب بوده است.

واکنش هنرمندان دیگر به بازداشت‌ها

این از لحظه‌ای بعد از آن، با واکنش منفی جامعه هنرمندان همراه شد. وب سایت بانی فیلم: «جمع زیادی از بازیگران و سینماگران با انتشار متنی از مقامات خواسته‌ها و دو بازیگر دستگیر شده در روزهای اخیر آزاد می‌شوند. این هنرمندان با انتشار یک متن خواستار آزادی فوری هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی شدند. در این متن منتشر شده: هنرمند آیینه مردم است، مردم صدای هنرمند. صدای هم هستیم و داریم ماند. جای هنرمند زندان نیست. جای ورزشکار زندان نیست. جای معلم زندان نیست. جای دانشجو زندان نیست. جای دانش‌آموز زندان نیست. جای مردم زندان نیست. هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی را آزاد کنید. این متن و درخواست توسط هنرمندانی مانند سعید سعیدی، سحر دولتشاهی، احمد مهرانفر، امیر آقایی، ساعد سهیلی، سینا مهراد، روشنک گرامی، مجید صالحی، رشیدی، بهرام افشاری و حبیب رضایی منتشر شده است.»

منبع خبر «» است و خبرگزاری پرس پرشیا در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 133927 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09359510666  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری پرس پرشیا مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری پرس پرشیا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید